Zdroj: Archiv

Bronislav Ostřanský, Ph.D., (* 1972) je český orientalista. Vystudoval arabistiku a dějiny a kulturu islámských zemí na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze a v současnosti působí jako vědecký pracovník v Orientálním ústavu Akademie věd ČR. Odborně se specializuje na středověký islám a islámskou středověkou mystiku (súfismus).

Předně mi dovolte poděkovat za to, že mě zásobujete pozvánkami na různé akce multikulturního charakteru. Budu rád, pokud budete pokračovat. Myslím, že to může Vašim posluchačům zvednout obzor dohledu a naše čtenáře obohatit.

První otázka: Na webu eurabie.cz, respektive na parlamentnilisty.cz, jsem se dočetl na Vaši adresu od Valentina Kusáka: „Antimešita vyvolala oprávněnou diskuzi k nebezpečí islamizace České republiky, distancuje se od všech extremistických stran a hnutí a je zděšena z myšlení vědců jako je tento zaměstnanec AV.“ Jsou zděšeni Vaši kolegové, že pracujete s nimi :) ? Jste oblíben v kolektivu? Jak dlouho pracujete AV ČR?

Když to bylo na Eurabii, tak to musí být pravda. A ta islamizace postupuje obzvlášť plíživě. Nedávno dorazila do čokoládovny, kde se vyrábí bonboniéra Orient – myslím, že by se s tím mělo něco dělat… :)

Ale zpět k Vaši otázce: Nevím, zda jsou mí kolegové zděšeni, že s nimi pracuji. To byste se musel přeptat přímo jich. Ale docela by mě překvapilo, kdyby tomu tak bylo. V Akademii věd pracuji od roku 2004, před tím jsem dva roky přednášel na Slovensku a ještě předtím dva roky učil češtinu na Univerzitě Ajn Šams v Káhiře. Tam jsem také navázal kontakty se saúdskou tajnou službou, jak stojí v těch článcích pana Ing. Kusáka, čímž jsem zdárně navázal na dlouholeté konspirační úskoky mého učitele profesora Kropáčka, abychom společně za petrodolary podkopávali v islamistickém žoldu naši křehkou demokracii. Takže teď už to víte celé :)

No a jestli jsem oblíben v kolektivu:  Tajně doufám, že Ti kolegové, kteří nejsou zděšeni z toho, že s nimi vůbec pracuji, si mne za ta léta stačili oblíbit. Snažím se.

Víte podle toho, jak mi odpoví dotyčný na 7 až 8 otázek poznám, jaký je. Nevěříte mi? Po rozhovoru s Valentinem Kousákem, jsem si uvědomil, že jsem se s ním bavil jako s člověkem, který opravdu trpí schizoafektivní poruchou, pravděpodobně nějakým způsobem manickým typem, protože odpověděl tak jak odpověděl. A k tomu mám příběh: Potkal jsem na Andělu člověka (žádal mě o cigaretu), který měl stejný syndrom, povídali jsme si a během čekání na tramvaj, cca 10 minut, jsme si řekli tolik – vzájemně, jako co si povím s manželkou za trvání celého víkendu. Ne, že bychom mluvili rychle, ale spíše k věci. Souhlasíte se mnou, že každý člověk je schizofrenik, někdo méně – někdo více, ale je? Zlobíte se na Valentina? Není spíš Valentin Kusák na sobě zapracovaném hlubším poznání sama sebe, kde jako člověk se snaží vše rozpojit a následně poskládat znovu, tak jak o tom mluví buddhisti? A v době kdy to má rozpojené ničemu a nikomu nevěří? Je to hloubka nebo je to nemoc? Já věřím v hloubku a její nekonečno? A kde je Vaše nekonečno?

Víte, já vůbec nevěřím, že během sedmi či osmi otázek někoho poznám. Já jsem v tomto trochu skeptický, poněvadž si myslím, že k tomu, abych někoho skutečně poznal, potřebuji léta – a někdy ani to nestačí…  A navíc, člověk musí chtít poznávat – a za to taky každý nestojí. Ale ať Vám neutíkám od otázky:

Valentinu Kusákovi do hlavy nevidím (a ani nechci) a navíc nemohu nikoho soudit. To, co dělá, se mi nelíbí, ovšem taky se mi nelíbí, když jej jeho nepřátelé zesměšňují s poukazem na jeho nemoc. Já můžu Ing. Kusákovi zazlívat, že šíří nenávist a štve proti náboženství, o němž má bohužel jen mizivé povědomí, ale nikdy na něj nebudu nadávat s poukazem na jeho zdravotní problémy.

Navíc, jak sám v otázce naznačujete, hranice mezi duševním zdravím a nemocí je strašně křehká. Takže zpět k Vaši otázce: Je mi jej spíše líto. A pokud jsem na něj naštvaný, pak nikoliv kvůli jeho psaní (z jeho rozsáhlé tvorby na Eurábii vřele doporučuji např. poetické zamyšlení na téma Ostřanský a kandelábr z minulého roku), ale kvůli jiným krokům, jako je např. jeho nedávná žaloba na Orientální ústav AV. Stojí to všechno čas i peníze, je to zcela absurdní, ovšem nelze se tím nezabývat, bohužel.

Víte kolik je nula na nultou? Je to jedna nebo nula? Věříte mi, že to je číslo Hospodina? Jsou to obě čísla, je to 01. Proto islám ve svých střevech je čistý jako judaismus, křesťanství, či buddhismus – číslo 0 a Mayové mi v tomto poznání pomohli.

Tak to nevím a přiznám se, že jsem ani nepochopil otázku, ale předpokládám, že chyba bude asi u mě, ne v otázce :)

Je islám a výstavba mešit nebezpečné pro naši zemi?

