Zdroj: Shekel

Tento měsíc se ke vstupu na promítací plátna egyptských kin chystá film Egyptští židé.Podle režiséra Amira Ramsese jde o dokument o životě židovských občanů Egypta v první polovině dvacátého století a má ukázat, jak se “židé v očích Egypťanů stali z partnerů nepřáteli”. Dnes je v Egyptě židovských obyvatel již jenom hrstka.

V interview pro The Jewish Daily Forward se loňského října Ramses charakterizuje jako sekularista, který je proti myšlence náboženského státu – bez ohledu na to, zda by tento stát byl muslimský, křesťanský nebo židovský. Dodal, že se snaží rozlišovat mezi judaismem a sionismem.

Za současných politických okolností, kdy jsou židé a křesťané muslimskou majoritou v Egyptě neoblíbení, se Ramses snaží zmapovat změny sociálního klimatu, které způsobily, že někteří spoluobčané jsou náhle nahlíženi jako nepřátelé.

Zkoumání a natáčení filmu zabralo, podle Ramsesových slov pro Ahram Online, tři roky. Tvůrce se o toto téma údajně zajímal více než jedno desetiletí, protože ho pohlcovala snaha definovat egyptskou identitu.

Film se zaměřuje na klíčové okamžiky změn: vytvoření Izraele v roce 1948, egyptskou revoluci v roce 1952 a Izraelsko – Egyptskou válku v roce 1956, po níž většina židů uprchla.

V dokumentu promluví i několik egyptských židů. stejně jako egyptský sociolog a člen muslimského bratrstva, který se v roce 1947 podílel na útocích na židovské obchody.

V interview pro Ahram Online Ramses říká:  “prožíváme velmi temné období. Egyptská společnost se stala rasistickou. Bojí se a vyhýbají každému ´jinému´”.  Režisér si však dělá naděje, že “pokud film rozproudí debatu nebo vzbudí diskusi… to je ten hlavní důvod, proč jsem ho natočil.”

Další kinematografickou novinkou je katarský seriál Khaibar s mnohamilionovým rozpočtem. Scénář k němu je dílem egyptského tvůrce Yusriho Al-Jindyho, který podle Anti-Defamation League již dříve popisoval židy jako krvelačné divochy. Seriál natáčí televize Echo Media Qatar a plánuje pro něj angažovat populární herce.  Katarská televize Al Jazeera o seriálu hovoří jako o připomenutí důležité součásti islámsko-židovského boje. Slogany vztahující se k podřezání židů v Khaibaru jsou často provolávány na protiizraelských demonstracích.

Podle organizace Anti-Defamation League existují důvodné obavy, že nový seriál zhorší postoje obyvatel arabského světa k židům.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.com

1 Komentář

 1. Erich
  6.3.2013 – 24 Adar 5773 v 12:54 — Odpovědět

  Arabové pohledem především Člověka:

  http://blizky-vychod.blogspot.cz/2013/03/zemrel-rabin-menachem-froman-1945-2013.html

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Svobodu popíračům genocidy, ale věznění kritikům islámu

Další článek

NE- Interview s Pavlem Koškem