Tak  přestanem jíst maso. Je to teď před válkou (přinejmenším datovou „fejk“ válkou) ohromně trendy. Nový objev století!  Klima neoteplují Klaun senior a junior, ale velkochovy.  Právě z nich se do ovzduší dostává značné procento polétavého (tzv. jemného) prachu, který v našich plicních sklípcích, pokud tedy nejsou ucpány dehtem, působí toxické změny. Ergo – každý s planetou upřímně smyšlející tvor, sníží svoji spotřebu masa, možná se dokonce přidá do nějaké facebookové skupiny, anebo dokonce nakreslí plakát a půjde demonstrovat. Ono to nezaškodí.

Tedy přinejmenším omezení spotřeby masa nezaškodí. Vzpomenu-li na česká pořekadla (Máme maso a zas maso k tomu kousek pečeně) anebo na některé drobné loužičky v širokém jezeru halachy, kdysi se do Mekáče taky nechodilo tak často jako dnes. Důkaz? Pokud totiž  halacha ve svých zákrutech řeší, že i chudý žídek by měl mít přinejmenším na šábes kus masa a ryby, lze z toho vyvodit, že ve všední dny se dá i bez masa. A stejně tak i ta zdánlivě obžerná písnička začíná slovy – “pouze výjimečně”. Doslova: To je dneska posvícení, to je hezká neděle ..

Měřáky polétavého prachu nemám. Stačí ale žít v severních Čechách,  sledovat zdejší onkologie a přečíst si program krajských komunistů – rozšířit povrchové doly a zvýšit onkologickou péči, a ono se to nasčítá samo.  Polétavej prach svinstvo rozhodně je.  Jen si nejsem tak docela jistý, zda i při drastickém omezení spotřeby masa na jednu domácnost, se to nějak vylepší, budeme-li i nadále na nákupy bezmasé jezdit vlastními diesely a tahat na korbách TIR-áků  jeden a ten samý jogurt jen v jiném obalu přes celou Evropu.

Mám občas zvyk držet se těch přísloví a starých písniček. A krom toho mi napadá, že i jemná částečka je  pouhou částečkou. Podle vesmírných zákonů by se tedy měla chovat stejně jako její rozměrnější družky.  Tzn. v boží přírodě ulpí, uvízne a smísí se. Tu v rose, tu v hrudce větších, ale provlhlých částic, v lejně nebo v moči. Padá si porůznu na celou pastvinu anebo výběh a tolik se nekumuluje.

U velkochovů je tomu maličko jinak. Už jejich založení je tady pro prachy. Dobytčata jsou v klecích, pod nimi nic. Pokus o sterilno. Tráva, vlhkost, bláto, lejno nikde. A pokud teda jde o prachy, tož proč vyhazovat za finančně nákladné filtry a odlučovače v klimošce. Dobytčí mikro-částečka se tu taky dostává daleko vejš, než kde se kdy ocitla přírodní kloaka, kamsi až do větráku nad “výrobní” halou. A to je potom problém.

Prachy a ne maso, velkochovy a ne maso, lenost a ne maso jsou tím případným problémem.  Omezit spotřebu skutečně nezaškodí, z nutričního hlediska je vyšší podíl rostlinné stravy diktován biblí už při stvoření (všelikou bylinu zelenou dal jsem tobě za pokrm), omezovat jeho  spotřebu s pohnutkou zachránit planetu je naopak holý nesmysl. Nezaškodí, ale lže do kapsy.

Důkaz? I človík je jen částečkou pozemského systému. Žel, částečkou lakomou a pohodlnou.  Což Nebesa dobře vědí a ve svém dopise nám pozemšťanům nám přímo v tzv. Desateru říkají: „Ty bláho, nebuď línej a koukej šest dní makat. Nadřeš se, ale bude fajn. Velkochov to nespasí!“ A taky dodávají „A na co ti bude, furt jen bažit po majetku?“.  „Ty máš bejt hospodářem na týhle planetě, ne podnikatelem a majitelem velkochovů!“ –  podotýkají  dokonce hned na začátku ve zprávě o stvoření. A jak takovej „hospodář“ skutečně vypadá dodávají v závěrečných kapitolách tóry: „Volu mlátícímu tvé obilí nezávážeš hubu!“ (dt 25:4)

Takovej fundamentalista mu tu hubu teda nezaváže, ale dost možná ho klidně ustájí ve velkochovu, protože žádnej konkrétní „zákaz“ neexistuje.  Jenomže strom života by měl mít nejen svoje kořeny, ale i ratolístky a výhonky. Tak to ostatně učíval i Galilejský, do jehož příběhů se ten veršík o volovi s podvázanou tlamou taky dostává v první ke Korintským a v první Timoteovi, pravda v záměrné jiném kontextu.  Takže ti, co se fundamentu vyhýbají a radši očesávají Strom života, pochopí, že to zavazování  bude asi spíš o péči o dobytek. Úplně stejně, jako čteme: Slýchali jste, ale já vám pravím a doplňuji….

Ti si to s masem zařídí po svém (ne každému taky chutná rybina, a cpát se rybou na šábes jim ten šábes může i pokazit), ale namísto demonstrací a plakátů proti spotřebě masa  raději podniknou vše, aby se dalo volka, slípku i ovci vyhnat z těch velkochovných koncentráků zpátky na pastvu. Prostě nefundamentální hospodáři. Vždyť na tý boží pastvě se nakonec určitě sníží i procento polétavého.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Slavíte Tu bi – švat? Inspirace i do chladného počasí

Další článek

Izraelský zpěvák Ran Nir se vrací do Prahy. A nebude sám