Zdroj: gfi.com

Uvažujeme-li o sobě samých, nemíváme potíže uvědomovat si, že k nám nevyhnutelně náleží několik kulturních identit – jsme Čechy či Moravany, Evropany, evangelíky nebo příslušníky řeckokatolické církve;  jsme žena nebo muž, dítě, dospělý v produktivním věku, případně starobní důchodce; profesor nebo uklízečka, milionář či bezdomovec.  V každém z nás se tyto identity vrství a nikoho by nenapadlo popírat jejich koexistenci a vliv na lidské bytí… alespoň potud, pokud nehovoříme o muslimech.

Vlastní chování nebo chování osob nám (nějakým způsobem kulturně) blízkých si vysvětlujeme celou řadou příčin; pokud jde o činy muslimů, bývá za příčinu, přímo či nepřímo, často označován islám. Jako by náboženství dokázalo eliminovat všechno ostatní a postačovalo jako hybná síla čehokoli.

Vysvětlovat chování jednotlivce jeho příslušností ke skupině je pohodlné a snadné. Není třeba se zamýšlet nad okolnostmi; jako bonus získáváme pocit kulturní nadřazenosti nad osobami, které – na rozdíl od nás – svými činy nereagují na realitu, nýbrž se řídí jakýmisi obskurními, nepochopitelnými zvyklostmi a předpisy. A tak zatímco ne-muslimové jsou k činům motivováni společensky, ekonomicky, politicky nebo psychologicky, jedinou pohnutkou přiznávanou miliardě muslimů – mužů a žen, chudých i bohatých, vzdělaných i negramotných, od batolat po starce, žijících v desítkách zemí všech kontinentů –  bývá islám.

Islámem někteří vysvětlují boj Afghánců nebo Iráčanů proti cizím okupantům, islám (společně s iracionálním antijudaismem) slouží jako odůvodnění nelibosti Palestinců či Egypťanů.

Kromě redukce motivací jakýchkoli událostí veškerého muslimského světa v celé jeho diverzitě na „islám“ podléhají zejména média také pokušení zaměňovat „islám“ – starou duchovní cestu – za „islamismus“, politický směr několika dnešních uskupení. Islamismus pak, přestože jeho politické projevy jsou různé a často ani v nejmenším nepřekračují zákony, bývá směšován s „terorismem“. Takové podání nahrává skutečným extremistům, kterým přichází vhod stavět se do role představitelů ohromného a jednotného muslimského společenství.

Toto zevšeobecňování a nepřátelské projevy pouze vyvolávají nepřátelské pocity a posilují pokusy o „návrat ke kořenům“.  Kulturní skupiny, které čelí diskriminaci, marginalizaci nebo pronásledování, mají tendenci vnímat odvracení od vlastních tradic jako zradu. Během druhé světové války se k židovství začali hlásit i mnozí asimilovaní Židé. Dnes se k tradicím vracejí potomci maghrebských přistěhovalců ve Francii, kteří učinili zkušenost s nedůvěrou nebo urážkami kvůli svému původu; část jejich identity je napadána – kdyby se jí vzdali, vyjádřili by tím souhlas s těmi, kdo je ponižují.

Na druhou stranu se za vznešené ideály a znovunalezené tradice častokrát vydávají i záležitosti dočista nevznešené, jako třeba případy skutečných atentátů nebo vražd.  Bez ohledu na to, co o nich jejich pachatelé a odpůrci říkají, není správné vnímat je jako projevy náboženství.

Dokud se naše společnost nenaučí rozlišovat mezi kulturní identitou a politickými záležitostmi, mezi zákony a duchovními hodnotami, mezi svobodou a znevažováním, zůstává naděje na vzájemné porozumění mizivá.

Autorka: Karima Sadio

164 Komentářů

 1. 12.11.2012 – 27 Heshvan 5773 v 23:40 — Odpovědět

  Karimo, nakousla jste, tak nyní dokončete. Co z kulturu helénisticko-křestanské Evropy je pro islám, nikoli islamimus neakceptovatelné?? Podle toho pak budeme schopni posoudit svoji islamofobii. Například: Je-li rodina, vnitřní kruh soukromí a volba ženy být partnerkou, oporou a majetkem manžela – to nám určitě nevadí. To je jen vnitřní kultura té které kultury. Je-li ale překážkou pro islám karikatura Proroka, existence jiných náboženství a jejich praktikování – pak je nutno se ptát, proč jdou tito lidé do takto nepohodlného kulturního prostředí.
  Ptám se možná hloupě a zdánlivě populisticky, ale na to kašlu, Já se ptám na základě svého poznání tóry. Prostě tam, kde nejsem doma, musím respektovat exil, a přesto zůstat věrný tóře. (Což říkám, abych nepoužíval ono ošemetné slůvko BigBoss :O)))

  0
  0
 2. Martin Konvička
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 01:48 — Odpovědět

  Karíma se nám dala na dauá, to ji musí, holku jednu ňuňatou, pořádně tížit svědomí.
  Je zjištěno, že konvertitky tahle dauá-fáze pravidelně popadá, když na ně lezou munafické pochybnosti. Je to takové rozhraní – cesta odtud vede buď k apostázi + návratu mezi důstojné lidské bytosti, nebo k většímu zahalení, důslednějšímu modlení, pravidelnějšímu allahmdulilahování, a nakonec v lepším případě zmizení z káfirského světa, horším případě výbuchu někde mezi slušnými lidmi.

  A to je ta “stará duchovní cesta”.

  1
  0
 3. 13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 02:36 — Odpovědět

  Martine, nemáte vy nějaký problém? Vaše snaha zraňovat jakoby převyšovala pokus o argumentaci. Nepopírám, že víte a orientujete se, nepopírám, že můžete mít legitimní vlastní názor, ale beztak je tak cítit hořkost. To vás činí méně důvěryhodným :) Škoda

  1
  1
 4. 13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 02:43 — Odpovědět

  Paní Karimo, achabisko to napsal výstižně. Také čekám na stejnou odpověď.

  0
  0
 5. Karel79
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 08:12 — Odpovědět

  Pane Foršte, nečekejte relevantní odpověď. Karima je nejspíše naklonovanou Lenkou Berrouche, takže si bude pořád psát navoněné poučky, které jsou zcela mimo realitu.

  0
  0
 6. Jaroslav Formánek
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 09:12 — Odpovědět

  Ale respektuje islám, Sadio ví, že by se s žádným kázáníčkem u muslimů jako pouhá méněcenná žena vůbec nechytla, tak se snaží s kritikou chytit u nás.

  Bohužel to poté spadá do kategorie “diskriminace”, takže to vyznívá úplně naprázdno.

  1
  0
 7. Arnošt Kudrna
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 10:32 — Odpovědět

  Islám je dobrý, to islamismus je problém, že paní autorko? Všímám si jedné věci- jakmile muslim ve jménu islámu někoho podřízne, nebo něco odpálí, v tu chvíli se automaticky přeřazuje z islámu do kategorie islamismus. Tento zdánlivě jenoduchý a průhledný trik způsobuje, že žádný ctitel islámu nezabíjí.
  Připomíná mi to časy komunismu, kdy jste na lavici obžalovaných nikdy nepotkal jediného komunistu, protože než mělo dojít na proces, byl soudruh vyloučen ze strany.
  Mluvíte o islámofobech jako o lidech, kteří za jakýmkoli zločinem muslima vidí islám, doslova zmiňujete jedinou pohnutku- víte, když muslim vykrade banku, asi na něj nebudu koukat jako na muslima, ale v první řadě jako na kriminálníka. Ovšem ukamenuje-li dav mladou holku, protože chtěla žít po svém, podřízne-li muž svou ženu, neboť si žila moc po západním způsobu, vybouchne-li někde bomba za výkříků “Allahu akbar!”, to se na mě zamlžující paní autorko nezlobte, zde si stojím za názvem Vašeho článku- “Protože islám!”

  0
  0
 8. Jaroslav Formánek
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 10:48 — Odpovědět

  Přesně, Arnošte.

  Už na nás s tím levným trikem nechoďte. Vzdejte to.

  Taky vám nenutíme křesťanisty, ač by to fungovalo mnohem lépe, neb původní zdroje křesťanské nemají politikum absolutně žádné.

  Vzdejte to výslovně a s podpisem.

  1
  0
 9. Martin Konvička
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 11:09 — Odpovědět

  Achabisko

  No, problém – jak s to vezme.

  Mám problém, že mi islám vzal iluzi o mých bližních, spoluobčanech či řekněme Evropanech a Evropankách. Je to kruté zrcadlo, zrcadlící tu zbabělost, tu oportunistické “zalézt a na vše kašlat”, tu krutost a taky strašně moc hlouposti. Tak nějak se museli začátkem 50. let cítit naši dědečkové, když se z jejich sousedů najednou začali stávat uliční důvěrníci – nebo naopak MUKLové, nebo takoví ti shrbenci, co si je pamatujeme ze 70. let.

  Si někdy říkám, ale to bude odkaz balkánského klefta ve mně, že v roce 89. jsme dostali svobodu na půjčku. Páč jsme si ji nezaplatili – a teď myslím krví. Odkudsi přiletěla, a my uvěřili, že lítá jedak “samozřejmě” a druhák, že ten rituál potřebný k jejímu přivolání je sepsání pár petic, žvanění po hospodách, demonstrování “až se to bude moct”, a následé naparování v diskusních pořadech na Tv2, protkané uvozovacími větami “já si myslím”.

  Karma se tady zachovala jako docela zlej lichvář: Dostali jste svobodu, na nějakých 20-30 let, ale koukejte šupemhopem vymyslet, co s ní podniknete. Když to zvoráte, tak už to nebude o peticích a “Já si myslím” žvanění.

  Případ Karímy je prostě … pitomej. Ta baba proslula hájením dívčí obřízky. Poměrně silný hardcore, ukazující, kam až jsou totalitomilci schopni zajít. Kamkoli, achabisko.

  0
  0
 10. Jaroslav Formánek
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 12:29 — Odpovědět

  Nás tam plošně obviňuje, že jsme na ně nebyli dost hodní. Takový dojemný kolektivismus.

  Vzájemné porozumění máme dávno v malíčku: chtěj nám vládnout přesně podle koránu a vyhubit židy, taky přesně podle islámu.

  Můžeme leda rozlišovat, kdo to hlásá, kdo tomu věří, kdo dělá jako, že to neví a kdo je úplně mimo a tvrdí, že je muslim.

  0
  0
 11. 13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 12:47 — Odpovědět

  ad 10) Martine, díky za objasnění. Víc už rozumím té osobní hořkosti, jak vůči paní autorce, tak i vůči islamofilům. V lecčems se poznávám. (Když se obouvám do “křesťanistů” a “věřících”, bývám taky ostrý…) Takže “problému” už rozumím. Počkáme, zda se paní Karimě podaří doplnit svoji práci argumenty. achabisko

  0
  0
 12. Jaroslav Formánek
  13.11.2012 – 28 Heshvan 5773 v 15:41 — Odpovědět

  Tady nikdo nestuduje. Všichni čekaj na nějaké podobnosti s vlastní osobou.

  0
  0
 13. Antonín Blažek
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 03:14 — Odpovědět

  Dovolím si malinko pozměnit, nejspíše indickou moudrost: “Zítřek patří Bohu. Šťastný včerejšek můžeš prožít dnes.
  Je islám pro nás, v naších krajích, nějak nebezpečný?
  Rozhodně není. Z jediného prostého důvodu. Žije tady málo muslimů.
  No a co se stane až zde bude žít muslimů hodně?
  Nestane se zhola nic. Lidí budou se svým životem navýsost spokojeni.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 14. Martin Konvička
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 08:10 — Odpovědět

  Blažku – a vy jste někdy muslimem byl, abyste mohl tvrdit, že je “se svým životem spokojen”? A muslimkou?

  Jestli to náodou nevíš, tak alláh nemá rád ty, kdo si stěžují, a už vůbec ne ty, kdo pochybují. Z toho, ne z nějaké “spokojenosti”, vyplývá ten jejich pohodově-fatalistický imidž, na který jim tu a tam někdo skočí.

  O tom, jak jsou spokojeni doopravdy, svědčí ty uhýbavé oči (= neúpřímnost a strach), které si občas někdo plete s “vážnou tváří.
  Dále o tom svědčí sexuální zoufalství 30-letých mladíků v Hurhádě, kteří, když obletují naše padesátky, mají v těch očích opravdu Touhu – any ne, taková evropská Chadídža s nadváhou může být jejich první šance, že si šáhnou na něco jiného, než oslíka nebo ovečku.
  Pak o tom svědčí to neustálé ubezpečování konvertitek, že jsou spokojené – normální spokojený člověk o tom nepotřebuje neustále někoho přesvědčovat – a v neposlední řadě nadváha a nasupenost mohamedánských matrón, které už jsou v post-partes věku a nečeká je nic dobrého, ani ten ráj ne.

  No … jsem se rozepsal, ale to nejpodstatnější na tvém textu je něco jiného, Blažku.

  Ptáš se, zdali je islám “nebezpečný …pro nás”, a člověk nemusí být příliš psycholog, aby v tom poznal malé upocené “pro mě”.
  Co Blažka nepálí, nehasí.

  Byl holokaust nějak nebezpečný pro spořádaného, daně platícího a zákonu dbalého Árijce? Nebyl. Tak proč se jím rozčilovat, co, Blažku?

  0
  0
 15. 14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 12:19 — Odpovědět

  Achabe, ke karikaturám Mohameda jsem se chtěla ještě vrátit v dalším článku o svobodě slova (ale možná to už neuělám, když jste to nakousl tady). Svoboda slova totiž není nikdy absolutní, její míra závisí na společenském konsensu. Fotografie nahaté princezny nemohou být v tisku; za urážku na cti můžete, svoboda nesvoboda, dotyčného žalovat; v médiích se pravděpodobně neobjeví vtipy a napadání obézních nebo starých lidí a od druhé světové války ani židů; děti nemohou častovat rodiče libovolnými výrazy, byť jsou ve svobodě slova vychovávány… atd. (Ale asi se k tomu skutečně vrátím ještě jinde.)
  Jinak, pokud je mi známo, pro islám jako takový není překážkou existence jiných náboženství ani jejich praktikování (neboť “já nebudu uctívat to, co vy uctíváte, a vy nejste ctitelé toho, co já uctívám, a já nejsem ctitelem toho, co vy jste uctívali, a vy neuctíváte to, co já uctívám. Vy máte své náboženství a já své náboženství mám.) – kdyby islám jako takový ze zásady zakazoval jinověrcům praktikování jejich náboženství, případně je fyzicky likvidoval, nebyl by (například) židům pomohl ani zásah Umara II., aby se směli vrátit do (křesťanského) Jeruzaléma.
  S větou o exilu a Písmu beze zbytku souhlasím.

  Komentář číslo 2 dokonale ilustruje článek. Pomuni-li, že dawa je “zvaní k islámu” a článek má IMHO mnohem blíž k sociologii než k religionistice, autor automaticky předpokládá, že – anžto autorka článku je vyznavačkou islámu – je to islám, který ji vede k publikaci, a žádný jiný motiv nemůže existovat. Ve skutečnosti se věc má tak, že autorka vyhověla požadavku šéfredaktora na sepsání několika článků o náboženství. Tedy nikoli “protože islám!”, ale “protože Shekel!” :-)

  Arnoštu Kudrnovi: muslim, který “ve jménu islámu” někoho nevinného podřízne (ač to islám výslovně zapovídá), není islamista, ale vrah. Přinejmenším běžné proudy islámu to tak vidí (univerzita Al Azhar dokonce zaštítila vydání knihy Fatwa on Terrorism and Suicide Bombings, jejíž autor, šejch Al Qadri, atentátníky nešetří). Pochybuji, že z náboženských excesů kupříkladu Ustašovců viníte katolictví? A když se za křesťana a obránce evropské tradice prohlašuje Breivik, znamená to, že křesťanství a evropské tradice vedou k masovým vraždám?
  Používáte navíc příklady, které jsou v rozporu i s islámským právem – ani podle něj nemůže žádný dav “ukamenovat mladou holku, protože si chtěla žít po svém”: i ty nejpřísnější zákony umožňují smrtí trestat pouze cizoložníky a cizoložnice, tedy sexuální nevěru, a to ještě za podmínek prakticky nesplnitelných. Pokud se někde děje jinak, nevyplývá to z islámu, ale místních tradic. Stejně tak je podle islámu manžel podříznuvší manželku pouhým vrahem, nikoli vykonavatelem spravedlnosti (a i zde jde o kulturní specifikum, které se v mnoha muslimských zemích vůbec nevyskytuje a naopak se objevuje i v zemích nemuslimských – viz příklad “zločinů z vášně” v Brazílii, na Korsice i jinde).

  Pana Konvičky bych se ráda zeptala, kde kromě IvČRN jsem proslulá “hájením dívčí obřízky” a na základě čeho? To by mě opravdu zajímalo. :)

  0
  0
 16. Cipi
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 12:41 — Odpovědět

  myslím si, že když se na světě počítají muslimové (a muslimky) na miliardy, budou tam jisté významné názorové rozdíly. A víte, kdolik je domácích tyranů mezi pokrokovými civilizovanými ateisty a postkřesťany? Slušný manžel ( a je jich jako šafránu napříč denominacemi) v patriarchálním systému ( jakémkoli, i třeba v tom ortodoxně židovském) si své ženy váží jako každý jiný slušný chlap, navíc má ještě zinstitucionalizováno, v čem si jí váži musí ( není vždy od věci , smile) .
  Na druhou stranu je jasný fakt, že Turek na Karlově mostě byl a stále je ohrožením naší civilizace a zdá se mi hloupé a krátkozraké, pro nějaký posedlý liberalismus tomu vycházet nějak významně vstříc. Zvláště pokud si (ten turek- myšleno jako metafora muslimství) myslí, a to on si myslí, že je jeho světonázor prostě nejlepší a že má právo ( nedejalláh svaté právo) jej nutit druhým

  0
  0
 17. Cipi
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 12:56 — Odpovědět

  Ad 15: nějak mi ten duch článečku i odpovědí připomíná jinou dámu se stejným monogramem, která ondyno psala o křesťanství

  0
  0
 18. plan-9
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 14:03 — Odpovědět

  otazka zni: jsou vsichni komuniste breznevova/stalinova/gottwaldova typu? pokud odpovite ne, tak je nadeje, ze ani muslimove nejsou vsichni teroriste :-)

  0
  0
 19. woodoo
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 17:01 — Odpovědět

  Ad 17) Cipi: Beneficia non obtruduntur. Již to zde bylo řešeno. Toto je jeden z důvodů páchání toho nejhoršího zla. Problém je, že oni se málokdy ve svém nazírání změní, jsou přesvědčeni o své, tzv. pravdě. Potom nastoupí relativizace a známá salámová metoda. :O)

  0
  0
 20. Martin Konvička
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 17:53 — Odpovědět

  KS (15)

  Ženská obřízka například tady … Není to vyloženě “propagace” ve smyslu Přijďte k nám, Obřežeme vás, Bude vám líp, na to nemáte a ani si nemyslím, že to tak vidíte, ale je to stará dobrá pseudo-intošská RELATIVIZACE: “Protože existují Sudánky, které při všech těch infibulacích zažívají orgasmus, tak na té obřízce nebude nic špatného”.

