Zdroj: Archiv

Brněnské Muzem romské kultury otevřelo výstavu v baráku, kde za druhé světové války umíraly romské oběti holokaustu.

Barák se nachází v místech bývalého sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu. Na místě se při příležitosti otevření výstavy konala mše a pietní akt za romské oběti holokaustu. Vzpomínkové akce se zúčastnilo na 80 lidí.

O areál Žalov, jehož součástí barák je, se začalo zajímat ministerstvo školství. Dříve zde bylo rekreační středisko, ale loni ministerstvo areál odkoupilo za účelem vybudování vzdělávacího areálu. Pak by zde mohli romský holokaust studovat badatelé a školní kolektivy. Pro ministerstvo je projekt důležitý a hodlá mu vyjadřovat podporu minimálně další čtyři roky. Uvedl to dnes Šimon Mastný z ministerstva, který dnes na místo dorazil. Nepotvrdil však, zda jsou na něj v době krize dostupné finanční prostředky. Projekt je podle něj nadhodnocený a je možné, že se ve finále uskuteční v menším měřítku.

I když je nově zpřístupněný barák v dezolátním stavu, měl by při budování centra zůstat zachován. “Je to jediný objekt romského holokaustu, který se na našem území ještě nachází,” řekla ředitelka Muzea romské kultury Jana Harváthová. Podle ní je významné i okolí baráku, v němž se zachovaly terénní vlny a terasy, na nichž stálo puvůdních šest baráků romského sběrného tábora. “Nevíme o tom, že by v Evropě něco podobného existovalo,” dodává.

Nacistické čistky za druhé světové války přežila jen zhruba desetina z původních 6.000 českých a moravských Romů. Majoritu dnešní romské populace v České Republice tak tvoří Romové původem ze Slovenska. Harváthová uvádí, že o tomto romském holokaustu dnešní společnost ví jen velmi málo.

Do Hodonína u Kunštátu dnes také dorazila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Uctít památku valečnách obětí přijeli také zástupci vlády a ministerstva školství. Pavel Fried, předseda Židovské obce Brno, na pietním místě mluvil o tom, že Židé a Romové sdílejí bolestnou minulost.  “Sdílíme bolest, nespravedlnost a zvůli, která nás postihuje dodnes. Sdílím i pocit určité vyloučenosti ze společnosti,” řekl.

Na místě také promluvil Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě. Ten mimo jiné kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS) za to, že si jako svého poradce vybral šéfa Občanského institutu Romana Jocha. Také veškerá premiérova proromská vyjádření a gesta jsou podle něj prázdná. Holomek citoval Jochovi údajné výroky, které považuje za protiromské. Sám již dříve podepsal petici proti jmenování Jocha mezi poradce premiéra.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na boj proti Temelínu dají Horní Rakousy miliony

Další článek

Palestinci trvají na své podmínce pro mírové rozhovory s Izraelem