Zdroj: timesunion.com

Celý svůj život chodím přes nejfrekventovanější třídu v Brně – tedy Česká, Náměstí svobody a Masarykova. A jelikož tudy chodím denně několikrát, neušlo mi, že se mění, což je pro každé město samozřejmě naprosto přirozené. Každý krok vpřed přijímám velice pozitivně, například jsem vždy miloval kontroverzní obchodní dům Omega, který svým futuristickým minimalismem narušil historickou řadu budov na Náměstí svobody. Dokonce i tamtéž stojící socha, zpodobňující primátora města Brna Romana Onderku v nadživotní velikosti, je pro mě takovým symbolem mé rodné Moravské metropole. A nový obchodní dům Letmo je jednoduše fascinující!

Co mě ale znervózňuje je až neuvěřitelně rychlý nárůst muslimských fastfoodů, které se objevily v posledních několika letech na ulicích jako houby na Sahaře v období sucha – tedy z ničeho nic. Tyto fastfoody většinou vůbec neupozorňují na to, že strava, kterou prodávají, je halal.

Brno nikdy nebylo nějak zvlášť multikulturní. Abyste mi rozuměli, i když jsem Žid, nepovažuji se za jinou kulturu. Narodil jsem se v České Republice, rovněž se cítím být Čechem, mluvím česky (i když s hodně silným brněnským přízvukem), podporuji české umění, piju pivo, miluji grilování, prostě žiju jako každý obyčejný Čech. To, že nejím vepřové nebo nechodím do kostela, to je přece každému jedno.

Ale právě tato maličkost, kvůli které si prostě Ondra nemůže dát na ulici párek v rohlíku nebo hamburger, tato maličkost, kterou 99% brňáků nevidí, tato maličkost, která zřejmě ani nikoho nezajímá, tak právě tato maličkost mě znervózňuje. Ano. Znervózňuje mě, když nevím, že jím halal maso.

Na začátek si pojďme říct něco o rituálním zpracování masa, i když předpokládám, že většina čtenářů Shekelu je s tímto obeznámena. Víte, praktický rozdíl mezi košer a halal by člověku, který o těchto dvou pojmech neví vůbec nic, připadal velmi malý. Etický rozdíl je však naprosto zásadní. To jsem si samozřejmě nevycucal z prstu, ale také jsem měl možnost se o tomto osobně přesvědčit.

Při košer porážce jsem viděl opravdu velice profesionálně a rychle zvládnuté usmrcení krocana a telete. Jeden jediný řez speciálním nožem a zvíře vždy ztratilo vědomí do deseti vteřin (počítal jsem to), vše bylo velmi čisté a hygienické. Kdežto halal porážka? Tele přivázané za všechny čtyři nohy a přitažené k zemi, kterému poté muž naprosto nevyhovujícím nožem doslova rozpižlal krk. Zvuk, který poté tele vydalo, mě strašil ještě dlouho poté.

Už několik let se zásadně vyhýbám veškerým potravinám, které vyhovují halal předpisům – ne proto, že bych nějakým nezlomným důvodem nenáviděl muslimy a potřeboval si honit ego tím, že bych bojkotoval vše muslimské (i když to vlastně dělám), ale spíše proto, že takové zacházení se zvířaty při muslimské porážce, které jsem na vlastní oči viděl, je jednoduše něco, co nemohu podpořit. A ani jiné potraviny, které nesou označení halal, jednoduše nekupuji.

V Brně se nedávno objevil nový obchod se jménem „Minimarket“. Máme tu ještě jeden obchod, který se jmenuje stejně, ale ten, o kterém chci mluvit, nese označení HALAL, které ale v názvu figuruje napsaný pouze arabsky.  A tento Halal Minimarket, skrytý v jedné z bočních ulic na České, nabízí celý sortiment v halal kvalitě. Když jsem vešel ze zvědavosti dovnitř, cítil jsem se docela komicky. Všude na zdech byly plakáty a plátna s motivy Palestiny. Prodavačka se na mě dívala nedůvěřivě, a když uviděla můj přívěsek Davidovy hvězdy, který běžně nosím kolem krku, odešla na chvíli pryč a vrátila se s jinou prodavačkou, načež mě velice pozorně sledovaly. Prohlížel jsem si, co nabízejí, protože mě to jednoduše zajímalo – nevěřil bych, že Haribo také vyrábí halal verzi svých gumových medvídků. Nakonec jsem si vzal jednu pitu za 15 korun, zaplatil jsem a šel ven. Když jsem procházel kolem výlohy, zahlédl jsem, jak si mě obě prodavačky pořád prohlížejí. Pitu jsem dal bezdomovci, který často hraje na foukací harmoniku u různých kostelů v centru Brna a zamířil jsem už nevím kam. Prostě někam jinam.

Na velmi frekventované ulici Joštova, kde se každý den kupí hromada studentů z Masarykovy univerzity, se nachází muslimský fastfood. Tentokrát se majitel už nebál skrýt slovo halal – ba naopak, použil ho přímo na vývěsní ceduli ve spojení s dalšími dvěma: bio a hygienic. U tohoto „hladového okna“ (na jehož poutači máme velmi lámanou češtinou představenu nabídku kuchyně), stojí denně spousta lidí, kteří jednoduše neví, jakým strašným způsobem se dostalo maso do jimi zakoupené jufky nebo pity.

A v neposlední řadě nyní již neexistující legendární kebab na Masarykově ulici, který poskytoval slevu 50% na sortiment pro muslimky v hidžabu. Nyní se tam již tento fastfood nenachází.

Toto jsou jen tři z mnoha příkladů toho, že pokud hledáte halal kebab v centru druhého největšího města naší Republiky, nebudete mít nejmenší problém.

Já ale problém mám.

Kde si můžu dát v centru u okénka ne-halal kebab?

Pokaždé, když se s přáteli vracím domů z hospody nebo baru, chceme si dát něco na jídlo. Nejoblíbenější byl u nich právě kebab. Po několika společných debatách však začali tyto fastfoody, nabízející halal jídlo, odmítat – ne z nějakého náboženského nebo politického přesvědčení, ale proto, že jednoduše nechtějí jíst umučená zvířata.

Tímto článkem nechci navádět k nějakému bojkotu muslimských potravin nebo nenávisti, to v žádném případě. Spíše mě překvapuje, že bez zeptání se mnohdy člověk ani nedoví, že se jedná o halal maso. Myslím, že by to zákazník vědět měl a mít tak možnost výběru, jestli chce jíst rituálně zpracované maso nebo ne. A já nechci.

Nakonec tohoto článku bych měl nejspíš něco ujasnit. Přestože jsem věřící Žid, neschvaluji ani jednu cestu rituální porážky. Podle zákonů kašrutu a halal se zvířata zabíjejí podřezáním za plného vědomí, aby se nejednalo o „mršinu“. No, pokud se omráčené zvíře, kterému bije srdce a dýchá, považuje za mršinu, tak je to pro mě prostě idiocie. I přes moje Židovství a s tím spojenou víru, i přes veškerá nařízení, tradice a blablabla, jsem stále lidskou bytostí. A moje lidskost je důležitější než Hospodinovo slovo.

Autor: Ondřej Kubík

MYSLÍTE SI, ŽE ŽIDÉ NEJEDÍ HALLAL?

137 Komentářů

 1. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 06:17 — Odpovědět

  Židé jedí halal, protože všechno, co je košer (s výjimkou alkoholu), je i halal. :-) (Když ČSA nabízely možnost vybrat si košer jídlo, jídávala jsem v letadlech košer.)

  Myslím, že stejně jako n všech jatkách a u všech řezníků, platí to, že se především jedná o přístup lidí. Původní záměr obou zmíněných náboženství (stejně jako ochránců práv zvířat – když už tedy odpíráme zvířatům právo na život, samozřejmě, a nejsme rovnou vegany) – byl důstojné zacházení a rychlá smrt. Jsou nehalal “popraviště”, kde jsou špatně omráčená zvířata porcována zaživa, krávy mají přelámané nohy, jalovičky jsou v ohradě společně s býky ap. (vzpomínky na jeden dokument, který jsem na toto téma viděla před lety, mě budou strašit do smrti). Jsou halal řezníci, kteří zabíjet umí a zabíjejí rychle. Viděla jsem porážky ovcí a koz, “halal” – stejně jako se to dělalo na českém venkově donedávna. Zvířata byla při vědomí pár sekund: ve chvíli, kdy mu prořízli krk, ho už pouštěli, protože se okamžitě přestalo hýbat. Viděla jsem ale taky porážku ovce, která se ještě s proříznutou tepnou snažila vstát, zmítala se a umírala minimálně půl minuty. (I vánočního kapra je možno zabít klepnutím… nebo umlátit.) Největší potíž tak vidím v tom, že Hospodin nedodal: “kdo porážet neumí, ať se od zvířat drží dál.”

  A že na Vás s Davidovou hvězdou v arabském obchodě koukali s podezřením? To jim, prosím pěkně, odpusťte. Já se taky nezlobím na biletáře, kteří mě a mého duchovního bratra doslova(!) šacovali, když jsme (já v hidžábu a on na první pohled Arab) šli na kulturní program do Jeruzalémské synagogy v Praze.

  16
  17
 2. Martin Konvička
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:21 — Odpovědět

  “Původní záměr obou zmíněných náboženství (stejně jako ochránců práv zvířat…) byl důstojné zacházení a rychlá smrt.”

  Jak to víte?

  Jste schopen dodat nějakou textovou evidenci, aspoň z té Thóry když už ne z textů islámských, nebo prostě lžete jak na orientálním tržišti?

  15
  4
 3. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:34 — Odpovědět

  @Konvičko: Vidíte, že jste extrémista – copak se lže jenom na orientálním tržišti, Vy snad nelžete? Vy neumíte lhát? Nebo snad nějaký národ či země má ke lhaní větší předpoklady?

  Samozřejmě podle Vašeho docentského moudra Má :)

  6
  11
 4. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:41 — Odpovědět

  Ad 1.:
  To je zásadní omyl, že co je košer je i halal. Respektive pokud nějací Židé jedí potraviny s označením halal, tak halal NENÍ košer. Protože jde o různé systémy. Jiný je ritus, který se ke košerování váže.

  Někteří jedí potraviny označené jako halal, protože to mají jako jakýsi kompromis, jelikož v dnešní Evropě je skutečně vetšinou problém košer potraviny sehnat. Nejen je to často finančně náročné, ale prostě nejsou místně buď vůbec a nebo jen ve velmi omezeném množství. Navíc v běžném provozu domácnosti je velmi náročné vyhledávat potraviny, které jsou košer, kontrolovat obaly s často miniaturní seznamy přísad atd.

  Jistě, kdo chce, tak za značného úsilí a často za velkého omezení pestrosti jídelníčku se košer nají (snad…).

  Prostě a jednoduše: Realita je taková, že nebydlí-li člověk v Praze, tak má smůlu.

  Kromě toho progresivní judaismus je ohledně košer stravy mnohem benevolentnější (ovšem samozřejmě se drží biblických příkazů co jíst a co ne, ne tak striktně pozdějších rabínských nařízení).

  Ale halal skutečně není košer. Hechšer čili potvrzení o poživatelnosti nedávají muslimové, ale v tom znalí a uznávaní Židé.

  7
  1
 5. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:44 — Odpovědět

  @Foršte Vy jste tu chyběl, samozřejmě že Karíma chtěla napsat co je Košer je i Hallal – bavili jsme se o tom na našem girlování: https://www.shekel.cz/29848/multikulturni-hallal-girlovani-financniho-koser-portalu-shekel-cz

  Díky za zbytečný plky..

  1
  5
 6. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:45 — Odpovědět

  @Foršte – pokud byste četl celý její příspěvek došel byste ke stejnému závěru, že se nepřesně vyjádřila – viz ona muslimka a košer jídlo v ČSA..

  1
  6
 7. dada
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:45 — Odpovědět

  Já bych řekla, že Martin se ptá dobře: původní záměr byl asi úplně jiný. S city dnešních ochránců zvířat to asi nemělo moc společného.

  3
  0
 8. Martin Konvička
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:48 — Odpovědět

  A Fábry mi, když je nachytán při lži, namítá, že “jiní lžou taky”.

  No – lžou. Ale JENOM fábry, zdá se že na široširém světě jenom fábry, lže o tom, že mojžíšovské a mohamdánské zákony byly “o ochraně zvířat”.

  Když už chcete lhát, fábry, tak se to nejdřív naučte.

  10
  3
 9. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:48 — Odpovědět

  AD 5.: Pane Fábry, to se můžete s muslimkou bavit jak chcete, ale prostě halal není košer. NENÍ. Ověřte si to u rabínských autorit.

  Pochybuji, že dotyčná paní chtěla napsat něco jiního, když doslova napsala:
  “Židé jedí halal, protože všechno, co je košer (s výjimkou alkoholu), je i halal.”

  Uvedl jsem to v č.4 dost jasně. Přečtěte si to v klidu znovu.

  5
  0
 10. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:50 — Odpovědět

  @Konvičko, kde píšu o ochraně zvířat?

  2
  4
 11. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:52 — Odpovědět

  Ad 5., 6.: Ale dejme tomu, že se skutečně nepřesně vyjádřila. Dobře. Nicméně pochybuji, že by ti “ortodoxní” muslimové jedli “od Žida”. Je to podobné, jako se silně ortodoxními Židy; ti by také nejedli halal. Toť vše.

  4
  0
 12. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:53 — Odpovědět

  @Foršte: Přehodila, je to omyl, bavil jsem se o tom s ní a Achabem v loňském září, je to omyl, který je špatně formulován

  0
  1
 13. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 12:54 — Odpovědět

  @11) S tím s Vámi naprosto souhlasím, ale jak se snažíme zde na Shekelu, že o žádné “skupině” se nedají říci “tvrzení” protože výjimky jsou pravidlem, díky

  0
  1
 14. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:09 — Odpovědět

  Ad 12.: “”Špatně formulovaný omyl z loňského září s “odborníkem” Haidlerem”” – fakt dobrý :-D

  1
  0
 15. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:12 — Odpovědět

  @Foršte: Bavili jsme se na téma košer a hallal.. V čem vidíte problém? Achab i Karíma mi jednoznačně pověděli, že co je košer je i hallal a co je hallal nemusí být košer! Zmůžete se jenom na svoje EGO v provedení i než nižší úroveň?

  0
  3
 16. Martin Konvička
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:13 — Odpovědět

  p. Fábry – ok, tak to psala Karíma.

  Lžete všeci (= islámci A islámofilní židé škemrající u islámců o repete shoa) stejně, takže kdo se v tom má vyznat.

  3
  0
 17. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:16 — Odpovědět

  @Konvičko, omlouvám se za to, že Vy s Formánkem, Lhoťanem, a IVČRN nelžete!
  To je taky moje lež, ta moje omluva :)

  0
  2
 18. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:17 — Odpovědět

  Ad 15.:
  “A čo si predstavujete pod takým “špatně formulovaným problémom?”

  “Aha, no jo, no, to nic, mějte se dobře, pane majore.”

