Zdroj: zenyprozeny.cz

Přeci jen mnoho lidí chce potěšit své blízké i nějakou tou větší či menší materiální drobností. Vánoce obvykle zachraňují tržby obchodníků, což by se letos obchodníkům, při jejich slabých tržbách více než hodilo.

Otázkou však je, zda mají domácnosti dostatek zdrojů na pořízení „nejen“ dárků. Mnohé výzkumy ukazují, že domácnosti nemají nijak vysoké rezervy, aby si nějaké rozhazování mohly dovolit. Při tvorbě rezerv se značně rozchází přání s realitou. Obecně se říká, že by domácnost měla mít rezervu ve výši alespoň 6 měsíčních výdajů. Avšak skutečnost je poněkud horší. Průzkum agentury TNS Aisa ukázal, že rezervu ve výši alespoň jednoho platu má 24 % respondentů, dva až tři platy dokázalo nashromáždit 17 % respondentů a dokonce 26 % odpovídajících nemají žádnou rezervu. Na druhou stranu existují i domácnosti, které dokázaly naspořit více než 3 roční platy (2 %), dva roční platy pak další 2 % a jeden roční plat 5 %. Těchto domácností, jak ukazují čísla, není mnoho.

Přitom mít rezervu je zvláště v dnešních časech více než potřebné. Nejistota na trhu práce a ohledně další budoucnosti s sebou nese tlak nejen na nervovou soustavu, ale i peněženku. Ke klidnějšímu prožití nejen Vánoc by vytvořená rezerva určitě pomohla. Samozřejmě se mohou ozvat hlasy, že není z čeho rezervu tvořit. Samozřejmě tomu je v dosti případech tak. Ale ještě ve více případech by k vytvoření rezervy dopomohla lepší správa prostředků. K tomu je možné použít i některý z mnoha programů k tomu určených.

Autor: Šimon Finemon

Autor je tvůrcem finančního nástroje pro správu peněz CHYTRÁ PENĚŽENKA

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelský vynález umožnil paraplegičce účast na maratonu

Další článek

První virtuální operátor je tu!