Zdroj: Shekel

Po sečtení 99,8% hlasů se ukazuje, že pravicový blok Likud – Beytenu premiéra Netanjahua získal v úterních izraelských volbách 31 mandátů.Podle předběžných výsledků se zdá, že v novém složení Knesetu připadne téměř přesně polovina křesel pravicovým stranám (Likud-Izrael náš domov, Židovský domov, Sjednocený judaismus Tóry a Šas), zatímco o druhou polovinu se podělí levicové a středové (Strana práce, Existuje budoucnost, Hnutí, Energie, Vpřed, Chadaš) a arabské (Ra’am-Ta’al, Balad) strany.

Oproti předchozím obdobím je vidět zřetelný odklon voličů od pravice; zatímco v roce 2009 získaly strany středu a levice pouze 55 křesel, letos by to podle serveru jpost.com mělo být 58 – 59 mandátů.

Banjamin Netanjahu vyjádřil odhodlání začít se sestavováním koalice, která by zahrnovala strany celého politického spektra. Se žádostí o spolupráci při sestavování nové vlády již kontaktoval Yaira Lapida, předsedu strany Budoucnost existuje, které volby přinesly neočekávaný triumf v podobě osmnácti až devatenácti mandátů. Stane se tak druhou nejsilnější stranou Knesetu, a pravděpodobně i druhou nejsilnější v koalici.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Francouzská ofenzíva v Mali ohrožuje židy

Další článek

Goj kadoš