Zdroj: Wikipedia.org

Málo je známo, že i na dnešním pražském Václavském náměstí, dříve zvaném koňský trh, stály šibenice.

K jedné z nich se váže příběh z doby francouzské okupace Prahy. Na jeho hrůze nemění nic ani to, že letošního 20. září od něj uplyne už 272 let.
Francouzská markytánka, jak píše svědek z té doby, obvinila těhotnou židovku z krádeže stuhy. Události pak nabraly rychlý spád:

“…Židovku s plodem už velmi zralým tam oběsili, kterou zloba lidská z krádeže vinila, ta Židovka naše komisaře na kolenou prosila, aby jí tři dny na slehnutí dali a pak ji oběsili, marně však prosila, na šibenici musela, ačkoli Židé peněz summu velikou našim jenerálům dali, kteří však Francouzce jedné uvěřili, ta se na tu Židovku pro stužku trochu drahou zlobila a šibenicí jí hrozila, jakož se i stalo, ty tři dny na slehnutí jí nedali, aby děťátko své povíti mohla, oběšena byla a ještě přes tři čtvrti hodiny na té šibenici živa byla, po kteroužto dobu viděti bylo, jak dítě v břiše jejím strašlivě sebou zmítá a hází. Potom pak Židy ještě mnoho peněz stálo, aby Židovku ze šibenice sňatou pohřbíti mohli.”

Až tedy půjdeme znovu v Praze po Václavském náměstí, vzpomeňme i těch, jejichž kosti se proměnily v prach a jména – byla-li jaká – upadla v zapomnění.

Autor: redakce Shekel.cz

(Zdroj: Vladimír Šindelář, Cesta na popraviště, Praha 2012)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židé vyprovokovali holokaust, na řadě jsou Romové

Další článek

Židé na Žatecku