Zdroj: Archiv

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi je přijatelný a smysluplný kompromis, domnívá se tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.  Rovněž věří, že při současném složení sněmovny a vlády se restituce podaří uvést do praxe.

Návrh zákona předpokládá, že církve dostanou asi polovinu někdejšího majetku v držení státu v hodnotě asi 75 miliard korun. Za další majetek mají v průběhu třiceti let získat náhradu 59 miliard korun;  tato částka bude navýšena o inflaci. Stát by naopak měl přestat vyplácet mzdy duchovním.

Tomáš Kraus dále poznamenal, že Federace mohla mít mnohem vyšší požadavky. Všichni si prý ale přejí, aby se již dospělo k nějakému výsledku.

„Nejde o majetky, ale o morálku,“ dal se slyšet.  Kraus také připomněl společné prohlášení České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Federace židovských obcí  z minulého týdne.  V něm uvedly, že v parlamentu „se vytvořil prostor pro politický boj, z nějž se zcela vytratil morální aspekt a podstata věci, kterou je náprava křivd, spáchaných komunistickým režimem“.

Existuje předpoklad, že levicová většina v senátu návrh zákona vetuje. Vláda v dolní komoře pak bude Senát muset přehlasovat minimálně  sto jedním hlasem.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Marocký ministr požaduje povinnou výuku arabštiny v Evropě

Další článek

V Karlových Varech vznikla Muslimská obec, bude i mešita?