Zdroj: cia.gov

Francouzské jednotky v Mali v noci na pondělí zadržely nedaleko Timbuktu dalšího francouzského teroristu.

Podle abcnews.go.com to potvrdil to vojenský mluvčí Thierry Burkhard.

Zajatý Gilles Le Guen je francouzským úřadům dobře znám. V říjnu se na internetu objevilo video, kde Le Guen v černém turbanu vyhrožuje Francii, pokud přikročí k vojenské intervenci v Mali. V telefonickém interview pro L´Express několik dnů před vstupem francouzských vojenských jednotek na malijské území Le Guen řekl, že následuje cestu vytyčenou Bin Ládinem.

Alžírská odnož Al Qaidy, AQIM, začala v severním Mali působit v 90. letech. Dnes údajně zadržuje asi pět francouzských rukojmích. Nespecifikovaný počet zajatců mají i další islamistické skupiny v oblasti.

Francie se k intervenci v Mali odhodlala začátkem letošního roku údajně proto, aby zabránila vzniku základny terorismu. Obávala se, že by islamistické Mali mohlo lákat muslimské radikály s francouzským nebo francouzsko-malijským občanstvím. Chtěla rovněž předejít tomu, aby džihádisté pokračovali v boji na území Francie či ovlivňovali Malijce, ve Francii žijící.

Le Guen se od ostatních francouzských džihádistů liší tím, že svou přítomnost v Mali neskrýval. Timbuktský hoteliér Agaly Cisse vzpomíná, že francouzský konvertita se objevil v městě zároveň s islamisty. Živil se jako opravář automobilů a pump a podle vlastních slov prý měl na starosti hlídkování v Timbuktu. Chodil po ulicích  ozbrojený a byl přesvědčeným islamistou, ale místní lidi si získal svým odporem proti špatnému zacházení se ženami.

“Otevřeně se stavěl proti náčelníkovi islámské policie Mohamedu Músovi, zejména ve věci násilí vůči ženám,” říká představitel Timbuktu Diadie Hamadoun Maiga. “Byl mezi těmi, kdo žádali Músovo odvolání. Otevřeně ho kritizoval, zejména ve veřejných projevech na tržišti. Jednou se dokonce vlámal do vězení, aby osvobodil ženy, které Músa uvěznil.”

Otázkou zůstává, jaké byly skutečně Le Guenovy vztahy s džihádisty. Francouzský tisk před časem informoval, že Le Guen byl islamisty zajat, ale o pár týdnů později se objevil na veřejnosti. Když se francouzské síly přiblížily k Timbuktu, džihádisté město vyklidili, ale Le Guen zůstal na místě. Není zřejmé, zda tak učinil dobrovolně, nebo zda byl spolubojovníky opuštěn.

Podle francouzského ministra obrany, Jeana Yvese Le Driana, bude Le Guen vydán malijským úřadům a poté pravděpodobně vyhoštěn do Francie. Bude tak následovat své krajany: sedmatřicetiletého Francouze alžírského původu zajatého v březnu, Cédrica Lobo, který byl zadržen v Nigeru, když se snažil spojit s islamisty, a Francouze malijského původu Ibrahima Ouattaru, který v Mali pobýval s falešnými doklady. Všichni jsou nyní obviněni ze spolupráce s teroristickou organizací.

Autor: redakce Shekel.cz

Zdroj: Associated Press, ABC News, Le Monde

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vaše Výsosti … (šábesdekl, jarmulka..)

Další článek

Podezření na další možný skandál Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku