Zdroj: Archiv

Je to tu znovu. Stejně jako každý rok v této době ( i dávno před ní ) již vidíme v obchodech staříka v rudém, který dominuje doslova všude, kde existuje “civilní zóna”. Tato každoroční scenérie mě nutí zamyslet se nad tím, zda-li stále slavíme to, co naši předci. Inu jak už název článku napovídá, chtěl bych se zde trochu víc věnovat svátkům v těchto dobách ve víru náboženství. Podívejme se tedy společně na to, jak probíhají tyto dny u dvou nejvýznamnějších náboženství v dějinách Čech, Moravy a Slezska. Vstupme tedy spolu do stroje času a hurá do starověkého Izraele, kde oba naše příběhy začínají.

Jste-li pokřtěn(a), tak nejspíš slavíte tyto svátky s rodinou a poté vyrazíte do kostela. Jsou přeci Vánoce ! Oslava narození Ježíše Nazaretského. Oslava dne, kdy se podle onoho příběhu narodil jisté Marii ve městě Betlechem syn jehož otcem je Všemohoucí. Příchod tohoto chlapce ohlásila zářící hvězda, která všechny znalé vedla do Judeji, tehdy pod římskou správou.
Radostná událost dala vzniknout budoucímu reformátorovi, který svou filosofii bude chtít radikálně reformovat judaismus. Nakonec se stane poraženým i vítězem zároveň. Zemře, ale svému počínání dá nezničitelné základy novému náboženství … ale to už je jiný příběh.
Dodnes lidé slaví tuto událost vlastně už téměř po celém světě setkáním v blízké modlitebně a pak společně večer u dobré rybičky nebo možná řízku. A stejně jako i tehdy nosili Ježíškovi všichni dary, tak i my obdarujeme každoročně své blízké a milované.

Pakliže ve Vás sídlí židovská duše, tak nejspíš slavíte tyto svátky s rodinou a možná si i zajdete do synagogy. Je Chanuka ! Oslava světel a vítězství nad pronásledováním.
Po dobu celkem 8mi dnů oslavujeme společně vítězné tažení povstalců vedených Judou Makabejským na Jerušalajim, kde byl vysvobozen Chrám, který musel být po nepořádku od Řeků patřičně očištěn. Ale podívejte se pořádně … vidítě ? Obrovský svatý svícen nemá olej a kněží mají pouze jednu láhev oleje. Avšak zdá se, že to i tak risknou a rozhodnou se zapálit. A hle ! Zázrak se stal. Olej, který měl šanci zářit pouhý den září už dnů celkem 8 ! Tuto dobu si bude židovský lid pamatovat a bude jej slavit zapalováním svíček a přejídáním se smaženým jídlem se svojí rodinou a s přáteli.
Někteří dokonce opisovali od svých křesťanských sousedů a rozhodli se taktéž dávat dárky jeden druhému a děti si sem tam zahrají hazardní hru s dreidlem zatímco přikusujou koblížky.

A pokud nejste věřící – nevadí ! Sváteční období slavíte tak jako tak a pokud ne s náboženským cítěním, tak je to aspoň příjemná chvilka pro odpočinek od stálé práce/školy a společně se svou rodinou či blízkými pečete cukroví, přejídáte se bramborovým salátem s rybou či řízkem a nakonec si uděláte navzájem s rodinou radost a dáváte pod stromečkem dárek jeden druhému.

Tak a teď něco pro všechny :

Všimněte si, že každá z těchto tří “stran” přebírá toto období po svém. Tři věci však zůstávají společné všem – rodina, dobré jídlo a radost způsobená dárkem od našich bližních ( nebo od Ježíška samozřejmě ! ). A o tom to celé je.
Pokud slavíte cokoliv, důležité je to, abyste slavili s radostí v srdci a nejlépe s někým, abyste mohli svou radost předávat ostatním, čímž děláte to krásné ještě krásnější. Slavme tedy. Dělejme radost sobě i svým milovaným a dopřejme si všichni krásné okamžiky ( a to nejen v zimě ).

Všem přeji krásné Vánoce a šťastný Nový rok !

Chanuka Sameach !

Autor: František Avraham Řehoř

2 Komentářů

 1. Lea
  16.12.2012 – 3 Tevet 5773 v 19:33 — Odpovědět

  Dekuji. Je to moc hezky.
  Chag Sameach!

  0
  0
 2. Antonín Blažek
  16.12.2012 – 3 Tevet 5773 v 22:47 — Odpovědět

  Vánoce, Chanuka nebo Santa Claus?
  Neměli bychom ale zapomínat ani na pohany. Oni mají vlastně “na svědomí” dnešní slavení různých svátků na konci roku. Slavení slunovratu mělo pro naše předky možná mnohem větší význam než naše dnešní běháni po obchodech při shánění dárků pro své milé. Vánoce už nejsou to co byly. Nejsou horší ani lepší. Lidé konec roku jen slaví trochu jinak než před léty.

  Jakub Smolík – Sedneme si spolu

  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bude izraelská aplikace lékem na problémy parkování?

Další článek

10.1. - DĚTSKÉ ŠOA příběhy: Jičín