Zdroj: Archiv

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přijala a ocenila školáky, kteří navrhli Nicholase Wintona jako kandidáta na Nobelovu cenu míru.

Nicholas Winton nechal v roce 1939 odvézt do Velké Británie 669 převážně židovských dětí a zachránil je tak před téměř jistou smrtí.

Podle učitelky Hany Tesárkové ze školy v Kravařích školáky na tento nápad přivedla účast na besedě, která byla věnována Nicholasu Wintonovi. “Naše děti ze 2. stupně ten příběh natolik oslovil, že v jednom bodu zaznělo, že by bylo dobré uvažovat o tom, nominovat Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír,” uvedla Tesárková. Dodala také, že pod petici za navržení Wintona na Nobelovu cenu již podepsalo téměř 100.000 lidí, především žáku středních a základních škol.

Němcová dnes vyjádřila podporu snaze dětí ze školy v Kravařích. Uvedla, že do projektu se již zapojilo více škol. O podporu požádaly například děti z České Třebové. “Jistě to není jediná škola, jejíž pedagogové s dětmi pracují, zamýšlejí se nad závažnými tématy, které mnohdy převyšují jejich věk,” řekla Němcová.

Nicholas Winton již získal za svůj předválečný čin řadu ocenění. V Británii mu byl udělen šlechtický titul, v Čechách mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Nobelovu cenu naposledy získal americký prezident Barack Obama. Jde o jednu z nejvýznamnějších světových den, která se uděluje za úspěchy v literatuře, vědě a za úsilí o světový mír.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč jsou poslanci bezpáteřní zlatokopové?

Další článek

Mrkev v zimě