Zdroj: Archiv

Lodím plujícím do Gazy skzre izraelskou blokádu bude hrozit finančně náročná konfiskace.

Izrael chce totiž upravit svůj námořní zákon a tento odstrašující prostředek má být jeho součástí. Izrael nechce, aby se opakovala situace, kdy si vysloužil mezinárodní kritiku za svůj květnový zásah proti flotile plující z Turecka do Gazy. Při něm přišlo o život devět tureckých aktivistů.

Podle agentury Reuters bude Izrael varovat všechny lodě plující do Gazy o tom, že hrozí konfiskace plavidla a zatčení posádky. Tyto výhružky zafungovaly již v červenci. Tehdy se podařilo přimět libyjskou loď ke změně kurzu. Nakonec přistála u egyptských břehů a její náklad byl do Gazy převezen po zemi.

“Máme-li za obranu blokády platit my, pak druhá strana zaplatí za pokus o její prolomení,” uvedl pro agenturu izraelský vládní zástupce, který nechtěl být jmenován.

Podle Izraele je blokáda pásma Gazy nezbytná. Pásmo ovládá nepřátelské hnutí Hamas, které se snaží získávat zbraně všemi možnými cestami. Země, která blokádu vyhlásí, má podle mezinárodního práva právo zabavovat lodě, které blokádu nebudou respektovat. Podle Izraele by měla hrozba konfiskace plavidla odradit majitele lodí od toho, aby pronajímali svá plavidla aktivistům.

Na ztráty spojené s konfiskací se totiž nevztahuje pojištění a tak může být tato metoda účinná. Uvedl to strategický poradce vlád v USA a Evropě Peter Pham. Hrozba konfiskace zafungovala již v případě lodi Amalthea. Tu do Gazy vyplavila libyjská nadace, ale majitelem plavidla byla řecká firma ACA. Pro tu by konfiskace znamenala denní ztrátu 5000 eur (124.000 korun).

Problém však může nastat, pokud si aktivisté koupí vlastní loď, jako tomu bylo v případě lodi Mavi Marmara, která byla součástí flotily vyplavené v květnu.

Izrael chce lodě zabavovat pouze dočasně. Nové lodní výpravy ke Gaze se stále plánují v Libanonu, Evropě a USA.  Izrael také ví, že aktivisté budou ochotni o loď přijít, aby pak díky tomu mohli očernit Izrael a poukázat tak na situaci v Gaze.

Konfiskace však pro Izrael nemusí být trvalým řešením. “Je to dvojsečná zbraň – nemůžete-li nárokovat poplatky za konfiskaci, zůstane vám loď, kterou nechcete a jíž se snadno nezbavíte,” řekl Pham. To je i případ sedmi plavidel zadržených v květnu. Tři byly vydány zpátky Turecku, čtyři však stále kotví u izraelských břehů. O dvě z nich se údajně již přihlásili soukromí majitelé, kteří však vlastnictví musejí doložit. O poslední dvě plavidla se zatím nikdo nepřihlásil.

“Jak dlouho může Izrael loď zadržovat? Bez jednoznačného důkazu o tom, že plavidlo vezlo něco jiného než humanitárního pomoc, jenom krátce,” řekl John Dalby, ředitel firmy MRM, která se zabývá majetkovým poradenstvím. Pokud plavidlo poruší blokádu, má podle mezinárodního práva země, která blokádu uplatňuje, právo loď prohledat. Musí jí však umožnit pokračovat dál, jestliže neveze zakázané zboží. Podle izraelského právního experta Daniela Reisnera pro všechny platí, že “čím nevinnější náklad, tím menší šance soudního postihu”.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Je to fanatismus, nebo už jen pouhá hloupost?

Další článek

Proč občané EU nechtějí reformy?