Zdroj: Archiv

Jakub Schwab – (narozen 13.12.1976 v Praze), pracuje jako podnikatel v oblasti cestovního ruchu pro židovskou klientelu přijíždějící do střední Evropy. Je podruhé ženatý 5 dětí včetně nevlastní dcery (Natan, Nia, Miriam, Samuel, Ruben). Mezi jeho zájmy patří historie, geopolitika; vlastní sbírku vlakových jízdních řádů a ten nejcennější vlakový řád je asi z roku 1906. Politické vyznání monarchista – legitimista.

Vážený pane Schwabe, dovolím si Vás citovat:

„Podivný, podivný je ten skandinávský a potažmo evropský humanismus… Věděli jste, že v Norsku, které dnes vehementně navrhuje zákaz obřízky a kde je šchita zakázaná, je zoofilie ilegální až od roku 2007? Že ve Švédsku, kde je šchita ilegální snad 30 let, bude zoofilie ilegální až od 1. ledna? A že v Dánsku, kde je šchita taktéž ilegální, je zoofile stále legální?
Podivný, podivný je ten skandinávský a potažmo evropský humanismus…“

Mohl byste prosím tento citát osvětlit?

Víte, přijde mi, že se Evropa ve vztazích k menšinám, ať už národnostním nebo náboženským, zmítá v extrémech. Na jedné straně tu máme, ve Francii nebo zmiňovaném Norsku, předměstí, kam se žádný Francouz či Nor neodváží vstoupit, velmi často včetně policie, a zde nejsou politici schopni ani ochotni hledat řešení, velmi často proto, že nechtějí být nařčeni z nedostatku politické korektnosti nebo dokonce rasismu. Titíž politici potom hledají zástupná témata – a já zákaz rituální obřízky za takové téma považuji – zjevně jako vějičku pro své voliče a navlékají to na humanismus. Mnou použité srovnání ve vztahu šchity a zoofilie je z podobného soudku. Samozřejmě, nechť pro šchitu i obřízku existují regulace, ale nechť zůstanou z náboženských důvodů legální.

Je tady ještě jedna věc – ve výše popsaném neřešení skutečných problémů vidím příčinu úspěchu extremistů v mnoha evropských zemích. Nevěřil byste, kolik mých ortodoxních židovských klientů z Antverp volí Vlámský blok, což je strana evropským mainstreamem považovaná za fašisty.

Vyrůstal jste na obci, to Vám opravdu závidím, první škola před Lauderovými školy než vůbec vznikly, vedl rabín Mayer. A z Vašeho vyprávění jsem pochopil, že není důležité, zda člověk ve straně byl nebo nebyl, ale zda skutečně donášel. Takže moje další otázka bude druhá omluva (tedy absolutní hodnota mé omluvy v 01)rodině Mayer.

Jsou Mayerovi tak krásní lidé, tak jak o tom hovořil rabín David Peter a já mu v té chvíli neporozuměl?

Víte, Mayerovi určitě nejsou krásní a dokonalí lidé, Mayerovi jsou jako my všichni – z masa a kostí, mají své slabé i silné stránky. Ano, rabín Mayer, během studií v Budapešti a pod nátlakem udělal, co udělal a závazek StB podepsal. Svojí práci na ŽNO ovšem vykonával dle mého názoru se ctí, nikoho neudával a když v roce 1990 celá věc vyšla najevo, odešel z funkcí a ač i v Československu, myslím, nějaké nabídky měl, odešel s celou rodinou do Izraele vybudovat novou existenci. A opět, myslím si, uspěl.

Myslím, že vím o lidech, kteří v rámci tehdejší ŽNO skutečně aktivně donášeli a škodili, nicméně v žádných seznamech nejsou a jejich případná lustrace by byla negativní…

Právě proto, že jsem jako dítě onu dobu na Obci zažil, prostě nechci soudit a odsuzovat za jeden podpis někoho, kdo potom vykonal spoustu dobré práce a ještě dokázal odejít do jiné země do nejistoty, protože to tak cítil.

A co minulost Babiše? Jak by se k tomu měl postavit Král? Je pozitivní lustrace ještě důvod nenaplnění očekávání od lidu?

František Josef I. na začátku 20. století dvakrát, i přes jasný výsledek voleb, odmítl jmenovat Karla Lugera do funkce vídeňského starosty, protože tento byl virulentním antisemitou. Napotřetí kapituloval a Lugera jmenoval.

V této zemi platí ústavní zvyklost, kterou já narozdíl  od hradního pána za idiotskou nepovažuji, že kandidáti na ministry mají přinést negativní lustrační osvědčení. Musím říci, že mě fascinuje ta rychlost, se kterou se všichni, ať už president, vládní strany možné budoucí koalice a vlastně celá politická scéna, smířili s tím, že Babiš půjde do vlády. Očekával bych alespoň nějaký pokus či dva tomu předejít.

Všiml jsem si na NETU Vaší jedné fotografie (červená táhnoucí nit):

A chtěl bych se Vás zeptat: Je pro židy a muslimy, možná i křesťany a buddhisty stejný Bůh?