  Něco jako: “Protože v Maďarsku existovali drobní živnostníci, tak komunismus nemohl být nepřítelem lidské podnikavosti a tvořivosti”.

  Víte, Sadio, vy jste příliš mladá, a taky příliš … ehm, intelktuálně čelendžovaná na to, abyste mohla pochopit, co těmi příměry s komunismem či nacismem říkám.
  Netvrdím, že islám je stejný či podobný jako komunismus či nacismus. Je samozřejmě jiný (a horší nebo lepší jak pro koho), ale současně podobný v tom, jak úplně stejně láme charaktery zúčastněných. Ten výhřez oportunismu, přeběhlictví, kolaborantství a shrenosti, ten je shodný.

  0
  0
 21. Martin Konvička
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 18:01 — Odpovědět

  Odkaz k té obřízce (15):
  http://sadio.blog.idnes.cz/c/109235/Sex-po-zenske-obrizce.html

  Teď k tomu dauá:
  Já samozřejmě nevím, co vás k tomuhle článku bezprostředně motivovalo, zda to byly islámské výčitky a pochyby, nebo jen marnivost, že vás “požádal šéfredaktor”.
  Když je dauá v souladu s marnivostí, či jinými motivy, znamená to, že to není dauá?
  Představte si komunistického udavače, který za nějakou šmelinu nebo řeči udá souseda, jež mu kdysi dávno, cojávím, chodil za ženou. Bezprostřední motiv mohla být ta stará historie – je ale dotyčný o to méně “komunistický udavač”? Jak poznáme, zda udával ze žárlivosti, nebo přesvědčení? Poznat to nejde … ale není o nic menší svině.

  0
  0
 22. Martin Konvička
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 18:08 — Odpovědět

  Další Karíminy kecy přejdu jen v rychlosti.

  “Svoboda slova má vždy své limity…” – jistě, ale kdo jsi ty, abys ty limity stanovovala?
  Kdybys měla ždibec historického vzdělání, věděla bys, že moderní Evropa začíná někde u renesančního lingivistického zkoumání Bible, a Lutherových tezí přibitých na kostelní vrata.
  To i ono bylo zpochybněním dogmat. Společnost, která se bojí zpochybnění svých dogmat, je odsouzena k nesvobodě, kulturní stagnaci, hospodářskému úpadku a dovnitř i ven obrácené agresivitě – to poslední proto, že když si věci nemůžeme vyříkat, budou v nás kvasit, a pak se kvůli nim postřílíme. Takové společnosti na světě jsou – Afgánistán a Somálsko třeba, teď se jedna taková konstituuje v Mali. Líbí?

  Pak ten verš, “vy máte své náboženství, já své náboženství mám” … jestlipak víš, Karímo, ze které je súry a jaký je kontect jeho “zjevení”? Šupajdy, předveď se, než tady ten trapný muslimský trik odhalí “islámofob”.

  Zkoušet ten profláklý trik jakoby potvrzovalo, že tzv. “prorok” mohl mít v jednom i pravdu, konkrétně v hádisu, kde vysvětloval, že musliky jsou “slabší ve víře i v rozumu”. Zdalipak tušíš, proč jsi “slabší ve víře než rozumu”, ve srovnání s muslimem?

  0
  0
 23. Erich
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 19:01 — Odpovědět

  Ad 19. Woodo, nebuďte nikterak malomyslný. Podívejte, pořád existují lidé, kterým stejně jako Vám není osud tohoto světa lhostejný a taky pro to něco dělají, můžou nám být vzorem, ne?:

  No není v tom tak nějak jako naděje a krása zároveň? Já tuhle euroatlantickou civilizaci, toho jejího lídra v demokratické disciplíně přímo miluju. S těmahle lidskejma zdrojema, s tímhle matrošem v zádech s tím nás ti moslims boys neporazí. V tom se asi shodnem, že?

  0
  0
 24. Cipi
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 20:51 — Odpovědět

  Woodoo: Třeba mě dneska dojala naprosto šílená zpráva, že v Bruselu se nerozsvítí vánoční strom na náměstí, aby to neurazilo city muslimské komunity.
  To je přece naprosto bezprecedentní .. Je to kravina, ale takhle vyklízet pole, či sundávat kalhoty když je brod daleko?
  A mezi námi, to jim to celejch šedesát let po holocaustu nevadilo, že by ten strom mohl urážet ( čistě teoreticky) city třeba židovské komunity?

  0
  0
 25. woodoo
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 21:23 — Odpovědět

  Ad 23) No to je právě ono. Někteří jsou, tzv. senzitiv. Tak my bychom měli býti ale také senzitiv. Měli bychom býti citliví na takováto jákáko-li omezení. Nezapomínejme, že v některých kruzích jsou ještě stále v živé paměti protokoly sionských mudrců, a to ponejvíce těch fašistických, jedno jak si říkají. :O)

  0
  0
 26. Jaroslav Formánek
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 21:43 — Odpovědět

  Je to ta úcta k totalitě, jedno v jakém balení. Dotyčný reaguje okamžitě, cítí se jako ryba ve vodě. Pak se k tomu dovyrobí ty řeči. Ale to je jen taková dohra.

  0
  0
 27. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 00:48 — Odpovědět

  Jen zcela na okraj. Během třicetileté války lidi taky “uctívali” určitou formu totality a vůbec neřešili, že je to z pohledu unaveného vyhasínajícího Evropana jaksi politicky nekorektní. Mordovalo se, kradlo a znásilnovalo ve jménu ideologie o sto šest, ale furt se dodržovaly určité “naše” kulturní dohody a představy. Černoch byl tehdy skoro raritou, zato Turků a musulmanů tady každý pár určitě znal. Oblečením (jejich specifickou kulturou) a možná i obchodováním. Moc detailů o jejich vnitřním životě a náboženství asi nikdo neznal, ale taky je tu nevraždil. Křesťanský protivník bohatě vystačil …. Po sídlišti mi takové (žel mnohem méně pestré) paní strkají kočárky a vypadají vyplašeně. Stejně tak Vietnamci, co se každého kus roku střídají dole ve večerce. Brzy ztratí svůj úsměv a taky vypadají vyplašeně. Nemám z nich pocit, že by mi šli po krku, spíš mám pocit, že jim bereme úsměv. A to mne docela mrzí… A tak bych moc rád vrátil celý flame tohoto vlákna zpátky k tomu, co je a co není podle vás i podle Karimy potkávání a střet kultur. Obřízky a slabost žen v chlapském žvandání o konfesi a cestě za BigBossem lze zahrnout taky, ale pokud možno právě s ohledem na autorkou nadhozené téma. Díky za porozumění. -acb-

  0
  0
 28. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 01:28 — Odpovědět

  Achabisko, vy si tu třicetiletou válku teda představujete … jako Hurvínek válku.

  “Turky” v tu dobu potkával v Evropě málokdo, snad až na diplomaty, jichž bylo počítám nejvíc v Paříži, vzhledem k tradičním podrazům francouzské zahraniční politiky . Ona mezi posledními velkými měaty říše Habsburské, a prvními městy říše Osmánské, bylo široké, dost vylidněné a zatraceně militarizované území (z obou stran), všechny ty pevnosti jeko Szekeszvererár a Bělehrad a Arad … nebyly pevnostmi náhodou.

  Když vypukla 30-letá válka, bylo to ca 8 let po skončení “dlouhé” války s Turkem, té co se v ní vyznamenal praprapraděda našeho Knížepána … osvobozením Rábu, milej zlatej, tedy tak daleko sahala osmánská vojenská moc. Turčín udělal chybu, že během té 30leté války nenapadl nechráněný podbřišek Evropy – ale nemohl za to, protože 1. z povinných džihádů (které musí chalífa vést co 10 let) vedl, tuším, proti nějakým rozkolníkům v Persii, a ten druhý, řekněme ve 40. letech 17. století, proto Rzeczpospolité …. tam, co je dnes Ukrajina. Dá se říct, že kozáci tehdy zachránili Evropu, protože jinak by Turčín tu Vídeň dobyl. Takhle se k tomu dostal až 1683, to už bylo v Evropě dávno po válce, a síly zkonsolidovány.

  Ale podstatné je, že žádné “soužití” a “kulturní výměna” se nekonala. Konalo se po zuby ozbrojené příměří, zrhuba co generaci ozdobené pořádnou válkou.

  A teď si vezměte, Achabisko, že tohle jsou prostá fakta, snadno dnes dohledatelná i na wikipedii … o kterých vy špekulujete, a sníte o tom, že “Turků každý pár znal”.
  Neznal. Ti, co je poznali, končívali jako mrtvoly nebo otroci – pokud stejný konec nepřipravili těm druhým.

  0
  0
 29. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 01:37 — Odpovědět

  Pak je dobré, jak Achabisko motá jablka s hruškami (islámce, Vietnamce) … a jak v jevrejském masochismu ventiluje pocit, že těm mohamedánům a Vietům “bereme úsměv”.

  K úsměvu: Vypadněte do světa. V zemích se smíšenou populací (Indie, Tanzánie, Keň a Indonésie…) si i slepý musí všimnout, že čím jsou dotyční “islámštější”, tím jsou – zamračenější. Asi jim “berou úsměv” ti odporní kafíři (a to tam nikde nemají achabiska, hehe). … Ten rozdíl je nejmarkantnější na ženách a dětech.

  K pestrosti: Kde, proBůh kde berete tu představu, že muslimství je “pestré”? Muslimská ulice nevypadá jako harém na Čermákově či Marinelliho plátně, ale vypadá … jako ulice v Saudské, či Jemenu.

  Z chybných predikcí (islámec a Vietnamec, vsjo ravnó) a nulového přehledu v problematice vylezou vždy bláboly, jako celý komentář (26).

  0
  0
 30. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 01:53 — Odpovědět

  ad 27) Víte, Martine, posedlost někdy zaslepuje. Nenapsal jsem to zrovinka šikovně, ale vy to čtete úplně zcestně. Je to nejspíš moje vina, neměl jsem být takový epický. Stačilo poprosit, abychom se všichni snažili věnovat se meritu věci. Za svou chybu si to holt slíznu. Ale o tu věrnost tématu bych poprosil i nadále.

  0
  0
 31. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 01:59 — Odpovědět

  ad 28) Koše s baňami skutečně motám, ale přesně v tom, co nechcete pochopit, protože byste si musel sundat brejličky vzteku, Martine. Islámce a Vietnamce motám zcela záměrně, právě ve vztahu k naší sídlištní xenofobii, která je možná více než xenofobií jen pouhopouhou cizoplachostí.
  Každej člověk krvácí a každej se umí usmát. Neuvěřím vám, že se musulmani neusmívají. A znám plno židů z Mea Šearim, kteří taky vypadají pro okukovače odjinud zamračení… Nejdřív bych vyloučil tyto skutečnosti a pak bych teprve vynášel tvrzeníčka o zamračenosti islámu v zemích se smíšenou populací. Tedy mezi řádky, že islám není úsměvný a že je to právě islám, kdo bere lidem úsměv a ne prevalentní kulturní prostředí, které bere úsměv Vietnamcům i musulmanům na našem sídlišti. Capito ? Nevadí, kdby nikoli. Zkusíme to najít někde na wikině :o)

  0
  0
 32. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 02:02 — Odpovědět

  achabisko – vy jste to nenapsal “nešikovně”, vy jste to napsal “neznale”.

  A když jste v koutě – neb o problematice, řekněme, habsubursko-osmánských vztahů v 17. století fakt nevíte nic, to nepopřete – chráníte se foskulí, “Posedlost zaslepuje”.

  Běžte s tím někam. Sám píšete, že vám na sídlištích (Ústí?) přibývá těch “nepestrých”. Čumíte na to, jak tele z jara, a nechápete, že nenosí hedvábné tříčtvrťáky a neusmívají se na vás, v rámci budování multikulturního ráje.

  Inu, kdybyste o islámu něco věděl, nebo kdybyste aspoň naslouchal těm, kdo vědí, nemusel byste se teď divit.

  Btw., tušíte vůbec, odkud ta vlna islámské imograce do Ústí pochází? Kazachstán … kde se, a tahle informace není okrajová, ženy oblékají MÉNĚ islámsky, než ty samé ženy v tom Ústí. Ona by si je tam policie podala…

  Zkuste, na margo těch úsměvů, malý experiment. Potkejte je příště v jarmulce. Nebo, chodíte v jarmulce nyní, bez jarmulky. A všímejte si rozdílů.

  0
  0
 33. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 02:07 — Odpovědět

  (30) u Sářiny mensturace … vy jste fakt marnej.

  Jaké “xenofobní prostředí” je tejrá třeba na Zanzibaru, nebo v Dillí?

  Znáte hádisy na téma úsměvu + smíchu? Asi ještě hůř než habsbursko-osmánské války, co? Já je zpaměti taky nedám, a hledat to teda nebudu, ale v kostce, skrz úsměv operuje ďábel, dobrý muslim se nesměje ….

  Jistěže se reálně smějí. Ti méně zabředlí. Ale zrovna zákaz úsměvu + humoru je v jádru té ideologie – a to je unikum, to snad neměli ani Aztékové.

  Studujte sám… Ono je fakt, že podzimní sídliště není moc veselé místo, tak na ty dlouhé večery:
  http://www.muslimaccess.com/sunnah.asp

  0
  0
 34. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 02:29 — Odpovědět

  bs*d
  Ad 31) Ano pochopitelně neznale. Nejsem znalec islámu ani koránu. Tedy neznale a navíc TAKY nešikovně. Protože jsem chtěl donutit nás přemýšlet tím směrem, že islám je – kdybychom to brali ryze po časové ose, dneska tam, kde bylo helénisitcké-křestanství v dobách třicetileté války (zhruba). A byli-li tu židovští kupci už někdy od 13. století, proč by tu nebyli kupci vyznávající islám. O křesťansko-islámských festivalech jsem vpravdě neuvažoval. A právě tohle bylo nešikovné.

  Bez ohledu na svoji neznalost habsbursko-osmánkých vztahů ty brýle tvrdošíjnosti vůči islámu nosíte. To není floskule, to je poznání z předchozích (a mnoha) komentů, nejde o to, že jsem hloupej já.
  Dovolil bych si poprosit, abychom spíš zkoušeli hledat odpovědi, než podsouvat svoje vize druhým. To platí i na mne, především ale stejnou měrou i na Vás. Je mi celkem fuck, co kdo na sídlišti nosí, ale moje zkušenosti s “taky-muslimkami” a muslimy z Izraele (nikoli Kazachstánu), mne vedou k empirii, že se muslimové lidsky usmívat dovedou. U těch děvčat, nemohu dát ruku do ohně. Možná svoje muslimství deklarovaly. Něco jako matrikoví katolíci v našich luzích a hájích, neb se k němu hlásily na docela normální hříšné produkci v klubu lidiček, kteří právě na ty generalizační soudy ostentavině serinkali. U těch mládenců naopak pochybuji méně.
  Na druhou stranu mám i zkušenosti, že mně IDF-týpek v Jerušalajmu odebral sidur, když jsem chtěl vidět Al-aksá, a že mne tam nepustili s výmluvou na polední přestávku, ačkoli banda Amíků tam vesela napochodovala. Tehdy jsem se maličko namíchnul. Nemám moc rád dvojí metry ….

  ad “naslouchat těm, co vědí” …. Strašně rád bych naslouchal Vám, kdybych z Vás získal pocit, že nejen víte, ale také přemýšlíte, a nikoli jenom chcete za všech okolností dokázat, že “víte”.

  Zcela na okraj: V šábesdeklu chodím imrvére, a někdy se jako debil zatváří nejen obsluha mešity v Jerušalajmu, ale i bílá trafikantka z Ústí. A tu tam pochopitelně i nějaký prodavač falafelu. Ale to jsou kokoti poznamenaní předsudkem. Což ale s gádžismem či islámem nemá zhola nic společného. Má-li, naučte mne to… Nebudu se bránit. Udělat chybu anebo opravit si názor, není ostuda. To je taky cesta vejš. Jenom věřím na jedinečnost cest, nikoli na obecně platné a platící úvozy :o))

  0
  0
 35. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 03:21 — Odpovědět

  Maličko Vás zklamu, Martine. Nebudu studovat, protože ani vy nemáte nastudováno. Anebo – možná naopak, právě máte “jenom” nastudováno. To je pka ale jako diskuze s jehovistou.
  Žena jé méně vhodná pro věcí náboženství, dobrý žid se na veřejnosti neuculuje, chodí rychle a s hlavou sklopenou, černá a bílá Jisroelovi sluší atd. atp. Já přesně tohleto znám z našeho českého a ještě víc pak izraelského ortopraktického světa. To jsou ti “plniči”, kteří mi leží v žaludku jako drcené sklo. Proto mne celkem zajímají právě tyhlety paralely v muslimském životě. Ale právě jen z toho důvodu, že shledávám, jak moc muslimové opisovali od židů.

