Zdroj: Archiv

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman dnes v izraelském rozhlase uvedl, že jeho strana ruských imigrantů Izrael je náš domov zablokouje jakékoliv vládní pokusy prodloužit moratorium výstavby v židovských osadách.

Lieberman je předsedou této strany, která je ve vládě druhá nejsilnější. Premiér Benjamin Netanjahu moratorium vyhlásil loni v listopadu na deset měsíců. To však vyprší 26. září a neprodloužení by mohlo znamenat odchod palestinského vedení z čerstvě obnovených mírových rozhovorů.

Ty začaly minulý týden ve Washingtonu, kde se Netanjahu sešel s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Další kolo rozhovorů je v plánu příští týden.

Lieberman však řekl, že se postará o to, aby se moratirum neprodlužovalo. “Israel je náš domov má dostatečný vliv i moc na to, aby ve vládě i v parlamentu návrh na prodloužení moratoria zastavila,” uvedl Lieberman.

Netanjahu se zatím k možnosti prodloužení moratoria jasně nevyslovil, ale mnoho členů jeho vládní strany Likud se vyslovilo proti blokování výstavby.

Izrael chce největší osady zachovat a připojit výměnou za územní kompenzaci. Palestinci však považují všechny osady za nelegální.

Cílem mírových jednání je dospět ke konečnému izraelsko-palestinskému vyrovnání a jasně definovat podmínky pro vznik samostatného palestinského státu. Podle Liebermana je to však nemožné. Jde o “emotivní a komplikované problémy jako Jeruzalém, uprchlíci, osady a uznání Izraele jako židovského státu. Můžeme dosáhnout jedině prozatímní dohody s dlouhodobou platností. Běžíme moc rychle. Pro Palestince jsou tyto rozhovory jenom záminkou k tomu, aby mohli Izrael obvinit z neúspěchu jednání, a proto také žádají prodloužení moratoria výstavby,” řekl.

Pro list Jediot Achronot uvedl, že i kdyby svůj názor neprosadil, nehodlá z vlády odejít. “Neodejdeme z vlády ani ji nesvrhneme. Za to, v co věříme, budeme bojovat zevnitř,” prohlásil Lieberman.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Soutěž

Další článek

Pózující Eden Abergilová