Bůh je samozřejmě pouze jeden, což ovšem neznamená, že nemůže být různě interpretován.

A když jsme u Lauderových škol, jak jste spokojen s jejím vývojem, znáte ji přece od vzniku, s jejím vedením? A jakou budoucnost byste si představoval? Koho byste si představoval v čele LŠ?

Když jsem někdy v druhé půli devadesátých let pracoval na Rabinátě ŽO, pozoroval jsem vznik Lauderových škol. Pamatuji si nultou první třídu a nultý první ročník gymnázia, LŠ jsem tudíž pozoroval i v době, kdy jsem ještě žádné děti sám neměl, pamatuji si všechny paní ředitelky a pány ředitele a že jich tedy bylo :). Je nesmírně těžké vybudovat v Praze dobrou židovskou školu navštěvovanou dětmi s tolika různými mateřskými jazyky. V zásadě si myslím, že v rámci stávajících možností mohu být s Lauderovými školami spokojen, i když stav samozřejmě není ideální, ale co je ideální?

Až přijde čas k přirozené výměně vedení Lauderových škol, bylo by třeba se poohlédnout ideálně po někom, kdo má kvalifikační předpoklady, mluví česky a má nějakou zahraniční židovskou zkušenost, ideálně z Izraele, který je tavícím kotlíkem sám o sobě. Jméno konkrétního kandidáta po mně, prosím, nechtějte.

Myslíte si, že je důležité a jediná cesta prožívat JUDAISMUS nebo ŽIDOVSTVÍ podle pravidel? Je to jediná správná cesta? Je důležité zda se píše Židem nebo židem, nebo je podstata jinde?

Neexistuje jediná cesta, existuje snad jen jediná individuální cesta, pro každého. Nebýt pravidel, judaismus ani Židé už by dnes neexistovali (a já píšu Židé proto, že se považuji za Žida i v národnostním slova smyslu, nejen v náboženském).

Přál byste si, aby ČESKÝ KRÁL vládl celé Evropě? Může to být severský král nebo třeba anglický král, nebo to může být a nebýt židovský a Židovský Král? Kdo to podle Vás má být?

Myslím, že by Evropa měla být svým způsobem vrácena do stavu roku 1918. Český trůn byl uprázdněn vyhlášením republiky, nicméně čeští králové existují, a ať už se nám to líbí nebo ne, jsou jimi Habsburkové, kteří, mimochodem, ze všech evropských šlechtických rodů mají i nejvíce přemyslovské „krve“. Pokud by měl na trůně sedět někdo jiný, pak pouze se souhlasem Jeho Výsosti Karla von Habusburg-Lothringen (ano, on je též Karel, jako byl jeho dědeček, poslední korunovaný císař. Mimochodem, víte, že Jan Masaryk po únoru 1948 prohlásil, že kdyby jeho táta věděl, kam to celé dospěje, šel by se Karlu Habsburskému osobně omluvit?

Může se objevit v našem 21. století Mojžíš?

Tóra jasně říká, že žádný prorok už nebude mít velikost Mojžíše.

Může Mojžíš říci, že Svatá Země není Izrael, ale Česká republika?

Ani kdyby se objevil, říci to nemůže.

Pochybujete o tom, že president Zeman je alkoholik?

O tom se moc pochybovat nedá.

Jak se vlastně pozná alkoholik?

Alkoholikem je člověk, který pít musí, pokud chce jakž takž fungovat.

Myslíte si, že člověk využívá svůj mozek jen z 30% a jeho možnosti, které uměl využívat v minulosti (telepatie, čtení myšlenek, pohybování v časoprostoru atd.) zapomněl využívat a že podle Nostradamuse, právě to, že tyto vlastnosti objeví: ho zahubí? Anebo posílí?

Nevím, ale Nostradamus se ve spoustě věcí mýlil.

Co byste popřál Shekel.cz do roku 2014 a co do roku Koně byste popřál našim čtenářům?

Do nového fiskálního roku bych chtěl všem popřát jen to dobré a také co nejnižší daně :).

Poslední otázku chci věnovat i hudbě, poslední dobou sleduji pořád tento klip a přijde mi tak mimo, že se mi fakt líbí. Co na něj říkáte?

Klip ZDE

Bezesporu mimo je. Klipům jsem nikdy úplně nerozuměl, nicméně na jednom jsem nedávno takříkajíc uletěl taky:

Autor: David Fábry

 

1 Komentář

 1. Refael
  1.1.2014 – 29 Tevet 5774 v 09:46 — Odpovědět

  Rabin Daniel Mayer slapl vedle(tim podpisem), ale mam tez k nemu velkou uctu. Poznal jsem ho az v Haife, ale je to slusny muz a mile rad jsem poslouchal jeho “Drasot” o Sabatu.
  Nikdo z nas nevi, pod jakym tlakem byl pri podepisovani. Neverim, ze by byl dobrovolnik pro STB.

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Mešita, dvojče synagogy

Další článek

Výroční zpráva NEW SHEKEL o.s.