  A zase (prosím, teď si rozumějme: to není o klubové nafoukanosti, to je prostě fakt!!) – právě proto, že v tom málu, co z učení islámu znám – resp. co jsem poznal, nemám potřebu studovat arabštinu a pak i opravdu poctivě islám a jeho myšlení (Ne učení islámu a učivo o islámu). Nemám, protože by to zabralo neuvěřitelně moc času a protože mi ta investice asi nepřinese ani navíc ani zásadní změnu pohledu na vesmír, než jaké přináší tóra (kterou jsem se původně vůbec tahat nechtěl). Presně proto se tu taky objevila ta třicetiletá válka. Islám mi může nakrásně připadat nedospělý, eklektický, zjednodušující a ve srovnání s jinými cestami prázdný, ale rozhodně ne nebezpečný. Asi jako křestanství, které než začalo být špatně interpretováno a orto-praktikováno od osmého století až dejme tomu do událostí té Třicetileté (ačkoli i tam šlo víceméně o záminku, nebo souběh záminky a orto-praxe) a dál skoro až do dneška. Ani ono není ve svém jádru nebezpečné. Nebezpeční jsou jenom někteří křesťané (tudíž i někteří muslimové). Ne však islám (křesťanství).
  Proto hovořím o Vašich brýlích, protože Vaše komenty působí tak, jako by šlo skutečně problém samotného islámu a nikoli jeho praktikování. Ale validní argumentu pro toto tvrzení vůbec nepřinášíte. Jen citujete zdroje, asi jako ten jehovista jejich Písma. Možná to myslíte přesně takto, jak to nešikovně a klopotně píšu. I bez Sářiny menstruace … A už jen důsledně verbálně nerozlišujete mezi islámem jako takovým, islámskou praxí, orto-praxí a jejím zneužívání. Ale to je (pro nás méně zasvěcené do Vašeho skutečného problému), žel, velice zapotřebí. Protože bez tohoto detailu působí všechny Vaše argumenty “jen” zaujatě.

  0
  0
 36. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 06:10 — Odpovědět

  Cipi, píšete o Turkovi, který si myslí, “že je jeho světonázor prostě nejlepší a že má právo ( nedejalláh svaté právo) jej nutit druhým”. Jenže když se podíváte na události ve světě, není to náhodou přesně naopak? Nevnucuje Západ demokracii zemím, které na ni nejsou připraveny nebo o ni nestojí? Dnešní situace v Iráku například nevznikla nějakým logickým, přirozeným vývojem, šlo o násilný vývoz “nejlepšího světonázoru”.

  Pane Konvičko, vytrháváte z kontextu. Vaše věta je ze série článků, kde píšu, že poškození ženskou obřízkou jsou spíše zdravotního rázu než sexuálního; vždycky mě fascinovalo, jak domorodci (rozuměj v české kotlině) věnují jen minimální pozornost fistule, poškození ledvin nebo keloidním jizvám, zato bazírují na orgasmu. Mimochodem, i WHO, stejně jako organizace brojící proti FGM, už dnes uznávají, že ženská obřízka nezbavuje ženu schopnosti prožít orgasmus – propagují tedy podle Vás třeba zde http://www.circumstitions.com/FGM-sex.html ženskou obřízku?

  “Víte, Konvičko,” Vaše poznámka o mém mládí mi sice lichotí, ale vězte, že nejsem o tolik mladší než vy. (A když už tu nakusujete tu otázku úcty k ženám, nevzpomínám si, že bych Vás kdy byla vyzvala k tykání.) Socialismus si pamatuji dost dobře a nacismus jste nezažil ani vy. Shrbenost a kolaboratství jsem ovšem na vlastní kůži nezažila a zažívat nehodlám – o tom, čemu mám věřit, co říkat a co si myslet, rozhoduji výhradně sama, a mluvit mi do toho sice klidně můžete, ale to je tak všechno. :)

  Pokud jde o dawá, ale šlo mi jen o čistotu termínu – “dawá” je “zvaní k islámu”, ne článek o mezináboženských vztazích v soudobé společnosti (to by se “dawá” věnoval kdekdo, aniž by třeba i tušil).

  O svobodě slova budu psát jindy a šířeji.

  Achabisko, děkuji za názory; k Vašim příspěvkům se později ještě vrátím (předesílám, že na “střet kultur” nevěřím – kultury se vyvíjejí, mění a ovlivňují neustále; kdyby ne, byly by mrtvé), nyní odcházím do práce :) .

  0
  0
 37. danny
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 08:20 — Odpovědět

  Clovek moze povedat malo a vykonat mnoho.smile.Kedze(aj)v jednoduchosti je krasa.Pomozem si versomGN18,8,,…ono jedli..”.Ale anjeli nejedia,cize sa ,,tvarili”,ze jedli.Cize sa mozeme poucit,ye nemame vybacat z miestnych zvykov.A je vymalovano.smile.

  0
  0
 38. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 09:24 — Odpovědět

  achabisko – takže znovu
  1. je to marný. 2. je to marný. 3. je to marný.

  Proč? Protože vy jedním dechem napíšete, “Nejsem znalec islámu ani koránu”, ale současně “odmátáte věřit, že problém je v islámu jako takovém”.
  A ještě chcete “argumenty”, ba dokonce “důkazy, že přemýšlím”.

  No – přemýšlím, ale fakta a informace jsou potravou myšlení, logika a argumenty pak řekněme “krví myšlení”. Bez obojího – a vy Nemáte fakta a informace – je ten mozek prostě jen taková mazlavá hmota v palici, dobrá k tomu, abyste to s jedním ve větru nemáválo ze strany na stranu.

  To je spíš váš případ, při vší snaze o úctu. Mát v hlavě místo informací nějaké útržky pocitů a dojmů, to může být dobré pro psaní divadelních her, nebo pro kabalistické špekulování. Tramvaj z toho nesestavíte. A střet s islámem je důležitější než tramvaj. Pod tramvaj totiž můžete spadnout Někdy, v islámské Evropě vyletíte komínem Zaručeně. Vsaďte se …

  Chcete argumenty – tu je máte.
  1. Korán, hádisy a síra.
  2. 1300 let expanze, a ne ledajaké expanze, ale expanze provázené zotročováním a hubením napadených komunit a národů.
  3. Dženderový a religiozní apartheid tam všude; jen si vzpomeňte na žluté nášivky, které “vaši” nosili v té slavné Andalusii.
  4. Nulový hospodářský, slaboulinký kulturní a tvrdě záporný civilizační vzestup ve všech islámských a islámem zasažených zemích.
  5. Siderot, předevčírem.
  6. 15 minut snah upřímný rozhovor s náhodně vybraným muslimem

  A mohl bych vršit, a vršit, a vršit.

  Budete muslimům, třeba těm saudským, vyčítat “chybné praktikování”? Zkuste to – na rijádském súku byste ani neotevřel papulu, v tom vašem šábesdeklu.

  0
  0
 39. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 09:29 — Odpovědět

  Když “odmátáte věřit, že problém je v islámu jako takovém”, musel byste aspoň navrhnout, v čem tedy je.

  1. V chybném pochopení a praktikování těžko – ti jejich klerici se to praktikování učí na universitách, čtou to z tlustých knih a kupodivu o tom docela dost diskutují. Všimněte si, že když je v novinách nebo bedně nějaký vyžraný imám v pyžamu, skoro vždy se nechává fotit před velikou knihovnou. Oni svůj islám znají – vy o něm nevíte Nic.

  2. Alternativou by mohla být “rasa” – třeba jsou tamní národy fakt dědičně postižené. Vyvrátím velice snado, džihádismus a fanatismus postihuje ty národy nezávisle na rase, minulosti a vzdělání, máte islámské fanatiky blonďaté, a černé, a malé žluté šikmooké někde v Thajsku, a turkické … a jsou dokonce na islám konvertovaní, a o to zapíálenější, Židé. A ty režimy, které budují, si jsou též podobné, a jediný rozdíl mezi nimi je délka a síla expozice neislámským vlivům – tedy ne “rasa”.

  Jo, sněte si tu vaši pohádku o islámu, který sice NEznáte, ale který je možná “jiný”. Karímka vám to vysvětlí.

  0
  0
 40. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 09:33 — Odpovědět

  Karímě jen krátce.
  Ví tedy, proč je muslimská žena “slabší ve víře i rozumu”, nebo neví?

  Nedivte se, že k vám nemám úctu (Nula. Nic. Nada. Ničevo). Dobrovolně zde hájíte víru, dobrovolně jste se k ní dala, podle jejíhože zakladatele jste – hloupější než muslimský muž.
  Protože muslimský muž prostě není chytřejší, než já, tak prostě nemáte šanci. V mém světě jste 3. jakost. Až a jedině apostází se můžete vykoupit.

  Berte, nebo nechte být.

  Mimochodem, pak ještě existuje hádis, podle něhož není na světě zuboženějších tvorů, než muslimské ženy. Nikoho jiného prý alláh tolik netejrá. On ten mohammed, ve světlých chvilkách, nemíval špatné postřehy.

  0
  0
 41. danny
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 12:34 — Odpovědět

  Martine koli upresneniu,ta Vieden by padla,keby Sobieski nemal obavu,ze by Turek po pade mohol smerovat na Krakov.No a aj so zachranou Europy kozakmi,by som to upravil.1672 v trhli do reczpospolity Ahmed s tatarmi a kozakmi ku Kamiencu.Zobrazene v nasich koncinach v panovi Wolodyovskom.Doliklidoval to tam Sobieski.Aj ked sa nemohol dohodnut s carom ani ziarlivcom Leopoldom.Ale udrzal Ukrainu.Pre obveselenie Dopis kozakov sultanovi.

  0
  0
 42. Jaroslav Formánek
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 13:40 — Odpovědět

  Já nepochopím, proč Achabisko interpretuje tváře cizinců jak fresky od Giotta, když je může normálně oslovit

  a informačně vytěžit.

  Já se s freskama normálně všude bavím a oni to kvitují s povděkem, že mám o ně zájem.

  0
  0
 43. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 13:55 — Odpovědět

  Cipi, že se v Bruselu “nerozsvítí vánoční strom kvůli muslimské komunitě” je informace, jejíž pravdivost popírá sám Nicolas Dassonville, mluvčí bruselské radnice. Místo vánočního stromu bude sice stát jakási světelná konstrukce lépe se hodící k letošnímu zadání “svátky světla”, ale menší vánoční stromky mají být v okolí, stejně jako jesličky, takže “urážlivé symboly Vánoc” v Bruseu zůstanou. ( http://www.lefigaro.fr/flash-actu/2012/11/12/97001-20121112FILWWW00438-le-sapin-de-noel-fait-polemique-a-bruxelles.php).

  Achabe, o tom střetu-nestřetu kultur jsem psala o dva články dřív – neobjevil jste se mezi komentátory, tak nevím, jestli jste ho zaznamenal: https://www.shekel.cz/25254/valka-zapadu-s-islamem . Čerpala jsem (stejně jako v tomhle textu) hodně z Tzvetana Todorova – Strachu z Barbarů, Problému druhého…
  A pokud jde o “plniče” (těm už jsem taky věnovala víc než pár řádků… http://sadio.blog.idnes.cz/c/109932/Bozencin-dzihad.html ) Nevím, jak to máte vy, ale já za hezkou připomínku důležitého považuji koranický příběh o Mojžíšovými souputníky málem neobětované krávě.

  0
  0
 44. Jaroslav Formánek
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 13:58 — Odpovědět

  Konvička Ten krásný hadíth o nejztejranosti islámské ženy je tuším od samotné Ajši, Mámy věřících!!!

  0
  0
 45. 15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 14:08 — Odpovědět

  Jaroslavu Formánkovi: nikoli, jako domorodec cizince nemůžete “informačně vytěžit”. Kritika ze strany cizince se totiž obecně netrpí (“když se vám tu něco nelíbí, můžete jít domů, ne?”). Jestli mi nevěříte, podívejte se, jak probíhala diskuse pod mým článkem, kde jsem přiznala, že jsem po dlouholetém soužití víceméně náhodou zjistila, že manžel má výhrady vůči některým místním zvyklostem (a to se o tom zmínil jen v soukromí domova, po výslovném dotazu): http://sadio.blog.idnes.cz/c/186039/Jsem-muslimsky-pristehovalec-a-odmitam-se-integrovat.html

  0
  0
 46. Erich
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 17:29 — Odpovědět

  Ad 24. Cipi, já tu zprávu také zachytil, ale až dnes jsem začal uvažovat o tom, zda je v současné době, totiž v čase totální mcDonaldizace všeho vůbec možné, něco takového provést. Vždyť se podívejte jak se k nám tlačí svátky, které zde nemají žádnou tradici – Valentýn, Halloween atd, jak jsou komerčně zpaskuděné Vánoce. Dnes je to jen čirá komerce. A proto si nedovedu představit tu sílu, která vejde do těch našich nových chrámů konzumu a řekne “Hoši končit, toho šantalu Klause si odvezte, žádná výzdoba, žádné svátky”! A věřte mi, že bych zrovna toto, v jistých případech rád sám udělal.

  A ještě tu mám jeden velice zajímavý odkaz, týkající se Vánoc. Možná to pro Vás bude trochu překvapivé:

  http://conflictiran.blogspot.cz/2006/04/christmas-in-iran.html

  0
  0
 47. Antonín Blažek
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 22:59 — Odpovědět

  ad14)Martin Konvička Jen tak na okraj a pro pořádek, Alláh je JSEM KTERÝ JSEM. No a Panovník, Hospodin, Bůh… má na muslimy, židy i ostatní lidi Země úplně stejné požadavky. Tedy ujasni si pojmy. Přečti Tóru nebo Bibli a až zvíš tak možná i zmoudříš.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 48. Antonín Blažek
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 23:09 — Odpovědět

  Lidi, židovský kluk Ježíš se o zimním slunovratu nenarodil ani náhodou.
  Pohanské zvyky a tradice převzali novodobí pohané – křesťané v minulosti čistě účelově.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 49. Martin Konvička
  15.11.2012 – 1 Kislev 5773 v 23:44 — Odpovědět

  Blažku (47)

  Pokud říkáš “moudro” těm nic neříkajícím a hlavně nic neriskujícím výkřikům, které tady předvádíš, a pokud se tohle jednomu stane ze čtení Tóry, pak tedy děkuji, ale zůstaň si moudrý sám.

  Nebo bys mohl něco o “moudrosti” vykládat třeba klukům v Gaze. Krapet jim straší v kebuli, že jejich Tentonoc na ně má jiné požadavky, než ten Tentonoc na druhé straně.

  0
  0
 50. 16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 02:01 — Odpovědět

  Omlouvám se, Karimo, ale první článek, který jste sem linkovala opravdu není o potkávání kultur. JE to jen Vaše pocitovka. Proto nebylo v podstatě co komentovat. Druhý článek je taková esej, dobře se to čte. (A prolinky Vám nefungují, takže jsou tam vlastně již zbytečné).
  Docela se těším na Váš pohled na právo karikovat pana Mohemada… Třeba se nějak zachytíme v něm….
  Hezké dny -acb-

  0
  0
 51. Jaroslav Formánek
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 02:29 — Odpovědět

  KS

  “Jaroslavu Formánkovi: nikoli, jako domorodec cizince nemůžete “informačně vytěžit”. Kritika ze strany cizince se totiž obecně netrpí (“když se vám tu něco nelíbí, můžete jít domů, ne?”

  Tak to je úplně absurdní. Cizinci naslouchá jednotlivec, takže nechápu, proč by “se obecně netrpí” mělo hrát jakoukoliv roli.

  Mě maj cizinci rádi a klidně se mi svěřují s antipatiemi a negativami, neb jim dám najevo, že mě to zajímá a je to zcela normální. Je to dneska divnej trend pořád jen dramatizovat kritiku jako vrtání zubů u zubaře bez lokálního umrtvení. Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

  0
  0
 52. 16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 03:34 — Odpovědět

  ad 42) Jaroslave, nedivte se, že nepochopíte, když komentujete něco, co vůbec nevíte, zda konám či ne … Důležité je, co děláte Vy a že se tím nechlubíte …

  0
  0
 53. 16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 03:41 — Odpovědět

  ad 38) Martine, není to marný, i když e to obejde i bez vás. A samo. nějak se vám nepodařilo dost uspokojujícím způsobem odpovědět na to základní. Jestli bojujete proti projevům praxe, anebo proti samotnému islámu jako životní cestě (náboženství).
  Naštěstí za vás odpověděli kokůtci z Gazy. Nebylo to křesťanství ale křes´tané, co upalovali křesťany v kostelích a ve stodolách. A není to islám, ale musulmani, co parkujou Kassámy v mešitách a mezi musulmany …

  Vás Karimo prosím o komentář, co vy na to? V judaismu je něco takového vyloučeno. I když nemohu vyloučit, že se to třeba taky nedálo či neděje …
  Tj. využivání nejen živých štítů, ale zejména sakrálního prostoru pro guerillovou válku – Díky

  0
  0
 54. Antonín Blažek
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 05:44 — Odpovědět

  ad 49)Martin Konvička Toto měl vážený na mysli? Ty kluky muslimský žijící v Gaze. Těm bych měl něco povídat?
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana
  Gaza (arabsky غزة Ġazzah; hebrejsky עזה Azzah) je největší město v Pásmu Gazy. Město má přibližně 400 000 obyvatel.

  Po první arabsko-izraelské válce v letech 1948-1949 přešlo město a celé Pásmo Gazy pod egyptskou vojenskou správu. Město bylo ovládáno Egyptem až do roku 1967. Jedinou výjimkou bylo období suezské krize (1956–57), kdy bylo město okupováno Izraelem. Roku 1967 bylo město během šestidenní války opět dobyto Izraelem.

  Po podpisu smlouvy mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny v roce 1993 došlo k odchodu izraelské armády z celého Pásma Gazy a vyhlášení palestinské samosprávy.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 55. Jaroslav Formánek
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 06:10 — Odpovědět

  52.

  Komentuji, co říkáte. Je to úplně normální postup. Chtěl jsem vás naladit pozitivně na sběr informací. Evidentně žádné nemáte. Zkuste to někdy.

  0
  0
 56. Martin Konvička
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 09:27 — Odpovědět

  achabisko

  Tak jste neměl žvanit a měl jste se zeptat normálně.

  Jistěže jsem proti ISLÁMU, protože to on generuje ty “projevy”.
  Ti lidi se s tím nenarodili, a každý exmuslim vám slovem i činem dokáže, že se toho mohou i zbavit.

  Nějaké projevy … to už je trapné. Co je vlastně špatného na nacismu? Až plynové komory (projev vzor 42), nebo vytloukání výkladních skříní (projev vzor 39), nebo segregace Izraelitů v občanském životě (projev vzor 35), nebo jen vcelku benigní snahy snížit jejich vysoké zastoupení na vysokých školách (projev, řekněme, vzor 33)?