Z islámu může vzejít mnoho dobrého i zlého, jako z jiného náboženství.  Zápas o podobu islámu, tedy jeho výklad, probíhá nejen v muslimských zemích, ale i na Západě, jenom se o tom málo mluví. Např. v USA již dlouhá léta probíhá velmi komentovaný spor velmistra súfijského řádu Hišáma al-Qabbáního s představiteli salafíjských kruhů – obě strany se přitom odvolávají na to, že jejich výklad je tím původním učením proroka Muhammada. A pře o výklad a pojetí islámu probíhá i u nás. Ten obrázek je přitom mnohem barvitější, než by se mohlo zdát. Je to trochu jinak, než může vypadat z médií.  Neuškodí zde, když si připomeneme triviální, byť smutnou, pravdu, že většina českých odpůrců islámu brojí proti něčemu, co ve skutečnosti neexistuje. Svého virtuálního nepřítele si totiž vytvořili sami a vzhledem k tomu, že většinou žádného muslima ani neznají a své vědomosti o islámu čerpají povětšinou ze sporných internetových zdrojů, často se doslova „vlamují do otevřených dveří“, když hlasitě pranýřují fenomény, které by spolu s nimi mohl odsoudit mnohý muslim. Odbornou či popularizační literaturu si nepřečtou, neboť její autoři přece „kolaborují s muslimy“ (já sám jsem byl loni navržen na cenu Emanuela Moravce J), takže příslušné debaty bývají většinou hodně černobílé. A o co více postrádají „odstíny šedi“, o to více překypují nenávistí. Pravidelné dávky emocí v médiích i na internetu vyvolávají záběry drastických poprav, násilí na ženách, válečných zvěrstev, což bývá kladeno na vrub islámu. Už tolikrát (marně) bylo poukazováno na to, že pod nálepku „islámský“ se zasouvají též jevy v islámském světě přítomné, byť s náboženstvím mající pramálo společného. Protiislámské výpady, především ty internetové, bývají více o emocích (u nás taky hodně o výdrži a umanutosti) nežli o argumentech. Virtuální kroužky semknuté sdílenou nenávistí k náboženství, o němž mají pokřivené vědomosti, pak tvoří smutnou součást naší současnosti.  Mnohdy přitom islám hraje jen zástupnou roli nepřítele v mnohem širších světonázorových prezentacích.

Takže abych se vrátil k Vaší původní otázce: Nikdo Vám nikdy nezaručí, že se česká mešita nestane podhoubím pro nějakou skupinku extrémistů, pak ale suďte ty extrémisty, nikoliv islám.  Můžu mít strach z extrémistů, z nenávisti, z násilí, ať již je kdekoliv. Z islámu ani muslimů ani českých mešit strach nemám a nevím, proč bych měl mít.

Pokud to není tajné, jaký tip máte na budoucího prezidenta? Máte žhavého kandidáta?

Sympatických je mi vícero kandidátů (třeba Karel Schwarzenberg), ale rozhodnut zatím nejsem. A možná tím internetové muslimobijce překvapím, ale Miloš Zeman mi rovněž připadá jako velmi dobrý kandidát.

Povím Vám jeden příběh naší země. Manželka, měla měsíc být na sociálních dávkách (mezi rodičovskou dovolenou a nástupem do nového zaměstnání). Přihlásila se a řekli jí, že si MUSÍ vyzvednout S-KARTU, jinak že nedostane žádné dávky. Ne, že jsme nepochopili administrativní úkony, které kvůli měsíci musela absolvovat náš sociální systém, už měla smlouvu do nového zaměstnání, ale že se to státu vůbec vyplatí?! Ujišťovali nás, že bez S-KARTY to není možné. I když v nedělní diskusi nás ujišťovali politici, že to bude volitelné, hned v pondělí jsme dostali dopis, že S-KARTA je připravena k vyzvednutí. O žádnou KARTU nežádala! Rozumíte tomuhle systému? Já si připadám v ČR jak na jiné planetě.

Absurdity najdete všude, i ve vědě a na univerzitách. Těch „veselých historek z natáčení“ by byla spousta, vzpomenu jen jedinou. Před lety, když jsem se rozhodnul, že se pustím do překládání středověkých súfijských klasiků, aby byl v češtině kromě řady dalších středověkých děl, k dispozici i tento „díl“ islámské spirituality, tak mi zkušenější kolegové vysvětlili, že kdybych to celé „rozsekal“ na části a publikoval samostatně, vyneslo by to více bodů. Tudíž to je cesta… Já zase argumentoval, že smysl antologie je právě v tom, když jsou ty texty dohromady.  Ale těch situací „předpis versus smysl“ asi každý zažil víc než dost.

Moje oblíbená kniha je Židovka z Toleda, kde se píše, že Židé a muslimové byli jako bratři, pro Židy nebyl takový hřích konvertovat na muslimskou víru a naopak. Štvali je proti sobě křesťané, respektive katolíci, kteří o nich věděli, že jako tým jsou na Zemi neporazitelní. Omluvil se nějaký papež za to, že ve 13 století z nich udělali ty největší nepřátele a to trvá dodnes?

Pokud vím, tak neomluvil, byť již padly omluvy za ještě starší křivdy, např. křížové výpravy. Ptáte-li se, co si o tom myslím, pak Vám mohu říci, že tomu nerozumím. Vím, že jde o gesto, ale přijde mi zbytečné. Z křesťanské strany to může znechutit ty, kteří to vnímají jako projev jakéhosi „appeasementu“ (tento výraz v souvislostech s přístupy k islámu v poslední době prošel znovuzrozením), a z muslimské strany to taky nepřinese náležitou odezvu, neboť tamní žurnalistika si s pojmem „křižácký“ již dávno zahrává v jeho novodobých a přenesených konotacích.

A mimochodem, to podání Liona Feuchtwangera je krásné, ale idealizované. Já tu knížku mám osobně taky rád, ale jako umění. Jinak, ty židovsko muslimské vztahy měly i ve středověku (včetně Andalusie) hodně daleko k idyle, krásně o tom vypovídají jak muslimské, tak i židovské prameny. A snad teď neprozradím příliš, když zmíním, že v brzké době by mělo nakladatelství Academia vydat v edici Judaica obsáhlou studii mého váženého kolegy, Dr. Daniela Bouška, nazvanou Islámská středověká polemika s judaismem: Ibn Hazm (Kniha pojednání a Polemika s Židem Ibn al-Naghrílou) a Samaw´al al-Maghribí (Umlčení Židů).

Ono to téma mezináboženských rozprav bylo velmi citlivé i ve středověku – a co teprve dnes!

