Zdroj: holocaust.cz

V těchto dnech se v Hodoníně u Kunštátu rozeběhly práce na památníku, jenž bude věnován romským obětem druhé světové války. Podle informací, poskytnutých Pavlem Štěpánem z Národního pedagogického muzea Jana Amose Komenského, bude památník otevřen za dva roky a náklady na jeho zbudování se odhadují na 50 milionů korun.

Památník má stát na místě, kde se za války nacházel tábor pro moravské Romy. Bylo zde drženo celkem 6500 Romů, z nichž většina později zemřela v koncentračních táborech.

Poté se z tábora stal lazaret Rudoarmějců a ještě později v něm byli drženi Němci před odsunem z Československa. V dobách komunismu byl tábor vězením pro provinilce odsouzené k nuceným pracem, než se stal dětským rekreačním střediskem.

Nakonec areál koupil stát a nechal odstranit rekreační chatky a koupaliště. Zachovalá budova táborových dozorců a baráku pro Romy z roku 1942 se mají stát základem budoucího památníku.

Areál se pak paradoxně změnil na dětské rekreační středisko. Stát jej koupil. Dělníci v uplynulých týdnech odstranili rekreační chatky a koupaliště. Zůstala budova dozorců a barák pro Romy z roku 1942. Ty se po komplexní rekonstrukci stanou základem budoucího památníku.

Osud Romů se za druhé světové války podobal osudu Židů. Na Moravě byli shromážděni v Hodoníně, v Čechách v Letech u Písku. Většina z nich poté zahynula v Osvětimi.

Redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zapustit kořínek…

Další článek

Příběhy proroků-Húd