Zdroj: frontporchrepublic.com

Představitelům současné a vážným adeptům budoucí vlády ČR se zřejmě podaří husarský kousek. A to zcela dobrovolně si zaříznou slepici snášející zlaté vejce, a to ještě před tím, než se vůbec narodí. Navíc s halasným burácením, že hrozí tunel na veřejné rozpočty. Vždyť představte si tu hrůzu. Investiční společnosti by na základě novely zákona, mohly zakládat investiční fondy a jejich výnos zdaňovat jen pěti procenty. Přičemž samotní podílníci by žádnou daň z výnosu neplatili. Předseda vlády v demisi Jiří Rusnok, mimochodem bývalý čelní představitel Asociace penzijních fondů a Penzijní společnosti (dříve penzijního fondu) ING tuto novelu okomentoval slovy: “Fond by platil jen pět procent na dani z příjmů a podílníci ze svých podílů na zisku z fondu nic. To je daňový tunel, stali bychom se daňovým rájem uprostřed Evropy.” Slyšet tato slova z úst takového člověka je poněkud nezvyklé.

Jednalo by se asi o první tunel na český státní rozpočet, který by rozpočtu přinesl více peněz, než odnesl. O co vlastně jde? Hlavním smyslem novely zákona, spíše však nového zákona, je vytvoření podmínek pro investiční fondy, které nyní sídlí v tzv. daňových rájích a hospodaří se stovkami miliard eur, aby přesídlily do ČR.  Letos na podzim totiž začne platit evropská směrnice nařizující většině fondů, které spravují peníze investorů z EU, aby přesídlily do některé z unijních zemí. Cílem této směrnice je zajistit kontrolu evropských regulátorů nad přibližně deseti biliony eur. Díky novému zákonu by o část z daní z uvedené sumy mohla soupeřit i Česká republika. Pravda, většina fondů by si vybrala etablované země jako je Lucembursko, Malta, Irsko. Ale zcela jistě bychom si i my ukrojili svůj podíl. Nejnižší odhady hovoří o minimálně 10 mld. Kč, a to každý rok (v případě, že bychom dokázali do ČR dostat 1/10 fondů, které se rozhodli přesídlit do Lucemburska).

Pod pláštíkem sociální rovnosti a s kritikou daňových rájů se tak populisti chystají, ať již z hlouposti či záměru, připravit státní rozpočet o šanci získat výrazné peníze, takřka bez práce. Ale což vždyť taková částka je pro státní rozpočet marginální a lehce ji dokáží nahradit progresivní zdanění, zvýšení daní z příjmu u firem, okořeněné zvýšením daní pro vybrané sektory (finančnictví, energetika). Máme se tedy na co těšit.

Autor: Šimon Finemon

1 Komentář

  1. woodoo
    5.9.2013 – 1 Tishri 5774 v 08:15 — Odpovědět

    No jasně, přeci nebudeme podporovat zbohatlíky. “Je to dastatečně blbý, to se lidem bude líbit.” “O)

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tak kdo tady vlastně vládne?

Další článek

Narozeniny vesmíru 5774