Zdroj: Shekel

I když to podle výsledků, nejen prezidentských voleb, nevypadá, patří Češi mezi nejvíce konzervativní národy v Evropě. Tedy alespoň pokud se investování týká. Jak jinak vyplývá z průzkumu agentury GfK největší část portfolia Čechů tvoří spořicí účty, a to dokonce 71 %. Na druhém místě se možná překvapivě umístily podílové fondy (25 %), následované akciemi (17 %) a termínovanými vklady (12 %). V minulosti velmi oblíbené stavební spoření drží v portfoliu pouhá 2 % respondentů průzkumu.  V míře konzervativnosti nám předčí jen Slováci.

Důvodů proč tomu tak je, existuje hned několik. Prvním z nich malá historická zkušenost. Lidé neměli 40 let přístup k investicím a nyní se jen pomalu učí, že existují i jiné produkty než bankovní vklady. Dalším důvodem jsou špatné zkušenosti z 90 let minulého století a v neposlední řadě je to propad investic z konce roku 2008, který znatelně zamával s většinou portfolií.

Přesto se však našli jedinci, kteří v poslední době se doslova vrhli na investování do zlata. V loňském roce nakoupili čeští investoři zlato za více než 3 miliardy korun. Přesto však za západní Evropou mají v podílu zlata v portfoliu stále co dohánět. Neboť na „západě“ tvoří zlato 10 % portfolií, v tuzemsku jsou to 4 %. Negativem je, že většina investic byla uskutečněna v době, kdy zlatá horečka vrcholila a ceny byly hodně vysoko. V té době se hodně hovořilo o investicích do zlata i v médiích (dokonalá paralela s obdobím kolem roku 2000, kdy se neustále hovořilo o akciích IT společností – kdo je neměl, jako by nebyl – a jak to s nimi dopadlo, snad ví každý).  Pokud by se našel někdo, kdo by chtěl nakoupené zlato z období před dvěma až třemi lety prodat, tak by jej dnes prodával se ztrátou.

I když nakonec konzervativnost přeci jen vítězí, vypadá to, že se Češi při svých investicích pohybují ode zdi ke zdi. V portfoliu většiny převažují spořící účty, ale na druhou stranu se najdou lidé, kteří se bezhlavě vrhli třeba do investice do zlata. I když by konzervativní investice měly tvořit základ portfolia každého investora, neměli by však hrát až tak výraznou úlohu. Pak se může lehce stát, že investor přehlédne akciovou rally, která se konala na americkém akciovém trhu v loňském roce.

Autor: Šimon Finemon

1 Komentář

  1. Janek
    29.3.2013 – 18 Nisan 5773 v 08:17 — Odpovědět

    V pondelok sa šéf Euroskupiny Dijsselbloem povedal, že riešenie krízy na Cypre sa môže stať modelom pre celú eurozónu. POUČENIE: Už dlho rozmýšlam ako by sa dalo prežit pri takomto scenári u nás všetci by mali platiť hotovosťou a vybabrať tak s bankstrami tj. gangstrami teda bankovou mafiou čo nás okráda Jediné riešenia je aby bežní ludia a firmy nepripustili to aby platili len bankovými kartami. Musia mat vsetci hotovost. V podstate existujú dva druhy penazí-tie ktoré sa nazývajú obeživo 6% a ostatné ktoré sú vytvorené bankami. Ked príde doba, a myslim si ze príde, jediné čo možeme urobit je používat toto obeživo a odmietnut banky ako nositela penazí. Tak či tak bude potrebné zlikvidovat tých 94 %. Najlepšie včetne bankárov. Jedine hotovosť platba hotovosťou obísť všetky banky sveta. Neverím žiadnej Banke. Aj v takej Banke mi môžu boľševickí politici dať daň aj 80 percent ako je úvaha na Cypre u vyšších vkladov. Inak Je mi take divne, ze len Grecka cast Cypru je vo svrabe Turecka cast ako se zda problemy nema. Ze by to turecke hospodarstvo bylo lepsie nez Grecke?

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Deset procházek mezi minarety

Další článek

Egypt: trest smrti za mezináboženské násilí