Zdroj: hedvabnastezka.cz

Íránští židé s obavami pozorují rostoucí napětí mezi Íránem a Izraelem.Na území dnešního Íránu žijí židé již po téměř tři tisícovky let. Staroperští židé obvykle přebývali ve vlastních společenstvích, mnohdy bez vzájemného kontaktu.

Mnozí ze zhruba stopadesáti tisíc židů, kteří se v Íránu nacházeli ve čtyřicátých letech dvacátého století, odešli po vyhlášení Izraele. Další uprchli během íránské revoluce.

Asi čtvrt milionu íránských židů nyní přebývá v Izraeli. Rozhlasová stanice RadisIn jim pomáhá neztratit kontakt s domovinou – vysílá v jazyce farsí, který byl pro mnoho íránských židů mateřštinou, hraje íránskou hudbu, dělí se o informace, jak se Íránci vyrovnávají s následky sankcí. BBC cituje Parvize Barhoundera, jednoho z pracovníků rádia, obávajícího se o přátele, kteří zůstali v Íránu: “Dělám si o ně starosti. Kdyby se něco stalo, režim je použije jako rukojmí.”

Írán má na středním východě po Izraeli nejvyšší počet židovských obyvatel. Přestože po jejich úbytku během posledních desetiletí poklesl počet otevřených synagog, některé, zejména v Teheránu a dalších velkých městech, zůstávají funkční. V Teheránu jsou v provozu židovské školy, v ostatních íránských městech židovské děti navštěvují školy veřejné. Hodiny náboženství absolvují během pátků, Íránské obdoby víkendu.

Hostilita vůči židům existuje i zde, a někdy nabývá extrémní podoby: vloni byla svým sousedem zavražděna židovská žena, protože se v majetkové při s ním obrátila na soud, začátkem letošního roku kdosi zavraždil židovského mladíka, který měl poměr s dcerou íránského funkcionáře. Je ale těžké rozhodnout, zda každodenní život židů v Íránu určují spíše provokace jako je oficiální popírání holocaustu či protiizraelská rétorika, nebo jsou důležitě relativně dobré vztahy s ostatními spoluobčany.

„Nechme je křičet ´smrt Izraeli´, “, řekl pro New York Times jedenašedesátiletý Soleiman Sedighpoor. “Ve svém obchodě prodávám 43 let a nikdy jsem neměl problém. Navštívil jsem své příbuzné v Izraeli, ale když vidím něco jako útok na Gazu, jdu také demonstrovat, jako Íránec.”

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj:

BBC

nytimes.com

iranjewish.com

1 Komentář

 1. Erich
  22.2.2013 – 12 Adar 5773 v 21:08 — Odpovědět

  Maskil 2008/3 – Neznámý příběh íránských Židů:

  http://www.maskil.cz/5769/3.pdf

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Půst o běžném šábesu ? Samozřejmě

Další článek

Bude v Liberci mešita?