  2
  1
 19. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:17 — Odpovědět

  @Foršte: PUSU :) !

  0
  2
 20. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:19 — Odpovědět

  Ad 19.:
  Na Vaše polibky nikdo není zvědavej. Raději si najděte schopného korektora Vašich textů. Gut šábes!

  3
  0
 21. Martin Konvička
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:36 — Odpovědět

  Ne, milý p. Fábry.
  My nelžeme.

  Nedávné zprávy: na 100 000 Židů prchá z Francie směr Izrael, po celé Evropě přibývá protožidovskýh útoků, které NEkonají europoidní supremacisté.

  Vy, s hlavou v písku, to interpretujete tak, že nebýt zlých katolíků ve Španělsku 12. století, dál byste plodně spolupracovali a harmonicky kohabitovali, protože to psal Feuchtwanger v Židovce z Toleda. Vaše slova, ne moje.

  No řekněte, nejste vy ostuda celé am-seguly, uctívač Zlatého telete a nedouka k tomu?

  6
  0
 22. KS
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:47 — Odpovědět

  Omlouvam se – jsouc v praci, nemuzu se zucastnit bitky, ktera se tu rozhorela. Ale snad se mi podari vysvetlit sporny bod z prvniho komentare. Gramaticky i nabozensky vzato, zide (kteri jedi pouze koser) jedi zaroven halal. Muslimove (kteri jedi pouze halal) nejedi zaroven koser. Tak jsem tu prvni vetu myslela, ne ze by zide bezne jedli halal v domeni, ze je to koser. (Koran sam rika, ze zide maji vice omezeni.)
  Ze by “pravoverny ortodoxni muslim” nenakupoval nebo nejedl od zida? Z nabozenskeho hlediska tomu nebrani vubec nic, snad leda kdyby bylo podezreni, ze tim podpori boj proti muslimum (to se netyka ovsem jen zidovskeho prodavajiciho). Dokazu si predstavit, ze by nejaky psychicky (nikoliv nabozensky) blok mohl vzniknout u arabskeho muslima ze SV, ale to uz jsme u trosicku jinych motivu. Preju hezky den vespolek!

  0
  2
 23. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:56 — Odpovědět

  Ad 22.: Bene.

  1
  0
 24. J.Formánek
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 13:59 — Odpovědět

  Fábry by mohl stát modelem románu neokafkovského typu FAKTOFOB.

  Jeho vnitřní život ohrožují miliardy “nacistů” se sklonem brát vážně nějaká ta fakta.

  4
  0
 25. Erich
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 14:36 — Odpovědět

  Já to vidím tak, že Halal je dle zmiňovaných kriterií podmnožinou Košer z čehož bych odvodil, že chtíce se stravovati Košerně holt chca nechca splňuji i ta pravidla pro Halal – tedy jím Halal.

  Druhak Ondřejova úvaha je podaná zajímavě má to logiku, ale protože jsem viděl taktéž video z jatek jednoho exota v USA co dodával léta “košer” do Izraele – tak si myslím že je to hlavně o tom přístupu jak popisuje Karima

  Ovšem David má s těma mršinama taky pravdu

  No a Martina jako odborníka bych rád požádal aby mi vysvětlil jak omráčit dospělého býka, jak se to má dělat.

  0
  1
 26. Erich
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 14:45 — Odpovědět

  Pane Foršte, tušíte v čem by tady mohl být nějaký problém?

  http://eretz.cz/2014/03/vrchni-izraelsky-rabinat-zakazal-koser-jatkam-poskytovat-sluzby-karaitske-obci/

  0
  1
 27. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 15:09 — Odpovědět

  Ad 26.-27.:
  Nikoliv, halal není košer. Máte v tom tzv. achabovský zmatek. Nastudujte si to ale sám. Máte na to.
  Ad 27.: Sám si dešifrujte odpověď. Bude to tak lepší. Nemám chuť se tím TADY zabývat. Protože co jsem zatím od Vás četl, jsou to spíše skryté provokace a úmysl nic moc. Však mi jistě rozumíte. Mějte se.

  1
  0
 28. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 16:08 — Odpovědět

  Dobrý den všem diskutujícím.

  Je mi opravdu smutno z toho, že se hádky přesunuly už i pod moje články. Nevím, zda jsem se v textu vyjádřil nějak špatně, že zůstal nepochopen, ale jeho obsahem je apel na to, aby lidé nakupující ve fastfoodech byli obeznámeni s tím, zda chtějí jíst rituálně poražené maso nebo ne. Není o tom, co je nebo není halal či košer, protože to stejně všichni víme. Spíš jsem se těšil na smysluplnou diskuzi o tom, jak je to u Vás ve městech a jaký názor máte na toto téma. Místo toho je tu jen další zbytečná hádka, které se nechci účastnit.

  Přeji pěkný zbytek dne.

  6
  1
 29. Michal Foršt
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 16:34 — Odpovědět

  Ad 28.: Pochybuji, že “všichni víme”, co je košer a co halal. Tvrzení, že halal je vlastně součástí košer je vágní.

  A jak to je u nás ve městech? Vždyť “to všichni víme”: Zásadní je, jestli někdo chce jíst podle sáhodlouhých seznamů (navíc i tak nejspíše neúplných, to ani nejde všechno obsáhnout), nebo se bude řídit především podle biblických nařízení a rabínská nebude všechna respektovat.

  Psal jsem už výše, že v České republice je především problém košer potraviny sehnat, sehnat v širokém výběru, luštit “éčka” na obalech a nebát se jíst košer maso na těch pár místech, kde to jde sehnat.

  Naprostý nedostatek koncetrace košerných potravin souvisí především s minimální poptávkou. Zapříčiněnou známými faktory. Jedním z nich je ovšem i monopol těch, co mají z vydávání hechšerů business. Kromě toho nejsilnějšího faktoru, že není dostatečný zájem, takže se to nevyplatí (českým jatkám apod.). Víno je čestnou výjimkou, ale výběr z domácích zdrojů je rovněž minimální, i když všechna čest.

  O potravinách jiného typu než maso a mléko se tu rozepsali jiní. Situace je obdobná v těch zemích, kde je málo zájemců o košer stravování. Dovozy jsou drahé. Řešením by mohly být dotace jednotlivými komunitami, ale ty si řeší své finance v drtivé většině ve zcela jiných oblastech.

  Při zoufalé absenci alespoň minimálního počtu skutečných učitelů tradice ve většině komunit je pak zákonité, že si zájemce o košer stravování řeší svou situaci adekvátně podle toho, jak se dostává k informacím a pochopitelně, jak jsem už psal, podle dostupnosti potravin.

  Ne každý zrovna touží být vegetariánem, natož veganem. Rovněž “vepřožroutů” je mezi námi stále hodně.

  Řešit, jestli kašrut vůči poráženým zvířatům má dobrá nebo krutá pravidla, si tedy také každý může zodpovědět podle toho, jaký vztah ke zvířatům má. Jsme všežravci. Pokud někdo tuhle lidskou přirozenost nesnese (což zcela chápu) a je schopen maso skutečně adekvátně v jídelníčku nahradit (o veganech psát nechci), tak ať je klidně vegetarián. Sice to neřeší zakázaná “éčka” apod., ale aspoň má vyřešeno, co s “flajšik”.

  Tož tak.

  3
  0
 30. astorc
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 19:25 — Odpovědět

  děkuji za článek, domnívala jsem se, že výraz rituální porážka znamená zabití zvířete rychle a bezbolestně. vůbec by mě nenapadlo, že to může být jinak. (..že hahal tedy není košer)
  v restauracích a stáncích nenakupuji ale i tak jsem vděčná za informaci

  2
  0
 31. JB
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 20:26 — Odpovědět

  Pokud to ještě někomu není jasné a hodlá si tady dál vymýšlet nebo plést pojmy s dojmy:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Islamic_and_Jewish_dietary_laws

  1
  0
 32. 5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 20:32 — Odpovědět

  @JB: Jedna otázka:

  Co je košer je i hallal!
  Co je hallal neni (ale může někdy) být košer!

  Platí to?

  0
  2
 33. JB
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 22:20 — Odpovědět

  Ne.

  1
  0
 34. Tony
  5.4.2014 – 5 Nisan 5774 v 23:02 — Odpovědět

  Je obdivuhodné, jak se kolem tak jasné věci jako Halal a Košer, dá udělat takový humbuk a osočování. Slušně se najíst v “Zlatém kříži Brna” je nyní těžší úkol než určit podle “kokota” na Náměstí Svobody, kolik je hodin. Zmizely lidové restaurace, bufety i odolní rákosníci a vynořily se tyto halal fastfoody. Cenová mapa nájmů Brna střed ukazuje jasně, že z těch placek s něčím se vysoké nájmy nezaplatí. Takže předpokládám, že k tomu mají ještě nějakou bokovku. A tady je prostor, pro toho, kdo je tam denně…

  3
  0
 35. 6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 06:12 — Odpovědět

  @32:
  Halal není – absolutně bez výjimky – jen to košer jídlo, které obsahuje alkohol.

  Když budeme zabíhat opravdu do podrobností, pro některé(!) právní školy islámu bude halal košer maso spíš z minichovu než z obrovských jatek (jméno Boží nebylo pravděpodobně vyslovováno nad každým zvířetem). Nicméně třeba škole šáfí na tom nesejde a pro její následovatele je košer maso halal i v případě, že požehnání bylo jedno jediné pro celou halu kuřat.

  Pak hrají roli rozdíly mezi jednotlivými směry a právními školami – například pro šíity musí být řezník muslim, někde se požaduje, aby zvíře mělo při porážce hlavu směrem k Mekce.

  Nicméně obecně převažuje názor, že košer potraviny (s výjimkou výše uvedených omezení) jsou halal, na základě koranického verše 5:5: “Dnes jsou vám dovoleny výtečné pokrmy; jídla těch, jimž dostalo se Písma, jsou vám též dovolena…”

  Záleží ovšem také na tom, co producent košer potravin považuje za košer – pokud se setkají dva zastánci náboženského názoru, že vepřová želatina nebo enzymy jsou košer/halal, budou se na přijatelnost pokrmu dívat jinak, než když si producent myslí, že tyto přísady jsou košer a konzument je přesvědčen, že jsou harám. Takže asi tak.

  0
  1
 36. 6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 06:13 — Odpovědět

  http://muslimmatters.org/2012/06/22/is-kosher-meat-%E1%B8%A5alal-a-comparison-of-the-halakhic-and-shar%CA%BFi-requirements-for-animal-slaughter/

  0
  1
 37. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 09:16 — Odpovědět

  Ad 35.:
  “Vepřová želatina” – NENÍ košer, Ježkovy voči a Smetanovy uši, jak jste na to přišla, že by to někdo považoval za košer??? Vepřové zakázal svému lidu Hospodin, je to přímo v Tóře. Takže to dodržují nejen ortodoxní a konzervativní (Masorti) ale také progresivní (reformní, liberální).

  A když píšete, že šíité požadují, aby řezník byl muslim, tak to je dost zásadní sdělení. Šíité, to nejsou žádná sektička, ale obrovské množství lidí.

  Takže platí, co napsal pan Blažek v čísle 33. jako odpověď na dotaz v č. 32:

  Dotaz:
  Co je košer je i hallal!
  Co je hallal neni (ale může někdy) být košer!
  Platí to?

  Odpověď:
  NE.

  1
  0
 38. KS
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 10:25 — Odpovědět

  @37: Jak je to s koserem a zelatinou, vite vy urcite lip, nez ja –
  nicmene v islamu na tohle tema probiha debata, existuji nazory, ze i
  veprova zelatina je halal, nebot derivat z necisteho muze byt cisty,
  nabozenske autority se neshoduji. Vim, ze zelatina vzbudila diskuse i
  v otazkach kasrutu, ale je mozne, ze tam neslo o jeji veprovost, ale
  neco jineho.
  Siite, pravda, sice nejsou sekticka, ale vic nez 90% muslimu na svete
  NEJSOU siite. :) I prislusniku sufijskych radu je dvakrat vic nez
  siitu.
  Ja tedy porad musim trvat na tom, ze to, co je koser, je vetsinou i
  halal – pokud to nejaci duchovni zpochybnuji, rikaji vetsinou veci
  jako “technicky vzato ano, ale dnesni zide nejsou skutecni verici”
  pripadne “podle Pisma ano, ale meli byste podporovat muslimske
  prodejce” apod..

  0
  1
 39. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 11:15 — Odpovědět

  Ad 38.:
  Je mi líto, ale píšete skutečně nesmysly. Želatina skutečně nemusí být košer z různých důvodů. Je-li ale něco Z VEPŘOVÉHO, košer to prostě být NEMŮŽE.

  Setrvávejte si ve svém omylu, že to, co je košer, je většinou i halal. Jde o dva různé systémy. Kdo skutečně chce jíst košer, nebude vyhledávat potraviny s nápisem halal. A naopak: proč v tureckých obchodech v Rakousku, Německu a ve Francii nevidíte potraviny s hechšerem (tedy košer)? Ono to není jenom v tom, že by někomu vadilo “kafe od Žida” jako v Maryše. Jistě, proč brát od cizích, když si mohu vzít od svých. Ovšem – i díky té “blbé” Wikipedii, na kterou odkázal trefně pan Blažek v č.31, si to můžete lépe promyslet, než tady jen tak psát podle svých dojmů.
  Zase tak k ničemu nebude, když na ní odkazuje, když se mu to právě hodí, protože nemá nejspíše zrovna čas, i její rétorický odsuzovatel, zdejší quasichasidský guru.

  Ostatně, dojmů a “mystiky” je zdejší portál plný. Překroucených faktů také. Ono se toho pod “odkrvené” náboženství přece tolik vejde, že….

  Za perlu Vašeho vyjádření ovšem považuji Vaše tvrzení, že, cituji doslova:

  ““to, co je koser, je vetsinou i halal – technicky vzato ano, ale dnesni zide nejsou skutecni verici”
  pripadne “podle Pisma ano, ale meli byste podporovat muslimske
  prodejce” apod..””

  Co to má být??? Co to znamená: “skutečný věřící???”

  Ejhle, ortodoxie (islámu?) Vám zatemňuje zdravý úsudek.

  Kdo z Židů se snaží žít podle tradice, tak samozřejmě řeší i košer stravování. Ale podporovat si takovým tvrzením vlastní zcestnou tezi, že košer je většinou i halal je dost zoufalé.

  Chci, abyste citovala zdroj, který uvádí konkrétní “nějaké douchovní”, co tvrdí, že bychom měli “podporovat muslimské prodejce”.

  To je neuvěřitelné, co jste na´psala.

  1
  0
 40. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 11:18 — Odpovědět

  Ad 38.-39.:
  Pokud zase namítnete, že máte na mysli muslimské duchovní, co to tvrdí, dobrá. Nejspíše jste to tak i myslela. Tak ale pište příště jednoznačně. Děkuji.

  Ostatně: v tom případě je Vaše vyjádření o “nevěřících židech” opravdu hrozné: ukazuje to na pravou podstatu islámu – jeho nesmiřitelnost s jinověrci a bezvěrci.

  No fuj.

