Zdroj: Archiv

Starý židovský hřbitov bude kvůli stavbě obchodního centra zakryt sarkofágem.

Jedná se o hřbitov ve Slavkově u Brna v místech, kde hodlá stavět společnost SPAR. Zástupci této společnosti se na tomto řešení dohodli se zástupci židovské organizace. Tuto informaci dnes přinesl vrchní zemský rabín Karol Sidon.

“Investor záměr zvažuje. Více bychom měli vědět do týdne,”  dodává. Na tom, že se jedná o židovský hřbitov, se shodli i zástupci mezinárodní rabínské organizace Atra Kadiša. Ti hřbitov navštívili v pondělí. Židé mají však zapovězeno hroby otevírat kvůli jejich víře.

Hřbitov však samotnou výstavbu obchodního centra nemusí nijak zdržet. V podstatě stačí pouze vrátit ostatky do země, místo upravit a překrýt sarkofágem z betonu. Pietní místo tak zůstane neporušené a bude ho připomínat pouze deska na povrchu věnovaná pohřbeným.

Nápad se sarkofágem se zalíbil i vedení Slavkova. “Město je připraveno upravit prostory sousedící s obchodním centrem, pod nímž jsou také pohřbeni Židé, a dát mu pietní podobu,” řekl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Během stavebních prací mělo být původně odkryto pouze šest hrobů. Později se však ukázalo, že jich bylo odkryto více. Židé už před zahájením prací upozorňovali na to, že v těchto místech se nachází starý židovský hřbitov. Podle starosty však pro toto tvrzení neexistovaly žádné důkazy. Ty se objevily až během prací.

Podobné problémy se již dříve řešily při pracích v Plzni, Praze či Bratislavě. I zde stavebníci narazili na bývalé židovské hřbitovy. Na popud židovských organizací pak byla tato místa překryta geotextílií a zahrnuta materiálem. Hřbitovy tak zůstaly nedotknuté a prostor mohl být využit ke stavbě.

Autor: redakce Shekel.cz

2 Komentářů

 1. sid
  19.8.2010 – 9 Elul 5770 v 09:09 — Odpovědět

  nepovažuji tento způsob za adekvátní. Jak dokumentace (je? není?) tak “uchování”. Z 20. století mi zbyly tři živí/mrtví z 60. a tak teď nalézám předky v sousedním Polsku. Do hřejivé geotextílie nechť se laskavě “zabalí” autoři projektu “obchoďák na hřbitově”.

  0
  0
 2. Jiří Blažek
  19.8.2010 – 9 Elul 5770 v 20:16 — Odpovědět

  Side, zcela upřímně: Kdyby se tam “nekoplo”, tak by nikdo nikdy žádný židovský hřbitov znovu neobjevil (to byl třeba případ Prahy) nebo jeho existenci nepotvrdil, jako tady. Dle halachy je řešení v současném stavu to nejlepší možné.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pózující Židovka Eden Abergilová

Další článek

Proč hospody tak často šidí své zákazníky?