Zdroj: Archiv

Koncem dubna se uskutečnil další ročník Česko-slovenského semináře židovských mládežnických organizací, tentokráte na jižní Moravě.

Seminář proběhl ve dnech 25. až 28. dubna ve spolupráci České unie židovské mládeže (ČUŽM) a Slovenské unie židovské mládeže (SÚŽM) v malebných jihomoravských Boskovicích. Jde o malé město, kde počátky židovského osídlení sahají do poloviny 15. století, s významnými židovskými památkami v podobě ghetta, synagogy a hřbitova.

Zúčastnilo se jej zhruba třicet lidí z různých částí Česka a Slovenska a program byl mimořádně pestrý, takže si každý přišel na své.

Po příjezdu ve čtvrtečních večerních hodinách a večeři byla příležitost poprvé okusit noční život Boskovic. Druhý den, v pátek, následovaly po snídani ice-breaking games a prohlídka města se zkušeným výkladem místní pedagožky. Hlavní důraz byl věnován židovskému ghettu a dochovaným památkám – unikátní novogotické synagoze z poloviny 17. století a hřbitovu. Po poobědní siestě následoval kulinářský workshop pod vedením Zuzky Schreiberové (a.k.a. slečna Kosher Style), kde jsme mimo jiné připravovali delikátní mexické košer dobroty. Po další pauze následoval společný kabalat šabat v místní synagoze pod vedením Danyho Vaňka.

O šábesu byla na programu prohlídka místního empírového zámku z počátku 19. století, hora dancing, krav maga a přednáška o sexualitě v judaismu („košer sexu“) pod vedením sexuologa a gynekologa MUDr. Pavola Kolana. Poté, již ve večerních hodinách, se část účastníků rozvlnila na soukromém parketu na party s DJ Soňou a DJ Pavlem Horákem. V poslední den semináře se nám v dopoledních hodinách dostalo velmi zajímavé přednášky o košer slivovici (doplněné o degustaci) od pana Kleinera a dozvěděli jsme se více i o židovské obci v Brně. Program následně pokračoval v nedaleké restauraci Maccabi společnou oslavou svátku Lag ba-omer.

Po všechny tři dny jsme měli velké štěstí na počasí, přičemž více se ochladilo až poslední den. Celý seminář byl skvělým a nezapomenutelným zážitkem, za jehož uspořádání patří velký dík Evě W. a dalším členům vedení ČUŽM. Dík rovněž patří Federaci židovských obcí ČR a Jewish Distribution Comitee za finanční podporu semináře.

Autor: Ladislav Faigl

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mohammed VI. rekonstruuje židovské pohřebiště

Další článek

Židovské náboženské školy odmítají "sekulární" předměty