Zdroj: reflex.cz

Je  naší povinností vzpomínat parašutistů, kteří v poslední světové válce naplánovali a uskutečnili atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, řekl dnes Václav Klaus novinářům. Prezident se zúčastnil pietního aktu v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje v  Resslově ulici, kde parašutisté obléhaní nacisty před 70 lety zahynuli. Podle Václava Klause je třeba připomínat i pomocníky výsadkářů, jimiž byli občané tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Atentát na Heydricha vyvrací mýtus o tom, že Češi jsou národ kapitulantů, vysovil se premiér Petr Nečas.

Již před desátou hodinou dopoledne, na niž byl naplánován začátek pietního aktu, se vzdor horkému počasi shromáždil velký počet osob. “Považuji za naprostou povinnost nás všech, abychom na to vzpomínali, abychom si to připomínali,” vyjádřil se k činu parašutistů prezident. “A opět dnes musím říci, že byla překvapivě Resslova ulice plná lidí. To znamená, že těch, kteří na to nechtějí zapomenout, je mezi námi pořád dost a i mezi těmi mladšími generacemi. A to je moc dobře,” řekl Václav Klaus.

Nečas považuje atentát na zastupujícího říšského protektora za velký okamžik českých dějin. “Mimochodem popírá takový ten mýtus, který pejorativně někdy říkáme sami o sobě, že jsme kapitulantský národ. Tito muži nekapitulovali, bojovali skutečně do posledního náboje a nikdy se nevzdali,” prohlásil Nečas.

Ministr obrany Alexandr Vondra oceňuje výsadkáře jako vzor pro současné české vojáky. Hovořil o tom, že armáda má i nyní “na co navazovat”.

Nacistický pohlavár a jeden z hlavních tvůrců holokaustu Heydrich se stal říšským protektorem v září 1941.  Tuzemský protinacistický odboj se mu úspěšně dařilo omezovat. Atentát na něho uskutečnili členové výsadkářské skupiny Anthropoid 27. května 1942. Heydrich byl při útoku pouze zraněn, ale týden po atentátu podlehl infekci.

V důsledku tohoto úspěchu se vylepšio postavení československé exilové vlády v Londýně. Také kvůli němu zúčastněné státy  odstoupily od mnichovské smlouvy.

Nacistickou reakcí na spáchaný atentát bylo vyhlazení Lidic a Ležáků v červnu 1942.

Video: zde

Praha 18. června (redakce Shekel.cz)

4 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  19.6.2012 – 29 Sivan 5772 v 22:15 — Odpovědět

  Zabití Heydricha byl volovina na ntou. Klause měli postavit ke zdi v Lidicích nebo poslat do koncentráku. Dozajista by zpíval jinou písničku.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. plan-9
  20.6.2012 – 30 Sivan 5772 v 12:26 — Odpovědět

  blazek je k*k*t.

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 11:33 — Odpovědět

  V komentářích k článku, „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!“ volali parašutisté před smrtí, par lidiček neudrželo svou fantasii na uzdě. Nemám jim to za zlé. Jsem vždy rád za projevené sympatie. Lidi se vždy durdí když jim někdo kácí modly nebo sesazuje bohy z trůnu. Klaus “ukradl” pero ale kázat o morálce nepřestal. Kdo ví co by paragáni udělali kdyby věděli co z jejich akce povstane. Zbytečné krveprolití a zmaření životů nevinných lidí to jistě nesledovali. V Londýně to ale zvážit měli než se k něčemu takovému odhodlali.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 4. Franta
  20.7.2012 – 1 Av 5772 v 11:07 — Odpovědět

  Milý pane Blažku, to zvolání Jsme Češi……….. je doložené zprávou gestapa z akce proti kostelu.
  Při plánování akce v Londýně asi nikdo nepředpokládal reakci fašistů (Lidice, Ležáky a další zvěrstva), ale myslím, že by akce dostala zelenou stejně. Byla nutná, i přes tyto hrozné následky. A souhlasím s ní, i přes to, že v Lidicích byla vyvražděna velká část naší rodiny. Oni padli v boji za svobodu Českého národa a nejen jeho.
  Pokud se chcete bavit o zbytečných akcích ve 2WW, bavte se o bitvě o Dukelský průsmyk. To je nejzbytečnější bitva 2 WW a jedna z nejhorších. Vojáci obou stran tu umírali opravdu zbytečně. Ale je přesto velice významná – opět ukázala světu, že Češi se nikdy nevzdají.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Janem Fischerem

Další článek

Problémy pod Pyrenejemi