Zdroj: idnes.cz

Člověk by si řekl, že by měli chránit spotřebitele. Oni to třeba i zkoušejí, ale uznejte z následujícího příběhu – kdo to má?Operátor satelitní televize Skylink svého času nabízel přístupové karty pro příjem televizních programů za cenu 2000 Kč. Nejlepší na tom bylo, že reklamní kampaň masírovala ve smyslu, že to je na příjem programů zdarma, doživotně. Výdělek spočíval v přidané hodnotě, tedy lidé si připláceli za příjem tématických balíčků, či programů ve vysokém rozlišení.

První podpásovka přišla asi po čtyřech letech, kdy Skylink prohlásil, že jeho systém kódování je zastaralý a je potřeba přejít na systém nový, lepší. Za tím účelem je potřeba si vyměnit přístupovou kartu za novou. Samozřejmě se ta nová musela zaplatit, v tomto případě cca 600 Kč. I tak ale reklamní kampaň běžela dál, že příjem základního balíčku programů je zdarma. Člověk zaskřípal zuby a za novou kartu zaplatil.

Uběhlo zase pár let a hoši ve Skylinku se rozhodli, že noví zákazníci, kteří by zaplatili oněch 2000 Kč již nepřibývají, protože trh je už poněkud nasycen a tak přišli s novou kulišárnou. Příjem je v duchu reklamní kampaně zdarma, ale zavádí se “servisní poplatek” 29 Kč měsíčně.

To už bylo moc dokonce i na náš jinak nečinný Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Skylinku udělil pokutu 15 milionů korun. Skylink se odvolal – divím se, že mu to stálo za tu námahu, jak zdůvodňuji níže, ale asi aby se neřeklo. Nicméně odvolání bylo zamítnuto a Skylink musel pokutu zaplatit. Z mého hlediska tak nastalo závazné právní rozhodnutí, že Skylink nejednal podle zákonů. Správné by bylo tuto pokutu rozdělit mezi zákazníky Skylinku a pokud Skylink servisní poplatek nezruší, tak pokutu udělovat opakovaně a zvyšovat ji. Obávám se ale, že na toto už naše zákony nemyslí, protože se nic neděje.

Skylink na svou reklamní kampaň “příjem zdarma” za léta nalákal asi 1,5 milionu zákazníků. Na servisním poplatku tak z nich má 43,5 milionu korun měsíčně. Jinými slovy ta pokuta od ČTÚ znamená jeho asi desetidenní tržbu. Buďme ale spravedliví, že z oněch 2000 Kč na kartu něco spolkla distribuce a DPH. I z onoho servisního poplatku se DPH platí. To nic ale nemění na skutečnosti, že ta pokuta určitě ovlivní maximálně půl měsíce hospodaření této společnosti. Živě si již představuji pohlaváry Skylinku jak se nad orosenou skleničkou s ledem a dobrým pitím kdesi v Karibiku pobaveně usmívají nad postihem ze strany úřadů České republiky.

A já se ptám? To máme skutečně tak bezzubé nebo uplacené úřady? Co tam ti lidé dělají? Nebo z důvodu zákonů více dělat nemohou. A pak si stavím tedy otázku – to máme skutečně tak hloupé nebo uplacené poslance?

Autor: Tomáš Flaška

5 Komentářů

 1. Petr Adamíra
  21.7.2013 – 14 Av 5773 v 18:55 — Odpovědět

  A jaké je ponaučení? Nebuďme lakomí a pochopme, že cokoliv je zdarma nás může stát draho. Přemýšlet je potřeba reálně.

  0
  0
 2. Bětka
  21.7.2013 – 14 Av 5773 v 22:21 — Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla bych upozornit na existenci hromadné žaloby na Skylink, více zde: http://www.hromadnezaloby.cz/detail-zaloby/12-kauza-skylink-a-cs-link
  Nadávat na úřady můžeme, ale nápravu můžeme udělat sami. Přes soud. Ale když nás ty darebáky zažaluje třeba nejdříve jen 100 a vyhrajeme, tak pak se do toho pustí další stovky a tisíce a to už něco změníme. Bránit se můžeme, změnit něco můžeme, ale musíme za to bojovat my sami, jenže každý nadává na darebáky, ale nikdo není ochotný se tedy pustit do soudní pře. Já se připojila, protože když je nespravedlnost a považuji za skutečně neoprávněnou, tak bojuji.
  Bětka

  0
  0
 3. Tomáš Flaška
  22.7.2013 – 15 Av 5773 v 04:02 — Odpovědět

  Bětka: Vím o té žalobě a děkuji vám i jiným, že do toho jdete. Já bohužel slyšel i právní názor, že zdaleka není dopředu vyhraná a můžete i prohrát a hradit protistraně tisíce na soudních poplatcích. Nicméně si myslím, že pokud vyhrajete, tak nedosáhnete zrušení servisního poplatku, ale maximálně vrácení oněch 2000 za kartu a zrušení vašeho přístupu k satelitním službám. A o to bohužel asi nejde.

  0
  0
 4. jsk
  22.7.2013 – 15 Av 5773 v 08:16 — Odpovědět

  Smyslem úřadů u nás není ochrana spotřebilele (toho přeci chrání sám trh), ale podpora podnikání. Takhle to deklarovala ODS a VY jste ji volili, tak neplačte!!

  0
  0
 5. woodoo
  22.7.2013 – 15 Av 5773 v 14:44 — Odpovědět

  Ad 3) Domnívám se, že má Bětka pravdu zcela. I kdyby došlo k vrácení oněch 2000 kč a následnému zrušení přístupu. Primární je podepsaná smlouva a Všeobecné obchodní podmínky. Pakliže by to byl jedinný poskytovatel, mohlo by se jednat o zneužití monopolního postavení. Z výše uvedeného se domnívám, že prostor zde existuje. V neposledku je dobré zapojit i média. :O)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Každý muslim není člen Al-Qáidy a každý žid není Izraelec

Další článek

Je to až strašidelné