Zdroj: haaretz.com

Vážení,

jak jsme se dozvěděli, hostem letošního MMF KV bude i americký herec a režisér Mel Gibson, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům. Jsme toho svědky v poslední době, kdy je relativizována historie a zpochybňovány hodnoty, na kterých byla vybudována naše současná demokracie.
Mluvíme konkrétně o filmu Umučení Krista z roku 2004, zobrazujícím posledních dvanáct hodin Ježíšova života. Dle názoru nezaujatých komentátorů se jedná o jeden z nejútočnějších filmů, který byl kdy natočen. Snímek představuje Židy v souladu s klasickým stereotypem jako zlé a krvelačné bytosti, výlučně odpovědné za Ježíšovu smrt. Již krátce po uvedení filmu bylo konstatováno, že v době vzrůstajícího antisemitismem lze Gibsonovo dílo snadno zneužít k legitimizaci protižidovské nenávisti.
Kritické hlasy na pozvání Mela Gibsona do České republiky zaznívají také ze zahraničí, kde s ním mají nejednu kontroverzní zkušenost.

Dovolte nám proto vyjádřit naše znepokojení a politování nad rozhodnutím letošního ročníku MFF KV.

S úctou

Petr Papoušek
předseda FŽO v ČR

2 Komentářů

 1. petr zavadil
  3.7.2014 – 5 Tammuz 5774 v 19:22 — Odpovědět

  OMG

  0
  0
 2. woodoo
  4.7.2014 – 6 Tammuz 5774 v 05:55 — Odpovědět

  Vše dobré, s jedinou výjimkou, nejedná se o amerického herce, alebrž australského. “O)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Poslední hovor zavražděných židovských studentů

Další článek

Meditace o smrti