Zdroj: bbc.co.uk

Titulek mého zamyšlení je možná delší, než celý další text, nicméně naprosto vystihuje myšlenkové pochody některých levicověji zaměřených ekonomů. Mezi takové patří třeba i emeritní profesor politické ekonomie na Univerzitě ve Warwicku Robert Skidelsky. Nenapadá mne totiž lepší vysvětlení jeho výroku: „Místo aby vlády bohatých zemí akceptovaly přirozený úbytek svých populací, absorbují stále více lidí, aby udržely mzdy dole a tím urychlily růst. „, než to v titulku uvedené.

Podle výše uvedené věty by bohaté státy měly akceptovat údajně přirozený úbytek populace, což by na jednu stranu samozřejmě vedlo ke zvýšení mezd stávajících obyvatel (nedostatek pracovní síly), avšak na druhou stranu by to mělo katastrofální dopad do adorovaného průběžného důchodového systému, který v každé bohaté zemi v určité podobě funguje. Velmi zjednodušeně řečeno by nebylo na důchody, protože počet přispěvatelů do systému by se snižoval. Dále by s úbytkem a předpokládaným stárnutím populace výrazně rostly náklady na zdravotní péči.

Podle některých ekonomů, ať vlády udělají, co udělají, vždy je to špatně. V mnoha ohledech mají pravdu, nicméně nelze brát některé jejich kritiky příliš dogmaticky, protože pak je jednoduché dostat se na velmi tenký led, kdy jedna kritizovaná věc úzce souvisí s jinou věcí, kterou naopak hájíme.

Autor: Šimon Finemon

2 Komentářů

 1. plan-9
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 19:06 — Odpovědět

  tak jednoducha otazka jak jste to odbyl v clanku to neni.

  totiz i mezi levicove smyslejicimi jsou ruzne frakce, prumyslova/pokrokova vs. zelena/pozvolna decelerace apod.

  pravdepodobne se jedna o zastance snizovani celkove populace lidstva na zemi.
  pokud poroste lidstvo bez dalsich zdroju tam muzeme skoncit v tzv. hnede degresi bez energetickych zdroju s vyhladovelym prelidnenym lidstvem.
  dalsi varianta je techologicky pokrok s dobyvanim vesmiru a vysilanim lidi pryc.
  jina je varianta ekologicke udrzitelnosti se snizovanim cetnosti lidstva k tzv. zelene degresi.

  0
  0
 2. woodoo
  14.11.2012 – 29 Heshvan 5773 v 21:12 — Odpovědět

  No, hezký fašismus. :O(

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Protože islám!

Další článek

Všichni muslimové nejsou zlí, jen je třeba islám reformovat