Zdroj: idnes.cz

Nechci kritizovat “sociály”, že pít musí a je jedno co, hlavně že to málo stojí. To jsou normální závisláci.

Ale tady jde o něco jiného. U alkoholu si stát bere více jak polovinu z ceny na dani. Ano, je to více než polovina. Alkohol je proto tak drahý, jaký je. A ti méně majetní pak samozřejmě hledají okliky jak se napít levněji.

Nejsme v tom sami. Dnes mě dostala zpráva, že do Čech dorazil norský lékař, odborník na otravu metylalkoholem. Minulé léto jsem byl v Norsku na dovolené. Tam je v podstatě prohibice. Alkohol si koupíte jen ve státních obchodech, které jsou hlídány uniformovanými strážci a elektronikou jak muniční sklady. A cena je astronomická.

Jak vidno, tak v Norsku mají slovutné odborníky na otravu metylalkoholem. Proč asi? Mě napadá jediné vysvětlení – protože tam mají hodně otrav. A ty otravy mohou mít jen proto, že tam hodně lidí načerno pálí alkohol. A ti lidé to načerno pálí proto, že v obchodech je nehorázně drahý. A jsme zase u toho. Vysoká daň na alkohol.

Byla jen otázka času, kdy se něco podobného, jako je nynější série otrav, stane. V Norsku se to asi děje pravidelně ale neslyšíme o tom, protože místní lékaři už s tím mají tak bohatou praxi že to umějí rychle a efektivně vyléčit.

Pomoc by přitom byla jednoduchá. Podstatně snížit daň na alkohol. Domácí pálení by se už zdaleka tak nevyplácelo. Pomoc by byla jednoduchá i u jiných věcí. Snížení daně na cigarety by vedlo k tomu, že by si lidé nebalili tolik tabáku a nekouřili by nefiltrovaný sajrajt, který jim ničí zdraví. Snížení daně z pohonných hmot by vedlo k tomu, že by u nás lidé více tankovali, ale domácí i více jezdili. Ekonomiku by to nakoplo. Snížení daně z příjmu by vedlo k omezení daňových podvodů a úniků do daňových rájů.

Kdy už se u nás urodí politici, kteří toto všechno pochopí, zavedou a současně osekají drahý sociální stát? Těch doposud 19 mrtvých nemá na svědomí jen palič alkoholu, ale i stát se svými daněmi. Budiž nám to prvním mementem.

Autor: Tomáš Flaška

1 Komentář

 1. plan-9
  16.9.2012 – 29 Elul 5772 v 08:07 — Odpovědět

  nekde jsem slysel, ze to tak delali pred 1989, aby byl levny alkohol a lidi meli
  o duvod mene protestovat.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ROŠEŠONE

Další článek

Krocení zisků či duchů