  1
  0
 41. astorc
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 12:01 — Odpovědět

  jak si jistě všichni všimli.. neznám ze zdejších nikoho diskutujícího a ani problematiku stravování
  jen cítím povinost říci, že želatina je problém pro všechny
  pro různé typy alergií, různé druhy onemocnění protože jen kuchař ví jaký materiál použil. např. pokud se dítě léčí po prodělané otravě z masa a po ovocném zákusku musí znovu do nemocnice je jisté, že důvod nevolnosti je ovocný zákusek. omlouvám se všem kteří si mysleli, že cukroví je oddělenou částí jídelníčku.

  0
  0
 42. KS
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 12:24 — Odpovědět

  Pane Forste, stejne jako vcera, nemuzu ani dnes vkladat odkazy ap.
  Nicmene zagooglujete-li, sam zjistite, ze ti ze sunnitskych
  muslimskych duchovnich, kteri hledaji podporu pro svuj (od Koranu
  odlisny!) nazor proc koser ne, pouzivaji argumenty ponekud nasilne
  (viz ty uvedene priklady, ktere jsem slysela na Youtube a ktere vas
  tak “nadzvedly”). Nemam kvalifikaci a ani zajem vydavat tu fatwy :) .
  Bezpochyby se ale shodneme na tom ze vy mate plne pravo si myslet, ze
  koser pro muslima neni ritualne cista potrava, a ja mam plne pravo
  verit tem muslimskym duchovnim, kteri tvrdi, ze cista je. :)

  0
  1
 43. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 12:35 — Odpovědět

  Ad 42.:
  Věřte si, čemu chcete, paní Sadio (pardon, nevím, jak se přesně píšete). Je mi Vás líto, že jste naletěla zloduchům, kteří tvrdí, že jen islám je ta pravá víra a že ” dnesni zide nejsou skutecni verici”, jak jste citovala Vaše muslimské autority.

  Tomu říkám smysluplný mezináboženský dialog! Tím to tady pohřbíváte, svou propagandou.

  1
  0
 44. Erich
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 12:52 — Odpovědět

  Ad 38 Karimo já ten Váš komentář chápu asi takto – pro Vás jako muslimku, Češku a humanistku zárověň není představa o stravování se v košer zařízení nijak v rozporu s Vaším chápáním Koránu ano? A i to upozornění na některé důvody odmítání košer potravin ze stran části duchovních beru spíše jako vítku a ne obhajobu ( tedy krom těch domácích potravin ) Chápu to dobře nebo jsem zase mimo?

  0
  0
 45. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:10 — Odpovědět

  Ad 69.:
  Nikoliv, zrovna na Wikipedii najdete relevantní odkazy. Ale samozřejmě je bezpečnější dívat se (především) jinam.

  Můžete třeba začít hledáním, když si zadáte “The Jewish State and Jewish Problem”. Na “jewishvirtuallibrary” najdete adekvátní text. A tak dále.

  Achad Ha´am měl velmi svérázné názory, jako těžký inelektuál byl podle všeho navíc velmi nepraktický. Nicméně zdůrazňoval důležitou součást nově vznikajícího státu – kulturu. Správně na to upozorňoval. “Obdělávat zemi” jistě nestačí jen agrikulturně, ale všeobecně kulturně.

  Jenže panu anonymovi Erichovi konvenuje jen něco. Protože je islámofil.

  Jak jsem napsal: Tohle není mezináboženský dialog. Ti, co tu píší z islamistických pozic, o žádný dialog ve skutečnosti nestojí. Je to jen propaganda. Otázka proč? Třeba si tak potřebují obhájit neobhajitelné. Tedy svůj mindrák. Židé v Izraeli ani nikde jinde nepáchají hromadné vraždy sebevraždami. Muslimové žel ano. O “palestinském národu” nikdo nikdy neslyšel a nikdo o jeho vznik něj (muslimové) nestál. Až do doby, kdy Británie a Sovětšký svaz definitivně ztratily vliv na území někdejšího dominia Palestiny v nově vzniklém Státu Izrael. Zhruba od poloviny 50. let 20. století.

  Jenže, fakta tady nejsou vítána, jak známo, viďte?

  2
  0
 46. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:13 — Odpovědět

  Ad 45.: Omlouvám se, tohle patří k jinému článku, k rozhovoru se s Tamarou Moyzes. Omylem jsem to sem zkopíroval.

  0
  0
 47. Erich
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:25 — Odpovědět

  Ad 40 Tento Váš komentář

  “Ostatně: v tom případě je Vaše vyjádření o “nevěřících židech” opravdu hrozné: ukazuje to na pravou podstatu islámu – jeho nesmiřitelnost s jinověrci a bezvěrci.”

  mne motivuje k tomu, abych se tedy opět vrátil ke Karaitům viz 26.
  ( mimochodem dal jsem Vám plus za správný odhad – asi tušíte stejně jako já oč tam může jít)

  Takže abychom si udělali představu, jak se to tedy koulívá s těmi jinověrci, cituji z jednoho plátku:

  The chief rabbinate, Israel’s state religious authority, reluctantly began legitimising their marriages again after a recent order by Israel’s Supreme Court, but it continues to argue that since Karaite rites are not Jewish, Karaites have lesser Jewish rights, too. “Israel is a Jewish state and Jews have superior rights,” says the chief rabbinate’s spokesman. “But the Karaites are not Jewish.”

  http://www.economist.com/news/middle-east-and-africa/21578098-old-religious-argument-once-again-rears-its-angry-head-whos-jew

  Jak že se to říkávalo? Všichni jsme si rovni, jen někteří jsou si rovnější?

  0
  1
 48. KS
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:29 — Odpovědět

  Erichu, ne, ja tvrdim, ze z hlediska sarii neni pro naprostou vetsinu
  muslimu vubec zadny problem jist potraviny certifikovane jako koser,
  pokud neobsahuji alkohol. Dodavam k tomu, ze nekteri muslimove (vne
  drive zminenych mensin, kterym to zakazuji podminky jejich veroucnych
  specifik) prekazky pro konzumaci koser zoufale hledaji. Ale z
  nabozenskeho hlediska to problem vskutku neni.
  Pane Forste, omlouvam se, ale nechapu uz vubec, v cem je problem.
  Pokud me nekdo podvedl, inu, “cokoliv Buh otevre lidem z milosti sve,
  nikdo nemuze zadrzet, vsak cokoliv On zadrzi, to nikdo nemuze poslat
  krome Neho.”

  0
  1
 49. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:32 — Odpovědět

  Ad 48.:
  Jsem přesvědčen, že až moc dobře chápete, co jsem měl na mysli.

  1
  0
 50. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:51 — Odpovědět

  Ad 47.:
  To je problém každého fundamentalismu. A Vrchní rabinát Státu Izraele fundamentalistický prostě je. Jako jiné ortodoxní rabináty. Ortodoxie=fundamentalismus. (Jasně, že jsou někteří ortodoxní umírněnější, není to jednolitý směr, ale to je na delší rozbor; ostatně už jsem tady o tom také psal).
  Ohledně karaitů jen obecně: Vrchní rabinát Státu Izraele představuje naprosto většinový rabínský judaismus. Už stačí, že kompromisně řeší v určitých ohledech značné rozdíly mezi většinovým aškenázským, menšinovým sefardským a mizrachi judaismem. Karaité neuznávají rabínský judaismus, značně se odlišují. Ještě více (pro někoho paradoxně) se odlišují tzv. mesiánští Židé (což často ani Židé nejsou). Ty už vůbec nelze považovat za vyznavače judaismu, protože judaismus neuznává Ježíše jako Mesiáše, navíc tyto sekty ve skutečnosti nemají přímou návaznost na původní židokřesťany z prvního století o. l. Je to otázka poslední doby. (Pokud by to někoho zajímalo, tak vzhledem k tomu, že jsem před časem dostal k oponentuře několik magisterských a bakalářských prací na toto téma, mohu posloužit přesnými informacemi).

  Ale vraťmne se zpátky ku Státu Izrael (IL). V posledních několika letech a dokonce v posledních měsících se výrazně začíná měnit situace. Ukázkou toho je i platné rozhodnutí Vrchnímu rabinátu IL navzdory: I reformní rabíni a rabínky mohou být placeny státem ve své službě. Atd., atd.; známá jsou také precedentní rozhodnutí Ministerstva vnitra IL o tom, kdo je “jehudi”.

  Takže když říkáme A, řekněme i B. Rovněž je třeba si uvědomit, že největší světovou židovskou organizací daného typu je World Union for Progressive Judaism (WUPJ) se svými takřka 2 milióny členů po celém světě včetně IL. A WUPJ zastřešuje různá reformní hnutí judaismu. Ty mají k sobš blíže než velmi různé ortodoxní skupiny. Protipólem je například Světový židovský kongres, ten ale nezaštiťuje všechny ortodoxní. Ortodoxie, jak známo, je navíc velmi roztříštěná.

  1
  0
 51. KS
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:53 — Odpovědět

  Neni mi vubec jasne, co v nasi diskusi o tom, zda je koser jidlo
  vhodne pro muslimy vidite jako propagandu(?!), zvlast kdyz i v textu z
  Wikipedie, na ktery jste odkazoval, doslova stoji: “For most Muslim
  sects, Kosher is subset of Halal, accordingly, Muslims can generally
  eat Kosher food, but Jews cannot eat Halal.”
  Bez ironie: nechapu, co je tak strasneho (propagandistickeho?) na
  skutecnosti, ze muslimum Buh koser povolil a zidum halal ne?
  K tem (naprosto marginalnim) “nabozenskym autoritam”, ktere jsem
  uvadela jako priklad velmi nasilne reinterpretace Pismaa vy podle nich
  posuzujete vsechny… vite, cetla jsem i rabIna Schifrena a nektere
  vyroky Ovadii Yosepha jsou take zajimave. Ale urcite bych podle nich
  neposuzovala napriklad Vas nebo nekoho jineho nez dotycne pany.
  Pro zbytek odpoledne a vecera mne prosim omluvte, na pripadne odpovedi
  zareaguji zitra.

  0
  1
 52. 6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 13:57 — Odpovědět

  Dobrý den,

  proč třeba místo neustálého dohadování se o tom samém nezhodnotíte, jak se Vám líbil můj článek a nenapíšete k němu své vyjádření? To se musíte neustále hádat jako děti na pískovišti nonstop pořád a pořád dokola? Proč něco nenapíšete k tématu mého článku – jak se Vám líbí můj styl psaní, moje témata nebo nápady na nové články, které byste si ode mě rádi přečetli?

  Myslím ,že by to bylo mnohem konstruktivnější, než to, co tu v diskuzi vidím.

  2
  0
 53. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 14:00 — Odpovědět

  Ad 51.:
  Reagovat ani nemusíte. Nejde jen o Vaše diskusní příspěvky pod tímto článkem. Celé Vaše vystupování tady jsem popsal jako propagandu více či méně umně skrytou. Nebo řešení si toho dalšího. To jsem měl na mysli.

  1
  0
 54. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 14:04 — Odpovědět

  Ad 52.:
  Dobrý den, pane Kubíku,
  Váš dotaz beru osobně. Tedy: Nejlepším ohodnocením Vašeho článku jsou právě komentáře pod ním, případně jiné reakce, které se k Vám donesou jinou cestou mimo portál.

  1
  0
 55. Erich
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 14:30 — Odpovědět

  Ad 52. Ondřeji já vím že nemáte muslimy rád, možná apriory, ale mně muslimofilní levicové socce se takhle pojatá kritika líbí – v tomto konkrétním příkladě mi ta argumentace ohledně špatného provádění porážky přijde férová. Ale je pak problém tlačit na všechny potrefené amatéry, že takto tedy pánové ne!! ?? A to Onderkovo Hardcore-EGO je špica.

  Tušíte jak je to s krmnýma směsma pro dobytek na košer či halal porážku?
  To co se cpe do normálních směsí je asi docela hrůza.

  0
  0
 56. 6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 14:41 — Odpovědět

  Ad 55:

  Dobrý den, pane Erichu.

  Víte, já nějak nevidím důvod mít rád někoho, kdo před lety přísahal, že vyhladí moje etnikum do jednoho. Je to jako kdybych podporoval neonacisty nebo antisemity.
  Tlačit na někoho ve jménu určité víry je naprostá zbytečnost – o tom se lidstvo přesvědčuje tisíce let a výsledkem jsou neustálé nepokoje, které již stály lidstvo mnoho nevinných životů. Občas si říkám, zda-li by svět bez náboženství nebyl lepší, klidnější a mírumilovnější.

  A ohledně krmných směsí – stačilo mi vidět, jak krmí běžná hospodářská zvířata. Tak trochu to chápu, jelikož jejich účel je poskytnout lidem potravu. Než jsem začal studovat ekonomii, učil jsem se jako kuchař a mám proto neocenitelné zkušenosti co se týká úpravy jídla i toho, jakým způsobem se dostanou člověku na talíř. Navštívil jsem několik masokombinátů za účelem dřívějších, zde nezveřejněných článků a také jsem znalý v košer kuchyni, tudíž jsem se mnohokrát nevyhnul košer ani halal masu. Proto v případě košer jsem více nakloněn tomuto případnému způsobu rituální porážky, neboť halal maso jsem vždy obdržel v katastrofální kvalitě a odmítal jsem z něj vařit.

  2
  0
 57. Erich
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 15:06 — Odpovědět

  Ad 56. Ondřeji jestli Vám to nevadí tak toho pana vynechte a jestli Vám vadí oslovení z mé strany tak to zmiňte.

  Teď jsem trochu víc mimo – kdo a kdy přísahal na vyhlazení Židů??

  0
  1
 58. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 15:30 — Odpovědět

  Ad 57.:
  To Vám řeknu i já: Muslimové chtěli v r. 1948 zahnat všechny Židy do moře a zničit je. Zajímavé je, že o nějakém palestinském národu natož státu tihle vrahouni nemluvili. To jsou ta fakta, která máte tak rád.

  2
  1
 59. Erich
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 20:37 — Odpovědět

  Ad 58. Pane Foršte můžete čtenářů sdělit, čí že to byly mrtvoly co plavaly v příbřežních vodách izraelských měst v roce 1948? Nevím jestli je toto ten případ, ale často se zaměňuje příčina a následek.

  0
  2
 60. Michal Foršt
  6.4.2014 – 6 Nisan 5774 v 23:52 — Odpovědět

  Ad 59.: Jste nemocný člověk.

  1
  0
 61. KS
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 00:58 — Odpovědět

  @26 – článek jsem už komentovala (a označování potravin považuji v ČR vůbec za docela velký problém, nejen v restauracích), ono se tady na Shekelu stává poměrně často, že se diskuse ubírá daleko, daleko od původního tématu (hle, tady už jsme dokonce od porážky zvířat došli k porážkám lidí) a autor se může leda divit. :-)
  Ad 56 – “nemám rád muslimy, protože v 1948 přísahali, že vyhladí moje etnikum” – to ale asi máte docela těžké, ne? Hádám, že když Arabům zazlíváte aplikaci skupinové viny natolik, že ve skupinovou vinu sám věříte také, máte “nerad” také Němce (pochopitelně), Francouze (Ludvík IX. a jeho syn přece), Španěly a Portugalce (jak byste je mohl vůbec snášet, po tom všem, co se dělo za inkvizice!), Slováky a Poláky… A katolická církev, ta je přímo hodna nenávisti. V Evropě byste mohl “mít rád” asi tak jedině Albánce, aspoň za ty zachráněné před koncentráky… ale vlastně taky ne, Albánci jsou muslimové. Jak říkám, máte to asi těžké.