  Vaše pindy o tom, že “islámská duchovní cesta” je vcelku fajn, vás vrací … tak k tomu roku 35. Berete?

  0
  0
 57. 16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 09:56 — Odpovědět

  ad 56) Beru Martine jen to, že jste proti islámu, což jsem Vám naznačoval už v komentu nr. 03. Takže máme konečně jasno, trochu tušíme i pohnutky těch vašich hlášek a jedeme dál…

  0
  0
 58. Martin Konvička
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 12:42 — Odpovědět

  achabisko

  Je to věc příčiny a následku.

  Ty “projevy”, které vidíme … třeba v jižním Thajsku (tam se Mírumílovní Duchovní Cestovatelé pravidelně baví vražděním učitelů a státních úředníků buddhistického vyznání), nebo na západní Nové Guinei (tam se, pro změnu, baví vyháněním animisticko-křesťanských domorodců z půdy), nebo v Malmö (tam mlátěj Židy, ale jen ty, kteří to na sebe prozradí, třeba tou čepičkou), tedy ty projevy pocházejí z islámu, ne z těch lidí.

  Můžete kontrovat, že “špatní lidé jsou všude”. Nepochybně jsou, no ale je safra rozdíl, jestli jim jejich “duchovní cesta” tu špatnost schvaluje a posiluje, nebo naopak odsuzuje.

  Když zůstanu u té paralely s nacismem, tak v Mein Kampfu se fakt nic nepíše o plynových komorách. Píše se tam – na Židy – hodně různého hnusu, ale v tom roce 33, nebo klidně i 35, to pořád mohla být “věc interpretace”, či “praktikování”, jak s oblibou říkají islámští apologeti. Co my víme, třeba mohli na ten Madagaskar cestovat luxusním parníkem, s luxusními kajutami, a se slušnou zálohou od Deutsche Bank na cestu … Jsem záměrně hnusný, abyste si uvědomil, na jak tenký led se apologeti dostávají.

  Islám je, co do osudu křesťanů, židů a “špatných muslimů”, mnohem, ale fakt mnohem specifičtější, než ten Můj džihád od toho hysterického Rakušana. O Madagaskarech se v Koránu nefantazíruje, zato se tam píše o pobíjení, vyvraždění, ne-slitování a těchle věcech; no a hádisy a síra dávají celkem jednoznačné “prováděcí předpisy”, které moc okecat nejdou. Pročtěte si to.

  Na druhé straně tu je dost důvodů k optimismu:

  Odpadlíci od islámu fakt existují.
  Přibývá jich, a jsou čím dál víc slyšet, navzdory úpěnlivé snaze “multikultur” tyhle lidi umlčovat, a označovat za “rasisty” (… obzvláště pikantní, když si představím bílou hubu normovaného PCMC pseudointelektuála, versus tu přímo bennetonvskou duhu elitních islámobijců).
  Prakticky všichni se shodují, že cestou není nějaká “reforma islámu”, nějaké oddělení údajné “duchovní cesty” od nevydařené praxe.
  Kdyby západ, a obecně civilizace, jen trochu naslouchal těmto lidem, tak by se dozvěděl, jak s tím nablblým islámem vcelku efektivně a bezbolestně zatočit.

  0
  0
 59. woodoo
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 12:59 — Odpovědět

  Dosažením stoprocentního zmohamedánštění (Afghánistám, Saúdská Arábie, Somálsko, Jemen) údajný mír byl dosažen, madrassy jsou ty jediné školy a korán tím výlučným zdrojem autoritativní pravdy. Jenže ani stoprocentní výkon není zárukou dosažené harmonie, jak dokazují utkání víc radikálnějších s méně zakalenými, sváry rodinné a kmenové, záminek vždy habaděj.

  No, a teď chci položit otázku: Co je výše uvedeno, není pravda? Pakliže je, není to jednotlivcem, potom se zcela jistě jedná o systém. :O)

  0
  0
 60. woodoo
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 13:01 — Odpovědět

  Něco málo k procentům:
  1. Méně nebo rovno 2% ve státě: budou se prezentovat jako mírumilovná menšina.
  2. 2% až 5%: nastane fáze tzv. proselytization – aktivní získávání stoupenců, obracet na víru zejména ve věznicích a uličních gangech. (Velká Británie 2,75 %, Německo 3 %, Španělsko 4 %).
  3. 5% a více: (případ Francie, Holandska, Švédska, Švýcarska) dochází k úspěšnému tlaku prosazovat např. lalal, potraviny připravené podle islámských předpisů, se zárukou spolupráce supermarketů a též se zaměstnaneckými příležitostmi pro příslušníky víry. Ve Francii, jakož i v jiných evropských státech vznikají ghetta se stoprocentně islámským obyvatelstvem, kam policie, jakékoliv orgány státu, si netroufají vkročit do prostředí, v němž výlučně platí přísné předpisy šárii, kde veškerou školní výchovu poskytují náboženské madrassy a za přátelství s bezvěrcem hrozí trest smrti.
  4. 10% a více: dochází k výbuchům násilí a záminkou je vždy přítomná sensitivity, onen vztek, autentický či jen simulovaný, každopádně rozhořčení bezbřehé.
  5. 20% a více: dochází k vytváření džihádských milicí, občasné zabíjení jinověrců, pálení jejich chrámů a synagog.
  6. Kolem 40%: bývají důkladné teroristické útoky, masakry.
  7. Nadpoloviční většina: dojde na otevřenou persekuci (mířící též do vlastních řad nedostatečných konformistů), prosazování krutých zákonů šárie a též zvláštní daně (zde označeno slovem Jizya) postihujících dosud nezabité nevěřící psy.
  8. Nad 80%: etnické čistky, ba i občasná lokální genocida není nic neobvyklého.
  9. Dosažením stoprocentního zmohamedánštění (Afghánistám, Saúdská Arábie, Somálsko, Jemen) údajný mír byl dosažen, madrassy jsou ty jediné školy a korán tím výlučným zdrojem autoritativní pravdy. Jenže ani stoprocentní výkon není zárukou dosažené harmonie, jak dokazují utkání víc radikálnějších s méně zakalenými, sváry rodinné a kmenové, záminek vždy habaděj.
  No, a teď chci položit otázku: Co je výše uvedeno, není pravda? Pakliže je, není to jednotlivcem, potom se zcela jistě jedná o systém. :O)

  0
  0
 61. Martin Konvička
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 13:07 — Odpovědět

  woodoo

  Místní intošidla Vám neodpoví, protože ony prostě CHTĚJÍ věřit, že to přece nebude tak zlé, že zrovna kvůli jejich krásným očím se islám začne chvoat jinak.

  Literatura o Šoa je těch motivů plná, toho sebeujišťování, že to nemůže být tak zlé. Aneb, jak si Heinrich Himmler a Mohammed z rodu Kurajšovců jistě v Pekle notují: “S takovým materiálem je radost pracovat”.

  0
  0
 62. woodoo
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 13:19 — Odpovědět

  Možná bychom se měli také zamyslet nad Švýcarkem. :O)

  0
  0
 63. woodoo
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 13:23 — Odpovědět

  Aneb pověstná Gaussova křivka. :O)

  0
  0
 64. kochavi
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 16:07 — Odpovědět

  Ještě k 58, pro M.K. Bez ironie, pane docente. Také se snažím různým lidem naslouchat. Rozhodně připouštím, že v rozhovorech s mými známými z arabského světa se ukázalo, že moje názory na islám byly přinejmenším salónní. Pochopila jsem a učím se. Ti co mne za mou naivitu kárali, byli ovšem lidé jako my, hnusilo se jim násilí a barbarství a většinou to sami byli muslimové. Asi jste pochopil, že nesdílím Váš pohled,že „zlo“ je v islámu samotném. Víte, a i kdyby tam nakrásně bylo, tak co z toho? Mohl byste tedy prosím rozepsat poslední větu Vašeho příspěvku (58)? Opravdu by mne zajímalo, jak byste chtěl „s tím nablblým islámem vcelku bezbolestně a efektivně zatočit“. Nesnažím se Vás nijak nachytat a ačkoliv přiznávám, že Vás dle Vašeho vystupování na Shekelu považuji za excelentního fanatika, skutečně mě Vaše odpověď zajímá.

  0
  0
 65. 16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 17:00 — Odpovědět

  Tleskám @Kochavi, lépe bych to napsat nedokázal!

  0
  0
 66. Martin Konvička
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 17:55 — Odpovědět

  kochavi,

  Čtěte nebo sledujte výpovědi ex-muslimů.
  Ty motivy, jak prokoukli islám, se vcelku opakují.

  A vemte si, že každý jeden ex-muslim nebo ex-muslimka musel, když vážil zda se dát na cestu nesoucí sebou mj. rozchod s vlastní rodinou a doživotní strach ze zabití bývalým souvěrcem, tedy že každý jeden docala určitě poslouchal tu lež, že “problém není v islámu”.

  Snad to stačí.

  0
  0
 67. Martin Konvička
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 17:55 — Odpovědět

  Fábry:

  To, že byste něco nedokázal napsat vy, neznamená vůbec ale vůbec nic.

  0
  0
 68. Jaroslav Formánek
  16.11.2012 – 2 Kislev 5773 v 23:52 — Odpovědět

  Kochavi je excelentní naivka. Zřejmě se posunula na škále totální naivity k bodu značné naivity. To jí ale zamotalo hlavu a dál se už nehne. Úkol byl splněn. Akorát Konvička je pak zlostným extremistou zcela automaticky.

  Asi napíši pro šekel článek “Chvála naivity” v rámci boje proti antisemitismu.
  Takhle naivní lidičky nemůže přeci nikdo nikdy nenávidět ani podezřívat.

  0
  0
 69. kochavi
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 06:43 — Odpovědět

  Napište, pane Formánku:) Ale příště to zkuste vlastními slovy. A buďte přesný. „Excelentní fanatik“, nikoliv „zlostný extrémista“, když už. Co být méně osobní (ačkoliv mne to neuráží, přece jen se neznáme)? Ale co, dejte se do toho , pište a pište co jen chcete:)

  0
  0
 70. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 11:01 — Odpovědět

  Ta věta byla neosobní. Vždycky když se statusquoťani dohodnou, že je islám normální, vrhnou se na kritiky, že jsou extremisty či nenávistní či “stejní fanatici” a působí vlastně ten Problém.

  Opakuje se to donekonečna. Pak se třeba Achabisko nonšalantně přizná, že o islámu nic neví a že ho v podstatě nezajímá. Totéž přizná i Fábry s tím, že jeho zájem je v počátcích.

  Přitom by ten stav stačilo přirovnat k diskuzi studentů z prvního semestru jakéhokoliv oboru se studenty ze šestého. Nemají se o čem moc bavit. Ta diskuze je skoro nemožná.

  0
  0
 71. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 11:10 — Odpovědět

  Mezitím se ale tuží profesionálové ve výuce dětí, situace se všestranně zhoršuje:

  Turkish book on Darwin sparks outrage

  By Daniel Dombey in Istanbul and Funja Guler in Ankara

  A series of books for primary schoolchildren, describing Charles Darwin as a Jew with a big nose who kept the company of monkeys and other historical figures in anti-Semitic terms, has caused outrage in Turkey amid fears of rising religious intolerance.

  0
  0
 72. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 11:17 — Odpovědět

  The European Commission and other bodies have long complained that the traditional Turkish education textbooks are deeply flawed, painting minorities as untrustworthy and treacherous.

  But the books in Maltepe, intended as potted biographies, go further. A book on Albert Einstein describes the physicist as “filthy and slovenly”. Immediately after saying that he ate soap, it adds: “The sad part is during that time the Gestapo was putting Jews into ovens and making them into soap.”

  0
  0
 73. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 12:00 — Odpovědět

  Pane Formánku, když je ta diskuze skoro nemožná, tak proč se o ni neustále pokoušíte? Nejste Vy tak trochu naiva? Když nesnášíte natvrdlé studenty z nižších ročníků, proč do nich neustále vrkáte? Máte vůbec zájem se s nima domluvit, nebo Vám dělá dobře, že se nad nima naparujete? Někdy si fakt nejsem jistá…

  0
  0
 74. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 12:36 — Odpovědět

  Nedělá mi to dobře, neb je to únavné. Bohužel se nejedná o studenty chemie či botaniky, takže nás tito věční studenti prvního ročníku všechny ohrožují na životě/svobodách svými proislámskými nekvalifikovanými závěry.

  Trochu uznání by neškodilo. Zatím se to podobá zákroku u zvěrolékaře, kde se zachrańovaný živočich zběsile brání zákroku veterináře nebo plive předepsané prášky.

  Já bych důstojnost lékařského zákroku mezi chápajícími plusy medicíny jenom uvítal.

  Debata se většinou redukuje na nenávist, reciproční fanatismus, tu quoque, to naparování se je tedy asi nadějná inovace.

  0
  0
 75. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 13:01 — Odpovědět

  Ale což o to, já bych to uznání pro Vás i měla, jen – když jsme u té medicíny – jestli nepoužíváte metody se zbytečně velkými nežádoucími účinky. Jestli třeba to ztrapňování nechápavých je nutné. Jestli vnímáte osobnost pacienta a tak.
  Já Vás nepodezírám z fanatismu, jen mi připadáte spolu s panem Konvičkou jako takoví značně divocí chlapi (nekoluje vám v těle taky trochu krve mohamedánských nájezdníků :-)?). Jestli by to vysvětlování nešlo líp, kdybyste trochu zklidnili. Ale každý máme asi nějakou povahu, že…

  0
  0
 76. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 13:10 — Odpovědět

  V týmu máme i neklidné ženy. Jedná se o klasické utíkání od tématu. Klidných pasáží nabízíme taky hafo – largo desolato, piano empatico, molto lente apod.

  Je blbé, že lidi zaujme jen staccato a vivace.

  0
  0
 77. Erich
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 13:16 — Odpovědět

  Ad 71. No totok. Ta ti Turci nám neuznávají Darwina, potvory jedny!

  Podle uznávaného Gallupova průzkumu veřejného mínění, který se tradičně zajímá i o postoj Američanů ke vzniku člověka, věří v USA stabilně kolem 45 procent dospělých ve tvrdý kreacionismus, tedy že Bůh stvořil před 10 tisíci lety celý svět a s ním i člověka. Vždy o něco méně lidí, kolem 37 procent, věří v teismus, čili v Boha instalatéra provázejícího svět od jeho stvoření před miliardami let, které není v zásadním rozporu s vědeckými poznatky, ale zato do něj neustále zasahuje. Pár procent Američanů tohle téma nezajímá. Na evoluční vidění světa tak stabilně zbývá pouze asi 12 procent obyvatel USA. Jak je vidět, Amerika je v tomhle prostě jiná.

  Průzkum provedený nedávno na stejné téma ve Velké Británii ukázal, že čtvrtina Britů považuje evoluci za jistou a další čtvrtina za pravděpodobnou. Dokonce i Poláci věří na evoluci o něco víc než Američané. Jak se zdá, vývoz všemožných sektářů a náboženských extremistů přes Atlantik nezůstal bez následků. Dnešní Amerika si v tomhle ohledu nezadá s muslimskými zeměmi, kde je také celá společnost včetně vědy prolezlá militantní náboženskou vírou. Vědecký koncept evoluce živé přírody údajně popírá biblické stvoření a jeho zastánci bývají v USA více či méně zjevně šikanováni.

  Tvrdé jádro kreacionistů vede poměrně nevybíravým způsobem intenzivní manipulativní kampaně moderního střihu. Kreacionisté se propagují na internetu, zakládají instituce. Nedávno spatřilo světlo světa dokonce i Muzeum stvoření v Ohiu.

  0
  0
 78. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 14:03 — Odpovědět

  Jaroslav:
  No jo, to už tak chodí, že na úsměv hned každý zapomene, kdežto když dostane pěstí mezi oči, tak si to dlouho pamatuje :-).
  S tím utíkáním od tématu to myslíte na co, to jsem nepochopila. Jako že já od něčeho utíkám?
  O výskytu neklidných žen v naší populaci nemám nejmenších pochybností, nenarážela jsem na to, že se náturou lišíme podle pohlaví. Já mám náhodou pro zuřivce pochopení, však mě znáte, nejen skromnost, ale i ohleduplnost a chápavost sama.

  0
  0
 79. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 15:12 — Odpovědět

  Erich as usual

  No mě tam spíš zaujalo, že tam mají “hanobení rasy atd.” Což by mohlo případně kolidovat s tímto webem. Má-li být “boj proti antisemitismu” takhle přísně selektivní, tak to můžeme přímo zabalit.

  Němci byli na svých stránkách konkrétnější a chtěli, aby jejich úřady toto konečně sledovali (doletos dávalo Německo Turecku “rozvojovou pomoc”).

  Erich je přísně apolitický, místo prosazování srozumitelné jasné agendy s konkrétním cílem dává přednost provazování různých negativních kauz na úrovni panoramatické koláže či provaznictví.

  0
  0
 80. danny
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 15:52 — Odpovědět

  vsetky nabozenstva(ucenia),aj ked maju zablesk Pravdy,budu odstavene.lebo zvitazi to pravdive.pravdivejsie,najpravdivejsie-Tak som pochopil Vzneseny koran7,33.ale mozno sa mylim a dialog bude mozny.smile.

  0
  0
 81. Erich
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 16:12 — Odpovědět

  Ad 79. Jaroslave tvá výtka ke mně, ohledně mého skepticismu mířícího hlavně do vlastních řad a projevujícího se vytahováním vlastních negativních kauz, by mne tak bolela, ach a srdéčko rvala, jen kdyby jsi právě ty nebyl v mých očích tím zářným příkladem koncentrovaného negativismu. Vždyť právě ty skáčeš od jedné muslimské kauzy ke druhé, jak urvaný sajánský kozel po ovcích, řečeno žargonem tvého padawana Martina Konvičkovic.

  0
  0
 82. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 16:54 — Odpovědět

  Brát se za své svobody je veskrze pozitivní, radostné a plné vitality. S řáděním ve vlastních řadách se to vůbec nevylučuje.

  Jak jde studium?

  0
  0
 83. Martin Konvička
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 16:56 — Odpovědět

  Johohohóóó

  Důvod mé “zuřivosti” je prosťoulinký.

