Zdroj: lidovky.cz

Nenechte se vysmát. Vidíme to každoročně, jak s blížícím se Silvestrem roste chuť a rychlost úředníků co nejvíce utratit. Ale nelze se jim divit.Pokud by ty peníze vrátili do státního rozpočtu, tak by z toho nic neměli. To přeci po nich nemůžete chtít, aby byli tak loajální ke státu. Teď to nemyslím ironicky. Takže si radši něco dopřejí. Letos byl asi nejznámější případ s aférkou se spodními kalhotkami, kdy si na dámské nechali úředníci namalovat bobra a na pánské kondora. Vše za státní erár a to si pak zvesela rozdělovali.

Za socialismu byl systém nastaven tak, že co se neutratilo v daném roce, o to nižší příděl peněz byl v roce příštím. Logicky se tak plán utrácení musel plnit, děj se co děj. To dnes snad již neplatí. Přesto se na konci roku utrácí nezřízeně.

Předpokládám, že kdyby se peníze neutratily, tak o to nižší by snad příští rok příděl nebyl. Toto schéma myšlení snad už máme za sebou. Tak jak motivovat úředníky všech stupňů, aby neutráceli, ale ušetřené peníze vrátili do státního rozpočtu?

Napadá mě jediná věc. Za prvé množství peněz na příští rok zachovat, i kdyby se něco ušetřilo. Jinak bychom se vrátili do socíku. A za druhé, a to je to podstatné, z úspor úředníkům dát určité procento (půlku? třetinu?) hotově na ruku. To bychom koukali co se dá ušetřit. A spokojeni by byli všichni. Jak úředníci, tak státní finance.

Autor: Tomáš Flaška

2 Komentářů

 1. Michal Foršt
  26.12.2013 – 23 Tevet 5774 v 23:37 — Odpovědět

  Systém je podobný i v dnešní době. jak u rozpočtových, tak příspěvkových organizací. Aspoň co je mi známo.

  0
  0
 2. woodoo
  27.12.2013 – 24 Tevet 5774 v 13:28 — Odpovědět

  Ad 1) No právě, takže by se musely vytvářet, tzv. černé fondy. Kdepak udělali soudruzi z NDR chybu? “O)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Modloslužba v touze

Další článek

Muslimská komunita zachránila synagogu