  @54 – Pane Foršte, tento komentář už prostě musím brát jedině jako lichotku. Ono totiž nejen celé moje vystupování, ale celá moje existence je jedna velká propaganda (už jsem byla dokonce osočena i z toho, že vůbec neexistuji).

  A propos, kdo na těchto stránkách kdy psal “z islamistických pozic”?

  @59 – Erichu, já vám nevím… to se tu můžeme zčít trumfovat, kde kdy bylo více mrtvol – a k čemu to povede?

  Popravdě, mě zaráží i (podle všeho rozšířená?) představa, že “muslimové” nemají na starosti nic jiného, než plánovat zničení židovstva… Pokud jde o mně, jsem přesvědčená, že většině muslimů na světě (jelikož Arabů je mezi muslimy menšina) jsou nějací židi dočista ukradení. Takoví Čamové ve východní Asii nebo Ďulové v Pobřeží Slonoviny na Izrael zvysoka kašlou, propánakrále, stejně jako Palestince fakt nezajímá, jestli nějací antiBalaka aktuálně masakrují fulbské civilisty v SAR. Asi by to tak být nemělo, ale je. ( http://manzelka.wordpress.com/2009/01/02/protiizraelska-demonstrace-aneb-vsichni-muslimove-jsou-si-bratry-ale-nekteri-jsou-bratrejsi/ )

  0
  1
 62. Michal Foršt
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 01:06 — Odpovědět

  Ad 61.: Je mi Vás líto.

  1
  0
 63. KS
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 01:11 — Odpovědět

  To nemusí. Opravdu by mě zajímala odpověď na otázku u “@54″ – vzpomenete si na někoho takového, kdo tady publikoval něco, co se tak dá označit?

  0
  1
 64. Michal Foršt
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 01:17 — Odpovědět

  Ad 63.: Chytré(mu) napověz…. Chvíli mi Vás bylo líto. Ale Vy si to nezasloužíte. Obhajovat zločinné plody islámu relativizováním jeho zločinné podstaty je zločin sám. 19. října to bude 20 let, co se jeden idiot zblblý vidinou děvčat v nebeském harému odpálil u Dizegoff Center v Tel Avivu. Počkal si, až se naproti sobě objeví ve stanicích dvě “pětky”. Buďte už raději zticha, KS.

  2
  0
 65. 7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 05:50 — Odpovědět

  Ad 61:

  Karimo, nemůžete přece srovnávat Vámi vyjmenované evropské státy, které již celkově mentálně vyspěly, s fundamentalisticky založenými muslimy, jejichž právo a myšlení se za stovky let dopředu nijak výrazně neposunulo.
  Princip samozřejmě nespočívá v tom, že mezi všemi se najdou vyjímky, ale v tom, co je jednoduše nevyvratitelné. Podíváte-li se, jakou cenu má lidský život v Iráku, Sýrii nebo dalších muslimských zemích, tak si myslím, že ve srovnání s většinou nemuslimských zemí není o čem argumentovat.

  2
  0
 66. KS
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 08:10 — Odpovědět

  @64 nechci “napovídat” – když něco tvrdíte, měl byste být také schopen to doložit.

  Připomínání výročí tímhle způsobem je přesně to, co vůbec nikam nevede. 25. února to bylo 20. let ode dne, co Baruch Goldstein zahájil palbu na bezbranné modlící se muslimy, a co do počtu obětí byl výrazně “úspěšnější” než vámi zmíněný pán z Hamásu. (Pro některé jedince dodneška B.G. není zločinec, ale jen člověk, který se obětoval pro tuto “preventivní akci”, jak to pak nazvala JDL.) A? Vypovídá to spíš o zločinné podstatě judaismu, nebo o politické situaci a lidské přirozenosti?

  @65 – “mentálně vyspělé evropské státy” – tuším, že zrovna přesvědčení, že Evropa je “mentálně vyspělá” a tedy bezpečná, v minulém století doplatily miliony lidí považující útěk z vyspělých zemí za zbytečný. Ještě po válce se v “mentálně vyspělých evropských státech” odehrávaly pogromy, a jejich iniciátoři nebyli fašisté. “Mentálně vyspělá” Paříž byl na konci roku 1961 plná mrtvol alžírských demonstrantů (až po téměř 40 letech přestala vláda masakr popírat a připustila 40 mrtvých, odhady jdou ale ke dvěma stovkám). O mentálně vyspělé Jugoslávii 90. let snad ni netřeba mluvit.

  V Iráku a v Sýrii má lidský život takovou cenu, jakou mívá v zemích zmítaných občanskými válkami – třeba v Kongu, ve Rwandě nebo v těch 90. letech v Jugoslávii.

  Jinak je rozdíl asi hlavně v přístupu. Omlouvám se, ale filozofii “ty jeden hajzle, šéf učitele tvého bratrance zabil kamaráda tetičky sestřenice mojí snachy!” nejen nechápu, ale ani ji nepovažuju za produktivní.

  V ČR (respektive bývalé ČSR) jsme podobných zkušeností, s výjimkou 2. světové války, moc neměli (a z té doby se, pravda, nemáme moc čím chlubit – mentálně vyspělí evropští Češi by asi neměli upalovat německé děti, jak sugestivně popisoval vlastní zážitky tuším Jan Saudek).

  V Senegalu, kde je 95% muslimů, se odehrál jeden jediný teroristický čin. Ten spáchali v Ziguinchoru separatističtí přívrženci opata Diamacoune v dubnu 1990 na náboženském shromáždění (muslimských) Layenů. Záznamy o tom téměř nenajdete. Nemluví se o tom. Po atentátu nenásledovaly žádné odvetné akce na principu kolektivní viny. Do padesáti let nebude nikdo vědět, že se něco takového někdy stalo. Opat Diamacoune Senghor, kterého po atentátu na 2 roky zavřeli, zemřel v roce 2007 v Paříži. Kdyby se Senegalci rozhodli, že se na věc budou dívat tak, že “křesťané” napadli “muslimy”, asi by to celé dopadlo jinak.

  Přeju hezký den.

  0
  1
 67. Erich
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 09:56 — Odpovědět

  Karimo máte pravdu, tohle k ničemu nevede. Mne jenom fascinuje jak každý říká, že se máte dovzdělat, ale v okamžiku, když člověk sáhne hlavně po židovských autorech a zjistí, že mnohé probíhalo trochu jinak a navíc to celé začíná dávat smysl, tak je hnedle ukrutně nemocný. A když jde o Tamaru tak ta se nemá ráda a to jsem přeci viděl něco zcela jiného.

  Četla jste rozhovor s Miko Peleděm na LN? Michal se na něj strašně těšil – tedy určitě to musel myslet ironicky, protože z M.P. je spousta lidí tak akorát na prášky. Ale zazněla tam důležitá informace k r.1967. A úplně to samé, jen s upřesněním PROČ se dozvíte kupodivu na EN WIKI pod heslem Jordán – a to přímo z úst Sharona.

  Já bych si jenom přál, aby si lidé vše co tu zazní prostě nějakým způsobem ověřovali a četli a četli a přemýšleli.

  0
  1
 68. Michal Foršt
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 13:17 — Odpovědět

  Ad 66. – 67.:
  Zatím jen stručně: Srovnávat jednoho šíleného střelce s cíleně propracovanou výchovou islámských “bojovníků”-sebevrahů, kteří se odpalují už více než dvě desítky let za jásotu ostatních muslimů, je Vaše zvrácenost a je-li majitel zdejšího virtuálního prostoru aspoň trochu při smyslech, tak by vůči Vašemu psaní měl okamžitě zakročit. Je to hnus.

  K tomu ostatnímu se jistě ještě vyjádřím, ale předpokládám, že nebudu sám. I když – při čtivosti tohoto portálu je možné, že si tu veřejně dopisuje jen pár lidí.

  Ad 67.: Přesně tak – ověřujte si, anonyme, ověřujte. Aspoň nebudete příště psát bludy. A pro Vás nejsem žádný Michal. To vezměte jednou provždy na vědomí.

  1
  0
 69. 7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 13:18 — Odpovědět

  @PUSU Mísho !

  0
  1
 70. Michal Foršt
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 13:22 — Odpovědět

  Ad 69.: Jste trapný, pane Fábry.

  1
  0
 71. 7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 13:25 — Odpovědět

  @70: Proč jsem trapný? Nerozumím..

  0
  1
 72. Refael
  7.4.2014 – 7 Nisan 5774 v 16:35 — Odpovědět

  KS:

  Pravda je ta, že B.Golstein udělal strašlivý masakr v Hebronu v r.1994(?) a i díky němu máme(my Židé) na rukách krev, ale narozdíl od vás nelepíme nikde oslavující(nějaký debil se však vždycky najde) plakáty na zdi, neučíme se o něm ve školách jako o hrdinovi, nezveřejňujeme v TV protiarabské pamflety, že Muslimové podřezávájí krky jinověrcům za účelem sněžení něčeho s krví a že Arabové jsou potomci prasat a opic, při útokům proti nám se naše IDF neschovává do sanitek, nemocnic či za civilisty, každé sídliště u nás má minim.jeden protiletadlový kryt(kolik jich Hamás postavil pro obyčejné lidi, když sami papaláši jich mají dostatek), rabíni nenabádají k vraždam jinověrců, a hlavně nedáváme na veřejnosti cukrovinky po každém úspěšném útoku ani v minulosti, ani teď a ani v budoucnu. To už je mentalita.

  Ale to vy KS ještě nemůžete pochopit.

  Po vámi zmiňovaném masakru se nejen má země, ale rovnou i židovská diaspora odsoudila tento hanebný teror.útok. To u každého teror.útoku vašich radikálních souvěrců se to říci rozhodně nedá. Vražedné útoky vaši radikálové b-hužel nedělají na truc Imámům, ale s jejich minimálně požehnáním.
  Problém je s vámi ten, že místo konstruktivní sebekritiky(asi to chápete jako projev slabosti) se snažíte připomínat těch pár masakrů(např.Der Jasín) a držíte se toho jako klíště(jistě, více možností už vám nezbývá) a de facto jste rádi aby jste mohli demonstrovat, jak my Židé jsme ti nejkrutější na světě(především vaši radik.souvěrci), přestože počet teror.útoků se s těmi vašimi nemůžeme měřit.

  Kdo nevěří:

  https://www.youtube.com/watch?v=ONzwPkxow7o

  Samozřejmě i my máme mezi sebou radikály, byť naštěstí se činy nemohou těm vaším rovnat.

  1
  0
 73. KS
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 07:24 — Odpovědět

  @ 67 – nečetla, bohužel… periodika v posledních letech moc nečtu. Kdysi se mi dostala do rukou kniha Židé a Arabové od miloše Mendela. Vůbec nic v ní nekomentuje, jen překládá a přetiskuje různá interview a prohlášení z obou stran a všech názorových proudů. Zajímavé čtení. :-)
  Tady mě zaujala hlavně ta utkvělá představa, že muslimové nedělají nic jiného, než že plánují, jak zničit světové židovstvo. Abych pravdu řekla, tak než jsem začala psát pro Shekel, za zhruba deset nebo jedenáct let v naší praktikující muslimské rodině nepadlo slovo “Izrael” zaručeně ani jednou a slovo “žid” poprvé v době, kdy jsme vybírali, jaké náboženské školy připadají v úvahu pro vzdělání dětí. Mezi známými a bývalými kolegy, pokud vím, to bylo hodně podobné (pokud to zrovna nebyli Palestinci).
  No a jestli mají podobně paranoidní uvažování všichni na Středním východě, ani se nedivím, že to vypadá, jak to vypadá.

  @68 – mně by pro zčátek stačily ty zde uveřejňované “islamistické texty.”

  0
  1
 74. KS
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 08:03 — Odpovědět

  @72 Refaeli, to si právě nemyslím. Má-li na rukou někdo krev, je to pro mě pan Goldstein (ne že by to byl jen on, samozřejmě) a ne VY, nebo “vy židé” (mimochodem, texty oslavující jeho čin byly skutečně zveřejňovány a jak je vidět třeba zde http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3857671,00.html , je v jistých kruzích oslavován dodnes – ale to jen pro úplnost, dál se k tomu vracet nemusíme).

  Pokud jde o mně, žádné plakáty na zdi nelepím, neznám nikoho, kdo by je lepil a během pobytu v muslimských zemích jsem dokonce ani jediný takový plakát neviděla. (Plakáty o místní politice, koncertech a tak, to zas jo, ale plakáty o židech… to ani jednou.) Nemám informace o tom, kolik krytů (ne)postavil Hamás, protože, poprvadě, dokud nepíšu článek o Hamásu, samotnou mě příliš nezajímá ani Hamás, ani IDF. Možná vás to pohorší, ale je to tak.

  Co ovšem vím s naprostou jistotou je, že “mainstreamoví” imámové vraždy jinověrců odsuzují, stejně jako sebevražedné atentáty (zabíjení civilistů i jasně sebevražedné atentáty jsou z náboženského hlediska takřka neobhajitelné). Když píšete, že muslimové dávají na veřejnosti cukrovinky po každém podařeném útoku – možná byste mohl taky zmínit, jací muslimové a kde. Mám skoro pocit, že máte informace nějak filtrované. Pokud vím, tak naposledy vloni na podzim se ve Francii Šimon Peres setkal s delegací muslimských duchovních, kteří odsoudili arabské útoky na židovské civilisty. Například masakr v Toulouse byl odsouzen nejen imámy a nejen ve sdělovacích prostředcích, ale i vlastní rodinou, francouzským islámským koncilem, rektorem velké pařížské mešity a dalšími. Muslimové byli v protestních pochodech po masakru… ale samozřejmě se stejně našli extremisté, kteří vraha obdivovali, ale rozhodně jich nebyla většina a neměli “podporu imámů”.

  Oprvdu se “nesnažím připomínat pár masakrů”, vždyť sama o pár řádků píšu, že je to nesmysl (už proto, že každý lidský život má cenu, počítat mrtvoly a “tlouct se jimi vzájemně po hlavě” je nejen pitomost, ale je to i nedůstojné k památce zemřelých). Jen nevím, jakou “konstruktivní sebekritiku” ode mě(!) čekáte a co si od toho slibujete.

  0
  1
 75. dada
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 09:26 — Odpovědět

  ad 67.
  Erichu, jestli se Tamara má nebo nemá ráda…
  Nevím, jak zrovna Tamara, na mě ten dotyk jejího umění (co sem odkaz strčil Formánek) působí asi jako dotyk uchyla, co se na mě přimáčkne v šalině (nebo vskočí do cesty v parku a rozhalí kabát). Otočím se, otřepu a jdu dál. Je mi takových lidí v podstatě dost líto, pokud nejsou vyloženě agresivní, nevšímám si jich.

