Zdroj: idnes.cz

Puč provedený proti vladykovi Pravoslavné církve v České republice Kryštofovi se nejspíše dostává do další fáze.

Poté co se začala hroutit kampaň obviňující vladyku Kryštofa z nepřijatelného sexuálního chování, schyluje se možná k vytvoření další kauzy, tentokrát pravděpodobně finanční.

Odmítavá reakce velké části pravoslavných věřících k atentátu na vladyku Kryštofa a podezření z účasti některých pravoslavných kněží na vytvoření lživých informací o nemorálním chování vladyky Kryštofa vyostřila konflikt uvnitř vedení pravoslavné církve. Poté, co bylo zveřejněno svědectví pravoslavné věřící Xenie R. o tom, že ji kněží pravoslavné církve k lžím o vladykovi Kryštofovi donutili (psali jsme o tom zde) a také o požadavku části věřících návratu vladyky Kryštofa do funkce (odkaz na prohlášení v ruštině), dochází k obavám z dalšího kroku.

Profesor Sergej Komkov, ředitel Ruského domu v Mariánských lázních, napsal Posvátnému synodu pravoslavné církve dopis, ve kterém mimo jiné říká: “Věřím, že Posvátný synod vyslyší hlas věřících a nedopustí rozkol v české pravoslavné církvi. Jinak se věřící od církevních hierarchů odvrátí. Přemýšlejte o tom, co je vám bližší: Osobní ambice nebo láska a oddanost vašeho stáda?”

Podle svědectví, jenž má redakce Shekel.cz k dispozici, zahájili dočasní správci pražské pravoslavné eparchie čistky mezi zaměstnanci, dávají výpovědi a odebírají podpisové vzory osobám podporujícím vladyku Kryštofa i těm, u nichž si nejsou jistí, jestlináhodou vladyku Kryštofa také podporují.  Proto se někteří začínají obávat, jestli snaha odstranit nepohodlné lidi nevyústí po selhání s atentátem v podobě sexuálního skandálu do finační nebo i jiné kauzy. A tak se někteří členové církve již obrátili na specializované policejní složky, které včera (30.4.2013) provedly v jedné z budov pražské pravoslavné církve kontrolu.  Podle informátora redakce Shekel.cz je v následujících dnech připravováno zveřejnění dalších podrobnosti k celé kauze.

Pozadí celé kauzy odstranění hlavy pravoslavné církve a převzetí moci organizovanou skupinou osob ukazuje na velmi negativní dopad církevních restitucí na fungování  církví a náboženských společností v České republice. Je otázkou, jestli podobné intriky a boje o moc a finance nevypuknou nebo již probíhají i v jiných církvích a náboženských společnostech, které obdržely majetek a finance v rámci církevních restitucí.

Autor: Lukáš Lhoťan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Africké Mali vrací islamisty do Francie

Další článek

Mohammed VI. rekonstruuje židovské pohřebiště