Věříte, že jedna planeta Země má Jednoho Boha? Hospodina, B-ha, Alláha, Buddhu atd., který je pořád ten samý.  

To je na mne příliš soukromá otázka, takže se nezlobte, když ji vynechám.

Autor: David Fábry

Zdroj perexu: wikipedia.org

64 Komentářů

 1. Lukáš Lhoťan
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 14:29 — Odpovědět

  Nevím kolik odpůrců islámu zná pan Bronislav, ale jeho slova: “většina českých odpůrců islámu brojí proti něčemu, co ve skutečnosti neexistuje. Svého virtuálního nepřítele si totiž vytvořili sami a vzhledem k tomu, že většinou žádného muslima ani neznají a své vědomosti o islámu čerpají povětšinou ze sporných internetových zdrojů, často se doslova „vlamují do otevřených dveří“, když hlasitě pranýřují fenomény, které by spolu s nimi mohl odsoudit mnohý muslim. Odbornou či popularizační literaturu si nepřečtou, neboť její autoři přece „kolaborují s muslimy“ —- se nezakládají na pravdě. Většinu odpůrců islámu co já znám jsou lidé se zkušeností s muslimy z Evropy a mimoevropských zemí a většina z nich čte i to co vyprodukuji čeští orientalisté jen prostě nesdílí jejich islamofilský postoj.

  1
  0
 2. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 14:37 — Odpovědět

  Inu, můj privátní denunciátor opět lže.
  Normálka + nuda.

  Mě by ale fakt potěšilo, kdyby nám tady ráčil rozvést tuto floskuli:
  “Z islámu může vzejít mnoho dobrého i zlého, jako z jiného náboženství.”

  Otázka je prostá: CO dobrého. A podotázka, proč by z islámu mělo zrovna ve 21. století vzejít něco “dobrého”, když z něho nic dobrého nevylezlo ca 1300 let.
  PS: grantíky a konferenční vlezné pro pracovníky OÚ se nepočítají.

  1
  0
 3. Béatrice Radosa
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 15:08 — Odpovědět

  Teda takovej blábol jsem hodně dlouho nečetla. To byl nějaký pokust o “intelektuálnost”?

  0
  0
 4. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 15:12 — Odpovědět

  @Beátricie, jsem všechno, nebo skoro všechno, jenom ne intelektuál, sorry!

  0
  0
 5. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 15:15 — Odpovědět

  O výklad učení masového vraha se přou súfíjec se salafistou. To zní nadějně!!!

  Podle této odvážné teorie by stálo za to oprášit i svazky Hitlera či Stalina a zkusit líp interpretovat. Škoda toho textu bez nejnovější interpretace…zvlášť, když na rozdíl od islámu nezakazují ty texty nejrůznější kosmetické inovace.

  0
  0
 6. Arnošt Kudrna
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 15:16 — Odpovědět

  Nechť pan Ostřanský informuje příbuzné tísíců civilních obětí islámu (1.září, výbuchy v Londýně, Madridu, zabíjení mimo Evropu atd.) o tom, že jejich blízké, milované, ale i ty neznámé a bezejmenné zabil jen virtuální nepřítel! (Asi nějaká počítačová hra,že??)
  Tou “odbornou či popularizační literaturou” pan Ostřanský dozajista míní díla jeho, či jeho soukmenovců s tím správným závěrem,že?
  Nicméně děkuji velmi za poučení, odteď již vím, že tím relevantním zdrojem pro někoho, kdo hledá pravdu o islámu je islámofilní literatura, zatímco narazím-li na internetu na video, kde muslimové za jásotu a vykřikování “Allahu akbar” uřezávají svým obětem hlavy, jedná se o dozajista sporný zdroj nic o islámu nevypovídající…
  Na takovouto jednostrannou propagandu by mohli být pyšní i komunisté, chce se mi zvracet!

  0
  0
 7. Petr Černý
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 15:35 — Odpovědět

  Tak teď vážně nevím, ze zájmu jsem přečetl Korán, díla Mendela a pana Kropáčka a na mém názoru ohledně problematiky Islámu se prostě nic moc nezměnilo. Asi jsem teda divnej patron. Sympatizanti islámu by mohli říci, že mám uzavřenej kanál, nicméně tak tomu rozhodně není. Skutečností je, že dokáži rozeznat dobré od zlého, pravdu od lži a skutečnost od snové reality.

  Jinak k panu Ostřanskému. Nepopírám, že je to odborník co se znalostí Islámu týče, avšak tady jde o vnímání určité reality a zde nastává zásadní problém. Když vědomě či nevědomě interpretujeme určitou realitu, zaděláváme si sami na problémy a balamutíme především sami sebe. Islám jako celek se profiluje tak jak se profiluje, což je dáno jeho zakladatelem, nábožensko-ideologickým dogmatem, dále historickým vývojem a také samozřejmě vnímáním tohoto učení jako takového, ať už muslimy samotnými či lidí Islám nevyznávajícími.

  0
  0
 8. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 16:34 — Odpovědět

  Nojo no, odborníky bez páteře byly plné učebny SSSR i GrossGermánie. Ostřanský ani nic zásadního neobjevuje a neprezentuje, takže je zjevně pozadu i za těmi esy z totalitních režimů.

  Z té antigeniální fráze “Z islámu může vzejít mnoho dobrého i zlého, jako z jiného náboženství.” vyplývá, že snad ani nečetl ten korán.

  “Jiné náboženství” je pak jako deklarované měřítko skutečná ontologická záhada.

  0
  0
 9. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 16:48 — Odpovědět

  “Proto islám ve svých střevech je čistý jako judaismus, křesťanství, či buddhismus – číslo 0 a Mayové mi v tomto poznání pomohli.”

  pane Davide.. to snad nejúchylnější věta, jakou jsem za poslední tak 2 měsíce četl.

  Ostřa vám to neřekne.. ale protože jsem férovej chlap a mám vás vlastně rád :)), tak vám prozradím TO tajemství – ať už budete Napodobovačům Mohameda podlézat jak chcete, stejně vás nevykostí jako posledního :D

  0
  0
 10. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 16:59 — Odpovědět

  Jak na to znovu koukám, tak redaktor je skutečně zábavnější než zpovídaný “akademik”.