  Možná je to ale jen nepovedený kus, třeba občas udělá i něco opravdu výmluvného, nevím. Ta iniciativa Čechy v ČR nechceme – já bych měla tendenci brát to jen jako prdel, docela vtipný nápad, proměňovat náckovské hlášky z éteru pouhou změnou jejich adresáta… a myslím si, že značná část aktérů to taky tak brala, jako recesi. Bohužel jsem však narazila i na skutečně antičesky naladěné, zatrpklé a nenávistné osoby, pro které taková iniciativa nemusí být žádnou srandičkou. A zdá se, že jich není až tak málo (a opravdu je jejich koncentrace možná podstatně vyšší mezi konvertitkami k islámu). Prostě jsou lidi, kteří Čechy opravdu pohrdají, jsou schopní být opravdu rasisticky protičeští, i když si to snad ani neuvědomují (pro svou bolavou duši). A pak kombinace takových se skutečnými nepřáteli “západního životního stylu”, ta může přinést mnoho zlého…

  Vždyť už jen ty fb stránky “mešity nám nevadí” nebo jak se přesně jmenují, klidně by v tom názvu mohl stát dovětek: “ale ze Lhoťana a Konvičky se můžeme podělat”. Ale bratříčkovat se s potrhlým Hamzou jim taky asi vůbec nevadí, nevšimla jsem si, že by sjeli stránky Šaríja pro Česko, že by se trochu věnovali Shehadehovi, pokud jim jde o to, aby u nás islám fungoval v nějaké schopné podobě, aby mešity skutečně nevadily. Já budu jedině ráda, když tu bude fungovat nějaká neškodná odnož islámu, Karima s partou mírumilovných senegalských muslimů, ale zatím to tak nevypadá, kdo se uhnízdil v mešitách, ten zdaleka neškodně nepůsobí. Pak takové mírumilovné iniciativy, které s tím nic nedělají a vedou dialogy typu “Společný hlas”, úplně podřezávají větev nějakému schopnému soužití. Nenávistná kázání z brněnské mešity by měla vadit především jim, ne Lhoťanovi, kterému se jen všichni pošklebují a kterým pohrdají jako fanatikem. Není o nic větším fanatikem než oni, jen neumí kouzlit tak široký a bohorovně vševědoucí úsměv na tváři. Jak jsme se bavili o tom průvodu rozjásaných přátelských lidí, který si to mašíruje do propasti…

  0
  0
 76. Erich
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 10:46 — Odpovědět

  Ale vidíte jak to dopadá? Karima neřekla nic jiného něž že pro muslimy nemá být konzumace košer stravy žádným problémem, trefila se kriticky právě ohledně provádění do vlastních řad, poukázala na pitomost bigotních muslimů kteří si vymýšlejí nepodložené důvody pro zavrhnutí košer potravin a? Je jí tedy vysvětleno že se mýlí a to přehluboce, že prostě do košer obchodu nemusí snad ani nahlížet neb to je pro muslima hřích, na který ani sedumnáckrát Zdrávas Maria nefunguje.

  Dado řekněte mi, kde najdou lidé uvažující tak jako Karima někoho k dialogu? No vlastně potřebujeme my vůbec nějaký dialog?

  0
  1
 77. Refael
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 10:50 — Odpovědět

  KS:

  Co se týče vylepování plakátů oslavujících konkrétní úspěšné sebevrahy, nemyslel jsem tím samozřejmě vás osobně, pokud to tak vyznělo, musím se vám omluvit.

  Co se týče krve na rukou od Goldsteina(nechť je jeho jméno vymazáno), máme jako jeho “bratři” i my částečnou zodpovědnost. Vyšel z našich řad.
  V tom vidím vaši(opět nemyslím osobní, ale národní) sebekritiku.

  Vylepování plakátů sebevražedných atentátníků je doménou Gazy. De fakto u každé školy na zdech jsou vylepené a v rámci školní výuky jsou patřičně oslavováni.

  Cukrovinky dávají dobrovolníci obyčejným lidem též v Gaze po každém úspěšném teror.útoku. Je však pravdou, že v posledních letech se to moc nevidí z důvodu dobře známých.

  Pokud jsou z hlediska Islámu sebevražedné atentáty neobhájitelné, jak je teda možné že značná část ímámů se nejen nedistancuje a veřejně neomluví, ale přímo k nim nabádá. Rozhodně se nejedná o malé skupinky radikálů. Pokud jsou neobhájitelné, proč je jich na různých kontinentech světa tolik?

  Teď otázka z jiného soudku:

  Slyšel jsem od arab.kamarádů z Jeruzaléma(pracoval jsem s nimi ve sklenářství), že i Korán obsahuje větu o “dětí Izraele navracejících do země Izrael”, je to jenom zmínka či delší pojednání?

  Častokrát ve vaších komentářích pojednávajících o těchto věcech b-hužel cítím kolikrát jakousi opatrnou nepřímou obhajobu.
  Viz článek na Shekelu o mladíkovi, který v amer.škole postřílel přes 20 dětí apod..

  Každopádně se znovu omlouvám, pokuď můj předchozí komentář vyzněl tak, že vy osobně vylepujete plakáty oslavujících sebevrahy.

  1
  0
 78. Erich
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 10:50 — Odpovědět

  Ad 74. Karimo, takovým markerem je nadužívání jako zdroje informaci právě výstupů z Memri

  0
  0
 79. dada
  8.4.2014 – 8 Nisan 5774 v 16:52 — Odpovědět

  Erichu, to vidíte moc černě, ne?
  Kde najdou lidé jako Karima někoho k dialogu – no naposledy to byla právě Karima, která pochybovala o mně, jestli vůbec má smysl se mnou vést nějakou debatu, když jsem podle ní špatně poslouchala debatu Konvička – Pelikán :-). To si zrovna s Forštem pěkně notovali, pokud šlo o povinné výchovné nahánění děcek do koncentráku. Jednou tak, jindy jinak. Mně se taky nepodařilo jí vysvětlit, že nabít děcku, pokud se nechce modlit, je totální kravina.
  Něco jsou předsudky, něco nedorozumění a neschopnost se správně vyjádřit, něco zabedněnost a neochota vůbec připustit jinou možnost, než je pro mě přijatelné… není to snadné, dopracovat se k umění dialogu. Nevím, jestli Karima je zrovna přeborník v tomto oboru, o Vás mám třeba v tomto ohledu mnohem vyšší mínění :-). Ale tak jako tak – nevzdávala bych to, nakonec občas je to i sranda, ne?

  0
  0
 80. KS
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 06:25 — Odpovědět

  @75 – tak zrovna z písemných projevů Lukáše Lhoťana jsem získala pocit, že fanatismus je spíš věcí osobnosti než názorové nebo náboženské orientace – že se totiž se změnou názorů změní jen nálepka, ale nikoli přístup. “Parta neškodných senegalských muslimů” ?! Celou dobu se tu snažím, a koukám došista marně, naznačit, že klíč je v kultuře. Český/maďarský/korejský muslim se asi bude na dění v česku/maďarsku/koreji dívat jinak a problémy bude řešit taky jinak, bez ohledu na to, že žádný z nich nejí vepřové a modlí se (přibližně) stejně. Jestliže se nějaké skupiny lidí radikalizují (a teď, pozor, nemluvím zdaleka jen o muslimech, ale třeba i o ultrapravici, křesťanech, různých mládežnických skupinách atd.), mívá to své, zpravidla sociální a politické, důvody.
  Pak je otázka, co si představujete pod “neškodností”. Třeba Lukáš Lhoťan za znak extremismu považuje neuznávání civilních sňatků a rozvodů. Ty ovšem neuznávají ani senegalští muslimové (a ostatně ani čeští katolíci, ale to už je jiná pohádka)…

  @77 – Refael, tak teď jste mě zmátl už úplně: mám uplatnit národní sebekritiku na Palestince? Jak? Jsem etnická Češka se senegalským občanstvím, provozovat národní sebekritiku Palestinců asi nemůžu. Mohla bych je leda kritizovat, kdybych měla tu drzost… ale nemám, protože o problému vím moc málo (předpokládám, že jste si možná všiml, že nekritizuji ani IDF, z úplně stejných důvodů).
  Já se zase musím omluvit, pokud moje komentáře kdekoli vyzněly jako obhajoba střelby do dětí (buďte ujištěn, že tak zaručeně míněny nebyly, i když se teď nemůžu podívat na konkrétní článek). Situace v
  Gaze je poněkud specifická, řekla bych. Jestliže se nepodařilo změnit pohled Palestinců na izraelský stát jako na okupanta, je pro mě takové chování pochopitelné, byť ne omluvitelné(!!!). (Stejně jako výše uvedené oslavování Goldsteina nebo různé osadnické a naopak protiosadnické akce.)
  Ke zbytku komentáře se ještě vrátím později. Přeji hezký den.

  0
  1
 81. woodoo
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 10:13 — Odpovědět

  Ad 80) A v tom je právě ta potíž, koho že to vlastně Izrael okupuje. Palestinský stát? Ten, pokud vím, nikdy neexistoval a doposud neexistuje. Palestinský národ jako takový také neexistuje. Můžeme leda hovořit o uměle vytvořeném správním území dnešní „Palestiny“, které nechal de iure ustanovit až římský císař Hadrianus roku 135 n.l., po povstání Bar Kochby, jako odplatu, zovící se Siria Palestina, dříve Judea. Název Palestina vybral po úhlavním nepříteli Izraelitů – Pelištejcích, což mimochodem byl nesemitský národ (pravděpodobně jeden z tzv. mořských národů, pocházející z Kréty), který se usadil kolem roku 1100 v oblasti dnešní Gazy a koexistoval spolu s dalšími národy (vč. Izraelitů) zhruba 1000 let, ve 4. století př. n. l. podlehl vlivu helénského Řecka, pak jejich stopa mizí. Arabové tam byli jen v malém počtu, jedná se o předislámské období.

  Ze všeho nejvíce je zajímavé sledovat „neutuchající“ snahu pomoci od jiných souvěrců v Sýrii, Jordánsku, Egyptě, atd.

  Uměle vytvořený konstrukt, sloužící k zájmům jiných. Něco jako o nás bez nás. Mnozí tak plní roli užitečných idiotů. “O)

  1
  0
 82. Erich
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 11:06 — Odpovědět

  Ad 79. Nepatří to sem ale – Dado pamatujete na ty vášně ohledně syrského sarinu? Co když toto je ta správná verze:

  http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/749/seymour-m-hersh-cervena-cara-krysi-stezka

  0
  1
 83. Refael
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 12:49 — Odpovědět

  Pro KS:

  Tak jeste jednou a PORADNE:

  podarilo se mi najit asi po hodine a pul ten clanek na Shekelu.

  Tak nejenom, ze jste nepsala o opatrne obhajobe utoku Muslimu, ale dokonce jste do tohoto clanku nenapsala vubec zadny komentar;-). Tu opatrnou obhajobu psal nekdo jiny.

  Tak se vam PLNE OMLOUVAM, ze jsem vas narknul z neceho, co jste NEnapsala.

  Verte mi, ze si obrazne receno sypu doslova tuny popela na hlavu a zadam vas s UPRIMNOSTI o PROMINUTI.

  0
  0
 84. 9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 12:53 — Odpovědět

  @Rafaeli, můžete poslat link sem, o jakém článku mluvíte!

  Díky

  0
  0
 85. danny
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 13:15 — Odpovědět

  Ad81/,,..ich stopa mizne..”Ottov slovnik:,,..jadro vidieckeho ludu pokladaju mnohi za za potomkov predizraelskych praobyvatelov,cistymi Semitmi su kocovnici..”smile

  0
  0
 86. woodoo
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 13:18 — Odpovědět

  Ad 81) danny: Jistěže mizí, jako stopa národa Filištínů. “O)

  1
  0
 87. Refael
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 13:46 — Odpovědět

  To je ten mnou zminovany a nepravem mnou obvinovanou KS.

  https://www.shekel.cz/28875/terorista-je-terorista-vrah-je-vrah

  Nechapu, jak jsem se mohl tak zmylit.

  0
  0
 88. Michal Foršt
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 14:05 — Odpovědět

  Ad 87.: Jojo, známý nositel šábesdeklu na hlavě a “palestinského” šátku na krku si taky v tom přihřál svůj muslimy obhajující gulášek. Kromě dalších profláklých výtečníků.

  A co na to “redakce Shekelu”? Vždyť kdo že to tam píše o islámu? Že by pí KS?

  To jen pro ty, co by nepochopili slovní hříčku s omluvou “Refaela”. Tedy, pokud jsem to sám pochopil….

  Mně se nejvíce líbila tato glosa:

  “Karel79 napsal:
  25.4.2013 v 11:59
  Ne všichni muslimové jsou teroristé, ale téměř všichni teroristé jsou muslimové. Tuto zásadu slyšíme už řadu let a je pravdivá. A pan Mustafa Al Amin těžko přesvědčí čtenáře ( mimo muslimskou komunitu), že svá slova myslí vážně. Konspirativní budování teroristických buněk je celosvětový problém. Takže podobné články si redakce Shekelu může odpustit.”

  1
  0
 89. danny
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 16:04 — Odpovědět

  ad Woodoo,ja som nemyslel Filistinov od Pelasgoi(z egejskej oblasti)ale skor z Gn10,13.smile.A zostala pamiatka ako chvilkovych vlastnikov schranky Zmluvy a pripadne v nazvoch ako Gaza,Askalon,Asdod,Ekron a Gat.smile

  0
  1
 90. Michal Foršt
  9.4.2014 – 9 Nisan 5774 v 23:27 — Odpovědět

  Ad 89.: Máte v tom zmatek. kdo ví, co jste myslel. Hlavně, že samý “smile”….

  1
  0
 91. danny
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 06:49 — Odpovědět

  škoda že Vas metie ten smile.Lebo potom v tom (Vašom)zmatku si neuvedomujete,že hovorím o nie,,čo som si myslel”,ale ,,na čo som myslel”.nezmetočný smile.

  0
  1
 92. Michal Foršt
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 08:56 — Odpovědět

  Ad 91.: Dokud se nenaučíte používat Pravidla slovenského pravopisu a vynález typu “mezerník”, zmatky budete dělat Vy sám. kdo to má po Vás luštit. Navíc platí, že v tom máte zmatek Vy, ne já.

  1
  0
 93. Michal Foršt
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 09:08 — Odpovědět

  Ad 91.:
  Tohle jste si Vy našel na Wiki:

  Ottův slovník naučný/Palestina:
  Ottův slovník naučný. Devatenáctý díl. Praha : J. Otto, 1902. s. 95–102

  Z ROKU 1902!!

