Zdroj: guim.co.uk

Zní to hrůzně? Bohužel pro nás občany EU opravdu. O co jde? O řešení situace Kypru. Šéfové EU nabídli Kypru finanční pomoc s tím, že jim půjčí méně, než potřebují s podmínkou, aby si zbytek ukradli (znárodnili) z vkladů v bankách.

To tu ještě nebylo – tedy v EU – vyspělém světě. Zatím byla doporučení, např. pro Řecko, šetřit na budoucích výdajích. V pořádku, i když to má politicky problematické bolestné sociální souvislosti. Nedá se nic dělat. Co je problém, že postiženi budou především ti, co to nezapříčinili.

Ovšem požadavek jednorázového zdanění vkladů v kyperských bankách je fatální úlet. Banky fungují tak, že vklady, které jsou většinou na kratší dobu, přeměňují na dlouhé úvěrové peníze. Pravděpodobně žádná banka neustojí jednorázové snížení vkladů mezi 6,75% (vklady do 100 tis. EUR) a 9,9% u ostatních vkladů. At´ platí bohatí. Zajímavé je zda platí unijní pojištění vkladů – do určité výše by střadatelé měli dostat zpět vše a ne snížené o jednorázovou daň. Možná z politických důvodů nakonec budou zdaněni jen ti bohatí.

Další problém nastane, až se uvolní nakládání se vklady. Kdo by takovým to bankám věřil? Nastane pravděpodobně run na banky – vkladatelé hromadně budou své vklady vybírat. To neustojí ani ta nejlepší banka na světě.

Co je ovšem nejhorší zprávou je, že šéfové EU znevěrohodnili bezpečnost vkladů v celé EU. Kdo zaručí, že se něco podobného nebude opakovat ve Španělsku, Itálii atd. Především velcí vkladatelé v bankách v EU budou pravděpodobně s tím to rizikem počítat a budou přemisťovat vklady jinam či nakupovat zlato a podobně. Každopádně to může zapříčinit pokles disponibilního kapitálu v celé EU a to dopadne bohužel na každého z nás.

Autor: Natan

9 Komentářů

 1. Janek
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 12:15 — Odpovědět

  ak krachnu banky, budu na tom vkaldatelia horsie, nez keby zaplatili z dan z vkaldov. A daleko od toho nie su.

  0
  0
 2. Natan
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 14:22 — Odpovědět

  Když zkrachuje banka jsou na to vkladatelé (ti s nad limitními vklady) špatně. Ovšem rozhodnutím o jejich okradení (o dań se nejedná, ikdyž to politici tak nazývají)byly banky poslány do krachu i kdyby byly sebezdravější (což ty kyperské většinou nejsou). Jde o to,že je spochybněn jeden ze základních kamenů kapitalismu, že soukromé vlastnictví je nedotknutelné.

  0
  0
 3. woodoo
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 16:37 — Odpovědět

  Nejedná se o nic jiného, než o sprostou krádež. Nikomu, krom inženýrům stmelování EU, to z dlouhodobého hlediska neprospěje. Je to stále stejně opakovaná chyba (fatal error), jak u blbých na dvorečku. V 50 letech byla u nás měnová reforma, nikdo tomu, tehdy ani dnes, neřekne jinak než krádež. Něco jiného by byla devalvace, ale to jaksi nejde, protože euro. :O)

  0
  0
 4. Janek
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 19:33 — Odpovědět

  Poučenie

  Už dlho rozmýšlam ako by sa dalo prežit pri takomto scenári u nás
  všetci by mali platiť hotovosťou a vybrarať tak s bnkstrami teda bankovou mafiou čo nás okráda

  Jediné riešenia je aby bežní ludia a firmy nepripustili to aby platili len bankovými kartami. Musia mat vsetci hotovost. V podstate existujú dva druhy penazí-tie ktoré sa nazývajú obeživo 6% a ostatné ktoré sú vytvorené bankami. Ked príde doba, a myslim si ze príde, jediné čo možeme urobit je používat toto obeživo a odmietnut banky ako nositela penazí. Tak či tak bude potrebné zlikvidovat tých 96 %. Najlepšie včetne bankárov.

  0
  0
 5. woodoo
  22.3.2013 – 11 Nisan 5773 v 19:41 — Odpovědět

  No já se picnu. A akciové trhy taky zrušíme?

  0
  0
 6. Janek
  23.3.2013 – 12 Nisan 5773 v 13:25 — Odpovědět

  Neverím žiadnej Banke.

  V každej Banke mi môžu boľševickí politici dať daň aj 40 percent ako je úvaha na Cypre u vyšších vkladov.

  Jedine hotovosť platba hotovosťou obísť všetky banky sveta.

  0
  0
 7. Janek
  23.3.2013 – 12 Nisan 5773 v 19:52 — Odpovědět

  Je mi take divne, ze jen recka cast Kypru je ve srabu. Turecka cast jak se zda problemy nema. Ze by to turecke hospodarstvi bylo lepsi nez recke?

  0
  0
 8. Janek
  27.3.2013 – 16 Nisan 5773 v 08:58 — Odpovědět

  V pondelok sa šéf Euroskupiny Dijsselbloem povedal, že riešenie krízy na Cypre sa môže stať modelom pre celú eurozónu.

  0
  0
 9. woodoo
  27.3.2013 – 16 Nisan 5773 v 11:10 — Odpovědět

  Neviděl bych to tak černě. Ono se to samovolně vlastně již rozpadá. Samotné Německo nebude dále ochotno, tedy jejich daňoví poplatníci, krom eurohujerů a různých nátlakových skupin v Bruseli. Už jen ta stupidita čerpání eurofondů, tzv. dotace. Ono se v pravém slova smyslu ani o žádné dotace nejedná, že ano.

  Odevzdám finanční prostředky do Bruseli, chci alespoň část zpátky, abych je mohl ve své zemi investovat, a teď to přijde:

  1. Ze svých dalších vlastních zdrojů investuji do některého z Bruselem schváleného operačního programu, abych mohl čerpat ze strukturálních fondů EU. Jedná se o tzv. spoluúčast (spolufinancování).

  2. V mnoha případech si musím na toto spolufinancování vypůjčit, tzn., že mi vznikne dluh, a jako bonus i následně dluhová služba.

  3. V nemnohých případech mohu čerpat na projekty, které bych ve skutečnosti ani nepotřeboval, ale je potřeba, aby se čerpalo, přeci jim to tam nenecháme.

  4. Toto čerpání musí někdo zúřadovat. Jednak firmy, které se na to přímo specializují, eufemisticky řečeno poradenské. Těm musím zaplatit, z čeho asi…, no z těch vypůjčených peněz, v některých případech z čerpaných. A v druhé řadě mi někdo musí toto schválit, nejlépe nějaký ouřada, tomu je také dobré něco dát za odvedenou práci.

  A máme zde krásný tunel „Blaňka“.

  Sice jsem zadlužil např. obec, kraj nebo celý stát, ale v obecném zájmu, dle mainstreamu EU.

  V neposledku ale, si někteří odčerpali na svá osobní konta. „Tak to ma byt. Kázeň je to hlavni.“

  Kontrolní otázka: Kdo je jeden z největších příjemců evropských peněz?

  1. Pes Filipes.
  2. Medvídek Pú.
  3. Řecko.

  A to je fšecko. :O)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Lukášem Lhoťanem

Další článek

Víc než chleba