  “Moje oblíbená kniha je Židovka z Toleda, kde se píše, že Židé a muslimové byli jako bratři, pro Židy nebyl takový hřích konvertovat na muslimskou víru a naopak. Štvali je proti sobě křesťané, respektive katolíci, kteří o nich věděli, že jako tým jsou na Zemi neporazitelní. Omluvil se nějaký papež za to, že ve 13 století z nich udělali ty největší nepřátele a to trvá dodnes?”

  Zábavné na tom je, že autor si za peán bere beletristické dívčí čtení, navíc dobově tendenční, a tenhle “pramen” jen tak mimoděk použije k ataku na křesťany. Nevím, jak to spolu mají křestané a židé, nefandím ani jednomu z těc mančaftů, ale jsem si jist, že židobijecké pasáže v koránu a síře jsou starší, než děj Židovky z Toleda – o pěkných pár staletí.

  Už jsem to tady psal, vysloužím si jistě spoustu nadávek, ale v nastávajícím konfliktu islámu se zbytkem Lidstva budou mít židé přesně jednu možnost, jak biologicky přežít a současně zůstat židy: Dát svůj nesporný talent do služeb zbytku lidstva. Jakýkoli jiný postoj je špatně – v případě vítězství islámu budou zgenocidováni, ale tentokrát bez výjimek, a v případě opačném: Podívejte, antisemitismus či “židobijectví” fakt existuje. Stačí kouknout na novinky.cz, nebo jinak, kde se schází prostý gojímský lid. Sám se neustále divím, kde se to v těch lidech bere, vůbec se mi to nelíbí, na to zde dávám slovo čestné, ale je to realita. Takže si lze vybrat, možnosti jsou tři, dvě z nich by pro židovství znamenaly obrovský průšvih.

  0
  0
 11. Lenka Martínková
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:12 — Odpovědět

  Moc pěkný rozhovor. Pan Ostřanský je odborník na svém místě. Více takových.

  0
  0
 12. Erich
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:17 — Odpovědět

  Ad 6. Arnošte, z 2700 obětí činili muslimové cca 1/3 a pro mnohé je stále překvapující, že atentátníci byli teměř všichni Saudští Arabové.

  Já se však většinou zajímám o dopady své vlatní práce – tak třeba zde tady se nonšalatně přechází 500 000 dětí v pánu díky embargu. Ach ano, stejně by z nich vyrostli smradlaví terorističtí Iráčané, tak nač slziček:

  Al prý to bylo nutné, aby Saddám neměl ZHN, no a za pár měsíců je už zase měl, taky k tomu tu al kejdu, tak se šlo bombit znova naostro.

  Docela rád bych si poslechl názory té muslimské špíny, kterým jsme doslova rozsekali rodiny práškováním 500 librovkama z B52. Vy ne?

  A co toto, tak takhle pracujeme my, ti dobří hoši a holky, vot eto naše dělo:

  A tohle, to se taky nestalo?:

  Epidemiologové Les Roberts a Gilbert Burnham – autoři studie (sponzorované Georgem Sorosem[66]), podle níž počet Iráčanů zemřelých následkem války činil v červnu 2006 přibližně 650 tisíc – publikovali 22. září 2007 článek s názvem Ignorance of Iraqi Death Toll No Longer an Option. Uvádí jej konstatováním, že podle průzkumu veřejného mínění z února 2007 si průměrný Američan myslí, že následkem války v Iráku zahynulo přibližně 9900 Iráčanů. Skutečnost je však dle nich asi stokrát horší.

  0
  1
 13. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:18 — Odpovědět

  Z pana Davida by byla výborná islámská konvertitka.. něco jako Katka Richterová. My si ten islám prostě namalujeme, namalujeme a namalujeme! :D

  0
  0
 14. Erich
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:22 — Odpovědět

  Ad 10. Martine tobě asi unikla podstata židovských vtipů – ty nejkrásnější pointy jsou v nacházení jiných cest než očekávaných.

  0
  0
 15. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:28 — Odpovědět

  Erichu – to může fungovat, když Wenzel s Roubíčkem špekulují, jak oškubat nějakého troubu.
  Ve větších měřítcích, a říkej si co chceš, ty pointy zas tak vtipné nebývají. Ale jak říkám, není to můj byznys.

  0
  0
 16. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:32 — Odpovědět

  @Skara Brae – až bude zprovozněn LIKE a DISLIKE (po výpadku), vy ode mne jednu pozitivní referenci dostanete :)

  0
  0
 17. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:38 — Odpovědět

  PREAMBULE : OJ TEN NEVINNÝ ISLÁM. Překladatele Ostřanského zdraví šílenec ing. Valentin Kusák – MCM.

  DNEŠNÍ ČLÁNKY:

  1. Šestnáctiletá křesťanská dívka několik hodin znásilňována skupinou mladých muslimů : K znásilnění došlo v domě jednoho ze tří členů skupiny. Všichni pachatelé pocházejí z bohatých rodin. Zločin se udál za bílého dne, dívka nadarmo zoufale volala o pomoc.(http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/8108-sestnactileta-krestanska-divka-nekolik-hodin-znasilnovana-skupinou-mladych-muslimu.aspx)

  2.Islám inspiruje zvěrstva. Není to mírumilovné náboženství hodné respektu a ochrany : Není třeba připomínat, že Al-Káida je islamistickou teroristickou organizací, jejímž cílem je nastolení ryze muslimských států v arabském světě a šíření islámské víry po celé zeměkouli. “Ryze muslimské” v jejím pojetí nepochybně jsou státy složené ze správných muslimů. A protože většina vůdců Al-Káidy patří spíše k sunnitské větvi islámu, jsou těmi správnými muslimy zřejmě sunnité, zatímco šíité (jak ukazují atentáty proti nim) jsou těmi špatnými.(http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/8104-islam-inspiruje-zverstva-neni-to-mirumilovne-nabozenstvi-hodne-respektu-a-ochrany.aspx)

  1
  0
 18. Erich
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:43 — Odpovědět

  Ad 15. No já nevím, ale od jisté doby si říkám jestli, vhodně formulovaná informace či desinformace nevydá za několik tankových divizí a nějaký ten svaz letadlovek. Musíš to ale dobře podat těm svým šiřičům “užitečným idiotům” jak kdysi říkával můj soukmenovec Uljanov.

