Zdroj: tabletmag.com

Mezináboženský projekt partnerství mešit a synagog dosáhl v letošním roce rekordního úspěchu.

Když v roce 2008 newyorská Nadace pro etnické porozumění přišla s myšlenkou rozšířit program Víra tvého bližního i na islám, zapojilo se  50 mešit a 50 synagog.

Letos už se akce nazvané Week-end of Twinning zúčastnilo více než 300 svatostánků a řada židovských a muslimských organizací ze šesti kontinentů.

Úvodní víkend každoročně zahajuje měsíc trvající festival, jehož program připravují mešity, synagogy a náboženské spolky. V loňském roce se program festivalu točil především kolem charity – židé a muslimové společně plnili svou náboženskou povinnost obdarováváním bezdomovců a obětí hurikánu Sandy.

Tento rok, kdy tématem festivalu byl antisemitismus a islamofobie, využily možnosti k seznámení s vírou svých bližních již tisíce muslimů a židů ze třiceti zemí světa.

 

V některých případech je partnerství mešity a synagogy ještě užší.

O sobotních ránech v newyorském východním Bronxu, na rohu Westchester Avenue a Pugsley Street, setkávají židovští věřící. Neobvyklé je na tom jenom to, že jdou na bohoslužbu… do mešity.
Chabad of East Bronx je totiž, stejně jako mešita Al Ímán, součástí Islámského kulturního centra.

Židovská populace v Bronxu poklesla z 630.000 osob na 45.100 převážně starších lidí (odhad z r. 2002). Tento demografický vývoj se nepříznivě podepsal i na počtu a provozuschopnosti synagog. Ke spojení východobronxské synagogy s mešitou však nedošlo náhodou.

Dnes již zaniklá kongregace Young Israel kdysi distribuovala oblečení potřebným. Mezi obdarovanými byl i Moussa Drameh, který darované oděvy přerozděloval mezi nové přistěhovalce. Drameh později založil islámské centrum a islámskou školu a Young Israel jeho centrum v 80. letech finančně podporovala.

S úbytkem židovských věřících ale musela Young Israel prodat své nemovitosti; část zařízení věnovala Dramehovu centru a věřící přešli ke kongregaci Chabad of East Bronx. Neměli žádnou modlitebnu a vzhledem k nízkému počtu a vysokému věku věřících si nemohli dovolit pronájem dalších prostor. Když se o situaci kongregace dozvěděl Moussa Drameh, ihned nabídl Chabadu možnost vykonávat bohoslužby v mešitě. “Teď je řada na mně, abych pomohl,” říká zakladatel islámského centra. “Nevidím důvod, proč bychom se měli nenávidět, proč nebýt jedna rodina.” Dodává, že obzvláště obdivuje rabíny, kteří kvůli bohoslužbě každou sobotu přicházejí z patnáct mil vzdáleného Brooklynu.

V sobotu, když se účastníci bohoslužeb zdržují práce, jim muslimští návštěvníci a pracovníci islámského centra rozsvěcejí světla a zapínají topení.

Jedním z cílů Dramehovy Islámské školy (založené v prostorách nedalekého kostela svaté Heleny) je výchova k náboženské toleranci.

Mnoho rodičů vzalo své děti ze školy poté, co v mešitě vznikla synagoga. “Říkají, že synagoga v mešitě je antiislámská. Ale právě kvůli takovým názorům to děláme. Existují skupiny a jednotlivci, kteří chtějí ničit lidi, o kterých si myslí, že pro ně světě není místo. A tohle je proti islámu, proti náboženství i proti zdravému rozumu.”

Věřící Chabadu stále doufají, že se jim znovu podaří otevřít vlastní synagogu, přilákat do sousedství více židů a rozvíjet dobré vztahy s muslimskými sousedy. Jak říká asistující rabín Avi Friedman, “je to trochu jako budoucí svět – mesiášský zítřek, v němž všichni lidé žijí v míru.”

Synagoga v mešitě byla letos v březnu v rámci dobrovolného projektu renovována.

Autorka: Karíma Sadio

10 Komentářů

 1. plan9
  30.12.2013 – 27 Tevet 5774 v 11:50 — Odpovědět

  sam si rikam, ze si budou zide a okolni dost geneticky podobni, kdyz zijou na jednom uzemi tak dlouho.

  nebo ‘shalom’ a ‘salaam’.

  0
  0
 2. KS
  30.12.2013 – 27 Tevet 5774 v 12:20 — Odpovědět

  Arabština a hebrejština společně patří do semitské skupiny afroasijské jazykové rodiny. Ale jelikož na rozdíl od judaismu islám nebývá spojen s etnicitou, lze například o provozovateli islámského centra zmíněného v druhé části článku podle příjmení předpokládat, že je národností zcela nesemitský Mandingo.

