Nejveselejší židovský svátek roku se blíží. Purim – svátek losů. Hostiny, masky, divadlo, dárky i bujaré veselice. Svátek, který se slaví k připomenutí událostí, jež vedly k pokusu vyhlazení Židů v Perské říši. K tomu nakonec nedošlo. Celý příběh je vyprávěn ve starozákonní knize Ester. I na tu se během svátku dostane řada hned několikrát. Letošní Purim připadá na 28. února a 1. března. A na oslavy se každý rok těší nejen děti, ale i dospělí. Aby nedošly nápady, přinášíme pár tipů.

 

Pokud byste rádi slavili ve velkém, nezapomeňte na tematickou výzdobu a dekorace. Čím veselejší, tím lepší. A pokud nemáte času nazbyt, můžete si klidně vystačit i s trochou papíru a barevnými pastelkami.

1
2
3

Purim se často pojí i s příchodem jara. Slavnostní tabule tak může být veselá, barevná a plná květin.

4

5

K Purimu patří radost, veselí, ale taky dodržení čtyř příkazů. Jedním z nich je mišloach manot – darování jídla. Tedy celé porce, kterou je možno okamžitě zkonzumovat. Klidně můžete vynechat plastové krabičky a popustit uzdu fantazie.

 

6

7

8

9

Na škodu není ani originální balení. A uznejte, mnoho času to nezabere.

 

10

11

12

13

14

Další nedílnou součástí je předčítání z knihy Ester. A taky divadelní ztvárnění celého příběhu. Pokud máte malé děti, můžete letos vsadit na jednoduché loutky a společně se pobavit i při jejich výrobě.

 

15

16

17

18

K oslavám samozřejmě patří křehké Hamanovy uši plněné mákem, povidly nebo marmeládou. Pokud nejste na sladké, zkuste slanou verzi. S vajíčky, čedarem nebo zeleninou.

 

19

20

21

Teď už jen veselou masku a oslavy můžou začít. Purim sameach!

(Zdroje obrázků – pinterest.com, kosherinthekitch.com, joyfuljewish.com, jewitup.com)

 

 

 

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Únor bohatý na kulturu. Hudba, divadlo i poezie

Další článek

O paměti