Zdroj: Archiv

Nacistické vyhlazovací tábory v polské Osvětimi byly pozoruhodně podrobně vyfotografovány ze vzduchu.

Rozlehlý areál vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se nacházel pouhých 8 kilometrů od velké továrny na výrobu syntetických maziv a gumy. Podobné podniky se staly hlavními cíli spojeneckých bombardérů. 4. dubna 1944 americký průzkumný letoun poprvé pořizoval letecké snímky továrny a jejího okolí. Náhodou zachytil i hrůzy v nedaleké Osvětimi – plynovou komoru a krematorium, nechvalně proslulou popravčí zeď, strážní věže, bezpečnostní ploty a řady baráků připomínající kasárna, kde žili vězni. Fotografie pořízené později v srpnu a září 1944 zachycují vlak přijíždějící na výstupní místo v táboře. Pořad vzbuzuje nepříjemné otázky – jestliže spojenecké letouny mohli koncentrační tábory detailně vyfotografovat, proč je nemohly zničit?

 

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: Lucas87CZ – YouTube.com

3 Komentářů

 1. Lea
  27.1.2013 – 16 Shevat 5773 v 22:15 — Odpovědět

  To byl Auschwitz, Osvetim to mesto.

  0
  0
 2. plan-9
  29.1.2013 – 18 Shevat 5773 v 09:21 — Odpovědět

  auschwitz je nemecky osvetim, jako troppau je opava.
  mozna spojenci netusili co vsecko se v lagrech deje a nebo
  meli strach, ze by pozabijeli i vezne.

  0
  0
 3. TOmáš Kubín
  10.2.2013 – 30 Shevat 5773 v 08:51 — Odpovědět

  Hodně odpovědí na takové otázky se dá vygooglovat, ale vlastně to odpovědi. nejsou. Já to téma doslova studuji už desítky let. Můj závěr je – bomardování v létě 1944 mohlo zachránit strašně moc. Spojenci by jím dali jasně najevo, že ví, co se tam děje a náckové by jistě měli obavy z pokračování v tom, co pokládali za dokonale utajené. Praktický význam (strašné takto to nazvat) by to ovšem nemělo, přesnost taková, aby šlo zaměřit jeno krematorium, nebyla možná. Spíše měly být bomardovány koleje vedoucí tam.
  Mimochodem – do roku 1944 nebyla Osvětim ta nejvýkonější fabirka na smrt. Treblinka, Belzce, Sobibor, tam do 1943 během roku a půl zmizelo několik milionů idí.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_bombing_debate

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Romové a vězení

Další článek

V Den holocaustu Berlusconi omlouval Mussoliniho