  Problém mě zdržuje a unavuje. Vlastně mě ani nebaví – mnohem víc mě baví hory, kytky, lesy, sběr hub, motýli a románská architektura.
  Jo, a manželka, kámošky, kámoši … prostě tyhle věci.

  Islám je proti tomu strašná nuda. Snadno prokouknutelná pro každého, kdo se nebojí strhnout si klapky z očí. Neposlouchejte, co o islámu říkají jeho platoničtí obdivovatelé – poslouchejte, co o něm říkají muslimové.
  A pak se podívejte, jaké typy (z Evropanů) se k islámu dávají.

  Pokud se někomu nerozjasní v téhle fázi, měl by pracovat ne na islámovi, ale sám na sobě. Trpí takříkajíc “zásekem” – nějaká nevyřešená záležitost v něm samém, a nemusí to být nutně jen ten prostý strach, mu brání prokouknout … jak by se, coby muslim, cítil on sám.

  0
  0
 84. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 18:28 — Odpovědět

  Dobře, Martine, chápu, v podstatě Vás diskutovat s námi nebaví, proto jste otrávený a všechny (teda mnohé) urážíte, nejradši byste se na to vykašlal, ale máte pocit zodpovědnosti a proto se jako jeden z mála osvícených cítíte povinen obětovat a otravnou nechápavou verbež přivádět ke světlu. I když byste si sám raději našel tisíce lepších způsobů zábavy. Tak nějak?
  Tak to se tedy hodí vskutku poděkovat: DÍKY, jsme Vám zavázaní!!!

  0
  0
 85. renata
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 19:28 — Odpovědět

  pro martina konvičku: někde nahoře v této debatě jste odkázal na blog paní, která v Tom žila. Přečetla jsem – neuložila a nemohu najít. Věta odkazu končila asi “….naštěstí má velmi hodného manžela”. Prosím můžete ještě jednou pro nepořádné zopakovat? děkuji r.

  0
  0
 86. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 20:55 — Odpovědět

  Dada

  Problém je jinde: Jsme svou budoucností svázáni s lidmi, kteří nás do tohoto islámu jsou ochotni zavléct.

  To je nefér. Komunismus a nacismus by si z principu měli odskákat ti, co mu fandili nebo jim “nevadil”.

  To je jako kdyby si měl někdo odskákat závislost na heroinu, protože to bral někdo odvedle z baráku, ne?

  0
  0
 87. Martin Konvička
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 22:07 — Odpovědět

  renatě:

  http://radosa.blog.idnes.cz/

  0
  0
 88. Martin Konvička
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 22:17 — Odpovědět

  dado

  V podstatě jste na to kápla: Když svéprávný a gramotný “káfir” hájí či relativizuje islám, a tím to toho svinstva tahá své spoluobčany (jichž drtivá většina islám odmítá, ať už znale nebo jen instinktivně), tak mě to skutečně uráží a znechucuje.
  Pokládám islámofily a islámo-bagatelizátory za cosi … mazlavě a břečkovitě nechutného, skutečně nedůstojného Člověka. Kór, když se to ohání něčím jako vzděláním, a dabl-kór, když tak činí z pozice židovství, jako nedávno jakýsi Fábry, náruživý čtenář Židovky z Toleda.

  Kde je lidství – myslím obyčejný soucit s ženami i muži, kteří v tom islámu musí žít, protože nemají na vybranou?
  Kde je přirozený instinkt chránit slabé a bezbranné – to vás fakt nechávají chladnými vraždy “ze cti”, vraždy odpadlíků, psychické vydírání jimž jsou vystaveni místní muslimové, kteří by rádi hodili kramle?
  Kde je to tolik prosazované právo volby, právo “být jiný”?
  Kde je starodávné rytířství, které člověku mělo pokazit spánek, když slyší příběhy takové Sabatiny James nebo Ayaan Hirsi Ali?

  Snad žádný fenomén současné doby neuráží přirozené Lidství tolik, jako bagatelizace islámu z hub různých pseudointošidel.

  0
  0
 89. Jaroslav Formánek
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 23:26 — Odpovědět

  Zkrátka nás uráží, že se někdo neuráží, ale najednou se z píle urazí, když na to nedostatečně zdvořile poukážeme.

  0
  0
 90. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 23:34 — Odpovědět

  Abychom si rozuměli – já chápu, co a proč děláte, ale trochu mi uniká, proč zrovna takovým způsobem. Proč se nespokojíte s věcnou odpovědí, proč musíte svého “odpůrce” shazovat? Přijde vám to jako efektivnější přesvědčovací metoda?
  Nebo jste už tak nějak naznali, že někteří lidi jsou nepoučitelní, a je třeba je mydlit, jak se dá?
  Když to vezmu sama za sebe, nikdy jsem si na žádnou odbornici přes islám nehrála, a nemám z té komunikace s vámi pocit, že byste byli zrovna vstřícní. Spíš už se radši ani na nic neptám, i když by mě to třeba zajímalo. Abych se dozvěděla, že su blbá naivní husa, když hned nebudu mít váš rozhled a nepochopím všechny souvislosti?

  0
  0
 91. dada
  17.11.2012 – 3 Kislev 5773 v 23:43 — Odpovědět

  Jaroslave, kdybych se měla urážet nad vším, co mi přijde na světě i ve vlastním životě nespravedlivé, tak nedělám nic jiného… Chápete, že jsou na světě taky lidi, kteří prostě jdou jinou cestou a dělají jiné užitečné věci než zrovna vy? Aniž by to byli ignoranti a cynici?

  0
  0
 92. Jaroslav Formánek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 00:54 — Odpovědět

  Chápu to velmi dobře, proto mi připadá nefér, že “odborníci” či lidé, kteří mají k islámu profesně či oborově blízko na toto téma mlčí nebo lžou. Stěžují to nám i vám. Vlastně jsme nikdo na internetu nikdy nemuseli strašit, kdyby lidé příslušní a placení činili, co je třeba.

  0
  0
 93. renata
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 02:04 — Odpovědět

  pro 87
  Děkuji – samaritáne – je noc a příspěvky tomu odpovídají – myslíte, že je některý z bohů on-line? V síti na šest kroků – naplocho? V síti tedy pyramidě? Dočasně. Fraktálně. Na virtuální chrám opět padá ohnivé kamení, ale pokecat o citech je úleva. A máme z toho civilizaci. Když jsem se pokusila vytěžit umírajícího prarodiče o pravdivé historii, měl jen úsměv. Umíral a usmíval se – plně při vědomí – pro šťoury. Vědět je asi nejkrásnější iluze – jako že v listopadu padá listí.
  Civilně: děkuji renata

  0
  0
 94. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 09:24 — Odpovědět

  dado,

  Klidně se ptejte. Nebo jste si nevšimla, že to, čemu říkáte “urážky”, jsou určeny pořád pár stejným lidem?

  Psal to už Jarda – k naštvání jsou akademici, kteří předstírají indolenci (… buď to dělají z vyčůranosti, nebo fakt z ignorantství, za obojí si fakt zaslouží co proto, protože vyčůraných i hloupých i zbabělých akademiků člověk za život poznal hodně … já je pamatuju jako nedílné opory komunistů, a oni zase vylízají, resp. se převtělili nebo co), a taky redaktůrci, což je stejný případ.

  Kdyby tyhle dvě kategorie od začátku vystupovaly s pokorou a odpovědností, a ne s nabubřelostí danou jejich stavem, a přitom tak zoufale prázdnou, nikdo by jim nenadával.

  0
  0
 95. dada
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 13:28 — Odpovědět

  Dobře, já s akademikama moc do styku nepřijdu, třeba bych pak byla taky alergická, nechme to plavat…
  Takže se zeptám:
  Z té koláže, co si zatím skládám v hlavě (a je to poloprázdný papír), mi vychází, že islám jako učení u nás moc naději na úspěch nemá, asi jen jako nějaká nízkopočetná sekta, pokud jde o místní obyvatelstvo. Pouštěla jsem si třeba to vyučování z Prahy o ženách, projela nějaké stránky na toto téma, abych viděla, jak to pojímají muslimové u nás – na nic rozumného jsem nenarazila. K zahalování – obávám se, že když začnu chodit do cvičení oděná v pytlu a nebo se budu dokonce zahalená koupat v rybníku, tak si můj choť nepomyslí, že jsem perla ukrytá ve škebli (jak tam dojemně popisují), ale že mi hráblo. Ale to jen tak na okraj. Co mě překvapilo víc, jaká nesnášenlivost – až bych řekla nenávist k naší kultuře – čiší z toho vyučování. Opravdu se divím, proč tady takový člověk žije, máme svobodu, proč se nepřestěhuje, kde je to jeho srdci blízké.
  A k tomu by směřovala ta má otázka – já bych totiž tipovala, že u nás žije mnoho muslimů, kteří jsou možná muslimy původem, nechtějí zapomenout nebo ignorovat své kořeny, ale jednoduše je jim blízká naše kultura (a ne totalita islámu, kterou měli doma). Dovedou si to svoje muslimství osekat do lidské podoby, aniž by chtěli úplně pálit mosty za sebou tím, že se nějak striktně oddělí od muslimského světa. A tady mám dojem, že by stálo za to takové lidi podpořit, že to nejsou žádní potencionální nepřátelé, možná právě naopak, kdo se vymaní z nějaké totality, mnohem houževnatěji se bude proti ní bránit, než ten, kdo ji nikdy nepoznal. Proto mi přišlo nefér hned se tak pustit do toho pana doktora Meziana, to bych řekla, že zrovna nebude žádný zarputilý muslim, a že mu naše společnost vyhovuje.
  Takže se ptám – není užitečné si u nás chránit ty muslimy, kteří jsou “hodní”, naše kultura je jim blízká a proto tu žijí? Neodskáčou právě tito ten náš boj proti islámu? Nemůžou být právě oni takovou pomocnou rukou těm, kdo se vymaňují z té hrubozrnné totality islámu? Přestupní stanicí, nemusím hned pálit všechny mosty, cesta z totality je zdlouhavá a těžká, tihle jsou taky muslimové a žijí jinak, není dobré takové podporovat?

  0
  0
 96. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 14:25 — Odpovědět

  dado

  Že islám “nemá šanci”, jsem kdysi (léta) věřil také. A fakt je, že u normálních lidí, a za normálních okolností, by tu šanci neměl.

  Ale proti té normalitě hovoří
  1. že pro část populace to je opravdu lákavé. Je to ta část, která se dává k sektám, nebo obecně podporuje režimy a systémy s jednoduchými návody na život. Osamělé dívky v nesnázích, zejména, ale nejen, ty se submisívní inklinací. A taky chlapy – jednak cynické predátory, jednak opět takové ty “antichlapy”, kteří v přimknutí k mačo-sektě doufají získat sebevědomí. To máme, dohromady … možná až 20 procent populace, která je potenciálně v nebezpečí konverze. A konverze se dějí.
  2. přistěhovalectví. Západní Evropa je plná, a v rámci EU roste tlak na přemísťování imigrantů. Ale i kdybychom se takovému tlaku nepodvolili, je tady Schengen, a jsou tady evropští muslimové Xté generace, a ti se zde usazovat mohou, a budou, a již usazují. Zatím první vlaštovky…
  3. Prakticky neomzená finanční podpora islámu ze stran roponosných islámskáých zemí.
  4. Pak už to má autokatalytický efekt. Mohamedánské komunity, i ta naše, dělají vše pro to, aby jich přibývalo – zcestováváním rodin počínaje, přes provdávání potomků za bratrance z původních zemí, přes velké rodiny, přes polygamii. Vše se už dávno děje, byť zatím “v malém”. Ale v tom Holandsku a Švédsku to taky začalo v malém.

  Takže islám šanci má. Kór při rozhašenosti téhle společnosti (rozval rodin, sociální necitlivost, cynismus elit) + kór při tabuizaci tématu.

  0
  0
 97. dada
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 14:38 — Odpovědět

  No, a co říkáte na tu podporu těch muslimů, kteří opravdu inklinují k našim hodnotám, jen se třeba i kvůli původní rodině atd. nechtějí úplně oddělit od toho, odkud vyšli? Nestálo by za to takové podporovat?
  Jinak že se sem valí i ti, kterým jsou naše hodnoty ukradené, a že na tom má někdo zájem a podporuje to – to opět nemám důvod Vám nevěřit. Misionářské metody jsou růné.

  0
  0
 98. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 14:39 — Odpovědět

  dado

  Dále píšete, že v tom islámu, jak se sebe-prezentuje, skutečně není nic rozumného. To máte pravdu. Ale opět, to nic neznamená, hodně úspěšných režimů neobsahovalo nic rozumného – třeba nacismus.

  Islám, ale i ten nacismus, jsou “skvělé” v tom, jak dovedou je stejnému cíli sjednotit lidi s původně zcela disparátními pohledy na svět – islám např. hodné holčičky a vyložené predátory, nacismus sociálně cítíci vlastence a opět (sadistické) predátory, komunismus zbídáčelou chudinu a rozmazlené intelektuály.
  Tyhle koalice jsou nebezpečné právě tím, jak jsou na první pohled nesmyslné: Jak může hodná zbožná holčička kooperovat s atentátníkem – no právěže může.

  Pak tipujete, že existují ti muslimové jimž “je blízká naše kultura”.

  No a on fenomén umírněných muslimů je další takový trik.

  Muslim může lhát nevěřícím, pomáhá-li to islámu (doktrína kitman a takíja), nemusí dodržovat prakticky žádná přikázání … žije-li v nemuslimské zemi. Podstatná je loajalita k ummě. A ta se těžko pozná jen tak, zvnějšku. Pozná se podle činů, ale hlavně se pozná v okamžiku krize: Na čí stranu se takový umírněný muslim dá?

  Problém umírněných muslimů (kteří tvoří minimálně DVĚ skupiny, ty, co na islám kašlou, a ty, co předstírají, že na něj kašlou) je právě ten, že dělají “měkkou slupku” tomu tvrdému islámu.
  Jsou to oni, kdo po každé islámské vraždě vystupují, a říkají: “Podívejte, my jsme TAKÉ muslimové, a nevraždíme”.
  To je pravda, jenže z hlediska islámské víry tihle umírnění vlastně ani nejsou muslimy – pokud neprovádějí takíju. V rámci islámských textů nenajdete žádnou doktrínu umírněnosti, ti umírnění jsou v zemích jako Saudská nebo Afgán rutinně vražděni, a v okamžiku konfliktu – na čí stranu se tak asi dají? Z hlediska islámu se nemají o co opřít.

  Případ Mezian je docela poučný. Ten chlap byl, podle našich zdrojů, jedním ze sponzorů Muslimské obce – tedy mešit. Plácat může co chce, ale money talks. Plus, je hádži – navštívil Mekku. To nemůže každý salónní muslim, k tomu potřebujete saudské poutnické vízum, které žádný náš muslim nedostane bez dobrozdání z mešity. Konečně, ten chlap v syrské politice podporuje povstalce, dle jeho slov “demokraty”.
  Je třeba říkat víc?

  0
  0
 99. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 14:47 — Odpovědět

  dado

  Už jsem Vám odpověděl.

  Snad jen dodám: ti “umírnění muslimové”, tím že dělají tomu tvrdému islámu měkkou slupku, ale nikdy nejdou (zejména ne verbálně) proti jeho nejhorším stránkám (…Mohammedovi, nadřazenosti nad káfiry, vraždění odpoadlíků, endogamii žen…) mají v posledku následující efekt.

  a) ukazují “nevěřícím”, že ten islám není tak zlý, usnadňují jeho společenskou akceptaci, případně přímo napomáhají konverzím.
  b) ztěžují lidem uvnitř islámu, zejména jiným “umírněným”, prokouknout, že islám jako takový je problém. Tím ty lidi pomáhají držet uvnitř.
  c) v případě krize se přidají k tvrdému jádru, ať už z přesvědčení, nebo jen pro ty Vámi zmíňované kořeny, nebo z donucení.

  Z výše uvedených důvodů pokládám za vůbec nejhorší problém – právě je.

  Oni jako muslimové věří, že jsou mně nebo vám nadřazeni, že islám jednou zvítězí atd. Jen by toho rádi dosázli jinými prostředky. A co si budeme povídat – kdyby k nacistům patřily jen hnědé košily z pouličních bitek, Hitler by ty volby nevyhrál. Vyhráli mu je – lékaři, učitelé, inženýři, prostě řádní občané, podporující cíle NSDAP. Ne ty hnědé košile.
  Obdobně, kdyby k muslimům patřili jen ti šílení bradatci, těžko by někdo pochyboval, co je islám zač, a oddával se fantaziím o dvou islámech.

  Jsou-li tak umírnění, jak tvrdí, nechť z islámu odejdou.
  Neodejdou-li, pak NEJSOU umírnění.

  0
  0
 100. dada
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 15:12 — Odpovědět

  No jo, psali jsme souběžně, mně se ta poslední odpověď zobrazila až po odkliknutí otázky…
  Ale stejně – to neexistují takové muslimské skupinky, které jdou otevřeně proti těm zvěrstvům v islámu? Které nejsou jen nějakou pokryteckou sladkou slupkou? Muslimové, kteří dokážou říct nahlas, co se jim na tom hrubém islámu nelíbí a proč to nedělají? Má někdo v islámském světě právo exkomunikovat, když nějaká skupina “neplní” podle zažitého islámského “katechismu”, ale zkusí si jít vlastní cestou? Nevím, třeba nic takového opravdu neexistuje…

  0
  0
 101. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 15:26 — Odpovědět

  dado

  1) Je hodně “umírněných muslimů”, kteří dělají hvězdy na západních universitách, jsou zvaní do médií, občas odsoudí atentát atd., ale nikdy nejsou takříkajíc po kostře, a když se do jejích textů doopravdy začtete, a znáte islámskou kódovou řeč, hned pochopíte, oč jde.
  Sem patří taková ta populární hména jako T. Ramadan, R. Aslan, F. Gullen, u nás Š. Shanaáh.
  Tyhle fakt nebrat, to jsou arcilháři + arcinepřátelé. Pozná se to tak, že na ně nikdo nevyhlašuje fatwy.