  Jenže ty pointy bývají kolikrát tak vtipné, že i sami jejich protagonisté se po prozření nestačí divit, na čem že tak usilovně pracovali.

  Jasně, ty si to budeš personifikovat hlavně na mně, zkusím tedy přežít “neužitečného idiota”

  0
  0
 19. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:47 — Odpovědět

  Taky beru Fábryho jako sympaťáka, v jiných interview má slušné výsledky, ale tu má dost věcí dost pomotaných.

  Tady je prostě vidět, že neznalost islámu nelze nahradit žádným “myšlením”.

  0
  0
 20. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:50 — Odpovědět

  Ostřanský – překladateli, co mi řeknete o http://www.isvav.cz/funderDetail.do?rowId=BIS??? Zdraví šílenec ing. Valentin Kusák – MCM.

  0
  0
 21. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 17:56 — Odpovědět

  Pane Formánku,
  neznám podrobně žádné náboženství, můj názor je utvořen, ale zároveň se vnějšími a vnitřními vlivy dále utváří. Ptám se na to, co a jak cítím a co znám. Omlouvám se za nepřesnosti v rozhovorech.

  Pane Kusáku,
  nijak jsem Vás nechtěl urazit, spíše pochopit. Jsem člověk se stejnou diagnózou.

  Šílenec 2 středoškolák David Fábry

  0
  0
 22. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:28 — Odpovědět

  Tak redaktor Fábry problematiku NEZNÁ, nicméně si utvořil NÁZOR.

  Docela by mě zajímalo, na základě čeho si jej tedy utvořil – pokud té Židovky z Toleda, tak bychom mohli hovořit o hodně trvalém záseku nad středošklskou četbou.

  0
  0
 23. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:37 — Odpovědět

  Davide… ale vážně, pokud nevíš (skoro)nic o išlámu jak můžeš dělat rozhovor s takovým lstivým arciďáblem, jako je Ostřa?

  Ty ho máš podusit, a ne mu jeste hladit.. to..

  ego.. :)

  0
  0
 24. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:39 — Odpovědět

  Z článku též vyplývá, že Ostřanský navštívil Sýrii a Egypt v době quasi předislámské a jeho pohled na ty 2 země je historie.

  Ti nešťastníci tam neměli možnost svobodně praktikovat islám jako dín, kry se pohnuly až letos a je to čím dál islámštější. Radost pohledět!

  0
  0
 25. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:40 — Odpovědět

  Pane Konvičko, pokud pominu, že pro Shekel píší dvě muslimky z Čech, pokud pominu, že byt pronajímám dvěma muslimkách z Kazachstánu a Kyrgyzstán, což byste mohl oprávněně napadnout, že tyto lidi neznám příliš dobře a měl byste pravdu – ta i přesto mám přítele (20 let) muslima z Bosny a vedli jsme nesčetně diskusí, spikleneckých teorií, konspiračních teorií atd., což u mě vytvořilo názor a poznání, že se jedná o slušné “obyčejné” lidi, kvůli kterým někteří jako jste Vy mají předsudky. Harise, toho muslima z Bosny, znám tak dobře jako málo lidí a on mě, ale rozhodně to není extrémista a atentátník.

  0
  0
 26. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:44 — Odpovědět

  @Skara Brae – základ multikulturalismu, tedy myšlenky kterou chci aby se Shekel ubíral, je svoboda vyznání i názorů a nesouzení lidí podle jejich rasy.

  Dávám prostor všem, věřím ve výměnu názorů a slušnou konverzaci, která vede ke zlepšení.

  Pokud máte tip na nějakého člověka, s kterým bych mohl udělat interview, pošlete na info@shekel.cz – může to být naprostý protiklad pana Ostřanského

  0
  0
 27. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:46 — Odpovědět

  Fábry:

  Nemám nejmenší důvod vám toho Harrise věřit, když s ním 20 let “diskutujete”, a přece neznáte jeho náboženství.
  Ledaže byste s ním diskutoval o fotbale a kulečníku, což by mohlo být OK, ale k diskutovanému problému – islámu – to nemá pražádný vztah.

  Máte Harrise – Předveďte ho, ať se ho i jiní zeptají třeba na vraždy odpadlíků, nebo Mohammedovu dokonalost, nebo na deviršme, to je pro Bosnu dost zásadní téma.

  Mám pokračovat? Jedna z těch “muslimek z Čech”, madam Karíma, se svého času předvedla veřejnou obhajobou ženské obřízky. Nemá teda nic společného s islámem, ta obřízka … A stejně ji obhajovala. Asi na just.

  Ale já vám nechci brát Harrise, Karímu ani Židovku z Toleda. Jen si laskavě uvědomte, že kromě nich (soft-muslimů žijících v českém závětří + středoškolské četby) existují i muslimové, kteří islám skutečně žijí.

  1
  0
 28. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:48 — Odpovědět

  Davide řešit tu atentátníky je bulvár. Tím se tu víceméně nikdo nezabýváme… NICMÉNĚ… možná vám stačí PŘÍLIŠ málo, abystě nekoho odškrtl jako umírněného, anebo se prostě bojíte pokládat vhodé otázky.

  Zkuste na ně klasický islámoklastův čtyřhmat:

  – je pro ne koran DOSLOVNYM slovem bozim?
  – prali by sestre chodit s ateistou? chodili by jako muslimky s ateistou?
  – povazuji se za nadrazene?
  – podrezavaji z nabozenskych duvodu zvirata pri plnem vedomi?

  souhlas zvlaste s tim prvnim podle mne JASNE vyrazuje ze slusne a umirnene spolecnosti 21. stoleti.

  0
  0
 29. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:50 — Odpovědět

  A taky, Mr. Fábry, existují odpadlíci od islámu a aktivní ex-muslimové, mnozí žijící v každodenním strachu, a mnozí, za ta staletí, mrtví.

