Zdroj: Archiv

Hvězda indického oscarového snímku Milionář z chatrče Freida Pintová zaměnila bombajský slum za zchátralý uprchlický tábor na západním břehu Jordánu.

Ztvárnila postavu v novém filmu amerického režiséra Juliana Schnabela Miral.

V USA bude mít snímek premiéru v prosinci. Agentura AFP napsala, že západní diváci, zvyklí na filmové zpodobňování Arabů coby islámských extremistů, dostanou příležitost spatřit je ze zcela jiného pohledu.

Ve filmu se objeví záběry malebné palestinské krajiny. Pintová sice ve svých scénách září, ale dialogy, které mají zachytit desetiletí blízkovýchodního konfliktu, podle AFP vyznívají někdy jako poučování.

Palestinka žijící v Paříži Jasmína Masríová, která hraje matku Pintové, klade důraz na obsah filmu: “Průměrný Američan o Palestině a o boji jejích obyvatel neví nic – poprvé bude mít příležitost se něco o tomto příběhu dovědět.”

Tvůrci doufají, že tahákem filmu bude sláva Pintové a že námitky o zaujatosti zmírní fakt, že Schnabel je věřící žid. Před třemi lety dostal na filmovém festivalu v Cannes cenu za svůj film Skafandr a motýl.

Mladičká Pintová se nyní na plátně objevuje ve filmu Woody Allena Poznáš muže svých snů a počítá se s ní pro snímky Immortals a Rise of the Apes. V jednom z rozhovorů herečka řekla, že si je vědoma toho, že film Miral vyvolá kontroverze.

Představuje v něm palestinskou dívku, již otec po sebevraždě matky-alkoholičky pošle do internátní školy v Jeruzalémě. Když školu opustí, ocitne se v atmosféře palestinského boje proti izraelské okupaci konce 80. let. Připojí se k němu a zamiluje se do jednoho z palestinských bojovníků. Předlohou příběhu byly životní osudy palestinsko-italské novinářky Ruly Jebrealové. Scény se odehrávají v izraelské Haifě, Jaffě nebo Jeruzalémě a také v palestinském Ramalláhu.

Natáčení trvalo tři měsíce, podílelo se na něm 150 lidí a rozpočet činil 15 milionů dolarů (264 milionů korun). Světová premiéra se konala minulý měsíc v Torontu.

Ramalláh (západní břeh Jordánu) 8. října (ČTK)

1 Komentář

  1. sid
    8.10.2010 – 30 Tishri 5771 v 22:32 — Odpovědět

    A proč se tento jistě pěkný film o “palestinské” alkoholičce a její dcerce nejmenuje The Rise of the Apes, povstání (vzestup) opic? Režisér popletl titulky? No, americká veřejnost možná uvidí někoho na způsob Sue Ellen (manželka J.R.Ewinga v druhdy populárním Dallasu)..a dcerka -palestinská Xena…

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vzpomínky III. – Pavel Fenyvesi Fábry

Další článek

Nadáváme na banky vždy oprávněně?