Období svátků je tady a oslava střídá oslavu. Následující čas patří stavění přístřešků, společnému hodování, tanci a radovánkám. Sukot. Nebo tady svátek stanů. Začíná v úterý 17. října. Připomíná odchod židovského lidu z Egypta. Právě vlastnoručně postavené přístřešky jsou jedním ze symbolů tohoto svátku.  Celý týden je naplněn zvyky a tradicemi. Jak se chystáte slavit vy? Jestliže svátek neslavíte, klidně čtěte dál, dobrého jídla a pěkné výzdoby není nikdy a nikde dost.

Ne každý má to štěstí v podobě vlastní zahrady. Nějaký čas pod improvizovaným přístřeškem ale k svátku patří. Můžete využít suku veřejnou, nebo u přátel či u rodiny. A ať už budete zdobit tu svou, anebo s výzdobou vypomůžete jinde, zkuste letos něco nového. Náročné to není a pobaví se dospělí i děti.

1-1

6

Postavit suku není jen tak. Musí se dodržet několik známých pravidel. Nejméně tři stěny, mělo by být vidět na nebe a hvězdy a nesmí chybět tematická výzdoba. Čtyři druhy. Palmová ratolest, myrtová větvička, vrbová větvička a pořádně zralý citrus. A jak vypadá ta vaše vysněná?

2

Svátek sukot je spojen taky se štědrostí. Každý může přijít ke společnému stolu, a aby na něm něco bylo, je tady pár tipů. Něco slaného i sladkého.

Zelné rolky

V kuchyni aškenázských židů nesměl tento recept chybět. A samotné jídloje oblíbené v celé východní Evropě.

Ve vodě uvařte asi 20 zelných listů, aby změkly a nechte vychladnout. A pusťte se do přípravy omáčky. Do hluboké pánve vysypte dvě plechovky nakrájených rajčat, jednu nakrájenou cibuli, ¼ šálku citrónové šťávy, ½ šálku hnědého cukru, 1 šálek rozinek, ¼ lžičky pepře a soli. Přiveďte k varu a potom při nižší teplotě nechte dusit.

Zelné listy překrojte na půl a odřízněte tvrdý střed. Promíchejte 1 kg mletého hovězího masa, nakrájenou cibuli, dvě vejce, 1 šálek uvařené rýže, sůl a pepř.

Směsí naplňte zelné listy a udělejte libovolné balíčky, ty vložte do uvařené omáčky a nechte společně dusit do měkka.

Podává se s rýží, kuskusem, bulgurem….

7

Citrusový  koláč

Citrusy jsou nezbytnou součástí svátku sukot. V chladném počasí vás nabije vitamíny a sladkokyselá chuť se vám rozplyne na jazyku.

Předehřejte troubu na 350 °C a máslem vymažte koláčovou formu.

V míse smíchejte ½ šálku rozpuštěného másla, 1 šálek cukru, 2 lžíce nastrouhané citrusové kůry. Přidejte 2 vejce, ¼ šálku mléka, vanilkový extrakt, 2 lžíce citronové nebo limetkové šťávy, 1 lžíci oleje

V další misce promíchejte 1 a ½ šálku polohrubé mouky, ¼ lžičky soli, 2 lžičky jedlé sody, 1 lžičku prášku do pečiva. Všechno dohromady přidejte do předešlé směsi a zamíchejte. Peče se 30-35 minut. Po vyklopení už jen stačí poprášit cukrem.

SONY DSC

A když jsme u toho jídla, co třeba originální předkrm? Anebo jen zábavné pohoštění?

5

3

Malý dáreček jako pozornost hostitelům? Anebo odměna pro hodné dítko? Takových balíčků můžete vyrobit hned několik, jistě je všechny udáte.

4

Pěkné svátky a ať vám pod sukou není zima!

 

Obrazový zdroj – pinterest.com a archiv autorky

1 Komentář

  1. josh
    21.10.2016 – 19 Tishri 5777 v 21:26 — Odpovědět

    ten stol s darcekami a sviecami….ta atmosfera so sladkym prekvapenim a dobrotami :) ňamiky

    1
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kvůli Šabatu přišel Londýňan o řidičák

Další článek

Kdo je, sakra, Kafka? A co to ten Hanin kufřík?