Zdroj: Archiv

 

Agentura Reuters dnes informovala o tom, že jednání mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem se zatím nepřiblížila k žádnému kompromisu.

Hlavním problémem je patová situace ohledně výstavby v osadách na západním břehu Jordánu. Cílem dnešního druhého kola izraelsko-palestinských rozhovorů bylo tuto situaci vyřešit.

Palestinci již dříve pohrozili tím, že jestli bude Izrael pokračovat ve výstavbě v osadách, nebudou se dalších jednání účastnit. Moratorium na výstavbu vyprší koncem měsíce. Izraelci již dříve vzkázali, že ho prodlužovat nehodlají.

Netanjahu však nedávno naznačil, že je ochoten napodobit svého předchůdce Ehuda Olmerta a výstavbu částečně brzdit. Cílem izraelského premiéra je dovést mírové rozhovory k nějakému výsledku a nehodlá je proto torpédovat.

“Pokud se očekává, že jen Izrael bude dělat ústupky, tak to není recept na úspěšné dotažení rozhovorů,” uvedl dnes po konci rozhovorů mluvčí izraelské vlády Mark Regev. Podle amerického vyjednavače George Mitchella byly však rozhovory přínosné. Zdůraznil, že cílem obou stran zůstává vytvoření dvou sousedních států – Izraele a Palestiny.

Egypt – místo, kde rozhovory probíhají – navštívila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta zde zopakovala slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který vyzval Izrael k prodloužení moratoria. Také se odděleně sešla s egyptským prezidentem Husním Mubarakem i oběma zástupci palestinské a izraelské strany. Nakonec došlo v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch k jednání Netanjahua s Abbásem za přítomnosti Clintonové.

Podle nejmenovaného izraelského zdroje Netanjahu požaduje od Palestinců uznání Izraele jako státu židovského národa a chce od nich záruky ohledně bezpečnosti. Také požaduje, aby budoucí mírová dohoda obsahovala, že Palestinci nebudou vznášet další požadavky.

Abbás se podle Reuters zaměřuje hlavně na zastavení výstavby v osadách a na stanovení hranic budoucího palestinského státu. Pro další kolo jednání mají obě strany upřesnit seznam témat. Přímé mírové rozhovory byly obnoveny 2. září ve Washingtonu především díky tlaku Spojených států.

Autor: redakce Shekel.cz

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Banky jsou v pohodě – škubou lidi, co to jde!

Další článek

Jak prodávat