
Případů mezináboženských střetů v Egyptě přibylo zejména po pádu prezidenta Husního Múbaraka. Současná hlava státu, politik Muslimského bratrstva Mohamed Morsi, při svém zvolení slíbil, že bude hájit zájmy koptských křesťanů. Ti tvoří asi 10% z 83 milionů obyvatel Egypta.
Několik loňských útoků radikálních islamistů na kostely vyostřilo vztahy muslimů s křesťany, kteří si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v zaměstnání a před zákonem.
Většina případů mezináboženských konfliktů v Egyptě vzniká v reakci na milostné vztahy mezi příslušníky jednotlivých náboženství – vloni na jaře dav muslimských vesničanů vyraboval křesťanskou čtvrť a zničil kostel proto, že ženatý muslimský muž měl poměr s vdanou křesťanskou ženou. Následně vyšlo do ulic Káhiry dva tisíce Koptů, požadujících odpověď vlády. Koptští muži a mladíci blokovali ulice a házeli kameny na projíždějící automobily. Během potlačování nepokojů bylo zabito třináct Koptů a asi stovka lidí byla zraněna. Vypálený kostel však egyptská armáda znovu postavila v rekordním čase ještě před oslavami Velikonoc.
Egypt ve snaze urovnat vztahy mezi jednotlivými skupinami obyvatel pokračuje. V pondělí byl v Káhiře odsouzen k smrti muslim, obžalovaný ze zabití dvou křesťanů. Soud shledal Mahmouda Abdel Nazera vinným z dvojnásobné vraždy, které se měl dopustit v listopadu 2011. Násilí vypuklo poté, co křesťanský muž v hádce o užívání veřejné cesty ubil Abdel Nazerova bratra železnou tyčí. Abdel Nazer spolu s několika dalšími lidmi poté napadli domy a obchody patřící vrahovým příbuzným a zabili farmáře a obchodníka. Dva lidé byli zraněni a několik budov zapáleno.
Rozsudek trestu smrti nad Nazerem ještě musí potvrdit nejvyšší náboženská autorita Egypta. Podle jpost.com se však už jedná pouze o formalitu.
Autor: redakce Shekel.cz
Zdroj: jpost.com, worldwatchmonitor.org
Žádný komentář