Zdroj: Shekel

Minule jsem porovnal konkurenceschopnost Izraele a České republiky.Dnes porovnám Izrael se Spojenými arabskými emiráty a Katarem. Tyto arabské státy jsem vybral, protože v roce 2013 mají lepší konkurenceschopnost než Izrael podle žebříčku z IMD World Competitiveness Center vydal nový Yearbook 2013 (Graf 1).

Lepší konkurenceschopnost znamená lepší předpoklady pro budoucnost a to je pro Izrael až strašidelné, když potencionální protivníci mají lépe našlápnuto do budoucna.

Konkurenceschopnost se skládá ze čtyř základních skupin: ekonomický výkon (Graf 2), efektivnost řízení státu (Graf 3), efektivnost podniků (Graf 4) a infrastruktura (Graf 5). Ani v jedné skupině není ČR lepší než Izrael.

Ekonomický výkon = velký vývoz ropy a plynu na relativně málo obyvatel dělá divy. Efektivní řízení státu = diktatura s velkými finančními zdroji je velmi efektivní. Efektivnost podniků = malá regulace, prakticky žádné daně, což je dáno velkými přebytky financí na úrovni státu vytváří ideální podmínky pro podnikání. To je strašidelné pro Izrael, protože tyto státy si mohou vybudovat průmysl, který není závislý na ropě. Kdo má velké zdroje, může si najmout potřebné odborníky (pokud je nemá) a může investovat.

V Infrastruktuře je Izrael lepší. Je to dáno především infrastrukturou výzkumu a vývoje a ve školství. V klasické infrastruktuře, jako jsou silnice, mosty atd. jsou lepší UAE a Katar. Nadějí Izraele je udržet se ve výzkumu a vývoji na světové špičce.

V grafu 6 je porovnání počtu obyvatel, Hrubého domácího produktu (HDP) HDP na hlavu. Opět trochu strašidelné, ale vyplývá to z výše řečeného.

 

 

 

 

 


Autor: Natan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na co tu tedy vlastně máme úřady?

Další článek

Šamajim 2013