Zdroj: Shekel

Přestože klid zbraní mezi Izraelem a ozbrojenci z Pásma Gazy ještě nenastal, hrozí Izraeli daleko větší problémy než jsou potíže s Palestinci. Alespoň podle amerického profesora Paula Ehrlicha.
Expert na životní prostředí ze Stanfordské univerzity tvrdí, že prudký růst počtu obyvatel Izraele je “mnohem závažnější bezpečnostní problém než válka se sousedy.” Připomněl to na telavivském semináři nazvaném Vliv růstu populace na přírodní zdroje.

Množství lidí na zeměkouli se od roku 1968, kdy vyšla Ehrlichova kniha Populační bomba zdvojnásobilo na dnešních sedm miliard. Ehrlich poznamenává, že zatímco většina obyvatel světa si teď dělá starosti s ekonomickou krizí, politici se nezajímají o to, jak svět doopravdy funguje.

Dan Rabinowitz z katedry sociologie a antropologie telavivské univerzity tuto situaci označil jako “stavící proti sobě hodnoty, které mnoho z nás považuje za důležité – sionistickou populační expanzi a ochranu životního prostředí.”

V Izraeli žije nyní přes 11 milionů lidí včetně obyvatel Západního břehu a Pásma Gazy, což je pětkrát více než v letech 1948 – 49. Světová židovská populace od té doby vzrostla z 600.000 na 6 milionů.

Profesor Uri Shamir z Izraelského institutu technologie upozornil, že při aktuálním tempu růstu populace umožní vodohospodářský plán pokrývat potřebu vody občanů do roku 1950. Protože mnoho zemí světa trpí nedostatkem vody už dnes, říká Uri Shamir,  případ Izraele bude příkladem toho, “co se stane, co by mohlo a mělo být uděláno, čemu je lépe se vyhnout a jaká mohou být řešení.”

Zoolog Tamar Dayan varuje před negativním dopadem populační exploze na biodiverzitu Izraele, ale zároveň vidí naději v plánování a změně životního stylu.

Profesor Ehrlich je mnohem méně optimistický – možnosti zabránění celosvětovému kolapsu nedává více než desetiprocentní šanci – ale přesto považuje za smysluplné snažit se zvýšit tuto naději alespoň o procento.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

12 Komentářů

 1. Martin Konvička
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 21:39 — Odpovědět

  Lepidopterolog Paul Ehrlich je nebo byl můj vědecký vzor. A nevím, zdali je, nebo jen byl. Spíš byl, protože polopravda je horší než lež.

  Ďábel se jako vždy skrývá v detailu: je “růst počet obyvatel Izraele” totéž, jako “sionistická populační expanze”? Že počet tamních obyvatel roste, to víme – ale roste díky množení Židů, nebo díky množení Arabů (a kterých Arabů), nebo díky imigraci, a když díky součtu těchto množené – což nejspíš, určitě – tak která z příslušných křivek je nejstrmější?

  Předpokládejme, že jsou strmé všechny – že jsme svědkem “závodů v množení”, tak dobře známé z jiné multikulutrní civilizace, a sice indické. Pak se ale ptejme, co ty závody pohání.

  Dále, mluvit o “biodiverzitě Izraele” je bizarnost, nemluvíme-li o ní v kontextu dalších zemí Levanty či Blízkého východu. A tam je situace stejně šílená, ne-li šílenější, i v dalších zemích – Libanonu, Egyptě, Sýrii… Jistě, Židé by pro ochranu biodiversity udělali nejlépe, kdyby vyhynuli. Kdyby ovšem vyhynuli jejich protivníci Arabové, udělali by pro ochranu biodiversity zhruba 200 x víc.

  0
  0
 2. Jaroslav Formánek
  20.11.2012 – 6 Kislev 5773 v 23:35 — Odpovědět

  Populační růst Gazy jeden Němec přepočetl na Německo a vyšlo mu, že by dnes mělo 550 000 000. Sudeťáky zvláčť nepočítal, ale mohlo by to ho 20 mil., ne?

  0
  0
 3. plan-9
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 07:02 — Odpovědět

  ona taktika mnozeni je asi jedinna fungujici i kdyz pak ma ruzne nasledky.