  2) Pak je pár (ale fakt jen pár, celosvětově) muslimů, kteří se k isl. nepřestávají hlásit, a přitom vše, co říkají a dělají, islám neguje a odsuzuje. Sem patří třeba arabskokanadská feministka Irshad Manji … veřejně; tajně pak podobné názory najdeme např. u části na západě vzdělaných “zálivových” elit. Jejich problém? Klerici je nenávidí (ta I. Manji má na hlavě fatew jak máku), běžní muslimové je neposlouchají, i ta saudská princátka tyhle názory drží – tajně. Ale má to zas ten efekt, západního intelektuála to opět přesvědčuje, že “islám nemůže být tak špatný, když ho taková I.M. neodmítá”. Že ta I.M. má ochranku, o tom se nemluví.

  3) Pak jsou celé kryptoexmuslimské směry “tam” – námátkou alewité v Sýrii, alevité v Turecku, amádiovci, ismajlité, drůzové … Jejich islám by se dal i snést, jenže opět – z hlediska ortodoxních to jsou vlastně odpadlíci (a sledujte, jak se jim povede v post-Assádovské Sýrii, kde budou vražděni, a v radikalizujícím se Turecku, odkud se dnes alevi snaží zdrhat), kdežto oni sami, aby ze sebe smyli podezření, jsou často proti nevěřícím, židům atd., obdobně jako ti ortodoxní.
  Příklad za všechny: Assadové (což jsou alewi).

  4) No a pak jsou exmuslimové. U těch bych upozornil, že mnozí z nich si před apostází prošli fází koketování s umírněným islámem, snažili se ten islám zmírnit, hledali ty umírněné směry.
  Koukněte na jména Ayaan Hirsi Ali, Kola Boof, Walid Shoebat, Lukáš Lhoťan… Oni většinou neapostovali naráz, oni se těmi umírněnými muslimy nejdřív snažili být. Ale fatwička to spravila.

  0
  0
 102. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 15:30 — Odpovědět

  dado

  Musím se rozloučit, tak na závěr: Nemyslete si, že jsem ty umírněné muslimy nehledal. Hledal – tak 5 let asi. Ale zkuste to taky, já zrovna tohle před časem vzdal, třeba se něco na Scéně změnilo.

  To, že jsem je hledal, asi neví takový Fábry nebo Achabisko, a pak jim moje závěry připadají předčasné a “radikální”.

  Ale islámofilní profíci, třeba ten opuchlý orientalista Ostřanský, ti to dobře vědí, že jsem je hledal. Nemohou si nevšimnout těch reálií … a přesto trvají na tom, že jsem “extrémista”. Pak na ně nebuďte naštvaná ;)

  Mějte se hezky.

  0
  0
 103. dada
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 15:46 — Odpovědět

  Martine, tak díky za čas a trpělivost (teď už doopravdy :-)).
  Moc potěšující ty informace nejsou, ale těm hrstičkám spravedlivých fandím.
  Mějte se taky fajn (i s přítelem Jaroslavem)!

  0
  0
 104. woodoo
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 18:32 — Odpovědět

  Ad) DADA: K Hassanu Mezianovi. Odpověděl přesně, podle očekávání. Otázky, které se nám zdají být naprosto normální, ho urážejí, on je totiž senzitiv. Ale to my bychom měli být také, zvláště jde-li o politika v tak vysoké funkci. Nás by mělo urážet, že se našim otázkám vyhýbá. On dobře ví, že by následovaly otázky další, a pro něj nepříjemné. Jak by asi musel reagovat? To, jak se chová jejich komunita, jsem myslím dostatečně popsal, viz výše. Pokud existují umírnění, a o tom nejsem tak zcela přesvědčen, stačí se podívat všude, kde jsou, tak stejně posléze nedostanou příliš velkou šanci. Islám, alespoň v té podobě jak ho můžeme vidět po staletí, je ponejvíce ideologií. :O)

  0
  0
 105. dada
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 20:15 — Odpovědět

  woodoo, já toho člověka nedokážu posoudit. Chápu, že vy, co se islámem zabýváte, máte vycvičený nos a zavětříte asi dřív, než obyčejný člověk. O to víc je mi líto, že tady to interview s ním nebude. Ale samozřejmě nemůžu vyloučit, že je to jeho taktika, že je snad i rád, že našel záminku k uražení se. Fakt nevím.

  0
  0
 106. woodoo
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 20:16 — Odpovědět

  Vaše poslední věta ťala do živého. :O)

  0
  0
 107. Martin Konvička
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 22:26 — Odpovědět

  woodoo

  Vy patříte k místním redaktorům?

  Pokud ano, klobouk dolů …

  A co se týče diskutovaného urážlivého citlivky … Je to vůbec možné? Chtěli byste mít chlapa, který při nepohodlné otázce začne dělat slečinku, třeba za kamaráda nebo kumpána do hospody?
  Já ne, nikdo by takovéh nechtěl. Jak je vůbec možné, že se takové chování stalo akceptovatelným u veřejně činné osoby ve volené funkci? Stačí zahrát uraženého, projde vám každá kriplárna, protože panáček by se mohl rozplakat, nebo co.
  To jsme to dopadli.

  0
  0
 108. Jaroslav Formánek
  18.11.2012 – 4 Kislev 5773 v 22:56 — Odpovědět

  Četl jsem právě německou zprávu ze Sýrie, že si tam nějací sunniti myslí, že je Mursí zradil, neb neodstranil nemravnou neislámskou instituci parlamentu.

  V islámu totiž žádný parlament není potřeba, Mursí je slabá slečinka. Taky na Asadovi je nejvíc žere, že není muslim, žena chodí nezahalená a možná i doma popíjí.

  Politologie podle koránu. Žádný úlet.

  0
  0
 109. woodoo
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 07:51 — Odpovědět

  Ad 107) Ne, nepatřím, jen tak si občas glosnu.
  Ad 108) Již jednou jsem položil tyto otázky:
  1. Chci demokracii?
  2. Je islám s demokracií vzájemně kompatibilní?
  3. Chci mít svobodnou možnost, zvolit si svou konfesi?
  4. Je islám s jinými konfesemi vzájemně kompatibilní?
  Tyto jsou, dle mého, opravdu kruciální. Tyto by měly býti kladeny právě mnou výše zmiňovanému Hassanu Mezianovi. Totiž, no právě, každý si jistě dovede odpovědět sám. Osobně jsem ještě neviděl autokracii, která by se snesla s demokracií. Jestli to náhodou nebude kulatý čtvereček. Přeji všem hezký den. :O)

  0
  0
 110. Jaroslav Formánek
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 16:15 — Odpovědět

  Co jiného se dalo čekat? Hassan je s Evropou i ČR nekompatibilní. Dopadl tu jako střela z Gazy, pardón ze Sýrie.

  0
  0
 111. dada
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 17:26 — Odpovědět

  Pánové, jestli jste stále na příjmu, měla bych ještě jednu věc.
  Dívala jsem se na blog té Radosy, o kterém tu byla řeč, na její vyznání, jak se z islámu vymanila. Napadá mě – klasická sekta, kterých je v křesťanství jako hub po dešti, a otázka náhody, do které z nich taková křehoučká bytost spadne. A odchod z ní na stejném principu, žádný moc velký rozdíl, teror, původní vztahy dávno zničené, samota, prázdno před sebou… to není nic, o čem bych neměla páru, i když jsem to úplně natvrdo nikdy nezažila.
  Islám je tedy v podstatě sekta, které se z nějakého důvodu podařilo dorůst obrovských rozměrů, jestli to dobře chápu. Zatím je tato sekta alespoň geograficko-politicky omezená, ale rozpínavé tendence jsou zřejmé a Evropa dlohodobě v hledáčku.
  Chápu i to, že islám má ty rysy nebezpečné sekty v samotném základu, že Mohamed vskutku není Ježíš a Korán není Tóra – Tanach – Bible.
  Jenže – při vší úctě k našemu dobrému základu, dobře vím, jak se tento základ dá pošlapat, překroutit, zneužít, jak snadno sektářské prvky zahlcují církve a jak naše kultura vůči nim zdaleka není imunní. Skoro se mi zdá, že celý NZ je apel proti tomuto překrucování, zpronevěření, zesektovatění… a pokud můžu posoudit, tak to pokrytectví, dvojí metr, zneužití svatého – to je právě to, co vadí Erichovi, Achabovi a ostatním, a do čeho se snaží neustále tesat. A v tomhle islám s ostatními náboženstvími srovnání skutečně zaslouží, křesťanství není o nic míň nebezpečné, když se začne vymykat ze svého základu. Takže podle mého soudu nelze všechno to vyvažování pohledu, o které se tu snaží třeba Erich, shodit do škatulky relativizování, případně odvádění pozornosti od skutečného nebezpečí islámu. Předpokládám, že Erichovi je islám protivný stejně jako jakákoli jiná sekta, a jen prostě nehodlá bagatelizovat “sektářství” naší společnosti.
  Přemýšlím, jakým způsobem se prezentuje naše kultura na výspě, ne jen u nás doma, chcete-li, jak se chová k lidem v islámské sektě. Nechová se občas (možná i často) stejně zrůdně, nevede války kvůli ropě majíc plnou hubu řečí o lidských právech a demokracii, kterou by ráda ku štěstí všech prosadila po celém světě (jedno jakými metodami)? Dáváme lidem žijícím v islámské sektě nějak srozumitelně najevo, že existuje nějaká jiná krásnější životní cesta, nebo nás vcelku oprávněně vnímají jako podobně rozpínavou, násilnickou a nemilosrdnou sektu, v jaké žijí sami? Nejsem už vůbec odborník na politiku, berte to jen jako otázky, které mě napadají.
  Takže – z mého pohledu, je dobré upozorňovat proti nebezpečí islámu, dělat, co se dá, aby to tady neovládl – ale jedním dechem je dobré velice rychle zaměřit pozornost i na nás samotné, dobrý základ nic neznamená. Pokrytectví je mor, velice nebezpečný. Nakonec muslimové nemůžou za to, že Evropani tak zdegenerovali, že už nemají zájem se množit, oni toho jen vtipně dokážou využít. Vyvedeme někoho ze sekty – a co mu nabídneme, jakou společnost, kam to tak tiše spějeme – možná stejně tiše, jak přibývá muslimů?
  Jestli to tedy můžu posoudit, zdá se mi, že Erich a Achab a spol. se snaží tak trochu o to, aby ta nemocná Evropa (naše zem) trochu pookřála, kdežto vy jste soustředění na to, abyste odháněli hyeny od chřadnoucího nemocného. V podstatě stejný záměr, zbytečné vzájemné tesání.
  Pokud ovšem – a to podezření mám zvlášť u Ericha s Jaroslavem – vás to kočkování tak trochu nebaví, nechci vám kazit zábavu :-). Je to tak nějak?

  0
  0
 112. woodoo
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 18:08 — Odpovědět

  Ad 111) Relativizování je argumentum ad hovadina (dost nebezpečná), snaží se zeslabovat argumentaci dotyčného poukázáním jeho domnělých či skutečných poklesků, nic to ale nevypovídá o tom, zda-li jsou jeho argumenty pravdivé či nikoli. Jedná se o irelevanci. Problém v námi probíraném vidím v samotném jeho základu, kde je expanze a dobývání, a to jakýmikoli prostředky, včetně lží jinověrcům (účel světí prostředky), přímo jeho doktrínou. Netvrdím tímto, že v dobách nedávných k tomuto nedocházelo a nedochází i v jiných. Ale ten rozdíl je snad více než patrný. Zatím co v jiných, jak sama správně uvádíte, nic takového není, tak v tomto případě se toto jednání v jeho textech očekává, vyžaduje a zhusta i nevybíravými prostředky posléze vynucuje. :O)

  0
  0
 113. Martin Konvička
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 18:37 — Odpovědět

  dado

  Máte v zásadě pravdu, že problémem není “jen” islám, ale i jím napadená – zde evropská – společnost. Ale to islámu usnadňuje práci, nijak to ovšem nemění jeho podstatu. Ostatně všimněte si, že zrovna v tuto chvíli s ním mají problém společnosti na najrůznějším stupni vývoje, od animistů na Nové Guinei po tzv. vyspělý svět, a s nejrůznější mírou původní religiozity, od nesporně stále religiozní Indii po postkřesťanskou Evropu … a že to není nic nového.

  Pozor na představu, že islám je “geograficky omezen” – není, mešity a saláfisty dnes majé na Novém Zálandu, v Argentině, v Kanadě, v Japonsku. Velkou stavovou změnou ovšem jsou peníze – před 150 lety nebyl islám o nic méně fanatický, byl však ekonomicky chudý, to se změnilo s obrovskými petrodolarovými transfery.

  Takže na Tvou otázku, zda by nebylo taknějak třeba něco udělat s naší (rozuměj: západní) společností…. Bylo a bylo a bylo. Jenže to nejde stavět tak, že musíme být nejprve čistí a dokonalí, a až pak budeme mít právo se bránit. Čistí a dokonalí nebudeme nikdy – zdokonalování je proces, ne stav – a než bychom dospěli ke kýženým mravním standardům, islám by nás slupnul.

  0
  0
 114. Erich
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 19:28 — Odpovědět

  Ad 111. Dado, já bych si moc přál, aby jste Váš způsob vnímání světa, Váš způsob uvažování, Vaše názory neměnila.

  Když čtu některé názory a přemýšlím o jejich možných dopadech, nebo v jakých tragických souvislostech se obdobná rétorika zneužívá, pociťuji obrovskou beznaděj.

  Mějte se Erich

  0
  0
 115. Martin Konvička
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 20:04 — Odpovědět

  Apropo mě, dádo napadá

  – kde se vlastně vzala ta naše představa (mimochodem hříšně pyšná), že bychom měli být Dokonalí, abychom se měli právo bránit islámu?

  Ranně novověcí Rusové nebo Poláci to se sebezpytem nějak zvlášť nepřeháněli, a přece islám poráželi a předpokládám, že takoví Maráthové v Indii na tom byli podobně.

  Jistěže ti, tamti i oni BYLI lepší než islám – málokteré dějinám známé uspořádání věcí lidských je tak krystalicky odporné – ale o to teď nejde. Jde o to, že si především bránili to “svoje” – svůj způsob života, své majetky, své ženy a děti, svou zábavu a své starosti – před hamižnými kretény, kteří jim to vše chtěli vzít, a ještě se u toho oháněli “boží vůlí”.

  V takové situaci normální společnost nejdřív udělí ránu, a pak páchá sebezpyt, a je to správné, a jen díky tomu tady vůbec jsme.

  Nic proti sebezpytu, ale sama jste zjistila, dádo, jaký je islám, a co by sebou nesl. No a nebýt našeho hypertrofovaného sebezpytu, tak by prostě neměl šanci, neb by – při tom, jak se neustále a nepoučitelně chová – prostě neexistoval, akorát po Středozemním moři bychom se pár desetiletí plavili s dozimetrem.

  Abychom si rozuměli: Nechtěl bych takový scénář. Raději bych viděl, kdyby Západ a zbytek světa porazili islám vcelku humánně, bez ničení životů, majetků a planety. Ale kdyby nebylo zbytí, kdyby volba zněla – a současné elity nám ji tak podsouvají – na jedné straně totální válka, a na druhé islám, tak věřte, že pro mě islám ne.

  0
  0
 116. dada
  19.11.2012 – 5 Kislev 5773 v 23:53 — Odpovědět

  Martine, myslím, že jsme si zcela nerozuměli. Jednak jsem nikde nenapsala, že proti islámu není třeba postupovat tvrdě, a už zdaleka ne, že máme čekat, až budeme dokonalí. To jste mě nějak špatně pochopil, tak jsem to vůbec nemyslela.
  Pokud jde o sebezpyt – máme na něj asi velice odlišný pohled. Pro mě to není sebemrskačství a pohled soustředěný na vlastní nedokonalost, který ochromuje. Právě naopak. Opravdový sebezpyt dodá vnitřní odvahu a sílu vzepřít se, postavit se rovně, jít po skutečných problémech a neplácat se někde na povrchu, nebýt vztahovačný a urážlivý, ale poctivě hledat… dává prostor k žití, k zdravému spolužití. Nejde o klasické zbabělé ohýbání a uhýbání ve stylu – každý jsme nějaký, tak co si budeme vyčítat. Člověk, který projde sebezpytem, neplave na vodě, ví, o co mu jde a proti čemu jde, a jde proti tomu tvrdě, protože si to v sobě srovnal. Pokud není společnost schopná sebezpytu, tak – dle mého soudu – dřív či později stejně zajde, ať ji požerou turkové nebo se její členové sežerou navzájem.
  Chtěla jsem říct, že je s plným nasazením třeba bojovat na obou frontách, a že když na jedné prohráváme (a jedno které z nich), je něco asi hodně špatně. A že spojenci by pokud možno neměli jít proti sobě. Jak jsme na které frontě dokonalí, o to vůbec nejde, když ale přestaneme bojovat, dá se čekat velký průšvih.
  voodoo, že je to sekta hodně hrubá, vlezlá a nebezpečná s misijními metodami zákeřnými a drastickými, to už jsem pochopila. Vůbec ji nehodlám obhajovat, ani nikoho zrazovat, aby proti ní zasahoval jak nejlépe umí. Jen myslím na to, jaké perspektivy mají před očima ti, kteří žijí v ní. A jestli bychom jim nemohli nabídnout lepší výhled, než se zatím daří. To neznamená, že máme složit zbraně. To by asi v této chvíli byla nesmyslná sebevražda.
  Erichu, díky, Vy se mějte taky moc hezky :-)!

  0
  0
 117. Martin Konvička
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 00:20 — Odpovědět

  dado

  Možná to s tou “naše chyby nejdřív” není Tvoje představa, ale jistě nepopřeš, že to je, řekněme, často slýchaná představa.

  Perspektivy těch uvnitř islámu … Jsou různé, je jich několik.

  Ta nejbezprostřednější je hrozba smrti, a jistota doživotního strachu, když odejdou. Přičemž ten strach je horší.

  Ta druhá – vidí, jak se společnost chová k ex-muslimům, kteří se tu společnost snaží varovat. Chová se příšerně, od bagatlizace, přes posměch, až po nejhrubší nadávky (do xenofobů, nácků atd. – tohle si musí vyslechnout i “barevné” dívky, a všichni ty příběhy známe). To není jen odpor k poslům špatnýc zpráv, to je odpor k vlastnímu příšernému svědomí.

