Zdroj: novinky.cz

Zpočátku „potají“, posléze již veřejně bylo avizováno, že Španělsko bude muset vytvořit vlastní obdobu konsolidační banky. Nakonec to byla i jedna z podmínek Evropské unie pro poskytnutí další přislíbené pomoci.


Bude tedy vytvořena instituce, která převezme od bank špatné úvěry a rovněž jejich zástavu (týká se především realit, které po splasknutí realitní bubliny ztratily většinu své hodnoty a v současnosti jsou v podstatě neprodejné).

Až na převzetí realitních aktiv se opakuje situace, kterou tuzemský daňový poplatník zná (tedy ti, kteří nejsou postiženi ztrátou paměti) pamatuje velmi dobře. Možná je to příležitost pro tuzemské šíbry zopakovat si situaci z konce devadesátých let. To se to kupovali vlastní úvěry za směšné částky. Mohli bychom Španělsku dodat vlastní odborníky, a že jich stále máme.

Pravděpodobnost, že Španělsko bude nakonec muset požádat o pomoc pro celou zemi, nyní zvyšují žádosti jednotlivých regionů o finanční výpomoc nutnou pro splnění vytyčených cílů pro snižování fiskálního deficitu země. Včera se jako první s konkrétnějším nárokem ozval největší a ekonomicky nejvýznamnější region v zemi – Katalánsko požádá vládu asi o 5 miliard eur. Dnes zdroje agentury Bloomberg z politické scény přinesly zprávu o tom, že sousední Valencie požádá minimálně o 3,5 miliardy eur, bez nichž nebude schopna pokrýt potřeby svého rozpočtu do konce roku. Konkrétní výši i podmínky čerpání si prý oba regiony mají vyjednat v následujících dvou týdnech.

Autor: Šimon Finemon

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Koránské desatero

Další článek

ROŠEŠONE