Zdroj: Shekel

Případů mezináboženských střetů v Egyptě přibylo zejména po pádu prezidenta Husního Múbaraka. Současná hlava státu, politik Muslimského bratrstva Mohamed Morsi, při svém zvolení slíbil, že bude hájit zájmy koptských křesťanů. Ti tvoří asi 10% z 83 milionů obyvatel Egypta.

Několik loňských útoků radikálních islamistů na kostely vyostřilo vztahy muslimů s křesťany, kteří si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v zaměstnání a před zákonem.

Většina případů mezináboženských konfliktů v Egyptě vzniká v reakci na milostné vztahy mezi příslušníky jednotlivých náboženství – vloni na jaře dav muslimských vesničanů vyraboval křesťanskou čtvrť a zničil kostel proto, že ženatý muslimský muž měl poměr s vdanou křesťanskou ženou. Následně vyšlo do ulic Káhiry dva tisíce Koptů, požadujících odpověď vlády. Koptští muži a mladíci blokovali ulice a házeli kameny na projíždějící automobily. Během potlačování nepokojů bylo zabito třináct Koptů a asi stovka lidí byla zraněna. Vypálený kostel však egyptská armáda znovu postavila v rekordním čase ještě před oslavami Velikonoc.

Egypt ve snaze urovnat vztahy mezi jednotlivými skupinami obyvatel pokračuje. V pondělí byl v Káhiře odsouzen k smrti muslim, obžalovaný ze zabití dvou křesťanů. Soud shledal Mahmouda Abdel Nazera vinným z dvojnásobné vraždy, které se měl dopustit v listopadu 2011. Násilí vypuklo poté, co křesťanský muž v hádce o užívání veřejné cesty ubil Abdel Nazerova bratra železnou tyčí. Abdel Nazer spolu s několika dalšími lidmi poté napadli domy a obchody patřící vrahovým příbuzným a zabili farmáře a obchodníka. Dva lidé byli zraněni a několik budov zapáleno.

Rozsudek trestu smrti nad Nazerem ještě musí potvrdit nejvyšší náboženská autorita Egypta. Podle jpost.com se však už jedná pouze o formalitu.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: jpost.comworldwatchmonitor.org

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Konzervativnost vítězí

Další článek

…a Mládek perlil dále