  0
  0
 4. Antonín Blažek
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 10:45 — Odpovědět

  Nejsnáze se řeší problémy těch druhých. Abych nesklouzl na stejně tenký led tak nebudu obyvatelům Izraele radit jak mají vyřešit spory se sousedy ale každopádně by měli začít prvně u sebe.
  Já jsem taky přestal jen “meditovat” co by bylo kdyby… a začal konat. Mám sice všechna okna v bytě rozbitá. Prořezané pláště na autě a rozbitá přední i zadní skla. Možná mi státem chráněný loupežník uloupí i střechu nad hlavou ale co je podstatné, ti co loupí, kradou nebo se mě snaží “zavraždit” už dostali strach.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 5. Erich
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 12:13 — Odpovědět

  Ad 1. Tak předně Martine očekával bych od tebe, že jako člověk živící se přírodními vědami, uděláš pro mne, intelektuálního mrzáka obšírnější výklad, týkající se výše zmiňovaného – přednášku o zalesňování Izr, pohled na vodohospodářsví – o problematice spodních vod v Gaze, jejich zasolování, zdroje, rozvodí, zmíníš Lítání, Jordán, průtoky, WestBank, směrování a distribuci vody k obyvatelstvu, mapky, procentní vyjádření, zmíníš drastický pokles hladiny v Hulském jezeře, v Mrtvém moři a toto dáš do souvislosti s extenzivním využíváním a někdy i zneužíváním vodních zdrojů. A jako memento uvedeš třeba Aralské jezero, kde “ti naši” soudruzi udělali docela velikananánskou chybičku.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Aralsk%C3%A9_jezero

  Ale ne. Ty se navážíš do Ehrlicha a používáž k tomu logický Rabinowitzův názor a totiž že “nelze zajistit potřebnou sionistickou populační expanzi a zároveň chránit životní prostředí.”

  A já bych tě naoplátku s láskyplnou něhou seznámil s jedním takovým zůrodňovacím experimentem – který známe všichni ze sloganu – zůrodněná poušť a vysušené bažiny

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Chulsk%C3%A9_%C3%BAdol%C3%AD

  Chulské jezero (biblické jezero Meróm) a přiléhající bažiny byly v 50. letech vysušeny ve snaze upravit životní prostředí pro potřeby zemědělství. Přesto, že tento počin měl zpočátku velký celonárodní přínos pro Izrael, s postupem času začalo být zřejmé, že užitky z přeměny „pustiny“ Chulského jezera a jeho bažin byly omezené. V několika minulých letech, po téměř 50 letech neúspěšného zápasu o využití zdrojů odvodněného údolí, nakonec izraelská vláda uznala, že úspěšný vývoj může nastat pouze za kompromisní situace mezi přírodou a rozvojem. Proto byla část bývalého jezera a bažin nedávno opětovně zaplavena v rámci pokusu o zabránění zhoršování kvality půdy a obnovení takřka vyhaslého ekosystému.

  0
  0
 6. Martin Konvička
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 14:18 — Odpovědět

  Erichu – 2 mega (Kč)

  To je, tak hrubým odhadem, cena za studii, který by zodpověně, s daty + tabulkami + grafy, shrnula těch pár drobností, které bys ode mě chtěl slyšet. No dobrá, pokud Ti vystačí černobílé grafy, a kroužková vazba, tak dáme slevu …. tak 1 900 000, viděl bych to.

  Ale můžu (zadara) příklad, abych naznačil složitost situace.

  Izraelci uskutečnili, někdy snad v 50. letech, takzvanou “Akci černá koza” – nešlo o omakávání prsou etiopských Židovek, ale o pokus eradikovat takové ty polozdivočelé malé černé kozy, co je u nás chováme v dětských koutcích zoologických zahrad, a co tam žraly vegetaci prakticky všude, kde to nebylo za plotem, a bránilo to právě tomu zalesňování, mimo jiné.
  Akce se pohříchu povedla, jak se může každý ubezpečit, když koukne na GoogleEarth na hory mezi Izraelem a Libanonem + Sýrii; Mt. Hermon (… ??? neověřuju to, jsem na pomalé wifině) se zazelenala, stejně jako ty níže položené mediteránní ekosystémy pod ní.

  No a dnes je s tím problém – protože jim tam vymírá spousta zvířat a kytek, které to neustálé spásání naopak potřebujou a které tudíž v Izraeli skoro nejsou … a do Sýrie si na ně izraelský kolega botanik či entomolog nezajde. Pech, řekl bych.