  Úhrnný počet nynějšího obyvatelstva krajin tvořících území bývalé P-ny udává se nejčastěji na 650.000, tak že průměrná lidnatost činí 26 obyv. na 1 km2. Jiná udání však kolísají se mezi 300.000–1,000.000 obyv. jednak následkem nedostatku přesného sčítání lidu, jednak následkem neurčitosti hranic země, konečně i následkem silného přistěhovaleckého ruchu v posledním deseti letí. Obyvatelstvo, jsouc z největší části rolnické, žije z veliké většiny v malých vesnicích a městečkách, skutečných měst jest málo a i největší z nich, Jerusalem, má přes rychlý svůj vzrůst jen asi 40.000 obyvatelů. V ohledu národnostním panuje neobyčejná rozmanitost, ačkoliv jediné vládnoucí řečí vedle úředního tureckého jazyka jest arab ština. Největší čásť obyvatelstva jsou Syrové a Arabové. Jádro venkovského lidu pokládají mnozí za potomky předisráélských prabydlitelů země, kdežto čistými Semity jsou polokočovní Beduini, žijící ve stanech a zabývající se vedle chovu dobytka i poněkud orbou. Z nejrozmanitějších živlů složeno jest obyvatelstvo městské, obsahující v sobě potomky dobyvatelů řeckých, římských, arabských, tureckých, ba i křižáků, jakož i židovské a křesťanské přistěhovalce posledních dob z Evropy. Zvláště silně stěhují se v posledních letech do země Židé s podporou několika společností pro zalidnění P-ny židovskými rolníky, které založily židovské školy rolnické, rozdělily mezi židovské kolonisty do 37.000 ha půdy na různých místech země na z. od Jordánu. Avšak největší čásť židovských přistěhovalcův žije za podpory evropských souvěrců v městech, kde tvoří prý již do 5/8 všeho obyvatelstva. Jich počet udává se na 65.000. Kromě toho stěhují se do země osadníci němečtí, hlavně sektáři ze Švábska, žijící nejvíce kolem Haify, Jafffy a Jerusalema. Před delší dobou usadili se v Hauránu, sev.-východním Džolánu a na Karmelu Drúzové z Libanu, po poslední válce rusko-turecké vystěhovali se do země na v. od Jordánu Čerkesové, usazení dotud v Bulharsku, kteří drží na uzdě loupeživé hordy Beduinův na východní hranici P-ny, u Banijasu pak jsou 2 malé vesnice Nusairiovců. Co do náboženství jest 80% muhammedánů, za nimi následují křesťané různých vyznání, nejvíce pravoslavného, a konecně židé.

  1
  0
 94. Michal Foršt
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 09:20 — Odpovědět

  Ad 85. a 89.:

  V 10. kapitole Berešit čili v 1. knize Mojžíšově čili Genesis se beez smajlíků píše o 3 rodech synů Noacha (Noe): Šem, Cham a Jefet. Podle prvního se říká semitské, podle druhého hamitské…. (vlastně by se mělo říkat šemitské a chamitské je to stejný problém jako u města Haifa, co se hebrejsky čte Chejfa atp., o tom už jsem psal jinde v “jazykovém koutku”).

  Konkrétně ve verši, na který odkazujete, Berešit 10:13, se píše o dalších národech…. O Pelištim čili Filištínských se píše ve verši 10:14.

  1
  0
 95. danny
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 10:23 — Odpovědět

  Vaše presvedčenie o platnosti Vam nikto neberie.Tvrdošijne zastávanie určitého stanoviska može viest ku kompenzácii tajnej neistoty,prípadne vnutorných pochybností.smile.Ale treba dať aj pozor, aby kvetnata exuberancia prejidukacie človeka nedoviedla k …..
  Napr.,,Toto ste si našiel na Wiki.Nie,toto som si vytiahol s knihovne a otvoril v XIX zvazku, z XXVIII zvazkou a 5.Dodatkov.smile.
  Verš mi ubehol,zrak som zameral len na začiatok riadka,ta 14 mi ubehla.Ale vidíte.kto chce nájde.
  K otazke ,,bystrého”postrehu,že v kapitole sa píše na počiatku o rodoch Noe,tak to ma taký význam,že sa možeme vrátit zrovna k Adamovi.smile.

  0
  1
 96. KS
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 10:41 — Odpovědět

  @ ještě k 77 – o “navracení se do Izraele” nic nevím, napadá mě snad jen 4:54 “Vždyť dali jsme již rodu Abrahamovu Písmo i moudrost a propůjčili jsme jim království mocné.”, 5:20-21 “A hle, pravil Mojžíš lidu svému: „Lide můj, pomněte dobrodiní Božího vůči vám, když mezi vámi učinil proroky a vás učinil vládci a dal vám to, co nedal nikomu z lidstva veškerého! Lide můj! Vstupte do svaté země, kterou vám Bůh zaslíbil, a neobracejte kroky své, abyste se neobrátili v ty, kdož ztrátu utrpí!”, nicméně z 26:57-60 spíš vyplývá, že židům patří Egypt: “A odvedli jsme Faraóna a lid jeho ze zahrad a od pramenů, od pokladnic a ze vzácných příbytků; a tak stalo se a učinili jsme dítka Izraele toho všeho dědici…” .

  @77 – imámové se neomlouvají ze stejného důvodu, z jakého já nepovažuji Vás ani “vás” odpovědného za činy kohokoliv jiného. V islámu je každý sám za sebe, se svými vinami a svými zásluhami. Nicméně odsuzování zabíjení civilistů je dost časté i dost hlasité, jen se moc nehodí sdělovcím prostředkům. Například v sunnitském světě stěží najdete vyšší autoritu než duchovního z Al Azharu, a ejhle: odsuzuje i jednotlivé útoky http://www.waag-azhar.org/en/news_archive1.aspx?id=2063 a rozhodně není ojedinělý: http://news.bbc.co.uk/2/hi/8544531.stm i terorismus jako celek http://www.albawaba.com/news/top-al-azhar-cleric-islam-prohibits-terrorism, společně s dalšími http://news.bbc.co.uk/2/hi/8544531.stm , http://kurzman.unc.edu/islamic-statements-against-terrorism/ …

  Připouštím, že v otázce Izraele a Palestiny se názory rozcházejí častěji, protože někteří duchovní považují oblast za válečnou zónu a např. Qaradawi považuje za přípustné sebeobranné zabíjení izraelských žen (teď už nevím, jestli v přímém boji či i mimo něj, na to jsou také různé názory), neboť má za to, že je vzhledem k vojenskému výcviku nelze považovat za civilisty (Qaradawi je ze známých teologů poněkud výjimečný i v tom, že považuje za přípustné sebevražedné atentáty, “není-li jiná možnost”. Zároveň ale odsuzuje teroristické činy kdekoli jinde na světě, např. po 11. září vyzýval muslimy, aby darovali krev pro zraněné oběti.)

  @88 – pane Foršte, tohle je krásný příklad toho, jak předsudek otupuje úsudek. Nejen totiž, že jsem výše uvedený článek nekomentovala, já ho ani nepsala. (Ačkoliv proti němu nemám ani to nejmenší!) Zato jsem, když tak roluji zpátky, psala redakční články https://www.shekel.cz/31838/zakaz-ritualnich-porazek-odvadi-pozornost-od-tyrani-zvirat , Synchronizace v Březince, Saúdská Arábie zabavila izraelské zboží, Ukrajinští židé viní Rusko z antisemitských provokací, Plán evakuace pro ukrajinské židy, Multimediální přednáška Příčiny holokaustu, Židé by v otázce Ukrajiny měli zůstat neutrální, Maďarští nacionalisté v synagoze…
  Chápu, že se vám líbí tvrzení, že skoro všichni teroristé jsou musloimové… dokud se nepodíváte na zprávy i mimo hlavní stránku. Víte třeba, že před dvěma lety postřílel neonacista v Oak-Creeku šest modlících se lidí v sikhském chrámu? Že tuším před pěti lety střílel křesťanský pravičák v chrámě unitářů (zastřelil “jen” dva lidi, zranil jich povícero). Slyšel jste někdy o Boží Armádě (ne, nemyslím Armádu Božího odporu), která vraždí gynekology a sem tam střílí i personál na klinikách? O Josephu Stackovi? A tak by se dalo pokračovat… Jenom to nemá smysl.

  0
  1
 97. Michal Foršt
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 11:13 — Odpovědět

  Ad 95.:
  Máte v tom “achabovský” zmatek. Ste voľaký zmätený, pán “danny”. Jestli někdo trpí nejistotou? A Vy jste si ve všem tak jistý? Těžko. Jenže pokud mám nejistotu, tak “jí netrpím”, ale beru to tak, že jsou různé možnosti, ale je nutné si najít pevný bod. Jinak se ztratíme – třeba k tomu Adamovi. A budeme zase na počátku veškerého hledání. Systém je třeba udržovat a rozvíjet, pak nese plody. Rabínský judaismus je pro mě takovou cestou. Bodem = Tóra (s těmi výklady, kterým důvěřuji).

  Domnívám se, že se stále motáte kolem jednoho svého vlastního problému, jen ho neumíte srozumitelně vyřknout.

  Ale to tady nejste zdaleka sám. Podle toho také vypadají zdejší diskuse, které jsou spíše “diskusemi”.

  K tomu Ottovu slovníku naučnému: Ano, vím, že existuje on-line. (Funkční odkaz je mj. právě na Wiki.) O to ale přece nejde.

  O co jde Vám?

  1
  0
 98. dada
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 11:15 — Odpovědět

  ad 80.
  Karimo, tak to ten Váš dojem můžu sdílet jen těžko, podle mého názoru totalitářské ideologie působí na lidské povahy vyloženě zhoubně, činí z těch, co jim podlehnou, fanatiky, i když by jimi jinak (pokud by se jim nedostli do spárů) nikdy nebyli. Nejhorší situace je, pokud jsou oběti takovému působení vystavovány od útlého dětství, což takové ideologie nezřídka cíleně a účinně vy(zne)užívají. Zastrašování, neustálé vymývání mozků, exemplární tresty za “neposlušnost”, to dokáže udělat hodně i s docela silnými povahami. Proto je pro mě naprosto nepřijatelné už: nepomodlíš se, dostaneš nabito. Člověka, který toto prosazuje, bych nazvala fanatikem třeba já. Ať už to umí okecávat přemoudřele jak chce. Asi co jsem psala Erichovi: zdaleka nejsou nejnebezpečnější ti fanatici, kterým to vidíte na první pohled na tváři.

  Na názorech – myšlenkových systémech – záleží, a to převelice, sociální a politická situace leccos může podtrhnout a vyeskalovat, ale základ se formuje jinde. Záleží na tom, jestli vyrůstáte ve svobodě myšlení nebo zda je Vám toto zapovězené, zda nad Vámi neustále visí trest za odpadlictví… Můžu s Vámi souhlasit, že nezáleží na nálepce, totalita jako totalita, je vcelku jedno, jestli bude muslimská, ateistická, křesťanská (křesťanských sekt je nemálo a já považuju za velice užitečné před nimi varovat, ne je šanovat, aby se náhodou ostatní křesťané necítili dotčení, že je znevažováno křesťanství jako celek)…

  Takže asi tak – kdo varuje před Shehadehem, který se jeví podle svého vystupování jako nebezpečný autorativní tmář? Proč už není dávno odstavený? Proč si nikdo kromě Lhoťana nevšímá, jaké sračky se kázaly v brněnské mešitě? Pokud nemají samotní muslimové rozlišovací schopnosti, aby takovéto vypískali ze svého středu (a je mi úplně jedno, z jakých zemí pocházejí), aby si zvolili svobodomyslnou formu islámu, jako ti Vaši senegalští, které tak vychvalujete (a nemám důvod Vám nevěřit, opravdu to nemyslím ironicky), lze se pak divit, že lidem takovýto islám vadí? Nakonec, jak muslimové schvalují zabíjení odpadlíků, to jsem četla na stránkách našich muslimských sester, podle těch informací to není zdaleka ojedinělý názor, spíše naopak. Takže stav naší aktivní muslimské komunity na mě nepůsobí tak, že by všichni byli pohodoví neškodní (nenebezpeční) věřící. Jaký je poměr těch, kteří takový trest striktně odsuzují, těch, kteří jej schvalují, jen po něm zatím nesáhnou s ohledem na náš právní systém a těch, kteří by byli schopni vykonat ho už i teď – to nevím.

  A pokud jde o Lukáše – je určitě svérázná povaha, ale na mě jako fanatik nepůsobí. Spíš takový bojovník, občas to působí až tak přemrštěně, jako hra na vojáky, možná i pro to ho přitáhl zrovna islám, na druhou stranu to není žádný nemyslící paňác, to je zjevné. Nevidím žádný velký rozdíl mezi ním a konvertitkami zasněnými do světa tajemných orientálních princů a stejně tak tajuplného alláha. Snad jen, že on už z těch svých snů o islámu poněkud prozřel. Taky bych ty holky hned nenazývala fanatičkami, i když se jimi jistě časem můžou stát. Dokonce bych byla i shovívavější než pan Pelikán, který o nich otevřeně prohlásil, že jsou blbé. Nebo že bych taky špatně poslouchala?

  0
  0
 99. danny
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 14:17 — Odpovědět

  V.P.M.F,ak by som mal,,achabovský”zmatek,tak potom dakujem za poklonu.smile
  To slovíčko používate Vy.Pri podrobnejšiom vhlade a pozornosti by sa vam zmatok preonačil do antinomie,ale to chce čas.smile.
  Pozor na tu exuberanciu,nikde som nespomínal,že som si vo všetkom istý.čiastočná neistota je predsa hnacím motorom.Ked nájdete ten ,,pevný”bod pohnete zemegulou.smile
  K otazke ,,problemu”som zástanca,,No problem”.Prekážky sa musia zdolávat,nie chodit okolo nich.
  Vypadaju,,diskusie”.Ak Vam vadia,tak sa ich jednoducho nezučastnujte.smile.Lebo aj v hospodách na Ružku(Rohu)sa dala viesť zmysluplná debata.(Ved aj Mudrost postávala na nárožiach a predsa na ,,mudrákov”zbytočne volala.smile.Už aj od vás som čo,to pochytil smile.Všetko je na niečo dobré.(Poznáte,všakže).
  A k Ottovi,nikde som nespomínal on-line.Knihovna,načí,že som sa postavil a vzobral z poličky do ruk,, živý” zvazek.(knihu to tlačenu,lebo radšej listujem ako surfujem.
  O čo mi ide?harmonicky uchopiť to ,čo sa da vyjadriť len pomocou antimonie.smile a pozdrav.

  0
  1
 100. Michal Foršt
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 14:25 — Odpovědět

  Ad 98.:
  To opravdu není žádná poklona. A skutečně s Vámi nemá smysl diskutovat. To, co píšete, nemá žel hlavu ani patu. Škoda slov. Vašich, těch ostatních i mých.

  Proč ulpívat na zbytečnostech? (Proč řešíte, jestli je něco on line? Přečtěte si nejprve pozorně to, na co chcete reagovat.)

  Jestli něco má ještě smysl, tak se vrátit ku článku výše. A nebrat Ottův slovník naučný z r. 1902 jako věrohodný pramen. I když je třeba vytištěný se zlatou ořízkou.

