Zdroj: gov.il

Izraelská společnost Parko vypočítala, že člověk může za celý svůj život strávit až jeden rok parkováním, respektive hledáním parkovacího místa. Nyní nabízí řešení.

Vše má vyřešit aplikace pro smartphony. Tu její tvůrci pocházející z Tel Avivu vytvořili, protože se neustále potýkali s problémy při parkování, které podle nich ve městě trvá v průměru až 24 minut.  Komunitní aplikace využívá speciální algoritmy a senzory v telefonu, včetně GPS navigace, díky nimž automaticky identifikuje parkovací místa, která se mají v dohledné době uvolnit a zároveň uživatele k danému místu naviguje. Od jiných podobně zaměřených aplikací se liší tím, že nespoléhá pouze na uživatele telefonu. Podle tvůrců je aplikace poloautomatická a pouze se pomocí push-notifikací uživatele na jeho cestě k automobilu dotáže, zdali hodlá parkovací místo opustit.

Fungování aplikace počítá s řadou pobídek pro uživatele, kteří umožní sdílení polohy parkovacích míst, která obsadili. Půjde například o poukázky na kávu, umytí auta, ale i drobnou finanční odměnu. Rovněž tak pouze uživatelé, kteří informace sdílejí, budou mít přístup k informacím sdíleným ostatními uživateli.

Aplikace bude dostupná pro iPhony a telefony využívající operační systém Android. Z počátku bude použitelná pouze v Tel Avivu, později se však počítá s jejím rozšířením i do dalších světových metropolí. Na jaře 2012 vyhrála soutěž Israel Mobile Challenge organizovanou Ben Gurionovou univerzitou v Beerševě. Cílem soutěže je podporovat technologické inovace v oblasti smartphonů.

Autor: Ladislav Faigl

2 Komentářů

 1. plan-9
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 10:03 — Odpovědět

  i s tim poloautomatem (push notifikace) to furt je zavisle na lidskem
  faktoru. az budou mit auta primo v sobe gps tak to bude plne automaticke.

  0
  0
 2. Erich
  17.12.2012 – 4 Tevet 5773 v 11:39 — Odpovědět

  2. Všechny takovéto aplikace v sobě mohou skrývat jeden převelice temný aspekt. Raději nezaparkovat, než skončit na místě, někým mi vybraném …..

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

"Izrael nebude druhým Československem," slibuje ministr

Další článek

Vánoce, Chanuka nebo Santa Claus ?