Zdroj: Archiv

Zmírnění izraelské blokády pásma Gazy mělo za následek růst ekonomiky tohoto palestinského území o 16 procent.

Informaci dnes přinesl Mezinárodní měnový fond. Jde o číslo za první půlrok. Pásmo Gazy však mělo velmi nízkou startovací úroveň a bez úplného zrušení izraelské blokády se růst pravděpodobně zastaví.

Účelem blokády bylo zabránit dozbrojování radikálnímu hnutí Hamas, které pásmu vládne. Zmírnění blokády bylo důsledkem květnového konfliktu Izraele s tureckou flotilou. Ta se pokusila skrze blokádu dopravit do pásma humanitární pomoc. Při střetu s Izraelci přišlo o život devět tureckých aktivistů. Izrael se poté ocitl pod velkým mezinárodním tlakem a byl donucen blokádu zmírnit.

Do května se mohly do pásma dopravovat pouze potraviny, léky, pohonné hmoty a humanitární potřeby. Po konfliktu se seznam povoleného zboží rozšířil, nicméně export palestinského zboží stále není možný.

Dovážet se nesmějí ani stavebniny s výjimkou těch, které jsou přesně určeny pro konkrétní projekty a podlehájí dohledu OSN. Zakázaná jsou i hnojiva, některé druhy textilu, cisterny a vrtná zařízení.

V pásmu Gazy žije zhruba 1,5 milionu lidí. Panuje zde obrovská míra nezaměstnanosti, téměř 37 procent. OSN upozorňuje na to, že mnoho Palestinců bojuje o živobytí. Kvůli námořní blokádě je velmi omezen rybolov, který je obživou mnoha zdejších lidí.

Na západním břehu Jordánu, druhém palestinském autonomním území, je na tom ekonomika lépe. Izrael totiž na toto území neuplatňuje tvrdé sankce. Podle OSN mají na růst tamní ekonomiky vliv hlavně dárcovské země a také lepší bezpečnostní situace, která neodrazuje investory.

Autor: redakce Shekel.cz

 

1 Komentář

  1. sid
    16.9.2010 – 8 Tishri 5771 v 12:15 — Odpovědět

    Na netu jsou fotografie “nezávislých novinářů” (placených Araby), jak izraelské kamiony dovážejí stavební materiál do Gaza City a jak tamní palestinští dělníci pracují na rychle rostoucí ČOVce, kterou, přirozeně, pásmo Gazy nemělo, a delá desetiletí teklo vše do moře. Výtěžnost rybolovu u pobřeží Gazy je stejná, jako na dolním toku Nilu: plasty a plastový odpad v sítích, sem tam něco jiného. Ve splašcích ryby nežijí, tudíž je celkem zbytečné je tam lovit…

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak prodávat

Další článek

Interview s Tomio Okamurou