  Popíráte jejich osud, nebo budete tvrdti, že “nemají nic společného s islámem”? To je osvětimská lež, pane Fábry. Nejste pro ty lidi, a pro mě, který má tu čest být několika z nich blízkým přítelem, tedy nejste pro mě morálně nic jiného, než uřvaná pleška, řvoucí někde v zaplivané putyce takové to škaredé. Jste stejný.

  1
  0
 30. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:51 — Odpovědět

  Skaro,

  Může taky se zkusit, zdali by “dal sestru židovi”.
  Zábava zaručena.

  0
  0
 31. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:52 — Odpovědět

  + Davide.

  JAK se muze prosim islam ZLEPSIT, pripadne jeho komunikace navenek, kdyz to je pro 99+% muslimu DOSLOVNE SLOVO BOZI..?

  Rikate, ze Shekel si vazi svobody vyznani.. on ji islam nejak stimuluje snad? :)

  0
  0
 32. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:54 — Odpovědět

  Pane Konvičko, tím jste připustil co jste napsal a já Vám dávám za ten koment LIKE, že existují SOFT muslimové, to znamená že ne všichni jsou stejní?!

  Za 20 let jsme hráli nespočetně her kulečníku, fotbal mě příliš nezajímá, tak v tom Vás musím zklamat a pokud mi nevěříte, je to Váš problém, nikoliv můj – pak kdo z nás, zda Vy odpůrce islámu nebo já (člověk, který se snaží najít vnitřní rovnováhu), vše žene do extrému?

  Haris je nemocný, má rakovinu, nádor na mozku a nyní má rozhodně jiné starosti než se pouštět do diskuse s někým, kdo nečte co druhý píše, ale má ve všem jasno.

  Je mi smutno, že se na Shekel dostali lidé jako Vy, kteří nejsou ochotni připustit že všichni nejsou stejní..

  0
  0
 33. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 18:59 — Odpovědět

  Vsichni stejni nejsou.. velka cast z nich totiz necetka Korana poradne.

  A protoze pro isláma je zavazne to, co zna.. DÁ se softislámovat. Ale tak nejak NENÍ důvod, proč se NEradikalizovat.

  Problemem myslim je, ze se David spokoji s MÁLEM, se kterym by se rozhodne spokojit nemel.

  I s náckem by určitě v něčem nasel spolecnou rec.. problem je.. ze ONO TO TAK NEJAK NESTACI.

  0
  0
 34. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:01 — Odpovědět

  Já jsem nikde nikdy neřekl, že “všichni muslimové jsou stejní”, p. Fábry.

  Například:
  Někteří lžou o islámu vědomě, aby ty pitomé káfiry utáhli na vařené nudli; někteří polovědomě, prosě aby měli klid; a někteří, a nebude jich málo, lžou o islámu především sami sobě.
  Podle všeho bude ten Váš Harris patřit do poslední skupiny.
  (Jsou samozřejmě i muslimové, kteří o islámu nelžou, jmenují se např. Choundary, Morsí nebo Omar Abdel-Rahman, není takových mnoho).

  1
  0
 35. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:10 — Odpovědět

  to Fábry. Vaší otázkou mne pasujete na šílence či mne bráníte? Jaksi jsem to nepochopil. Vzpomínám si ale, jak jste mi děkoval, že jsem Vám rozhovor poskytl a že jsem poté přidal na tento server pár příspěvků. Odpovězte!!

  Pro připomenutí : “Víte podle toho, jak mi odpoví dotyčný na 7 až 8 otázek poznám, jaký je. Nevěříte mi? Po rozhovoru s Valentinem Kousákem, jsem si uvědomil, že jsem se s ním bavil jako s člověkem, který opravdu trpí schizoafektivní poruchou, pravděpodobně nějakým způsobem manickým typem, protože odpověděl tak jak odpověděl. A k tomu mám příběh: Potkal jsem na Andělu člověka (žádal mě o cigaretu), který měl stejný syndrom, povídali jsme si a během čekání na tramvaj, cca 10 minut, jsme si řekli tolik – vzájemně, jako co si povím s manželkou za trvání celého víkendu. Ne, že bychom mluvili rychle, ale spíše k věci. Souhlasíte se mnou, že každý člověk je schizofrenik, někdo méně – někdo více, ale je? Zlobíte se na Valentina? Není spíš Valentin Kusák na sobě zapracovaném hlubším poznání sama sebe, kde jako člověk se snaží vše rozpojit a následně poskládat znovu, tak jak o tom mluví buddhisti? A v době kdy to má rozpojené ničemu a nikomu nevěří? Je to hloubka nebo je to nemoc? Já věřím v hloubku a její nekonečno? A kde je Vaše nekonečno?

  0
  0
 36. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:13 — Odpovědět

  Rozhodně nezesměšňuji Vaši diagnózu pane Kusáku, mám pro Vás pochopení, spíš se snažím zamyslet nad tím, že schizofrenie, je hlubší poznání sama sebe a že každý člověk to má v sobě. Otázka zní jak daleko to nechá dojít a prohloubit.

  V tom jsme na jedné lodi, a rozumím Vám.

  S úctou

  0
  1
 37. Veronika Foštová
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:14 — Odpovědět

  Pane Fábry, vy nám tady vlastně říkáte, že protože máte kamaráda bosňáka s rakovinou na mozku, tak my nemáme brojit proti nerovnosti žen, vraždám odpadlíků, zákazu svobody slova a vyznání?

  Vážně?

  Opravdu?

  Se vší úctou k vám a vašemu kamarádovi, nechcete svůj vlastní dobrý pocit podmiňovat nějakými jinými hodnotami, než požadavkem tolerovat islám včetně toho radikálního?

  0
  0
 38. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:16 — Odpovědět

  K té schizofrenii (Valentin, Ostřanský, Fábry).

  Předešlu, že to sám pokládám za zatrolenou věc.

  Nicméně to, jak to v rozhovoru Ostřanský, ale zejména Fábry, vytahují,
  hovoří víc o těch dvou, než o Valentinovi.

  Fábry se nám tady ohání “multikulturou” + “nerasismem”, ale neváhá si kopat do nemocného bližního.
  Ovšem co čekat od chlapíka, který si dělá názory bez informací + nestydí se hlásat Osvětimskou lež, že?

