Zdroj: novinky.cz

Nové středisko mezikulturního a mezináboženského dialogu, vybudované ve Vídni saúdským králem Abdulláhem, pomůže překonávat náboženský extremismus.

Pro americký server Newsmax to předevčírem řekl přední americko-izraelský rabín David Rosen, který je jediným reprezentantem židovství ve vedení střediska. Jeho kolegy jsou tři křesťané (katolík, anglikán a pravoslavný), tři muslimové (dva šíité a sunnita), budhista a hinduista.

Abdulláhovo středisko bylo inaugurováno na pondělní oslavě v císařském paláci Habsburků ve Vídni a klade si za cíl “usnadnit mezinárodní a mezikulturní dialog a porozumění, podporovat spolupráci, respekt k odlišnostem, spravedlnost a mír.”  Ač založeno Saúdskou Arábií, Rakouskem a Španělskem, má fungovat jako nezávislá organizace, v níž “roli hlavního pozorovatele bude hrát Vatikán”.

Kardinál Jean-Louis Tauran, vatikánský vůdce mezináboženského dialogu, zmínil během inaugurace, že úkolem střediska bude ujistit křesťany i náboženské minority, že nikomu “není odepřeno světlo a zdroje, které náboženství nabízí pro štěstí každého člověka.”

Rosen si myslí, že “součástí problému nás všech je to, že jsme se nesnažili povzbuzovat umírněné hlasy.” Domnívá se také, že násilným výbuchům extremismu lze sice bránit bezpečnostními opatřeními, ale skutečným způsobem, jak extremismus neutralizovat, je dát více prostoru a váhy umírněným názorům. “To je právě to, co tady děláme,” řekl Rosen, který je poradcem hlavního izraelského rabinátu ve věci mezináboženských záležitostí a zároveň i mezinárodním ředitelem mezináboženských věcí ve Výboru amerických židů.

Rabín má za to, že krále Abdulláha vedly k otevření centra tři hlavní motivy: sjednotit náboženství ke spolupráci na globálních záležitostech,  upevnit ve světě muslimském i nemuslimském roli Saúdské Arábie jako pozitivního vůdce (v kontrastu k Íránu)  a pomoci nastolit vnitřní reformu v zemi, kde křesťané nemohou veřejně praktikovat svou víru.

Saúďané jsou podle Rosena nadšení účastí Vatikánu na provozu centra, neboť jsou si vědomi, že svou společnost nemohou změnit přes noc. Jejich nadějí je prý to, že při respektuplné spolupráci s Vatkánem bude země časem schopná vnitřních změn.

Autor: redakce Shekel.cz
Zdroj: newsmax.com

6 Komentářů

 1. Jaroslav Formánek
  1.12.2012 – 17 Kislev 5773 v 16:30 — Odpovědět

  Jedná se o nábor kolaborantů, ti budou pak tlačeni do dalších vysokých funkcí “pro své zásluhy o mír” a jiné blivajzy formátu Barrosa, Rumpuye a Schultze, lidí bez barvy a bez zápachu.

  0
  0
 2. Lukáš Lhoťan
  1.12.2012 – 17 Kislev 5773 v 20:18 — Odpovědět

  Nic proti, ale saudský král je ten kdo má neomezenou moc zrušit teror proti křesťanům a zatím to neudělal …

  0
  0
 3. Jaroslav Formánek
  1.12.2012 – 17 Kislev 5773 v 22:06 — Odpovědět

  Lidi jsou neskutečný ovce, jedni se budou vykecávat za peníze saudů a druzí umírat za peníze saudů.

  Chce si to projít ty kecy o míru, které měl AH v malíčku před WWII. Maximálně to vykecávání se vyčerpávalo odpůrce na různých zamini a v parlamentech.

  0
  0
 4. Martin Konvička
  2.12.2012 – 18 Kislev 5773 v 16:54 — Odpovědět

  Formánku, máte to blbě

  ” jedni se budou vykecávat za peníze saudů a druzí umírat za peníze saudů.”

  Umírat budou první i druzí, jen ti druzí až jako druzí – něco jako šéfové německých židovských obcí, taky šli až nakonec.

  0
  0
 5. Jaroslav Formánek
  2.12.2012 – 18 Kislev 5773 v 17:05 — Odpovědět

  Tak předpokládám, že tyto elity v konečné fázi přestoupí hladce na islám jako příslunící císařského dvora v Byzanci,

  židy asi nenechjí pronést šahádu. To je fakt.

  0
  0
 6. Karel79
  3.12.2012 – 19 Kislev 5773 v 08:42 — Odpovědět

  Saud bude bojovat proti náboženskému terorismu. Od souběžně s tím všichni tchoři začnou bojovat proti zápachu.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Stoupenci Palestiny ve Vídni skandovali smrt židům

Další článek

What can you do for Palestina ?