  0
  0
 3. Egoismus 2000
  31.12.2013 – 28 Tevet 5774 v 09:59 — Odpovědět

  A hele lidé dávají smysl! :-)

  0
  0
 4. Issa
  31.12.2013 – 28 Tevet 5774 v 19:39 — Odpovědět

  Kdyz analyzuju ty reakce , napada me jedna otazka : je ateismus mírova orientace ?

  0
  0
 5. J.Formánek
  2.1.2014 – 1 Shevat 5774 v 12:21 — Odpovědět

  KS, to je fakt absurdní poznámka !k věci”, že “arabština a hebrejština patří do skupiny xy”.

  Horší je, že pod “Moussa Drameh” nejsem schopen prakticky nic vygooglovat. Tak olbřímí počin by měl vygenerovat mnohem víc odkazů v angl. než v češtině. Třeba i něco ve fr. a něm. Drameh je asi Mauretánec…nic víc jsem nevytěžil…

  Asi o nic nejde.

  0
  0
 6. KS
  2.1.2014 – 1 Shevat 5774 v 23:11 — Odpovědět

  Pane Formanku, Vas Google Vam asi neco taji. Ten v mem pocitaci mi nasel odkazu celou radu:

  http://www.thejewishweek.com/news/new_york/shul_mosque

  http://www.theyeshivaworld.com/article.php?p=116911

  http://www.tabletmag.com/jewish-life-and-religion/88849/a-bronx-tale-3

  http://bronxink.org/2011/12/12/20424-mosque-ultra-orthodox-synagogue-share-one-roof-in-the-bronx/

  http://messiahtruth.yuku.com/topic/3970/A-Chabad-Synagogue-inside-a-Mosque-in-the-Bronix

  http://jewishvoiceny.com/index.php?option=com_content&view=article&id=508:synagogue-located-in-mosque-raises-eyebrows-in-the-bronx&catid=112:new-york&Itemid=295

  http://www.indyposted.com/129069/bronx-mosque-opens-doors-to-jewish-congregation-video/

  http://laurenbenichou.wordpress.com/2012/06/01/the-mosques-synagogue/ /

  … a dalsi a dalsi, celkem 9560 vysledku…

  0
  0
 7. J.Formánek
  5.1.2014 – 4 Shevat 5774 v 23:21 — Odpovědět

  Já mám pro vás větší humor, když už se chcete tak moc křižovat židomuslimstvím, tak aspoň na nejvyšší úrovni:

  http://www.yourjewishnews.com/2014/01/n30820.html

  0
  0
 8. Michal Foršt
  6.1.2014 – 5 Shevat 5774 v 02:28 — Odpovědět

  Ad 6.:
  Pokud do vyhledávače Google zadáte “Moussa Drameh”, vyjede circa 20 odkazů (při ponechání funkce, která zamezuje opakování velmi podobných odkazů). Bez uvozovek vyjede mnohem větší množství odkazů, ale spousta z nich není relevantních. Takže to pak vyjde nastejno.

  Podstatnější ovšem je, jaké internetové stránky o něm referují, kolik tomu dávají prostoru, kolikrát to opakují případně rozvíjejí.

  Takže výsledek: nic moc.

  0
  0
 9. J.Formánek
  6.1.2014 – 5 Shevat 5774 v 12:33 — Odpovědět

  Taky nezvládají americké úřady spelling svých jmen-odkazů, KS ho má v posledním odkazu jako Drammeh. To je pak těžké někoho vygooglovat. Těžká konspirace.

  0
  0
 10. 7.1.2014 – 6 Shevat 5774 v 01:22 — Odpovědět

  Michal Foršt: mně se zdá jen přirozené, že zprávě o synagóze v mešitě se věnují především židovské a muslimské stránky a stránky městské části. Myslím, že když se zpráva o restaurování pidimodlitebny dostane do televize, už to je až až.
  Jinak nemáte pravdu, odkazů je daleko víc, i ve francouzštině a španělštině a například New York Post o této mešitě referoval už v roce 2001 http://www.nytimes.com/2001/11/16/nyregion/safekeeping-faith-tradition-bronx-mosque-provides-place-for-prayer-more.html

  Tipům pro používání vyhledavačů se asi věnují jiné stránky, mne by spíš zajímalo, jak mediální pozornost zhodnocuje nebo znehodnocuje konkrétní činy konkrétních lidí? Kdyby pan Drameh na ulici někoho ubodal a v černé kronice městské části tomu věnovali tři řádky, bude to menší zločin, než kdyby to bylo v celostátních zprávách?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muslimská komunita zachránila synagogu

Další článek

NOVOROČNÍ Interview s Jakubem Schwabem