  No a Ostřanský: Udavač je Udavač je Udavač.

  0
  0
 39. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:19 — Odpovědět

  @Foštová: Radikalismus nemám rád v žádné podobě!

  0
  0
 40. Skara Brae
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:28 — Odpovědět

  David nema rad radikalizmus, ale nevadi mu, ze jeho muslimokamaradi se povazuji za nadrazene a obcas ztriskaji svoji dceru protoze se drzela ve skole za ruku s ateistou.

  No tak ja mam dojem, ze jsme Herr Fabryho dostali..

  0
  0
 41. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:35 — Odpovědět

  @Skara Brae: Asi Vám ne zcela rozumím, Vy a mr. Konvička, tu soudíte islám podle koránu, já maximálně si vytvářím názor na lidi (jednotlivce), kteří se k tomuto vyznání hlásí a které jsem poznal. A s žádným radikalismem jsem u zmiňovaných lidí nesetkal..

  0
  0
 42. Veronika Foštová
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:37 — Odpovědět

  @ Fábry: Pokud ovšem nejde o záležitosti, které vy sám považujete za radikální, pak k nim přijímáte radikálně nesmířlivý postoj.

  Věc se má asi takhle:
  1) Radikální muslimové považují smrt v boji za islám (sebevražedný atentát) za přímou cestu do nebe.
  2) Muslimové v mešitě v Praze považují sebevražedné atentátníky za bojovníky za svobodu, přirovnávají je k Janu Palachovi.
  3) Bronislav Ostřanský tvrdí o muslimech z pražské mešity, že jsou ti hodní a umírnění.
  4) David Fábry Ostřanskému toto tvrzení žere a vypouští je dále do éteru.

  A Foštovou by zajímalo, jestli Ostřanský NEVÍ, co se v jeho mešitě děje (potom z jakého titulu poučuje), nebo ví a LŽE když říká, že naši muslimové jsou umírnění, nebo třetí možnost, ani sebevražedné atentáty nepovažuje za nic radikálního a nežádoucího, ale jak součást islámu, kterou je třeba taky brát.

  0
  0
 43. Veronika Foštová
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:42 — Odpovědět

  David Fábry: Potom vám tedy doporučuji ty dobré lidi, které znáte, nedehonestovat tím, že o nich myslíte a mluvíte jako o muslimech, protože muslim je ten, kdo se řídí Koránem od Alláha a sunnou od Mohameda (hadísy) což je ve výsledku hnus.

  Většina muslimů ani nezná islám. Kdyby znali, neříkali by si muslimové.

  0
  0
 44. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:46 — Odpovědět

  Fábry – tak radikalismus v žádné podobě… Opravdu v žádné?

  Nemáte tedy rád ani “radikální odpor proti nerovnosti žen, vraždám odpadlíků, zákazu svobody slova a vyznání?”

  Víte, zcela upřímně, radikální odpor vůči všem těm věcem je u mě osobně absolutní minimum, abych vás pokládal za něco jako chlapa.

  Jste proti těm věcem “neradikálně”, jste schopen je okecat a relativizovat o nich? Až v koupelně potkáte něco malého, zbabělého, čeho se holky štítí a za co se vlastní děti stydí, nezlobte se na zrcadlo.

  0
  0
 45. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:55 — Odpovědět

  @Konvička: díky za nastavené zrcadlo, otázka je jestli Vy zrovna máte tu možnost ho nastavit tak, aby odraz byl přesný?

  @Foštová: je žid, který je genetickým židem, ale nepraktikují, méně židem než ti ostatní? Je muslim, nepraktikující, méně muslim? Proč Vám vadí, že je nazývám muslimy, když oni se tak cítí?!

  0
  0
 46. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:56 — Odpovědět

  Jestli nerad David radikální řešení, tak jsme se tu mohli kočkovat se staronacisty dodnes. Stačilo by pokaždé zabalit

  Norimberské zákony do hodnýho Hanse, Helmutha a Dietricha a každému by bylo jasné, že zvítězit je neslušnost. Taky by už dnes byli v důchodovém věku a leckdo by je považoval za kouzelné dědečky.

  Z multikulturalistickýho hlediska je to obrovská ztráta nemít tu umírněné sudetské nacisty a nějaké slovanské papule z IV. cenový skupiny nám to nikdy nemůžou nahradit, jsou jak pajcovanej alkohol z postřiku do stěračů. Originál ničím nenahradíš.

  0
  0
 47. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:57 — Odpovědět

  @Konvička

  Nemáte tedy rád ani “radikální odpor proti nerovnosti žen, vraždám odpadlíků, zákazu svobody slova a vyznání?”

  Ano, ani to nemám rád, vylučuje se to s tím co jsem napsal výše?! :)

  0
  0
 48. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 19:59 — Odpovědět

  Genetickej muslim neexistuje. To je jak genetickej čtenář Aloise Jiráska.

  0
  0
 49. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:01 — Odpovědět

  @Formanek: Nepíšu nic o genetickým muslimovi, ale nepraktikujícím muslimovi..

  0
  0
 50. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:02 — Odpovědět

  Konečně k Fábrymu, když už jsem v dobrém rozmaru.

  Napsal:

  “Vy … tu soudíte islám podle koránu, já maximálně si vytvářím názor na lidi (jednotlivce), kteří se k tomuto vyznání hlásí a které jsem poznal”

  Takto, jako prvnička před plesovou sezónou, promluvil REDAKTOR.
  Studium pramenů? Fakta? Vícenásobná evidence?

  To potom není divu, že si ten samý redaktor (komentář 21) si udělal NÁZOR, aniž by k tomu potřeboval informace.

  Mezi námi, Fábry. Buďte rád, že jste nezkusil studovat na té škole, kam chodím do práce. Zá NÁZOR bez studia byste letěl jak špinavé prádlo, a u opravného termínu byste dostal čeledě Dipter pozpátku, což se našrotit nejde, a byl byste, právem, vypoklonkován.
  Netvrdím tím, že nemáme studenty, kteří by si dělali názory bez studia. Máme je. Jenže nikdo z nich není takové tele, aby se tím veřejně chlubil.

