Zdroj: Archiv

 

Bez násilí dnes byla zastavena loď Irene plující do pásma Gazy skrze izraelskou blokádu.

Informoci dnes přinesla agentura AP. Na palubě plavidla se nacházeli židovští aktivisté, kteří při následném zásahu izraelského námořnictva proti plavidlu nekladli žádný odpor. Nemuselo tak být požito násilí. Plavidlo sice chtělo prolomit izraelskou námořní blokádu, ale kapitán i pasažéři předem oznámili, že nebudou klást odpor Izraelcům.

Izraelské námořnictvo loď zastavilo a odklonilo. Izraelštví vojáci vstoupili na palubu a loď byla poté odtažena izraelským válečným plavidlem do izraelského přístavu Ašdod. Tam bude prohledán její náklad a pokud projde bezpečnostní kontrolou, bude následně dopraven do Gazy po zemi.

Na palubě lodi, která vyplula z Kypru pod britskou vlajkou, bylo celkem devět aktivistů pocházejících z Izraele, Británie, Německa a USA. Loď vezla léky, terapeutické pomůcky, hračky, čističky vody a přívěsné lodní motory.

Kapitánem lodi je Glynn Secker. Ten se s plavidlem dostal na vzdálenosti 40 kilometrů od pobřeží pásma Gazy. Když se přiblížila loď izraelského námořnictva, uvedl Secker následující: “Nebudeme je poslouchat, nebudeme jim pomáhat. Nepostavíme se jim ale fyzicky na odpor. Nezapojíme se do žádného násilí.”

Podle mluvčího izraelské armády je špatné, že “vojáci museli být odvoláni ze svých skutečných úkolů k této surrealistické misi, jejímž pravým smyslem byla provokace a snaha získat pozornost sdělovacích prostředků”. “Je to politováníhodné, jelikož hovoříme o skupině Židů a o izraelských občanech, dokonce o lidech, kteří oblékali izraelskou vojenskou uniformu,” uvedl.

Jedním z aktivistů je i Izraelec Rami Elchana. Ten přišel v roce 1997 o svou dceru při útoku sebevražedného atentátníka z radikálního hnutí Hamas. Pro izraelský rozhlas dnes Elchanan uvedl: “Nemám žádný důvod mít rád Hamas. Jestli ale spolu nebudeme mluvit, nikdy to neskončí.” Mezi aktivisty byl také dvaaosmdesátiletý muž, který přežil nacistický holokaust, či bývalý pilot izraelského letectva Jonatan Šapira.

Plavbu lodi Irene do pásma Gazy financovali přispěvatelé organizace, která si říká Evropští židé za spravedlivý mír. Celá akce je vyšla v přepočtu 579.000 korun.

Blokáda byla na pásmo Gazy uvalena před čtyřmi lety. Tehdy byl unesen izraelský voják Gilad Šalit komandem členů palestinských radikálních organizací v čele s Hamasem. Když se pak před třemi lety chopil Hamas vlády v pásmu pomocí síly, Izrael blokádu ještě zpřísnil.

Na jaře však došlo k incidentu, kdy při zásahu izraelského námořnictva proti mezinárodní flotile plující do Gazy zemřelo devět tureckých aktivistů. Kvůli následnému mezinárodnímu nátlaku byl Izrael donucen blokádu zmírnit. Bylo také uvolněno pozemní embargo. Stále se však nesmějí dovážet některé položky (například stavební materiály), které by radikálové mohli použít k výrobě zbraní či ke stavbě opevnění. Námořní blokádu Izrael stále udržuje.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sukot

Další článek

Izrael kvůli realitnímu trhu zvýšil základní úrok na dvě procenta