Zdroj: galusaustralis.com

Týden poté, co Izrael zrušila ultraortodoxním židům výjimku z povinné vojenské služby, odvádějí Izraelské obranné síly (IOS) první osmnáctileté rekruty z komunity charedim.

V současné době se i na ně vztahuje Zákon o vojenské službě z roku 1986, podle něhož je každý izraelský žid povinen sloužit v IOS, a který stanovuje trest odnětí svobody až na tři léta pro toho, kdo by se vojenské službě vyhýbal.

Dobře informovaný vojenský zdroj svěřil stránkám JTA, že ani po týdnu uplatňování zákona se příslušníci IOS nesetkali s významnými problémy ze strany ultraortodoxních židů. Osmnáctiletí ultraortodoxní branci jsou nyní stejně jako všichni ostatní rekruti přezkušováni z matematiky, hebrejštiny a všeobecných znalostí.

Podle dříve platného předpisu známého jako Tal lav původně k vynětí z branné povinnosti stačilo, aby mladíci z komunity charedim zanesli na náborové středisko potvrzení o studiu v ješivě. Tal lav byl izraelským vrchním soudem zrušen letos v únoru jako protiústavní. Jeho upravená forma měla začít znovu platit v červenci, politické strany se však nedokázaly dohodnout na novém znění.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jta.orgidnes.cz

1 Komentář

 1. Antonín Blažek
  9.8.2012 – 21 Av 5772 v 21:00 — Odpovědět

  Já tedy přesně nevím jestli jsou Svědci Jehovovi křesťané ale pokud jsou mladíci z komunity charedim pevní ve víře jako svědci tak na vojnu nepůjdou.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ABL nebo ABB, stejně je to napojený na Klause

Další článek

Srandička a zádrhel