  Takže suma sumárum:
  Rozhovor s Ostřanským dělalo neinformované tele, výsledkem je Dialog Lháře s Hňupem.

  0
  0
 51. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:04 — Odpovědět

  Teď ten obraz byl přesnější, zlepšujete se – díky zpětnou vazbu, i já se zlepším, možná :)

  0
  0
 52. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:07 — Odpovědět

  Tím pádem srovnáváte hrušky a jablka…

  0
  0
 53. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:15 — Odpovědět

  Vy nemáte říkat, že se zlepšíte “snad” – vy máte jít šupamhonem do sebe, zalézt někam a studovat a studovat a zpytovat a zpytovat.

  Nebo vám to pořád nedochází?
  Redaktor.
  Přizná se, že o tématu nic neví.
  Že si dělá názor, jak nějaká hormonálně torturovaná dvanáctka, na základě emocí. Že mu vadí “radikalismus”, i kdyby se jednalo o radikální odpor proti týrání …
  Vždyť vy jste ostuda, kluku, a tu ostudu vrháte nejen na sebe, ale na tento web, na školu, kterou a obor, které jste studoval, na své učitele … potažmo pak na spolešnost, která si do názorově klíčových pozic dosazuje patentní hňupy.

  Já za to nemůžu, že jsem na vás tak zlej. Nic jiného si nezaloužíte, jste urážka dobrého vkusu, inteligence a důstojnosti.

  0
  0
 54. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:26 — Odpovědět

  Doporučuji těm co neviděli, rozšíří to obzory: http://gatesofvienna.blogspot.cz/2012/11/a-rosetta-stone-for-bill-warner-part-9.html

  0
  0
 55. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:28 — Odpovědět

  @Pane Konvičko,

  nejste zlý, ale jenom mě Váš názor nezajímá. Přesto děkuji za něj, ale věřte že se pohybujete na mém území a nikdo Vás nenutí: tu urážku dobrého vkusu, inteligence a důstojnosti číst zde na Shekelu.

  Budu dál pokračovat ve své cestě, nevkusu, hlouposti a nedůstojnosti :)

  Tím je pro mě naše diskuse ukončena,

  S přátelským pozdravem,

  Fábry

  0
  0
 56. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:33 — Odpovědět

  Omyl, Fábry.
  Jen abyste neměl poslední slovo, neb si ho nezaloužíte.

  Nejste na “svém území”, jste na veřejném médiu, a vystupujete tam jako redaktor – nesete tudíž zodpovědnost.

  “Hlídací pes demokracie” metamorfovaný v tele po lobotomii.

  Nelíbí?
  Smaž si mě, zabanuj si mě, pokud možno schovej i ten net.

  0
  0
 57. Veronika Foštová
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:34 — Odpovědět

  Fábry: A co do toho taháte Židy jako národnost?

  Váš “muslim” je pořád třeba Bosňákem, Kazaškou… a v neposlední řadě člověkem (návrh, jaký je třeba můj postoj, jak k lidem přistupovat). To je jako kdyby se komunista z Francie rozčiloval, když je mu předhazována Severní Korea a stalinské čistky.

  Nikdy vás nenapadlo, že vaši přátelé svým muslimstvím dělají živý štít islámskému radikalismu? Když je kritizován islám, bolí to muslima. Smůla je, že na islámu je co kritizovat.

  0
  0
 58. Jaroslav Formánek
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:50 — Odpovědět

  Schovávaj se za mimina jako na těch karikaturách.

  0
  0
 59. Martin Konvička
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 20:54 — Odpovědět

  Co je vlastně zač to redaktor – čtenář Židovky z Toleda – emotivní prvnička – hlasatel Osvětimské lži – a vůbec patentní tele “Fábry”?

  Znáte ho něco?
  Dokázal něco?
  Má volební právo, umí se podepsat?

  Nebo se mi JEN ZDÁ?

  0
  0
 60. 11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 22:24 — Odpovědět

  ad 59) Martine, jestli vám to není proti srsti, hoďte sem link na svoje webovky, svůj portál a nějaké to CV… (to ovšem není nutné). Ne všichni lidé se znají, to ještě neznamená, že neexistují :O)

  0
  0
 61. Lenka Martínková
  11.11.2012 – 26 Heshvan 5773 v 23:30 — Odpovědět

  “muslimové považují smrt v boji za islám (sebevražedný atentát) za přímou cestu do nebe.”

  “a nepřivozujte si smrt! A věru Bůh je vůči vám slitovný. A kdokoliv tak učiní jako přestupek a nespravedlivě, toho věru ohněm sežehneme – a to je pro Boha nadmíru snadné!”

  “Rozdávejte na stezce Boží, avšak nevrhejte se do zkázy vlastníma rukama! Konejte dobré skutky, neboť Bůh miluje ty, kdož dobré skutky konají.”

  0
  0
 62. Martin Konvička
  12.11.2012 – 27 Heshvan 5773 v 10:54 — Odpovědět

  A proč tady někdo postuje aborgované verše vytržené z kontextu?
  Chronologicky poslední súra je ta DEVÁTÁ.
  Je to sice dost vulgarizovaný způsob, jak dělat koránskou exegezi, taková zkratka v případě bouře, ale napoví. Cokoli, co je v 9. jinak, než v kterékoli předchozí, se dělá podle devítky.

  0
  0
 63. Lenka Martínková
  12.11.2012 – 27 Heshvan 5773 v 12:52 — Odpovědět

  Protože těmito verši se v muslimském světě poukazuje na fakt, že sebevražedný útok = intihár nikoli istišhád. To byste měl vědět.

  0
  0
 64. Jaroslav Formánek
  12.11.2012 – 27 Heshvan 5773 v 15:17 — Odpovědět

  Hahahahahahaha: http://books.google.cz/books?id=7ZPQm5cQ4AwC&pg=PA40&lpg=PA40&dq=istishad+qaradawi&source=bl&ots=UrccDEV8Xj&sig=wCZ6OmoI14RzvOTutSMqmZ_zCZQ&hl=cs&sa=X&ei=RgShUNq-B6Ok4gSr-IHIBw&ved=0CCoQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Holokaust na talíři“ může být zakázán

Další článek

Protože islám!