Zdroj: Archiv

O víkendu se v synagoze v Lošticích na Šumpersku bude konat Festival vzpomínek věnovaný židovským spoluobčanům, kteří před 70 lety nastoupili nedobrovolnou cestu do koncentračního tábora v Terezíně.O životě v koncentračním táboře promluví také autorka knihy Moje dlouhé mlčení, pamětnice Erika Bezdíčková.  Sdružení Respekt a tolerance, které festival pořádá, plánuje kromě besed také koncerty nebo výstavu fotografií.

Návštěvníci uvidí i  výstavu Okna olomoucké synagogy, koncerty sborů Kantila Křtiny, Avonotaj, Ora Pronobis a loštického dětského sboru Větrník. Pořadatelé lákají i na promítání filmových dokumentů Otto Wolf a osudy jeho rodiny, Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí nebo Terry z Montmartru očima Olgy Špátové.

“Obdobný festival pořádáme vůbec poprvé. Chceme si připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína z června 1942. Z města bylo transportováno celkem 59 židovských žen, dětí a mužů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé,” uvedl zástupce sdružení.

Velmi vzácným hostem festivalu bude zmíněná Erika Bezdíčková, která jako dívka přežila holokaust. Jako dvanáctiletou ji v Osvětimi oddělili od rodičů, které už nikdy nespatřila. Sama přežila i Ravensbrück a pochod smrti k Baltu v poseldních dnech druhé světové války. Teprve po letech se dokázala  k oněm událostem vrátit a napsat o nich knihu.

Výstava fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti doplněná audionahrávkami bude vyprávět o životních příbězích lidí, postižených minulými totalitními režimy. Obraz i zvuk přiblíží návštěvníkům dvacítku osobností z Olomoucka.

Židovská obec v Lošticích nebyla po válce obnovena a synagoga přešla do držení města. V roce 2005 do ní přemístili tři řady dřevených lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy. Tu nacisté vypálili v březnu 1939.  Lavice dnes patří k muzejní expozici coby symbolická upomínka na oběti holokaustu. Synagoga byla loni, po rozsáhlé rekonstrukci, znovu zpřístupněna.

(Redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Islám v médiích“ aneb jak bránit islamismus

Další článek

Kdo nese vinu?