Zdroj: Shekel

Pro někoho převrat, pro někoho zklamání. Celkem je to malý krok vpřed, ale žádná tarifní revoluce se nekoná.Nejprve je potřeba si zopakovat co je to virtuální operátor. V naší zemi máme tři provozovatele sítí mobilních operátorů, kteří vlastní infrastrukturu, tedy vysílače, přenosové trasy a v neposlední řadě hlavně frekvence – Vodafone, T-Mobil, O2.  Nikdo jiný zatím další síť budovat nemůže, protože ve standardu GSM už ty volné frekvence nejsou

Na řadu tak přicházejí virtuální operátoři. V zahraničí věc běžná, u nás nová. Jeden ze tří velkých provozovatelů musí udělat velkoobchodní nabídku nějaké jiné firmě. Jinými slovy jí pronajme za velkoobchodní ceny (nižší než ceny pro koncové zákazníky) svou infrastrukturu (vysílače a přenosové trasy) a ta jiná firma už si sama shání zákazníky a prodává. Vzhledem k tragické situaci na našem trhu, kdy voláme extrémně draze a operátoři se virtuálním operátorům brání zuby nehty, se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chystá jim to nakázat.

A v této situaci se objevil první virtuální operátor BLESK. Jeho parametry: pouze předplacené karty, kredit platí 3 měsíce, pak propadá, minuta hovoru za 2,50, sms za 1,50, internet na den za 20 Kč a měsíc za 100 Kč (100 MB FUP). Účtování 60+1, tedy první minuta celá, pak po sekundách. Vše chodí na infrastruktuře O2. Kartu s kreditem 150 Kč lze zakoupit v trafikách.

Pokud jste přečetli předchozí odstavec, tak buď zajásáte, nebo se ušklíbnete. A o tom to je. Ta nabídka je pro někoho zajímavá, tedy především pro ty, co telefonují málo a mají předplacenou kartu. Pokud ale naopak telefonují až moc málo, pak pro ně kredit 150 Kč na 3 měsíce může být špatným vtipem. Naopak majitelé paušálů asi poohrnou nos (můj případ). Nemluvě o těch, kdo používají firemní tarify.

Jinými slovy, tak jako každý nový tarif kteréhokoliv z operátorů, někoho osloví a jiným nic neřekne. Žádný průlom se nekoná. Není to něco jako ve Francii či Rakousku, neomezený (do slova a do písmene) tarif za cca 480 Kč měsíčně, či nějaký několika gigabitový datový tarif za 200 Kč měsíčně, což by dnes už uvítalo hodně velké množství uživatelů. Třeba se něčeho podobného dočkáme s příchodem nových virtuálních operátorů. Ale zatím oslavné ódy nepěji.

Zlí jazykové tvrdí, že je to jen trik ze strany O2, aby vyrazil ČTÚ trumfy z ruky. Jako by O2 říkalo: Podívejte se, my jsme vstup virtuálního operátora umožnili, tak je zbytečné nám to nějak nakazovat (a stanovit podmínky, což už Kyslík nedodává).

Našlápli jsme dopředu, ale pořád to není ono.

Autor: Tomáš Flaška

2 Komentářů

 1. Tony
  31.10.2012 – 15 Heshvan 5773 v 20:39 — Odpovědět

  Přesný rozbor, vlk se nažral a koza zůstala celá …

  0
  0
 2. Petr
  9.11.2012 – 24 Heshvan 5773 v 23:14 — Odpovědět

  Ano, první “OFICIÁLNÍ” virtuální operátor a drahý! Ale kolik je u nás
  těch neoficialních a podstatně levnějších? Já jsem u jednoho tzv.
  šedivce a jsem maximálně spokojen protože volám jen za 1kč/min.
  Volání ve VPN zdarma.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vánoce se blíží a obvykle to znamená průvan v peněženkách

Další článek

Radek John – nebezpečná veverka?