  Samozřejmě, jako při každém odchodu ze sekty, je podmínkou návratu přijetí novou, milující a uctivou společností – novým okruhem skutečných přátel, novou rodinou (týká se i konvertitů a konvertitek: zpravidla svou původní rodinu ztratili buď kvůli islámu, nebo nikdy nefungovala a proto se k islámu vůbec dali, nebo, a vím i o takových případech, je původní rodina odvrhne až PO odchodu od islámu, neb ex-muslim v rodině “je nebezpečný”).

  Zajímavé též je, že ex-muslimové a ex-muslimk bývají k nešvarům téhle společnosti mnohem vnímavější, než si Vy i já dovedeme představit. Nevidí v těch nešvarech už jen, řekněme, morální problém – vidí v nich přímo ohrožení. Nezapomeňte, že islám slibuje vyléčit vše, co dnešního člověk trápí, od absence sebeúcty a místa ve světě, přes šílený stav našich rodin a mezilidské vztahy, až třeba po lichvu a rasismus.

  Nic z toho sice nevléčí, ale pokud to nevyléčíme (resp. se k tomu čestně nepostavíme) my, bude na své sliby lákat.

  0
  0
 118. danny
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 07:24 — Odpovědět

  uz davno som ,,nepocul” debatu to takuto,bez politically correct.smile.Za Tchangov v Cine boli obchodne stvrte,zili si po svojom,ak sa stal ,,anticisarskorisskostredny”problem,konflikt,rozkopavali sa dvere stvrte a vpochodovala army a sudna moc.

  0
  0
 119. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 09:28 — Odpovědět

  Mě jenom ještě napadá (a to by byl návrh hlavně asi pro redakci Shekelu), zda nepoprosit o pár článků taky pár exkonvertitek, když už máme možnost seznamovat se s pohledy konvertitek. Třeba by to bylo zajímavé srovnání, bylo by fér, kdyby prozměnu příznivci islámu mohli komentovat jejich názory. Pokud by některá měla chuť a odvahu, mohlo by nás to všechny zase posunout. Třeba zrovna ta radosa má zjevně talent na psaní a jistě i co říct. A klidně přizvat do diskuse i nějakého echt muslima (kdo má opravdu u nás nějaké slovo), ne jen akademické pozorovatele islámu.

  0
  0
 120. Martin Konvička
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 10:14 — Odpovědět

  dado

  “…zda nepoprosit o pár článků taky pár exkonvertitek…”

  Tlačte s tím na redakci. Ty dívky skutečně mají světu co říct.

  0
  0
 121. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 11:16 — Odpovědět

  Martine, Martine! Vy vyrukujete na Fábryho s emotivní prvničkou a patentním teletem a já mám teď tlačit?!

  Pane Fábry, slitujete se :-)?

  0
  0
 122. Martin Konvička
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 13:37 — Odpovědět

  No, dado, za to “islámsko-židovské spojenectví v Andalusii” by si zasloužil víc, než tele s prvničkou. Telecí karbenátky možná … nadělat, z něj :D

  0
  0
 123. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 14:00 — Odpovědět

  …však říkám, divoký chlap :-)))

  0
  0
 124. Martin Konvička
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 14:12 — Odpovědět

  Ale houbelec, dado – ostatně, máte ten dojem třeba z toho, co na mě světu prozradila Bea?

  Ale vraťme se k tomu problému, protože je zásadní. Dokud budeme mít oppinipon-makers, tvořící nejen své, ale i – vzhledem ke svým pozicím – veřejné oppinion na základě jedné beletristické knížky a jakýchsi nutně vágních “pocitů”, tak se nejen neposuneme nikam dopředu. Suneme se zpátky, k archaickému vnímání, pohrdání fakty, precedenci emocí, jež mohou pocházet odkudkoli.
  Ony emoce jsou důležité vždy, ale právě proto byly vynalezeny dva korektivy: Fakta a logická dedukce z nich. “Běda faktům” je věta přisuzovaná tuším Leninovi, pro současnou publicistiku však znepokojivě typická. A nejhorší je, že záměrná hluchota vůči faktům zavírá prostor pro jakoukoli diskusi. Jak chcete kohokoli přesvědčit, když si zavře oči i uši? Pak musí logicky, byť třeba ne hned, přijít na řadu ty karbenátky, protože veškeré před-karbenátkovské možnosti jsou tou hluchotou apriori vyloučeny.

  0
  0
 125. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 15:17 — Odpovědět

  No ale to je veliký rozdíl, jak se chováte k poddajné křehké ohrožené bytosti, jakou je Bea, a jak k někomu jinému, komu sebevědomí nechybí, žádný houbelec! Já Vám neupírám dobré a citlivé srdce, to se s divokostí nevylučuje :-).
  Redaktor, který dělá rozhovor s odborníkem, nemusí být snad sám odborníkem, a když do rozhovoru přimíchá vzpomínku nebo dojem z nějaké knížky, to přece není žádné matení, on se ptal. Navíc David předpokládám není žádný profesionální novinář, těžko se hned zorientuje ve všech oborech, s jejichž reprezentanty se pustí do řeči – podle mě jste ho sjel docela nemilosrdně. Jak jsem pochopila, dělá tyto stránky ve svém volném čase ze své dobré vůle, my tady poklábosíme díky němu – prostě se mi zdá, že zrovna on to schytal docela nespravedlivě. Jestli záměrně mate a mlží Ostřanský, to je jiná věc, pokud to jako odborník rozeznáte, tak tady to pochopím. Pak metoda roztrhat na cucky může být užitečná.
  No, zdálo se mně, že jste s Jaroslavem rozkurážení až příliš, docela v tom zanikalo, o co vám vlastně jde.

  0
  0
 126. danny
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 15:19 — Odpovědět

  Ono martine aj tie fakty dokazu narobit s ludmi kde co.Ked zastrelim svoju babicku na patsto metrov,fakticky som dobry strelec,ale ci to moze vypovedat o dobrote ako vnuka?smile.Paci sa mi Wilde,,clovek je rozumny zivicich,ktory sa vzdy rozculi,ked po nom chceme aby konal podla svojho rozumu”.
  David F.isto dospel k ulohe,ktoru mu prinasa jeho meno a rozsiri nam vnutorne pamate.smile.

  0
  0
 127. danny
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 15:43 — Odpovědět

  P.S.keby si aj tak spanilo zidia a muslimovia nazivali a krestania im to,,suzitie”narusovali tak sa netreba cudovat(to su fakta).V desiatom storoci,po neuspechoch v Armenii a Byzanci otrokov dodavali hlavne slovanske zeme.zobchodovali to zidia(hlavne)a to tak uspesne ze zo Slovana(eslavo)bol ztotozneny otrok(esclavo).to su fakta.smile.

  0
  0
 128. Erich
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 16:14 — Odpovědět

  Ad 125. Dado zdá se mi, jako by se tu hrálo o Vaši duši.

  Jestli pohrdnete a budete chtít naslouchat i jiným názorům než zde výše prezentovaným, tak jsem pro Vás někoho našel:

  http://www.pwf.cz/archivy/autori/amos-oz/cz/

  Erich

  0
  0
 129. Erich
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 16:36 — Odpovědět

  Ad 127. Danny nezapomínejte na odkazy, odkazy, odkazy.

  Córdobský chalífát:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%B3rdobsk%C3%BD_chal%C3%ADf%C3%A1t

  Dějiny Španělska:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_%C5%A0pan%C4%9Blska

  0
  0
 130. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 16:52 — Odpovědět

  Erichu, díky moc za odkaz. Příběh o lásce a tmě jsem přečetla jedním dechem, Amos Oz je vynikající vypravěč. Nebojte, já hned tak nezačnu vidět černobíle :-)!

  0
  0
 131. dada
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 17:00 — Odpovědět

  danny, tak to by chtělo nějaký román Slovanka z Moravy, ať si nemáme co vyčítat :-)

  0
  0
 132. danny
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 17:42 — Odpovědět

  nie je problem.Izabela Kastilska,bola z Kosic.Kosice Casovia,Kosicko Castilsko.Pointu mame,len to rozvinut.smile.

  0
  0
 133. Martin Konvička
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 00:27 — Odpovědět

  Erichu, netrapoš.

  danny, k té Andalusii

  http://www.dhimmi.org/

  nebo cokoli od téže autorky.

  0
  0
 134. danny
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 08:13 — Odpovědět

  Erichu,sorac.odkaz na Introduccion a la Historia de Espana.Dejiny Spanielska,cast ranny stredovek autora Antonia Ubieta Arteta.Strana84,pre vizualistov lava strana nad stredom.smile a pozdraveni.

  0
  0
 135. Erich
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 11:29 — Odpovědět

  Ad 134 Dany, jestli narážíte na Slaves, tak v tom “Cordobskem chalifátu” je ta naše nejstarší iberská cestovka – “Fischer a Synové Reisen také popisována” ( tohle beru v dobrém ) To o čem píšete jsem měl včera myslím v tlapkách takže zkusím dohledat. Ale hledal jsem něco jiného – jedna slovanská děvucha se stala právě díky zájezdu do Španěl maminou jednoho ďaura, co tam tomu taky šéfoval. A bodygardili mu tam na dvorku snad taky kluci slovanští. Jenže to už jsem nedohledal. Takže také z tohoto byl pro mne překvapivý muslimský a židovský vztah k otrokům – tedy právě v kontextu doby. Ale toto si musí přečíst a názor udělat každý sám za sebe.

  Ad 133. Martine děkuji, ale já se raději začtu do Dějin Blízkého východu od Bernarda Lewise, kterého tak oceňují i američtí neocons. Ale pochopím, pokud mi začneš vykládat, že je málo akční, že si některé věci idealizuje.

  Nechceš dát kontakt na Karla Orlíka? S ním by se ti mentálně dobře vlnilo.

  0
  0
 136. danny
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 14:36 — Odpovědět

  Erichu samozrejme,kontex doby.Slovanka na dvorek daura sa mohla dostat aj prostym vydajom.alebo si ju neobrezanec zakupil ako otrokynu?Jedine co so narazil,pamplonska kralovna Toda mala prasynovca AbdurrahmanaIII.Bojovali pri Simancase 936.ak by to pripomohlo.
  Na to vztahu k ottrokom zidov a ci moslimov nie je nic prekvapive,bezna prax,devuchy a bodygardi na dvoroch.Pre cloveka je mi skor smutnejsie ,ze posledne ksefty s otrokmi(casto unesenymi bohatsimi Zidmi,aby sa mali popripade z coho vyplatit,a nielen)zarazil na Malte az NAPOLEON.ak ich nezrusia,bude invazia.ale zdroj som si od rozculenia nepoznacil.smile.

  0
  0
 137. Martin Konvička
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 15:35 — Odpovědět

  Erich

  B. Lewise si klidně čti – ale zskus si číst CELÉHO Lewise, nebo aspoň “různého” Lewise, respektive Lewise v celém průřezu jeho dlouhého života.

  On totiž, až do Saidova vystoupení, říkal víceméně totéž, co se tady snažím tlačit já. A ani pak neotočil nějak zvlášť rychle – ještě z dob kolem 2. irácké války přece pochází jeho výrok, (cituji pohříchu nepřesně), že “buď jim tam zavedeme demokracii, nebo nás zničí”.

  Diagnóza, řekl bych, správná, přecejen svůj islám znal, terapie špatná, neb ho nenapadlo, že muslima lze odmuslimovat.

  0
  0
 138. Martin Konvička
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 15:40 — Odpovědět

  Apropo, když jsme u té beletrie a spol. — před pár dny jsem si dal rumunský(!) film ze 70. let, o Michalovi Chrabrém (česky “Poslední křížová výprava”, kvlalitní dobová výprava, dnes nepromítatelné pro totální nekorektnost a yslámofobyji).

  Vím, je to film, ale zaujala mě scéna, kdy přesvědčoval své věrolomné a pochybující severozápadní spojence, že “Turka lze porazit”.

  Jeho metody (ověřeno mimo film) byly sice poněkud drsné – dal příkaz vyhubit všechny “turky” ve Valašském vojvodství, a tak se i stalo – ale podstatné nebude to provedení, ale to odhodlání. Islám je živen svou “neporazitelností”, ostatně to byla i Lewisova premisa. Jenže to se nesmíme divit, že ho neporážíme, když nevěříme, že to jde.
  Zatím každý, kdo věřil že to jde, uspěl.

  0
  0
 139. Erich
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 17:12 — Odpovědět

  Ad 138. A proč bych měl porážet Turka? Co si pamatuji, tak naposledy bojoval po mém boku, zrovna u Galipoli a u Megida, to proto aby bránil snahám o rozkulačení mého mocnářství, stál tam se mnou bok po boku, spolu s Otto Liman von Sandersem, proti všem těm zlodějům pod rukovódstviem imperiální Velké Británie. Ale bohužel vykrváceli jsme tam všichni.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Liman_von_Sanders

  A bohužel, ani pomoc Ben Gurionova a dalších již toto nedokázala nikterak zvrátit:

  Významní sionističtí předáci se snažili prokázat svou loyalitu k otomanskému režimu — Ben Gurion a Ben Cvi žádali úřady o možnost utvořit židovskou milici k obraně země. Vojenskému guvernérovi Palestiny a veliteli čtvrté armády Džemalu-pašovi se tato myšlenka zpočátku líbila, ztroskotala však na stanovisku tureckého nacionalisty Beha-ad-Dína. Mladí Židé se však dobrovolně hlásili ke službě v otomanské armádě. Mezi ty, kteří byli posláni do důstojnických škol a poté na frontu patřili například i Moše Šertok (Šaret) a Dov Hoz.

  Takže co máš proboha s tím Turkem? Proč chceš být papežtější papeže? Neříkej mi Martine, že je to nějaká národní úchylka. Já toto na sobě nikterak nepozoruji, téhle bych se opravdu bál.

  0
  0
 140. danny
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 17:51 — Odpovědět

  Jeden nahlad oxymoron,Turek(synonymum islamu)a Cechy a blizka Europa..Erich.
  Druhy,dost blizka mozna realita.Martin.
  Martine pri tej scene som ako decko div neplakal od jedu.A tak isto ked isiel zahynut Wolodyovsky v kamienci podolskom..A pdobne pocity pri Egerskych hviezdach.smile.

  0
  0
 141. dada
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 10:22 — Odpovědět

  Martine,
  projížděla jsem si znova ty komentáře pod Ostřanským a David Fábry tam docela vstřícně vybízí k návrhům dalších “zpovídaných” z úplně opačného spektra, než je on. Takže pokud by holky exkonvertitky chtěly, asi by to neměl být problém. Nechcete se jich poptat, asi budete vědět nejlíp, kdo se na to hodí (nedovedu odhadnout, jestli by to třeba některé nemohlo ublížit)? David tam přímo uvádí mailovou adresu, kam se návrhy mají posílat. Bylo by mi docela líto, kdyby ten nápad zapadl.
  Jinak doufám, že jsem se Vás s tou “divokostí” moc nedotkla, myslela jsem to vcelku v dobrém… Procházela jsem si trochu starší příspěvky zdejších muslimek a je fakt, že když si to čtu teď, když jsem si o islámu přece jen aspoň něco zjistila, docela chápu, že vás to vytáčí. Třeba jsem narazila na Lenku Berrouche – Multi kulti u nás doma o tom, jak její manžel začmárával ilustracím v dětské knížce křížky králům. No když jsem si to četla poprve, tak jsem si jen pomyslela, že ten manžel je pěkné pako a ten článeček mi připomněl jen kvanta podobných žvástů, které chrlí některé křesťanské “spisovatelky” (jsou schopné napsat dojemný román o tom, jak uvařily polívku). Ty mě vytáčí taky, oblbují ženskou část křesťanstva a kultivují čtenářky na úroveň přitroublých slepic, ale zakázat to nikomu nemůžu a tak se zbytečně nerozčiluju. Komu se to líbí, ať si to čte.
  Ale je pravda, že když se nad tím Lenčiným článkem člověk hlouběji zamyslí, tak je to dost hrůza. Pořádně jsem si prohlídla tu ilustraci – když někdo dokáže takto zprznit roztomilý obrázek Heleny Zmatlíkové, jestli je to opravdu ta původní kresba pana Berrouche, pak v něm ta nesnášenlivost musí být zažraná pěkně hluboko. To bych se pěkně vyděsila, kdyby můj muž začal vymazávat všechny turecké sultány z pohádek. No a navíc, pokud bychom žili v Turecku. Vlastně ten Lenčin příspěvek není ani vtipný, ani optimistický (ve smyslu však si časem porozumíme), ale děsivý. A možná pokud nenastane změna právě tady u dětských knížek, pak je nějaké snadné soužití opravdu nesmyslná iluze.
  Takže ona ta divokost je občas pochopitelná a občas užitečná, když je namístě. Jen jsem měla pocit, jestli náhodou jelen – mé zlaté parohy ve snaze uchránit Smolíčka před jezinkama nepoužívá až příliš drastické výchovné metody, třeba že ho zkope tak, až umlčí všechny jeho protesty :-). Já bych to směřovala tak – než tady jezinky srdečně přivítáme a vpustíme je do baráku, pojďme se s nimi pořádně seznámit. A rozhovor s exkonvertitkami by mohl být jedním z důležitých kroků, jak je poznat. Pak si třeba popovídat s nějakým pořádným muslimem, myslím co islámem opravdu žije, nejen ho zkoumá nebo se v islámské zemi narodil.

  0
  0
 142. Erich
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 10:33 — Odpovědět

  Ad 140 Vidíte Danny, já zas jako malé děcko chodil s rodiči kolem hrobů muslimských vojáků, padlých v bojích za mocnářství. Na procházce zvíci 200m jsem tak potkával židovské, křesťanské a muslimské hroby. A u všech jsem pociťoval stejnou bázeň, stejnou úctu k odpočívajícím.

  0
  0
 143. dada
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 11:18 — Odpovědět

  Jó, Erichu, kdyby to vždycky neodskákali nejvíc ti, co jsou v tom nevinně, to by bylo na světě hej!
  Já zase docela ráda zajdu k partyzánským pomníčkům, dneska, když každý na rusáky jen nadává. Opuštěné, uprostřed lesa, rozjímám, co to asi muselo být za strašné osudy, nad jejich matkama, jak jim asi bylo…
  Lidi mají tak silnou potřebu chovat se jak bezduché stádo, až mě to někdy děsí.