  1
  0
 101. danny
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 15:18 — Odpovědět

  Presne tak tvrdošíjnosť nepustí.Ja som len dal do placu jeden nazor,robíme predsa s daleko staršími textami a vierohodnosti im to neuberá.Ale to je už len o uhle pohladu.
  Presne tak(o článku hore).Autor naznačil velmi doležitu vec(možno):Moja ľudskosť je doležitejšia ako Hospodinove slovo”.Ale to Vám zrejme uniklo?

  0
  1
 102. Erich
  10.4.2014 – 10 Nisan 5774 v 16:33 — Odpovědět

  Pokus o rekonstrukci bitvy o Jericho – zajímavý je závěr, kdy začínají vyhodnocovat skutečná archeologická data:

  http://www.ulozto.cz/xeYdHuSA/tajemstvi-bible-jozue-a-bitva-o-jericho-tv-rip-zkousec-h264-mp3-mp4

  0
  1
 103. Michal Foršt
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 00:50 — Odpovědět

  Ad 96.:
  To je ubohost, paní Sadio. Prostě: Takhle islámský teror neomluvíte. Že Vás to ještě baví. A vymlouvat se, že jste nějaké články nepsala, je také trapné. Jednou jste členkou redakce, tak jste za ty texty spoluzodpovědná. Pokud skutečně nikoliv pracovně, tak rozhodně morálně.

  Možná jste za to omlouvání neomluvitelného skutečně placená. A nebo máte zmatenou mysl. Jiných vysvětlení nevidno.

  1
  0
 104. KS
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 05:48 — Odpovědět

  @103 Teď už opravdu nefalšovaně žasnu. Kde jste vzal, že se VYMLOUVÁM, že jsem nepsala článek? Proti článku samotnému vůbec nic nemám (píše se v něm o duchovních, kteří odsuzují terorismus – jestliže toužíte po článcích, kde se píše o duchovních, co terorismus schvalují, bezpochyby dokážete najít médium, kde si takové texty přečtete). Narážela jsem na vaši jistotu z komentáře 77 v tom, co kdo pro Shekel píše.
  Pokud jde o “omlouvání teroru” – když mě tak chápete, no, to už se asi vážně nedá nic dělat a další debata naprosto ztrácí smysl.

  @80 – jenže totalitářskou ideologií je v podstatě cokoliv. Místo zastrašování (což je otázkou spíš výchovné strategie rodin, a to kdekoliv na světě) lze použít i pozitivní motivaci, ale výsledky jsou v podstatě tytéž (zastrašování, jak bylo dokázáno, nemá trvalý účinek). Ke zbytku komentáře se vrátím později.

  0
  1
 105. danny
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 06:15 — Odpovědět

  V.P.M.F.neustále sa dopušťate drobnej gnozeologickej mýlky.Moslima nemožno ovplyvnovať kresťanskými predpokladmi ani Pársa židovskou ortodoxiou.Lebo nastáva len také akési znásilnovanie alebo v druhom prípade podliehanie sugescii.Faustova tužba sa stala jeho skazou.Darmo radil Sancho donovi.smile
  (Ohladne veterných mlynov).

  0
  1
 106. danny
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 06:17 — Odpovědět

  Karimo, zastrašovanie Má(mnohokrát)trvalý učinok.

  0
  0
 107. danny
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 06:24 — Odpovědět

  P.S.Npríklad takké zastrašovanie detí bitkou aby sa modlili.smile

  0
  0
 108. Michal Foršt
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 07:53 — Odpovědět

  Ad 104.:
  Samozřejmě jste v reakci na p. Kubíka psala, že jste nic takového nepsala. Platí, že jste jako člen redakce a jako člověk prezentující své muslimství zodpovědná mj. za články, které se islámu týkají. Za všechny články. Přinejmenším morálně. Konec žasnutí.

  Opakuji: Buď jste zaplacená, nebo mimo.

  1
  0
 109. Michal Foršt
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 07:54 — Odpovědět

  Ad 105.:
  Dobrý vtip.

  1
  0
 110. dada
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 08:25 — Odpovědět

  ad 104: ale jistě, strategie cukr a bič je všeobecně známá a jistě rafinovanější a mnohdy účinnější, než jen bič :-)
  Asi počkám na zbytek odpovědi, reagovat na výrok, že totalitářskou ideologií je v podstatě cokoli, asi zatím nemá význam. Předpokládám, že tuto myšlenku nějak rozvedete.

  0
  0
 111. Erich
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 16:49 — Odpovědět

  Ad 108. Tady na Shekelu nebo obecně?

  0
  0
 112. 11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 23:40 — Odpovědět

  @108, uf, no, tak ještě jednou: psala jsem VÁM, panu Forštovi, že jsem nepsala zmíněný článek. A vůbec bych to byla nerozmazávala (taky jsem výslovně zmínila, a to už podvakráte, že PROTI TOMU ČLÁNKU NIC NEMÁM), nebýt Vašeho komentáře číslo 88, kde píšete, cituji: “A co na to “redakce Shekelu”? Vždyť kdo že to tam píše o islámu? Že by pí KS?” .

  Moje distancování se od sepsání onoho článku tedy není distancováním se od obsahu článku nebo od odpovědnosti (jaké odpovědnosti?! Klidně se přihlásím k odpovědnosti i za hrubky v článcích Lukáše Lhoťana :-) ), ale pouze demonstrací toho, že není radno nechat se zaslepit předsudkem natolik, že máte předem “jasno” i v tom, kdo co píše.

  @98 Dado, asi jsem se špatně vyjádřila – spíš mi šlo o to, co označíme totalitářskou společností. Protože každá společnost má svá očekávání a svá tabu, a silně represivní společnost může být i ta, kde moc není soustředěna v nějaké formě státního dozoru… a naopak i na první pohled nerepresivní společnost dokáže vyvíjet silné tlaky na chování a názory jedince.
  “Vymývání mozků” je v podstatě i cokoli, co jen z dálky zavání výchovou nebo působením ve směru konformity – já třeba za docela závažné vymývání mozků považuju komerční reklamu, ale někdo jiný může za “vymývání mozků” považovat i hodiny dějepisu nebo dokonce i biologie… to se taky těžko definuje. “Vymývání mozků” se vyhnou snad jedině tzv. “vlčí děti”.
  Nicméně protože už je myslím docela známo, a to i v oblasti marketingu, že zastrašování a exemplární tresty působí na většinu jedinců jen dokud hrozba trvá, je potřeba vnitřní přesvědčení o správnosti takového či onakého chování nebo způsobu života apod.. (Což je ostatně přesně to, jak lidstvo funguje. Zastrašováním přesvědčíte málokoho.)
  Trest za odpadlictví visí neustále nad každým – rozdíly jsou jen v tom, od čeho máte nebo nemáte odpadat, respektive co je v které společnosti tabu (u nás je to například odmítání státní péče ve věci zdravotnictví nebo školství: pokud něco takového uděláte, bez ohledu na to, jak dobře se o své děti dokážete postarat, budou vám poměrně brzy odebrány a společnost vás odsoudí). Je pošetilé si namlouvat, že nějaká lidská společnost tabu nemá.

  Lukáš Lhoťan třeba v roce 2010 v rozhovoru pro Mladou frontu řekl npříklad, že “Místo toho, aby (politici) přistupovali k muslimům jako ke svým spoluobčanům, přistupují k nim jako k permanentní hrozbě. Místo podpory mírumilovné muslimy diskriminují. Zatímco nemuslimská Evropanka nosící šátek je mimo jejich pozornost, muslimka je terčem jejich politické kampaně. Nikdo se pak nemůže divit, že mnohé muslimky v reakci na snahu zakázat jim jim šátek sahají po zahalení celé tváře jako znaku vzdoru k islamofobii sílící v evropské společnosti a politice.”

  Shehadehovo vystupování neznám, nemůžu tedy soudit – ovšem pokud vím, LL poukazoval na to, že Shehadeh zastává názor, že muslimové nemají slavit nemuslimské svátky (názor rozšířený a o nic extremističtější než totožný názor řady jiných církví) názor, že civilní sňatky a rozvody jsou podle islámu neplatné (dtto). Pokud jsou všechny názory zmíněného imáma “extremistické” tímto způsobem, pak asi bude skutečně velmi těžkéí najít nějakého “neextremistu”. Pokud jde o “vypískávání ze středu”, nevím nic o tom, že by se to dělo v kterémkoli náboženství. Ovšem komu se stávající náboženská autorita nelíbí, najde si většinou nějakou jinou – a tak stejně jako katolík mže jít do jiného kostela, když mu kázání jednoho faráře nevyhovují, muslimové už mají ve větších městech také několik modliteben. Pak je ovšem vždycky různě početná skupina věřících, kteří chodí do toho “svého” kostelíčka, ať káže, kdo chce co chce…
  (Mimochodem, “nevychvaluji” senegalské muslimy(!!). Jen si myslím, že by se našla řada věcí, které bychom se od tamní společnosti, bez rozdílu vyznání, měli učit.)
  O podivných názorech mezi některými konvertity (konvertitkami) vím ( http://manzelka.wordpress.com/2008/08/03/bozencin-dzihad/ ), neznám ovšem nikoho, komu by to vydrželo po dekády.

  Ano, tohle jste slyšela dobře, pan doktor Pelikán otevřeně tvrdí o konvertitkách, že blbé jsou. Jemu ten názor po dekády vydržel. :-)

  0
  1
 113. Michal Foršt
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 23:48 — Odpovědět

  112.:
  Nepodaří se Vám to okecat. Nejde o jeden článek.

  Jde o řadu jiných a Vy to dobře víte.

  Takže stále platí:

  Samozřejmě jste v reakci na p. Kubíka psala, že jste nic takového nepsala. Platí, že jste jako člen redakce a jako člověk prezentující své muslimství zodpovědná mj. za články, které se islámu týkají. Za všechny články. Přinejmenším morálně. Konec žasnutí.

  Opakuji opět: Buď jste zaplacená, nebo mimo.

  1
  0
 114. Michal Foršt
  11.4.2014 – 11 Nisan 5774 v 23:51 — Odpovědět

  Ad 112.:
  Je legrační, jak “nic nevíte o Shehadehovi”, ale “zasvěceně” píšete o islámu. Koho mi to jenom připomínáte?

  1
  0
 115. 12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 00:02 — Odpovědět

  @113,114 – co okecat? Psala jsem, že jsem nenapsala daný článek, viz výše, počtvrté už to psát nebudu. Ačkoliv s výběrem článku souhlasím, s textem taky souhlasím, jen jsem ho nenapsala.

  O odpovědnosti tam ani slůvko nepadlo, napsal jste, znovu cituji :D ““A co na to “redakce Shekelu”? Vždyť kdo že to tam píše o islámu? Že by pí KS?” ”

  A tak vám odpovídám, znovu, že se pletete, protože NEJEN pí KS píše články o islámu a zároveň pí KS píše NEJEN články o islámu.” A že byste si měl na ty zjednodušující zkratky dávat pozor, protože pak se můžete snadno splést i v podstatnějších věcech. Ale to už je na Vás, samozřejmě.

  (PS: Jako člověk prezentující své lidství a jako jeden z autorů Shekelu bezvýhradně podporující jeho ředitele jsem, a to prosím naprosto bez ironie, spoluzodpovědná za úplně všechny články. Takže fakt nevím, co furt máte s tím islámem.)

  PS2: On Shehadeh je něco jako Prorok Mohamed? Jakože jeden nemůže být muslim a neznat Shehadeha? Koukám, že po tom, co pro mě smí a co nesmí být halal, mi asi nabídnete ještě nějaké další zásadní teologické poučení o islámu? :)

  0
  1
 116. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 00:09 — Odpovědět

  Ad 115.:
  O odpovědnosti redaktorky Shekelu za články vycházející na tomto portálu píši já. A ta odpovědnost se týká Vás.

  Co mám já s islámem? Já nic, Vy o něm neustále píšete a obhajujete jej způsobem, kterým se jen dál zamotáváte. Obhajujete totiž neobhajitelné (jeho nesmiřitelnost s jino- a bezvěrci).

  To je k smíchu, jak děláte, že nic nechápete. O Vašem morálním profilu dostatečně vypovídá, jakým způsobem se snažíte obhajovat islámský terorismus.

  Tak znova: Dobře zaplacená?

  1
  0
 117. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 00:13 — Odpovědět

  Muslimka píšící česky, pocházející z českého prostředí, žijící v českém prostředí a přitom neznající místní muslimy, navíc ty s tak extrémními názory, to je opravdu hodně divné. Už chápete?

  1
  0
 118. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 00:28 — Odpovědět

  Ad 115.:
  Nikdo Vám tu nenutil, co si máte představovat pod pojmem halal. Je mi úplně jedno, co Vy osobně považujete za halal. Pouze jsem Vás (a nejen já) upozornil, že se pletete v tom, co je košer a co je trejfe.

  Snažíte se to překroutit a z odpovědnosti se vykroutit, ale to se Vám nepodaří.

  1
  0
 119. 12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 01:00 — Odpovědět

  @116: A co zkusit to tedy konkrétně: jakým způsobem se snažím obhájit islámský terorismus? Nějaký citát byste třeba neměl?

  Muslimka píšící česky, pocházející z českého prostředí a žijící v českém prostředí samozřejmě nemusí znát všechny muslimy v Česku, dokonce nemusí znát vůbec žádné muslimy v Ćesku – a bylo by divné, kdyby všechny muslimy v Česku znala, bez ohledu na to jak (ne)extrémní názory mají (a já opravdu nevím, zda vůbec jsou názory jmenovaného pána extrémní, protože ty názory, o nichž vím že je jako extrémní předložil Lukáš Lhoťan – viz výše – mně extrémní nepřipadaly). A, představte si, dokonce nemusí znát ani muslimské duchovní v Česku.
  (Dr. Pelikán, kterého mimochodem znám, osobně a dlouho, se ve videu, na které tu odkazovala paní pod pseudonymem dada, také zmínil, že netuší, jaká je současná situace v české muslimské obci, kdo je ve vedení atd.)

  Nevím sice, jak to máte vy (nyní míněno v ŽO), ale člověk mlže být klidně muslimem a nestýkat se se všemi muslimy v republice, nebo dokonce ani nechodit do mešity, když žádnou nemá poblíž… A to, že jsem muslimka (česky píšící!) mi jako zaměstnané matce několika dětí den ani týden o žádné hodiny navíc nenfoukne, abych ještě mohla objíždět mešity a zapáleně sledovat nějaké lokální dění.

  O tom, co je košer a co je trejfe, jsem nepsala vůbec nic!!! (Tuhle odpovědnost tedy vážně odmítám!) Celý ten úvod debaty byl z mojí strany pouze o tom, že pro muslimy je halal většina jídel, které jsou košer. Do tématu rituální čistoty potravin z hlediska judaismu bych se opravdu nikdy nepouštěla.

  0
  1
 120. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 01:08 — Odpovědět

  Ad 119.:
  Tedy od konce:

  Tak Vám to připomenu: Želatina z vepřového…. Stále nic?

  Obhajujete islámský terorismus. Píšete o islámu. A přitom prý neznáte názory zdejších muslimských extrémistů, co jsou TADY přitom dobře vidět.

