Zdroj: Archiv

Podle Palestinců si Izrael musí vybrat mezi výstavbou v osadách a mírem.

Toto dnes uvedl hlavní palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát na tiskové konferenci v Ramalláhu. Tento týden by totiž měly být po dvacetiměsiční pauze obnoveny přímé mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Konat by se měly ve Washingtonu.

I přesto, že cílem Izraele a USA jsou jednání nesvázaná podmínkami, Palestinci si podmínky kladou. Mezi ně patří i zmíněné zastavení výstavby v židovských osadách na západním břehu Jordánu. Loni bylo na výstavbu vyhlášeno dočasné moratorium, jenže to vyprší 26. září.

“Jestliže Benjamin Netanajhu po 26. září vypíše nové stavební nabídky, rozhodne tím o konci rozhovorů,” uvedl Irikát.

S tím souhlasí i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který požádal Organizaci pro osvobození Palestiny, aby počkala, zda-li rozhovory dospějí k nějakému výsledku. Narážel tím na vypršení lhůty pro moratorium.

V Izraeli se zatím začíná uvažovat o tom, že by výstavba byla povolena jen ve velkých osadách, u nichž se dá předpokládat připojení k Izraeli i po vzniku palestinského státu. Například místopředseda vlády Dan Meridor uvedl, že v menších osadých nacházejících se daleko od hranic s Izraelem by moratorium platilo dál. Stejný názor má i ministr obrany Ehud Barak. Pravicoví politici, jako je například ministr vnitra Eli Išai nebo ministr zahraničí Avigdor Lieberman, však tento názor nesdílejí.

Cílem mírových rozhovorů, které se s přestávkami vedou již od 90. let, je především dohodnout se na podmínkách vytvoření samostatného palestinského státu.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Centrum romského holokaustu v Hodoníně otevřelo původní barák

Další článek

Interview s Tomášem Halíkem