  Pak se ovšem můžeme ptát, kde by ty potvory, všelijací ti hadi a pavouci a ještěrky a motejli, žili nebýt člověka a jeho koz. Na tohle téma se v souvislosti s ekologií Středomoří dnes vedou docela ostré debaty. Začíná se rýsovsat konsensus, že byť ta zerodovaná, vyschlá a nehostinná krajina, jakou v té zemi Židé na začátku 20. století našli neměla přílil blízko ke “zdravému stavu”, tak ta zalesněná zahrádka, jakou tam vyrábějí, k němu moc blízko nemá taky. Člověk v té oblasti něco kutal 30 000 let, a to nepřetržitě, a před ním tam žili sloni, tuři, nosorožci … Souvislý les tam asi nebyl nikdy, tak od poloviny Třetihor.

  0
  0
 7. Erich
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 16:12 — Odpovědět

  Ad 6. Tak vidíš Martine. A jde to. Zrovna teď nemám ten jnak permanentní pocit, že mne potřebuješ tahat za fusekli. Tu tvoji argumentaci beru vážně, protože i s mými chabými znalostmi na toto téma mi přijde jako hodnověrná.

  Ale pak v kontextu zjištěného, jeví se mi jako nefér používat ještě dnes, k dehonestaci části populace, argumentaci založenou právě na vyzdvihování snah o zůrodňování pouště a vysoušení bažin, nebo rad, aby si svou frustraci uvolňovali pořízováním bazénů, když toto vše má celkem problematické dopady.

  A zároveň se chceme naplňovat optimismem z napršených 8,5 cm, přestože skutečný deficit je 400 cm.

  http://eretz.cz/2012/01/zimni-deste-zvysuji-hladinu-genezaretskeho-jezera/

  Asi tu již probíhá konflikt, ne konflikt ideologií ale obyčejná válka o vodu.

  Apropo Martine, když zminujěž kozičky, máš zjištěno, jestli je i u etiopských falašů nějak rozšířena ženská obřízka? S podivem u etiopských křesťanů jak protestantů tak i katolíků tvořících cca 62% populace ano, a to v míře větší než je obvyklé i na ostatní africké státy

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fgm_map.gif

  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDensk%C3%A1_ob%C5%99%C3%ADzka

  Z čehož vyvozuji, samozřejmě že zcela chybně jak mi následně ozřejmíš, že není v silách Boha natožpak Alláha, odnaučit tvrdohlavé děvuchy tak pitomým zlozvykům.

  0
  0
 8. Jaroslav Formánek
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 19:25 — Odpovědět

  Erich miluje islámský fatalismus a rád by ho importoval i sem. Jeho morální dilammata by to vyřešilo.

  Takhle se musí donekonečna šťourat v etických uzlech Gordona a je mu z toho mdlo. Musí řešit středovýchod USA, irácká mimina a etiopské křesťany, aby se normálně udržel na židli. Je to život pod psa.

  0
  0
 9. Jaroslav Formánek
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 19:33 — Odpovědět

  Sorry, v návalu spravedlivého hněvu jsem tam dal Gordona místo Gordia. Sedláka z Frygie, vozku slunečního vozu, co se stal králem.

  0
  0
 10. Jaroslav Formánek
  21.11.2012 – 7 Kislev 5773 v 22:16 — Odpovědět

  Erich vymyslel něco jako “morální horizontálu”, morální vertikálu zcela ignoruje.

  0
  0
 11. danny
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 06:54 — Odpovědět

  Podla jaroslava,som rad.ze nie som sam na svete.Lebo u nas doma manzelka sa stara o klasicke drobnosti,co budeme mat na obed,veceru,kam pojdeme na dovolenku a ine.Ja riesim celosvetove gordicke uzly,urodu ryze v barme,thajsku,povodi Padu aci vyvoz hovadziny s argentiny nezatrase europou,ci zostane Wu lum cchi wu lumcchi a ci sa stane urumci?smile.

  0
  0
 12. danny
  22.11.2012 – 8 Kislev 5773 v 07:00 — Odpovědět

  a mozno fabulujem a teda som?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ČEZ dostává v Albánii přes ústa

Další článek

Pozvánka na akci KKL-JNF ČR