  Sice tvrdíte, že nemáte čas objíždět mešity, ale snažíte se zasvěceně psát o islámu a obhajovat ho.

  Výsledek ovšem podle toho vypadá.

  ŠKODA SLOV.

  Tak dobře placená a nebo jen zmatená? Jistě si najdete, že stejnou otázku už tady položil někdo jiný. Jen to znovu opakuji.

  1
  0
 121. 12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 01:18 — Odpovědět

  No, tak tedy zpátky k želatině… nemůžu sice mluvit o kašrutu, ale v otázce halal/haram probíhaly přesně stejné debaty jako tady v “Ask The Rabbi”: http://ohr.edu/ask_db/ask_main.php/127/Q1/ , i předpokládala jsem, že i tm mají širší záběr. Jestli ne, omlouvám se.

  Znovu se ptám: KDE a KDY a JAK KONKRÉTNĚ obhajuji islámský terorismus?

  Jinak si tedy, jinými slovy, myslíte, že nikdo, kdo nezná Shehadeha, nezná islám a nemůže o něm psát?

  0
  1
 122. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 01:30 — Odpovědět

  ZKLIDNĚTE MYSL A PŘEMÝŠLEJTE, CO JSEM VÁM PSAL. OBHAJUJETE – DOST NEŠIKOVNĚ – MUSLIMSKÝ TERORISMUS. NESMIŘITELNOST JDOUCÍ AŽ K VRAŽDÁM JINOVĚRCŮ ČI BEZVĚRCŮ.
  NEŠIKOVNĚ – ONO ANI ŠIKOVNĚ NEJDE OBHÁJIT NEOBHAJITELNÉ.

  JSTE JEN ZPOVYKANÁ A NEBO NAVEDENÁ?

  1
  0
 123. Michal Foršt
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 01:36 — Odpovědět

  Ad 121. -Ask the Rabbi- … nesmysly.

  1
  0
 124. Erich
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 08:57 — Odpovědět

  Ad 121 Karimo neřešte to. Podívejte, i mezi lidmi v pochodu dobré vůle se občas vyskytne někdo se symbolikou kahanismu http://cs.wikipedia.org/wiki/Kach na hrudi ( viz. jeho kritika Reafaelem ) a nikdo to taky neřeší, děláme že nevíme – asi jako ti vzpomínaní navedení. ( pan kantor tam také bývá )

  Spíše by Vás mohlo zajímat, jak se žije mesiánským evangelistům:

  http://ilias.blog.sme.sk/c/258588/Svedectvo-mesianskeho-evanjelistu-Zeva-Porata.html

  0
  1
 125. dada
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 09:41 — Odpovědět

  ad 112.
  Karimo, chápu, že se Vám třeba reklamy protiví a do jisté míry se dají považovat za vymývání mozků, já za podstatné považuju, zda člověk má či nemá svobodu získávat informace jinde, řídit se podle vlastního názoru (klidně i navzdory tomu, co mu ta reklama sugestivně vnucuje), zda má svobodu rozhodování, vyznání. A nebo mu ji někdo přímo bere (pod pohrůžkou smrti už je ten nejkrajnější způsob). Trest smrti za odpadlictví prostě nemůžu brát jen jako nějaký roztomilý zajímavý výstřelek určité náboženské skupiny, ale považuju ho za nebezpečnou sektářskou praktiku a považuju za důležité před lidmi, kteří takové praktiky schvalují, náležitě varovat. I když se zatím neprojevují plně v souladu se svým přesvědčením.
  Samozřejmě pak existují také různá měřítka, co která společnost považuje za činy hodné odsouzení, k čemu lidi “tlačí” a co se naopak rozhodne nějakým způsobem trestat. A samozřejmě může docházet ke zneužití trestního práva, k nespravedlivým procesům. Ale abychom se nedopouštěli nebezpečného relativizování: jen to, že existuje určitá variabilita ve vnímání toho, co je dobré, nemůže ovlivnit naši toleranci k tomu, co je zjevně destruktivní. Jakoby kvůli tomu, že může být zneužita justice k nesmyslnému odebírání dětí nebo že je někdy obtížné rozeznat, co dítěti více prospěje, nemělo smysl chránit děti zjevně týrané a zasahovat proti zrůdám, co jim ubližují. Myslím, že to je prostě poněkud jiný problém.
  Totalitářská ideologie je už v samotném jádru špatná, i když i pod ní můžou samozřejmě vyrůstat a žít lidé, kteří jsou slušní, morální, nenechají se jí zaslepit… Ne každý komunista hořel třídní nenávistí, nakonec ti hodní to často nejvíc odskákali právě od svých… Ale v té ideologii třídní boj a nenávist prostě zakomponované jsou, jsem přesvědčená, že skutečně existují zhoubné ideologie, kterým je třeba se bránit. Můžou vyrůstat na různých podkladech, ale mají společné rysy.
  Kdo není s námi, je proti nám a je třeba s ním patřičně zatočit. To není obyčejná snaha chránit dobro, lidský život (před těmi, co jej ničí). To je ideologie založená na nenávisti k těm, kteří jsou jiní než já. A to je dost zlé.
  Jako považuju za správné varovat před náckovskýma skupinama a jejich štvaním, považuju za neméně důležité sledovat, zda stejně destruktivní proudy nejsou i na druhé straně, mezi těmi, kteří se dočasně můžou vnímat jako oběti a dokonce z toho těžit. I ti komunisti byli na začátku často psanci, a co v nich dřímalo… Neřekla bych, že každý antikomunista nebo antifašista byl (je) zároveň xenofob nebo jakýkoli jiný -fob, i když i ten se jím jistě stát může. A ten antiislamismus vnímám podobně. To, že třeba Lukáš změní na některé věci názor a vnímá i to zahalování teď jinak, ještě neznamená, že se z něho stává nenávistný nesoudný člověk, opravdu zrovna jeho tak nevnímám. Ale neznáme se osobně, třeba s ním máte nějaké osobní špatné zkušenosti?

  Pokud jde o Shehadeha: slyšela jsem po internetu nějaká jeho kázání a četla některé fatwy, kupříkladu o tom, jak se má vdaná žena, která se obrátí na islám, chovat ke svému muži. Má se před ním začít zahalovat, odmítat mu sex a v nejbližší vhodné chvíli ho opustit, nechat se s ním rozvést.
  Normálně bych to zhodnotila: je to totální hňup. Pokud je ale někdo takový ve funkci (někdo ho do ní musel zvolit!) a osobuje si duchovní autoritu, je to velice nebezpečný člověk. Je to jistě fajn, že existují muslimové jako Vy nebo Pelikán, kteří se v podstatě o dění v našich mešitách ani nezajímají a žijí si svůj vlastní asi vcelku ušlechtilý islám. Ale co může vyrůst v takovém prostředí, kde tomu vládnou takoví hňupové? Máte pravdu, i farář může být blbý a člověk si může vybrat, kam zajde na kázání, ale od našich farářů se těžko kdy dočkáte, že budou schvalovat a podporovat teroristické násilí a zabíjení odpadlíků… a před nebezpečnými sektami nechť se bije na poplach jak jen nahlas to jde. Pokud se nějaká taková tmářská komunita uhnízdí v mešitě, pak je třeba dělat to stejné. Ne čekat, až se něco tragického stane, s odůvodněním, že přece všichni muslimové nejsou špatní.

  1
  0
 126. dada
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 10:11 — Odpovědět

  Ještě pokud jde o to jen “dočasné” působení zastrašování: jak se to vezme, ono totiž takové zastrašování může způsobit jisté zakrnění, takže pokud trest nehrozí, dotyčný se začne chovat jak utržený z řetězu, není zralý, soudný a schopný žít ve svobodě, svobodě se člověk musí učit. Strach z trestu může pominout, když pomine jeho hrozba, to ještě neznamená, že nemohl napáchat v lidském charakteru mnoho zlého (mimo to někoho může pronásledovat i dlouho po tom, co přímá hrozba pominula, podvědomí je taky potvora).

  1
  0
 127. Erich
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 10:57 — Odpovědět

  Ad 124. Dado dokážete se s úplně stejnou optikou zamyslet nad informacemi obsaženými v textu, předloženém čtenářům křesťanským sionistou?

  http://ilias.blog.sme.sk/c/258588/Svedectvo-mesianskeho-evanjelistu-Zeva-Porata.html

  0
  0
 128. dada
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 12:36 — Odpovědět

  ad 126
  Erichu, a Vy o tom nějak pochybujete? Zavdala jsem k tomu nějakou příčinu?

  0
  0
 129. Erich
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 13:09 — Odpovědět

  Ad 127. Dado ne, je to jenom řečnická otázka. Aby si ten, kdo tomu odkazu chce věnovat pozornost, tak aby si uvědomil, že mnohé z toho co oprávněně kritizujete, potkává v různých obdobách třeba i izraelské ne-Židy z rabínských rodin.

  0
  0
 130. Vladimír Kostka
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 13:59 — Odpovědět

  Dobrý den, pane Kubík

  rád bych se zeptal :

  1) Kolik rituálních (halal) porážek jste vlastně viděl osobně? Kdy naposledy? Všechny Vaše zkušenosti byly stejně otřesné jako ta, kterou jste v textu popisoval?

  Ve Vašem článku se faktických informací k této věci moc neobjevuje. Text spíš “budí” dojem, jakékoli (halal) maso v ČR pochází pouze a výhradně od řezníků, kteří bez výjimky zvířata při rituální porážce trápí?!

  2) Proč jste se při návštěvě “Minimarketu” cítil “docela komicky”?

  Téma článku pojednává o Vašem vztahu k halal produktům. Čtenáře ale “na chvíli” zavedete do obchůdku. Zde (pro mě naprosto nepochopitelně) popisujete, jak si Vás “nedůvěřivě” prohlíží prodavačka…která zavolá ještě jinou prodavačku a pak se na Vás obě dívají “nedůvěřivě” dokonce ještě skrz výlohu?! Ujistíte čtenáře, že halal výrobky si nekupujete, sdělíte, že si v “Minimarketu” koupíte pitu, tu pak věnujete bezdomovci. Co jste touhle snůškou informací chtěl vlastně sdělit?

  3) Jak se Vy osobně košér stravujete? Co z pravidel kašrutu patří do Vaší standardní orto-praxe? Já jsem liberální žid a dodržuju prakticky jen kašrut biblický. Rabínská omezení buďto vůbec neznám, nebo jsou mi ukradená.

  Díky !

  0
  1
 131. 12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 19:12 — Odpovědět

  Dobrý den, pane Kostko,

  1) Dohromady tři, dvě v jednom řeznictví a jednu v dalším, a obě byly opravdu šílené.

  Článek nemá informativní charakter. Je to můj pohled na halal produkty v Brně.

  2) Komicky jsem se cítil stejně, jako když vejdu do sámošky, kde všude na stěně visí vlajky a šály Komety Brno.

  A nějak jsem asi nepochopil Vaši větu “Téma článku pojednává o Vašem vztahu k halal produktům. Čtenáře ale “na chvíli” zavedete do obchůdku” – ten obchůdek přece je halal, a prodávají se v něm halal potraviny. A článek pojednává o halal Brnu, takže je snad logické, že jsem ho do výčtu chtěl zařadit. A nevím jak Vám, ale mě se nestává často, že by kvůli mě musel někdo volat kolegyni a sledoval každý můj krok. A pitu jsem koupil proto, že když už jsem tam přišel, tak snad alespoň něco ze slušnosti koupím. A myslím ,že bezdomovci je úplně jedno, jestli je to halal nebo ne, tak jsem mu ji prostě věnoval.

  3) A moje ortopraxe? To snad nejlépe popisují dvě poslední věty ve článku:
  “I přes moje Židovství a s tím spojenou víru, i přes veškerá nařízení, tradice a blablabla, jsem stále lidskou bytostí. A moje lidskost je důležitější než Hospodinovo slovo”. Proto v žádném případě nejsem ochoten konzumovat zvířata, které před porážkou nebyla omráčena. Také míchání mléka a masa přijímám poněkud jinak – jednoduše nepoužívám mléko související s masem, které vařím, tedy pokud vařím něco s hovězím masem, nepoužiji kravské mléko. Jinak pravděpodobně dodržuji všechno ostatní (včetně kontroly aditiv a éček v produktech).

  Doufám, že jsem Vám odpověděl co nejlépe. Kdybyste cokoliv dalšího potřeboval vědět,

  1
  0
 132. Vladimír Kostka
  12.4.2014 – 12 Nisan 5774 v 22:32 — Odpovědět

  ad) Mr. Kubík

  díky za odpověď, zejména bod č. 3 byl super. Jen stručně.

  ad 2) Já svoje židovství na veřejnosti nijak najevo nedávám. Náboženskou příslušnost považuju za “privátní záležitost”. Navíc žiju v Praze, tohle město je anonymní a drtivý většině lidí tady je náboženství ukradený. Těžko posoudit, jak by mi bylo, kdybych zašel do nějakýho krámu a místo jedný prodavačky by mě sledovaly hned dvě.

  Na mě ta poznámka dělala dojem, že narážíte na izraelsko-palestinský konflikt a reakce těch prodavaček má něco “vypovídat” o nepřátelství (v případě Vaší zkušenosti) minimálně o nedůvěře mezi příslušníky dvou náboženství (která nemá s tématem halal nic společnýho).

  Vaše vysvětlení o důvod nákupu té pity mi přišlo milé:). Chápu. Vy Brňáci jste prostě gentlemani a dnešní hladké vítězství, které jste nám v 6.zápase play-off darovali je toho důkazem:)!

  0
  1
 133. Erich
  13.4.2014 – 13 Nisan 5774 v 09:21 — Odpovědět

  Animozity???

  0
  1
 134. dada
  14.4.2014 – 14 Nisan 5774 v 22:22 — Odpovědět

  132. Kostka, všeho do času, že?
  Kometa :-)!!!

  0
  0
 135. Vladimír Kostka
  14.4.2014 – 14 Nisan 5774 v 22:28 — Odpovědět

  ad) dada

  Nerušit…držím smutek:).

  0
  0
 136. jaroslav pecha
  18.12.2014 – 26 Kislev 5775 v 01:52 — Odpovědět

  Vitaj autore… kdyz uz pises toto:.. “je pro mě takovým symbolem mé rodné Moravské metropole…” a dal v clanku pises toto: … “Narodil jsem se v České Republice, rovněž se cítím být Čechem, mluvím česky (i když s hodně silným brněnským přízvukem), podporuji české umění, piju pivo, miluji grilování, prostě žiju jako každý obyčejný Čech…” Mosim Ta upozornit ze Brno neni Ceske mesto, je na Morave a ten kdo sa v Brne narodil je Moravan a ne Cech. A nemluvis cesky ale moravsky … rozumis sohaju ? Obycejny Cech zije v Cechach a na Morave ziju Moravane.

  3
  2
  • Jaroslav Knotek
   6.9.2015 – 22 Elul 5775 v 22:01 — Odpovědět

   Konečně nějakej pořádnej názor :)

   1
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Tamarou Moyzes

Další článek

Exekuce - stálý problém