Zdroj: praha.eu

Tuto neděli bude v pražské Jeruzalémské synagoze otevřena nová stálá výstava, věnovaná židovským památkám a jejich rekonstrukci po roce 1989. Dvacet let obnovy židovských svatostnků a pohřebišť v šedesáti českých obcích je zachyceno na fotografiích, přibližují jej i počítačové prezentace.

Výstava poukazuje na různé aspekty rekonstrukce židovských památek. Fotografie s popisky přibližují postup záchrany židovských náhrobních kamenů, restaurování a vztyčování těch, které byly povaleny a poškozeny. Další dokumentace je věnována opravám hrobnických domů, márnic a obřadních síní u židovských hřbitovů. Návštěvníci se seznámí s postupem záchranných prací na synagógách – oprav spojených se statikou, rekonstrukcí krovů a střech, úpravou fasád, obnovováním interiérové malby a výzdoby.

Kurátorka Blanky Rozkošná prozradila, že výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům židovské památky středních, východních a jižních Čech a informovat o změně situace v posledních dvaceti letech. Mezi roky 1939 a 1989 byly židovské památky zanedbávány, neboť v době okupace i komunistické vlády byla jejich údržba nežádoucí.

V současné době je v Česku asi 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Většina z nich je v majetku některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, další vlastní města, různé církve i soukromí majitelé. Většina pražských památek se nachází v péči Židovského muzea v Praze.

Při rekonstrukci židovských památek je nejvýznamnějším investorem pražská Židovská obec, která má v držení 30 synagog a 175 židovských hřbitovů. Jak uvedla kurátorka Rozkošná, Židovská obec v letech 1992 až 2008 vložila do rekonstrukcí památek přes 150 miliónů korun. V této částce jsou zahrnuty nejen  finance obce, ale také dotace od ministerstva kultury, úřadů, měst a obcí i soukromých dárců.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Když byla předána Tóra….

Další článek

Po násilných protestech v izraelském Tel Avivu je 85 zadržených