  0
  0
 144. danny
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 12:46 — Odpovědět

  nabozenska prislusnost bezne nema ziadny vyznam.aj moslimovia mali SS division.mlynek na maso si s nami zahra bez rozdielu.smile.

  0
  0
 145. Erich
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 14:08 — Odpovědět

  Ad 144. Já vím, z 38 divizí SS byla jedna muslimská. V kolika dalších byli křesťané a ateisté? Proč si vždy vzpomeneme právě jenom na tu jedinou?

  Po ovoci jejich poznáte je:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Waffen-SS_divisions

  Po ovoci jejich poznáte je:
  http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/zivoty-mnoha-zidu-byly-zachraneny-v-turecku–923236

  Já vím Danny, poskládal jsem fakta tak, tak aby mi to vyhovovalo. Ale to proto, že chci aby opravdu platilo to Vaše – že náboženská příslušnost ani žádná jiná nemá mít vliv na to, jak ke druhým přistupujeme.

  0
  0
 146. Jaroslav Formánek
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 15:51 — Odpovědět

  Tak to tu úplně exkomunikujete muslimy, těm to alláh výslovně zakázal. Diskriminování mají befehlem a má jim to i zaručit fiskální rovnováhu a sto dalších výhod.

  Musíte pak být morálním Narcisem, jinak to nedává smysl.

  0
  0
 147. woodoo
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 15:55 — Odpovědět

  Ad 145) No právě Erichu, selektivní výběr faktů, navíc vytrženo z kontextu. Pěkné ohýbání. S Vaším dovětkem lze v určitých situacích i souhlasit. Pokud ale tento selektivní přístup k věci, pak to, za čím si stojíte, tímto znehodnocujete a stáváte se nevěrohodným. To je, myslím, škoda. :O)

  0
  0
 148. Renata
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 16:34 — Odpovědět

  „Já vím Danny, poskládal jsem fakta tak, tak aby mi to vyhovovalo. Ale to proto, že chci, aby opravdu platilo to Vaše – že náboženská příslušnost ani žádná jiná nemá mít vliv na to, jak ke druhým přistupujeme.“
  Tak fajn, ….“náboženská příslušnost ani žádná jiná ….. nemá mít vliv … jak k druhým přistupujeme“. Lze to odbýt poukazem na přístup kultury tygra (k tomu: „ani žádná jiná“) ke kultuře třetího šimpanze (též k tomu „ani žádná jiná“). Bylo by veselé sledovat jak šimpanz Všeláska Všerovnost dopadne při setkání s „já jsem tygr, moc o tom nefilozofuji, prostě potřebuji jíst“. Všeláska se pokusí, padnou tygříkovi kolem krku: „bratře tygře budeme spolu šťastně multikulturalizovat“. Tygr souhlasí, „výborné masíčko“. Oba aktéři poskládali fakta tak aby jim to vyhovovalo. Čímž je debata ukončena.

  Naštěstí pro nás, šimpanz má rozum a podobné hlouposti odselektoval. Díky tomu si zde IT povídáme. Teď mi můžeš začít vykládat, že šimpanz není Člověk (což jak si někteří pamatují „zní hrdě“) nebo se dát do studia – třeba od výše zmíněného Bernarda Lewise. Zůstaň přitom na Gogolu (a vynech wiki) nebo se přestěhuj do dobré knihovny. Co věta, to nutno dohledat. U abstrakt (např. „kultura“, „já chci“…) je ekonomičtější začít od konce – např. kde se abstrakta zjevila, materiální nosič, jeho původ a funkce, vývoj …… po pár letech (s dobrým učitelem měsících) budeš u základní fyziky a příslušného matematického aparátu popisu. Zkratky typu „mediánová osobnost nosiče islámu“ nedoporučuji – jen se ještě více zamotáš (do abstrakt). Budou-li zde tou dobou počítače a knihovny sepiš monografii. Hodně štěstí. R.

  0
  0
 149. danny
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 16:48 — Odpovědět

  Erichu este bola aj SS divise Handzar,ale ju rozpustili.A JanXXXIII,ked bol nunciom v Turecku,porusil vsetky instrukcie,zakony a prikazy Sv.stolice a dal zidovskym predstavitelom tisice prazdnych,nevyplnenych krstnych listov,vdaka comu sa v Bulgarii a Romanii zachranili tisice zidovskych deti.Zdroj Frankl a Lapid Otazka smyslu.smile-

  0
  0
 150. woodoo
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 17:18 — Odpovědět

  Ad 148, 149) Kvituji s povděkem. Pokud se někam posunout, pak, myslím, jedině tímto. Vše ostatní zavání jen osobním prizmatem. Paradox: „Po ovoci jejich, poznáte je…“ Ano, po ovoci. A stokrát ano. :O)

  0
  0
 151. Erich
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 18:15 — Odpovědět

  Ad 147. Ale no tak WOODOO. Já stavím 37 křesťanských divizí SS proti 1-2 muslimských, naproti tomu připomínám muslimy podanou ruku 115 tisícům židů ( v Palestině v té době bylo cca 400 000 židů ), k tomu bych mohl připomenout platbu 500 marek za odvoz osoby k likvidaci v Dannyho Slovensku a už takhle poskládáno stačí, abych přesně v intencích Jaroslavovsky-Martinovic logiky a vyzobávání fakt, za toto, po dalších 500 let požadoval totální vyhlazení poloviny Evropy.

  Ale né, já ještě férově upozorňuji, že takto striktně není dobré uvažovat, i když logiku to má.

  To Martin tedy ne, ten má ve všem hnedle jasno a z Turků má asi přímo pupínky:

  Cituji:
  “Raději bych viděl, kdyby Západ a zbytek světa porazili islám vcelku humánně, bez ničení životů, majetků a planety. Ale kdyby nebylo zbytí, kdyby volba zněla – a současné elity nám ji tak podsouvají – na jedné straně totální válka, a na druhé islám, tak věřte, že pro mě islám ne.”

  Jo jo totální válka raději. Tak z toho bych odvodil, že Martin do zbraní asi moc nedělá. To já bych preventivně dehumanizoval všechny, kdo by se mi jen pokusili naznačit, že mám na výběr jen a jen z těchto dvou možností.

  0
  0
 152. dada
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 21:34 — Odpovědět

  Erichu, tak ta věta o válce (dokonce totální) mě taky pěkně zarazila, včetně představy, že by Západ měl ve světě porážet islám. Vypořádat se s ním na vlastním území, bránit se jeho agresivnímu pronikání, to je jiná, ale sami se cpát na cizí území a snažit se tam zavádět svůj pořádek, to mi přijde zvrácené. A kdyby aspoň šlo opravdu o ten pořádek.
  Zběsilý křesťan (ateista) není o nic míň škodlivější než zběsilý muslim. Navíc užitím hrubé síly velice těžko dojde k nějaké duchovní obrodě nebo prozření, a porazit islám tak, že vymlátíme všechny muslimy, to je hotový nesmysl (kromě toho, že je to zrůdná představa). Takové “spravedlivé” totální války bych se v žádném případě nechtěla dožít.
  Kromě toho, i když o islámu jako náboženství nemám valného mínění, zdaleka není vyloučeno, že lidi žijící pod jeho vlivem nás v mnoha oblastech nepřevyšují, a odsoudit je jen proto, že jsou zatažení do nějakého systému, případně že ho do důsledku neprokouknou a nedistancují se… to je totální úlet. Že si ten systém nemusíme nečinně nechat naroubovat doma, to je jasné. Ale bránit se tak, že se budeme chovat jako ještě větší a agresivnější hovada? To bychom to teda dopracovali.
  Kéž bychom si víc hleděli toho dobrého základu, který máme.

  0
  0
 153. Erich
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 23:35 — Odpovědět

  Ad 152 Dado, Danny zde zmiňoval ve 134 Dejiny Spanielska od autora Antonia Ubieta Arteta

  http://www.kosmas.cz/knihy/151652/dejiny-spanelska/

  Já Bernarda Lewise – Dějiny Blízkého východu

  http://www.kosmas.cz/hledani/?query=Bernard+Lewis

  Můžete-li a máte-li hlavně chuť nespoléhat se na námi převyprávěnou historii, tu “naši pravdu”, půjčte si obé, stojí to za to.

  Ano, já se bojím hlavně fanatiků a je mi jedno v co věří.

  0
  0
 154. danny
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 06:34 — Odpovědět

  Erichu nestaviate ten protiklad poctov az tak spravne,matematicky snad ano,ale princip je o tom ze sa vzdy najdu clenovia bojuviek.Som rad,ze ste pripomenul Slovensko s jeho markami.Jediny na svete,sme si za vrazdenie svojich obcanov ZAPLATILI.Z druhej strany,na pocet obyvatelov ale mame najviac Spravodlivych medzi narodmi.To je regressus ad infinitum.
  Po IIWW prebehla denacifikacia Nemecka,nemala by v predstihu prebehnut deislamizacia sveta?smile.A de… vselicoho.V Nemecku je najbohatsia zem Bavorsko(neviem kde,ale cital som to ako paradox na ze je),ale katolicke.
  dekatolizacia?smile

  0
  0
 155. Erich
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 09:43 — Odpovědět

  Ad 153. Danny velice dobře v tomto ohledu na tom jsou kupodivu i Poláci i přes ten jejich antisemitizmus. V pátečních či sobotních Lidovkách, asi tak před 14 dny o tom bylo několik článků. Takže možná ne.

  Ale ono je to neskonale složité.

  Já jen chtěl ukázat, na příkladu Turecka, jak se muslimská země chovala ve srovnání s křesťanskými státy.

  Danny a taky jsem moc přemýšlel, proč zrovna Bulhaři se chovali takto, proč stejné postoje nezaujali další státy hitlerovské koalice:

  http://subrealita.blog.cz/0802/osud-bulharskych-zidu-behem-druhe-svetove-valky

  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDid%C3%A9_v_Bulharsku

  a proč ne třeba zrovna Slovensko. Jistá odpověď se nabízí, ale nikdo ji nechce vyslovit.

  0
  0
 156. danny
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 10:13 — Odpovědět

  Erichu,urcite JO!smile.V prepocte obyvatelstva.Ohladne Bulharska mozno silna islamkomunita?Ale preco potom Dani?Podla mna je to o stave slobody Jednotlivca.Nepodlieha promiskuitne davu,spolocnosti,dokaze si klast otazky.Dajte tu istu odpoved.Lebo sa nepytam,nic neviem.smile.

  0
  0
 157. dada
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 10:40 — Odpovědět

  Erichu, díky za tip na knížky, ale rovnou se přiznávám, že jsem byla vždycky v dějepisu slabá. Ale nevadí, zkusím se aspoň podívat, navíc jsou mi ty obálky povědomé, jestli je nakonec nemáme doma – manžel se takovému čtení hodně věnuje, kdyžtak ho aspoň vyzpovídám :-). S tím Bulharskem jste mě mile překvapil, to jsem netušila, že tam Židé našli takového zastání.

  0
  0
 158. dada
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 10:53 — Odpovědět

  Jenom ještě takovou drobnost, jestli to tu páni odborníci na islám ještě sledují… svého času jsem se ptala, jak se brněnská muslimská komunita postavila k tomu Větrovcovu kázání a teď jsem na youtube narazila na odpověď:

  Tak to mi nepřijde špatné, zdá se, že ten pan Alrawi má víc rozumu než poturčenec Větrovec. Navíc jsem ho viděla ještě vystoupit velice krátce na Masarykově debatě v Hradci Králové http://www.youtube.com/watch?v=M4zRjswEfgw a tam na mě udělal taky dobrý dojem, možná zrovna tohle by mohl být dobrý tip na interview.

  0
  0
 159. Erich
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 11:25 — Odpovědět

  Ad 157. Dado to není kvůli přesným datům a jménům, ale ta historie Španělska z Dannyho odkazu je velice poučná a k alespoň částečnému pochopení, toho, o čem se tu do krve dohadujeme stačí prvních cca 120 stran. Pokud tedy máte možnost, jen se začtěte. Dojdete-li na stranu 84-85, představte si, co by z tohoto vyrobili tací nějací “kluci stachanovští” A zkuste se zamyslet na stráně 98, zdali se náhodou něco obdobného neopakuje. A také možná dostanete odpověď na otázku jeli muslim jako muslim. Z faktů, jak se chovali když měli obrovskou moc, se dá mnohé odvozovat.

  0
  0
 160. Erich
  23.11.2012 – 9 Kislev 5773 v 11:57 — Odpovědět

  Ad 156. Danny napadlo Vás to bez nápovědy. A to přitom Bulhaři nebyli žádná jehňátka, protože v té době docházelo z jejich strany k masakrům Řeků. Ale ve vztahu k židům, k menšinám a já se domnívám, že hlavně vlivem něčeho z minulosti, tomu chyběl ten nábožensko nacionalistický kontext jako jinde v Evropě.

  Obdobně snad i v Albánii, i přes tu Skanderbegovu divizi

  http://www.shoahlegacy.org/cs/monitor/dokumentarni-film-snazici-se-vysvetlit-proc-albanci-zachranili-zidy-v-dobe-holocaustu

  Ad 156 Danny proč Dáni? Nevím, nemůže to mít spojitost opět s vyznáním a kdo jak byl okupován?

  http://www.jewishmuseum.cz/cz/czfaq.htm

  Danny, tady se zamýšlím nad bodem 28, protože dnes již snad tuším, co se může skrývat za takto jinak nic neříkající větičkou: “Přesto však američtí Židé nebyli schopni překlenout vzájemné, z organizačních i ideologických příčin plynoucí rozdíly a neshody.”

  Jinak jsem vygooglil něco k té tabulce z jewishmusea:
  Dánové – Luteráni
  Finsko – Luteráni

  Norsko – Luteráni
  Belgie – římskokatoločtí

  0
  0
 161. dada
  24.11.2012 – 10 Kislev 5773 v 16:07 — Odpovědět

  Erichu, tak Španělsko máme, ale Blízký východ přišel manželovi moc stručný, tak to nekoupil :-).
  Dívala jsem se aspoň na tu str.84, na delší čtení jsem teď utahaná a usínám, tak až někdy později. Mě tam fascinuje, jak ti obchodníci s otrokyněmi radí svému “zboží”, jak se mají chovat rafinovaně – ke starcům chápavě, mladíkům že zaimponují hrdostí – skoro to vypadá, jako by v tom panovala nějaká spolupráce, jako by to nebyly jen nějaké divošky ulovené v hájích, které čekají na první příležitost, jak zdrhnout… skoro to vypadá, jako by to bylo něco jako taková středověká au pair :-), nevíte, jak ty dodávky otroků probíhaly?
  No ale na romantický příběh by to rozhodně bylo skvělé téma :-).

  0
  0
 162. Erich
  24.11.2012 – 10 Kislev 5773 v 18:26 — Odpovědět

  Ad 161. Dado vůbec nemám tušení. Ty óperky mně též napadly. Ale žádná velká slast to jistě nebyla .

  Proč jsem na to upozornil – myslím, že důležité je to, jaký závěr si z takovýchto informací pro sebe kdo dokáže vyvodit. Když má někdo na štítě kromě jiného, boj za práva muslimských žen, tak jako Jaroslav, Martin a spol ( právě v této souvislosti jsem si teď uvědomil, s jakou grácií se tihle kluci chovají k oponujícím dámám ), koho tedy budou nenávidět – kupující, speditérskou firmu či ty z křesťanů, co by za muslimskou zlatku prodali i vlastní matku??

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Otrok%C3%A1%C5%99stv%C3%AD#Otroctv.C3.AD_na_.C4.8Desk.C3.A9m_.C3.BAzem.C3.AD

  Já říkám, když za to fackovat, tak pěkně do řady a všechny tři z obou stran.

  Ale protože je ten čas restituční, vtírají se mi myšlénky zlotřilé:

  Docela rád bych viděl tvář pana Duky odpovídajícího na můj dotaz, kolik že peněz z kšeftů s bílým masem šlo na charitu?

  A následně, co vše další si za to církev pořídila. Jestli tedy čirou náhodou nebudu ze svých daní finančně vyrovnávat něco, k čemu si ta naše Církev Svatá přišla šmelením s mými praprapraspoluobčany

  0
  0
 163. dada
  24.11.2012 – 10 Kislev 5773 v 19:22 — Odpovědět

  Erichu, otázka je, jestli zůstat doma byla tenkrát pro dotyčné taky zrovna výhra, myslím, že z dnešního pohledu nebyl med asi ani jedno ani druhé, a je možné, že některé se fakt dostaly i do lepšího.
  Jinak Martina s Jaroslavem taky moc nechápu, pokud chtějí oslovit lidi, tím “divokým” chováním si hodně komplikují situaci. Jediná věc, která mě napadá, pokud to jejich chování je tedy záměrné – že už tím jako vypuzují ty muslimy – potencionální muslimy – “nebezpečné” sympatizanty, chtějí jim to tak osladit, aby se radši klidili. Takže nejde ani tak o diskuzi, ale o třídní boj (a tam se holt s nějakou tou obětí musí počítat, v rámci vítězství naší strany, smůla, že to schytají zrovna ty dámy). Ale kdo ví, třeba se pánové ještě vybarví do nějaké jiné podoby – polohy, inteligentní jsou dost.
  Do restitucí radši nestrkám nos, chápala jsem, že jde o to, aby se církve postavily na vlastní nohy a stát je postupně přestal podporovat, což doteď musel dělat, když je kdysi obral o majetek. Jak moc je to vyrovnání adekvátní, to nedovedu posoudit, tak do toho radši nekecám. Principiálně mně to špatné nepřijde.

  0
  0
 164. Martin Konička
  25.11.2012 – 11 Kislev 5773 v 18:58 — Odpovědět

  dado (141)

  Netušil jsem, že to tady ještě pokračuje.

  A tak tedy 141.
  Ex-konvertitek je dost. Fábry sice kdesi napsal, že s nimi “rád udělá rozhovor”, ale ne-u-dě-lal. Ony se o něj prosit nebudou, ony to jsou vytížené dámy. Redaktor ať se snaží.

  Ti začmáranáí králové od té Berouche … to je ještě čajíček proti věcem, které se v islámské komunitě dějí. Pokud vás děsí už začmáraní králové, tak vítejte mezi “islámofoby”, pardon mezi normální lidi, kteří mají všech 5 pohromadě.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Bronislavem Ostřanským

Další článek

Neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane