Zdroj: cia.gov

Přítomnost francouzských vojenských sil v Mali “významně zvyšuje” bezpečnostní riziko, kterému jsou vystaveni francouzští židé, tvrdí francouzská komunitní Židovská bezpečnostní služba. V Mali mají být přítomny celkem dvě a půl tisícovky francouzských vojáků. Minulou neděli se francouzské pozemní síly vydaly z Bamaka k severu s úmyslem zvrátit postup islamistických bojovníků. Očekává se, že Francouze podpoří armáda složená z vojáků okolních zemí v celkovém počtu 3300 mužů. Cílem ofenzívy je převzít kontrolu nad územími, jichž se zmocnili přívrženci různých organizací jako je Al-Qáida islámského Maghrebu (AQMI), Tuaregové z Ansar Dine nebo hnutí MUJAO. Většina těchto skupin je údajně složena ze zkušených válečníků. Úmyslem Al-Qáidy je prý donucení západních sil ke konfrontaci. Tomáš Kybal pro Český rozhlas řekl, že strategií AQMI je postavit proti sobě francouzskou armádu a muslimy ze severní i subsaharské Afriky, případně i z Evropy.

Francouzská komunitní židovská služba tvrdí, že islamistické kruhy ve Francii již reagují.

Jedenáctého ledna vousatý muž oblečený ve vojenském stylu obtěžoval školní výpravu při prohlídce pařížského památníku obětem holocaustu. S nožem v ruce vykřikoval “nechte Palestinu na pokoji.” Přivolaná policejní hlídka přijela až po mužově odchodu.
Další případ se stal o devět dnů později, kdy jakýsi čtyřicátník přerušil bohoslužbu za zesnulého židovského muže a na třicítku přítomných pokřikoval: “Jste v mé zemi a budete platit.” Muž, který prý také vykřikoval “Allahu akbar,” byl zadržen policií a po výslechu propuštěn.

“Situace vyžaduje, abychom zvýšili úroveň ochrany naší komunity a zdvojnásobili střežení synagog, židovských škol a komunitních center,” říká se v komuniké služby, o níž je známo, že vhodnou úroveň bezpečnostních opatření často konzultuje s francouzskými úřady.

Podle služby vzrostl počet antisemitských útoků ve Francii už za první tři čtvrtletí minulého roku oproti témuž období roku 2011 o 45%.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroje: ČRo, JTA.org, Haaretz.com

1 Komentář

  1. Karel79
    23.1.2013 – 12 Shevat 5773 v 09:34 — Odpovědět

    Tak praví míroví muslimové: jste v mé zemi, budete platit. A domorodci se strachy znečistí, vymění si spodní prádlo a multikulti hrátky pokračují. A voňaví nositelé vlezlé propagandy se tetelí blahem, viďte Lenko ?

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Předčasné volby v Izraeli

Další článek

Izraelské pravici patří polovina parlamentu, levice posílila