Zdroj: Archiv

O víkendu se v synagoze v Lošticích na Šumpersku bude konat Festival vzpomínek věnovaný židovským spoluobčanům, kteří před 70 lety nastoupili nedobrovolnou cestu do koncentračního tábora v Terezíně.O životě v koncentračním táboře promluví také autorka knihy Moje dlouhé mlčení, pamětnice Erika Bezdíčková.  Sdružení Respekt a tolerance, které festival pořádá, plánuje kromě besed také koncerty nebo výstavu fotografií.

Návštěvníci uvidí i  výstavu Okna olomoucké synagogy, koncerty sborů Kantila Křtiny, Avonotaj, Ora Pronobis a loštického dětského sboru Větrník. Pořadatelé lákají i na promítání filmových dokumentů Otto Wolf a osudy jeho rodiny, Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí nebo Terry z Montmartru očima Olgy Špátové.

“Obdobný festival pořádáme vůbec poprvé. Chceme si připomenout deportaci Židů z Loštic a Litovle do Terezína z června 1942. Z města bylo transportováno celkem 59 židovských žen, dětí a mužů. Z nich přežili a do Loštic se vrátili pouze tři lidé,” uvedl zástupce sdružení.

Velmi vzácným hostem festivalu bude zmíněná Erika Bezdíčková, která jako dívka přežila holokaust. Jako dvanáctiletou ji v Osvětimi oddělili od rodičů, které už nikdy nespatřila. Sama přežila i Ravensbrück a pochod smrti k Baltu v poseldních dnech druhé světové války. Teprve po letech se dokázala  k oněm událostem vrátit a napsat o nich knihu.

Výstava fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti doplněná audionahrávkami bude vyprávět o životních příbězích lidí, postižených minulými totalitními režimy. Obraz i zvuk přiblíží návštěvníkům dvacítku osobností z Olomoucka.

Židovská obec v Lošticích nebyla po válce obnovena a synagoga přešla do držení města. V roce 2005 do ní přemístili tři řady dřevených lavic, které pocházejí z olomoucké synagogy. Tu nacisté vypálili v březnu 1939.  Lavice dnes patří k muzejní expozici coby symbolická upomínka na oběti holokaustu. Synagoga byla loni, po rozsáhlé rekonstrukci, znovu zpřístupněna.

(Redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Islám v médiích“ aneb jak bránit islamismus

Další článek

Kdo nese vinu?